ACCPress.com – تازه های حسابداری

باب سوم مالیات بردرآمد-فصل چهارم :مالیات بردرآمد مشاغل(مواد۹۳ تا ۱۰۴)

ماده ۹۳ : درآمدی که شخص حقیقی از طریق اشتغال به مشاغل یا به عناوین دیگر غیر از موارد مذکور در سایر فصل های این قانون در ایران تحصیل کند پس از کسر معافیت های مقرر در این قانون مشمول مالیات بردرآمد مشاغل می باشد .

تبصره : درآمد شرکت های مدنی ( اعم از اختیاری یا قهری ) و همچنین درآمدهای ناشی از فعالیت های مضاربه در صورتی که عامل ( مضارب ) یا صاحب سرمایه شخص حقیقی باشد تابع مقررات این فصل می باشد .

ماده ۹۴ : درآمد مشمول مالیات مودیان موضوع این فصل عبارت است از کل فروش کالا و خدمات به اضافه سایر درآمدهای آنان که مشمول مالیات فصول دیگر شناخته نشده پس از کسر هزینه ها و استهلاکات مربوط طبق مقررات فصل هزینه های قابل قبول و استهلاکات .

ماده ۹۵ : صاحبان مشاغل موضوع این فصل مکلف اند اسناد و مدارک مثبته کافی برای تشخیص درآمد مشمول مالیات خود نگاهداری کنند . صاحبان مشاغل از لحاظ تشخیص درآمد مشمول مالیات به گروه های زیر تقسیم می شوند :

.
الف : صاحبان مشاغلی که به موجب این قانون مکلف به ثبت فعالیت های شغلی خود در دفاتر روزنامه و کل موضوع قانون تجارت هستند و باید دفاتر و اسناد و مدارک مربوط را با رعایت اصول و موازین و استانداردهای پذیرفته شده حسابداری نگاهداری کنند .

.
ب : صاحبان مشاغلی که بر حسب این قانون مکلف به ثبت فعالیت های شغلی خود در دفاتر درآمد و هزینه می باشند . نمونه های دفاتر مذکور توسط سازمان امور مالیاتی کشور تهیه می گردد و در دسترس قرار می گیرد .

.
ج : صاحبان مشاغلی که مشمول مقررات بندهای (الف) و (ب) فوق نیستند مکلف اند صورت خلاصه وضعیت درآمد و هزینه خود را طبق ضوابط و نمونه های تعیین شده از طرف سازمان امور مالیاتی کشور نگاهداری کنند .

تبصره ۱ : سازمان امور مالیاتی کشور در صورت تشخیص ضرورت تا پایان دی ماه هر سال فهرست مشاغل افزوده شده به بندهای (الف) و (ب) ماده (۹۶) و مشمول از آغاز سال بعد را تهیه و از طریق تشکل های صنفی و درج آگهی در روزنامه رسمی و یکی از روزنامه های کثرالانتشار به مودیان اعلام می دارد .

تبصره ۲ : آیین نامه مربوط به روش های نگهداری دفاتر و اسناد و مدارک و نحوه ثبت وقایع مالی و چگونگی تنظیم صورت های مالی نهایی براساس نوع فعالیت و همچنین رعایت اصول و موازین و استانداردهای پذیرفته شده حسابداری توسط سازمان امور مالیاتی کشور با کسب نظر از جامعه حسابداران رسمی تهیه و به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی خواهد رسید .

ماده ۹۶ :
الف : صاحبان مشاغل موضوع بند (الف) ماده (۹۵) این قانون عبارتند از :
۱- دارندگان کارت بازرگانی و کلیه وارد کنندگان و صادرکنندگان
۲- صاحبان کارخانه ها و واحدهای تولیدی که برای آنها جواز تأسیس و پروانه بهره برداری از وزارتخانه ذیربط صادر شده یا می شود.
۳- بهره برداران معادن
۴- صاحبان موسسات حسابرسی , حسابداری و دفترداری , خدمات مالی و ارائه دهندگان خدمات مدیریتی , مشاوره ای , انفورماتیک , رایانه ای اعم از سخت افزاری و نرم افزاری و طراحی سیستم
۵- صاحبان مراکز آموزشی و پرورشی , آموزشگاه های آزاد , مدارس غیرانتفاعی , دانشگاهها و مراکز آموزش عالی
۶- صاحبان بیمارستانها , زایشگاهها , آسایشگاهها , درمانگاهها و خانه های سالمندان
۷- صاحبان هتلها و هتل های سه ستاره و بالاتر
۸- بنکداران , عمده فروشها , فروشگاه های بزرگ , واسطه های مالی , نمایندگان توزیع کالاهای داخلی و وارداتی و صاحبان انبارها
۹- نمایندگان موسسه های تجاری و صنعتی , اعم از داخلی و خارجی
۱۰- صاحبان موسسات حمل و نقل موتوری , زمینی , دریایی و هوایی اعم از مسافری یا باربری
۱۱- صاحبان موسسات مهندسی و مهندسی مشاور
۱۲- صاحبان موسسات تبلیغاتی و بازاریابی
ب : صاحبان مشاغل موضوع بند ( ب ) ماده (۹۵) این قانون عبارتند از :
۱- صاحبان کارگاه های صنعتی
۲- صاحبان مشاغل ساختمانی , تأسیسات فنی و صنعتی , نقشه کشی , نقشه برداری , محاسبات فنی و نظارت
۳- چاپخانه داران,لیتوگرافها,صحافها , ارائه دهندگان خدمات چاپ وگرافیستها
۴- صاحبان مراکز ارتباطات رایانه ای
۵- وکلا ,کارشناسان ,مترجمان رسمی دادگستری,مشاوران حقوقی , حسابداران رسمی(از این ردیف حذف و به ردیف (۴)بند (الف)ماده مذکور اضافه شد) و اعضای سازمان های نظام مهندسی
۶- محققان , پژوهش گران و کارشناسان آزادکه به تهیه و ارائه طرح های تحقیقاتی اشتغال دارند.
۷- دلالان , حق العمل کاران و کارگزاران
۸- صاحبان مراکز فرهنگی , هنری , فرهنگسراها , کانون های حرفه ای و انجمن های صنفی و تخصصی
۹- صاحبان سینماها , تماشاخانه ها و مکان های تفریحی و ورزشی
۱۰- صاحبان مشاغل فیلم برداری , دوبلاژ , مونتاژ و سایر خدمات سینمائی
۱۱- پزشکان و دندانپزشکان که دارای مطب هستند و دامپزشکان که به حرفه دامپزشکی اشتغال دارند.
۱۲- صاحبان آزمایشگاهها , رادیولوژی ها , فیزیوتراپی ها , سونوگرافی ها , الکتروانسفالوگرافی ها , سی تی اسکن ها , سالن های زیبایی و دیگر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و طبی و غیرطبی
۱۳- صاحبان میهمان سراها , میهمان پذیرها و مسافرخانه ها
۱۴- صاحبان تالارهای پذیرایی , رستوران ها , تهیه کنندگان غذاهای آماده , ارائه دهندگان خدمات پذیرائی و کرایه دهندگان ظروف
۱۵- صاحبان دفاتر اسناد رسمی
۱۶- صاحبان تعمیرگاه های مجاز و اتو سرویسها
۱۷- صاحبان نمایشگاه ها و فروشگاه های اتومبیل و بنگاه های معاملات املاک و آژانس های کرایه اتومبیل
۱۸- سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر
۱۹- عاملان فروش و فروشندگان آهن آلات

تبصره ۱ : سازمان امور مالیاتی کشور در صورت تشخیص ضرورت می تواند هر یک از مشمولان بند(ب) این ماده را به رعایت مقررات موضوع بند (الف) این ماده ملزم نماید مشروط بر آن که مراتب کتبا تا پایان دی ماه هر سال به مودیان فوق ابلاغ گردد . مودیان اخیرالذکر از اول سال بعد مکلف به اجرای آن می باشند .

————————————————————————————————————————————————

روزنامه رسمی شماره ۱۸۶۱۴ مورخ ۳/۱۱/۱۳۸۷

شماره ۱۱۰۸۷۸

مورخ ۲۹ /۱۰ /۱۳۸۷

روزنامه رسمی کشور

بدینوسیله اطلاعیه فهرست مشاغل افزوده شده به بند (ب) ماده ۹۶ اصلاحی قانون مالیات های مستقیم مصوب ۲۷/۱۱/۱۳۸۰ وتغییر تکالیف قانونی حسابداران رسمی از بند (ب) به بند (الف) ماده ۹۵ قانون مذکو ر به پیوست جهت درج در آن روزنامه ارسال می گردد.

.

رئیس کل سازمان امورمالیاتی کشور

علی اکبر عرب مازار

.

در اجرای تبصره یک ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۲۷/۱۱/۱۳۸۰ فهرست مشاغل مشروحه زیر به بند ب ماده ۹۶ قانون یاد شده اضافه می گردد واز ابتدای سال ۱۳۸۸کلیه تکالیف مقرر در بند ب ماده ۹۵ قونون موصوف حسب مورد برای صاحبان مشاغل اضافه شده نیز لازم الاجراخواهد بود:

۱- صاحبان داروخانه ها ، اعم از انسانی ودامی ، لابراتوارها ی دندانسازی ، مراکز ترک اعتیاد مؤسسات ترمیم وکاشت مو، سازندگان اعضای مصنوعی ، مراکز بینایی سنجی وشنوایی سنجی ، مشاوره ژنتیک ،مشاوره روانسنجی وروانشناسی ، دفاتر خدمات پرستاری ، مامائی ومراکز خدمات آمبولانس به فهرست مشاغل یادشده ردیف ۱۲بند ب اضافه می گردد.

۲- فروشندگان مصالح ساختمانی دارنده عاملیت فروش یا توزیع ( سیمان ، گچ وسایر مصالح ساختمانی )به فهرست مشاغل ردیف ۱۹ بند ب اضافه می گردد .

۳- مشاغل زیر به عنوان ردیف ۲۰ الی ۲۷ به بند ب ماده ۹۶ مذکور اضافه می گردد:

ردیف ۲۰- صاحبان دفاتر خدمات ارتباطی (دفتر خدمات مشترکین تلفن همراه وآژانس های پستی )، صاحبان دفاتر خدمات دولت الکترونیک (پلیس +۱۰)ودفاتر خدمات الکترونیک شهر .

ردیف ۲۱- صاحبان جایگاههای اختصاصی فرآورده های نفتی وگاز (پمپ های بنزین وگازوئیل وگاز ).

ردیف ۲۲-صاحبان مهدهای کودک وپیش دبستانی .

ردیف۲۳-ناشران وصاحبان مؤسسات انتشاراتی .

ردیف۲۴-صاحبان دفاتر خدمات پیک موتوری .

ردیف۲۵- صاحبان دفاتر خدمات مسافرتی وجهانگردی .

ردیف ۲۶-شیرینی فروشان وقنادی های دارای کارگاه .

ردیف ۲۷-صاحبان کارگاه های تولیدنان های حجیم ، فانتزی وصنعتی .

روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور

.

اطلاعیه

دراجرای تبصره یک ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۲۷/۱۱/۱۳۸۰ عبارت حسابداران رسمی از ردیف (۵)بند (ب)ماده ۹۶ قانون موصوف حذف وبه ردیف (۴)بند (الف)ماده مذکور اضافه می گردد.لدا از ابتدای سال ۱۳۸۸ کلیه حسابداران رسمی مکلف به رعایت مقررات بند (الف)ماده ۹۵ قانون فوق الاشاره خواهند بود.

.

روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور

————————————————————————————————————————————————

تبصره ۲: منظور از صاحبان مذکور در این ماده اشخاصی است که بهره برداری از موسسات به حساب آنان انجام می شود .

تبصره ۳ : مشمولان این ماده که در محل شغل خود دارای فعالیت های شغلی دیگر موضوع این فصل می باشند مکلف اند برای کلیه فعالیت های شغلی خود طبق مقررات این قانون عمل کنند .

ماده ۹۷ : در موارد زیر درآمد مشمول مالیات مودی از طریق علی الرأس تشخیص خواهد شد :
۱: درصورتی که تا موعد مقرر ترازنامه و حساب سودوزیان و یاحساب درآمد وهزینه و حساب سودوزیان , حسب مورد , تسلیم نشده باشد.

۲: درصورتی که مودی به درخواست کتبی اداره امورمالیاتی مربوط ازارائه دفاتر و یا مدارک حساب در محل کار خود خودداری نماید ( منظور از محل کارردرمورد اشخاص حقوقی نیز همان اقامتگاه قانونی آنها می باشد مگر این که مودی قبلا مرکز عملیات خود را برای ارائه دفاتر و اسناد و مدارک کتبا به اداره امور مالیاتی مربوط اعلام نموده باشد . )
در اجرای این بند هرگاه مودی از ارائه قسمتی از مدارک حساب خودداری نماید چنانچه مربوط به هزینه باشد از احتساب آن جزء هزینه های قابل قبول خودداری می شود و در صورتی که مربوط به درآمد باشد درآمد مشمول مالیات این قسمت از طریق علی الرأس تعیین خواهد شد .
۳: درصورتی که دفاترواسنادو مدارک ابرازی برای محاسبه درآمد مشمول مالیات به نظر اداره امور مالیاتی غیرقابل رسیدگی تشخیص شود و یا به علت عدم رعایت موازین قانونی و آیین نامه مربوط مورد قبول واقع نشود که در این صورت مراتب باید با ذکر دلایل کافی کتبا به مودی ابلاغ و پرونده برای رسیدگی به هیأتی متشکل از سه نفر حسابرس منتخب رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور احاله گردد . مودی می تواند ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ با مراجعه به هیأت مزبور نسبت به رفع اشکال رسیدگی و ادای توضیح کتبی در مورد نحوه رعایت موازین قانونی و آئین نامه حسب مورد اقدام نماید و در هر حال هیأت مکلف است ظرف ده روز پس از انقضای یک ماه فوق نظر خود را با توجیهات و دلایل لازم و کافی به اداره امور مالیاتی اعلام نماید تا براساس آن اقدام گردد . نظر هیأت با اکثریت مناط اعتبار است و نظر عضوی که در اقلیت قرار گیرد باید در صورت جلسه درج گردد . در مواردی که هیأت نظر اداره امور مالیاتی را در مورد غیرقابل رسیدگی بودن دفاتر مودی مردود اعلام می کند باید مراتب را به دادستانی انتظامی مالیاتی نیز اعلام نماید .

تبصره ۱: در اجرای بند (۳) این ماده دو ماه به مهلت رسیدگی موضوع ماده (۱۵۶) این قانون اضافه می شود .

تبصره ۲ : هرگاه طبق اسناد و مدارک ابراز ی یا به دست آمده امکان تعیین درآمد واقعی مودی وجود داشته باشد , اداره امور مالیاتی مکلف است درآمد مشمول مالیات را براساس رسیدگی به اسناد و مدارک مزبور یا دفاتر , حسب مورد , تعیین کند , در صورت داشتن درآمد ناشی از فعالیت های مکتوم که مستند به دلایل و قراین کافی باشد , درآمد مشمول مالیات آن فعالیتها همواره از طریق علی الرأس تشخیص داده و به درآمد مشمول مالیات مشخص شده قبلی افزوده و مأخذ مطالبه مالیات واقع خواهد شد .

ماده ۹۸ : در موارد تشخیص علی الرأس , اداره امور مالیاتی باید پس از تحقیقات و بررسی های لازم و کسب اطلاعات مورد نیاز از مراجع مختلف اعم از دولتی یا غیردولتی ابتدا قرینه و یا قرائن مذکور در این قانون را که متناسب با وضعیت و موضوع فعالیت مودی باشد انتخاب و دلایل انتخاب نوع قرینه یا قرائن و رقم آنها را با توجیه مافی در گزارش رسیدگی قید نماید و سپس با اعمال ضریب یا ضرایب مقرر در قرینه یا قرائن انتخابی درآمد مشمول مالیات مودی را تعیین نماید . در صورتی که به چند قرینه اعمال ضریب شود معدلی که از نتایج اعمال ضریب به دست می آید درآمد مشمول مالیات خواهد بود .

ماده ۹۹ :قراردادهای پیمانکاری موضوع ماده (۷۶) قانون مالیات های مستقیم مصوب اسفند ماه ۱۳۴۵ و اصلاحیه های بعدی آن که پیشنهاد آنها قبل از تاریخ تصویب این قانون می باشد از لحاظ تشخیص درآمد مشمول مالیات و نیز پرداخت چهاردرصد مالیات مقطوع کماکان مشمول مقررات قانون فوق الذکر خواهند بود .

تبصره : قراردادهای پیمانکاری موضوع ماده (۷۶) قانون مالیات های مستقیم مصوب اسفندماه ۱۳۴۵ و اصلاحیه های بعدی که پیشنهاد آنها از تاریخ ۳/۱۲/۱۳۶۶ لغایت ۲۹/۱۲/۱۳۶۷ تسلیم گردیده از لحاظ تعیین درآمد مشمول مالیات تابع مقررات این قانون بوده و فقط از لحاظ اعمال نرخ مالیات بردرآمد عملکرد منتهی به سال ۱۳۶۷ تابع نرخ مالیاتی مقرر در سال مزبور خواهند بود .

ماده ۱۰۰ : مودیان موضوع این فصل قانون مکلف اند اظهارنامه مالیاتی مربوط به فعالیت های شغلی خود را در یک سال مالیاتی برای هر واحد شغلی یابرای هر محل جداگانه طبق نمونه ای که وسیله سازمان امور مالیاتی کشور تهیه خواهد شد تنظیم و تا آخر تیرماه سال بعد به اداره امور مالیاتی محل شغل خود تسلیم و مالیات متعلق را به نرخ مذکور در ماده (۱۳۱) این قانون پرداخت نمایند .

تبصره ۱ : در مورد کارگاهها و واحدهای تولیدی که نوع فعالیت آنان ایجاد دفتر یا فروشگاه در یک یا چند محل دیگر را اقتضا نماید مودی مکلف است کلیه درآمدهای حاصل از فعالیت خود را طی یک اظهارنامه به اداره امور مالیاتی محل وقوع کارگاه یا واحد تولیدی تسلیم نماید .

تبصره ۲ : در مورد مشمولین این فصل که دارای محل ثابت برای شغل خود نمی باشند , محل سکونت آنها از لحاظ تسلیم اظهارنامه محل شغل تلقی می گردد .

تبصره ۳ : در شرکت های مدنی تسلیم اظهارنامه توسط یکی از شرکا موجب اسقاط تکلیف سایر سرکا نخواهد بود . این امر مانع از تسلیم اظهارنامه مشترک نمی باشد .

تبصره ۴ : اظهارنامه مالیاتی مودیان موضوع این فصل شامل ترازنامه و حساب سود و زیان یا حساب درآمد و هزینه یا خلاصه وضعیت درآمد و هزینه , حسب مورد طبق نمونه هایی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین می شود خواهد بود .

تبصره ۵ : سازمان امور مالیاتی کشور می تواند در مورد بعضی از منابع این فصل در هر سال و در نقاطی که مقتضی بداند درآمد مشمول مالیات تمام یا برخی از مودیان مشمول بند (ج) ماده (۹۵) این قانون را بانظر اتحادیه مربوط تعیین و مالیات متعلقه را که قطعی خواهد بود وصول نماید و در مواردی که معلوم شود از اول یک سال مالیاتی یا در اثنای آن مودی ترک کسب نموده و یا به عللی خارج از اختیار وی قادر به انجام کار نبوده است و این امر مورد تأئید هیأت حل اختلاف مالیاتی قرار گیرد درآمد مشمول مالیات به نسبت مدت اشتغال محاسبه و مالیات متعلقه وصول خواهد شد .

– بخشنامه ۶۵۷۸/۲۰۰ مورخ ۹۱/۳/۳۱(تفویض اختیار تعیین درآمد مشمول مالیات عملکرد سال ۱۳۹۰ صاحبان مشاغل موضوع بند ج ماده ۹۵ قانون مالیاتهای مستقیم با نظر اتحادیه ذی ربط)

ماده ۱۰۱ : درآمد سالانه مشمول مالیات مودیان موضوع این فصل که اظهارنامه مالیاتی خود را طبق مقررات این فصل در موعد مقرر تسلیم کرده اند تا میزان معافیت موضوع ماده (۸۴) این قانون از پرداخت مالیات معاف و مازاد آن به نرخ های مذکور در ماده (۱۳۱) این قانون مشمول مالیات خواهد بود . شرط تسلیم اظهارنامه برای استفاده از معافیت فوق نسبت به عملکرد سال ۱۳۸۲ به بعد جاری است .

تبصره : در مشارکت های مدنی اعم از اختیاری و قهری شرکا حداکثر از دو معافیت استفاده خواهند کرد و مبلغ معافیت به طور مساوی بین آنان تقسیم و باقی مانده سهم هر شریک جداگانه مشمول مالیات خواهد بود . شرکایی که با هم رابطه زوجیت دارند از لحاظ استفاده از معافیت در حکم یک شریک تلقی و معافیت مقرر به زوج اعطا می گردد . در صورت فوت احد از شرکا وراث وی به عنوان قائم مقام قانونی از معافیت مالیاتی سهم متوفی در مشارکت به شرح فوق استفاده نموده و این معافیت به طور مساوی بین آنان تقسیم و از درآمد سهم هرکدام کسر خواهد شد

ماده :۱۰۲ در مضاربه , عامل ( مضارب ) مکلف است در موقع تسلیم اظهارنامه علاوه بر پرداخت مالیات خود مالیات درآمد سهم صاحب سرمایه را بدون رعایت معافیت ماده ۱۰۱ این قانون کسر و به عنوان مالیات علی الحساب صاحب سرمایه به حساب مالیاتی واریز و رسید آن را به اداره امور مالیاتی ذیربط و صاحب سرمایه ارائه نماید . تبصره در صورتی که صاحب سرمایه بانک باشد تکلیف کسر مالیات صاحب سرمایه از عامل یا مضارب ساقط است .

ماده ۱۰۳ : وکلای دادگستری و کسانی که در محاکم اختصاصی وکالت می کنند مکلف اند در وکالت نامه های خود رقم حق الوکاله ها را قید نمایند و معادل پنج درصد آن بابت علی الحساب مالیاتی روی وکالت نامه تمبر الصاق و ابطال نمایند که در هر حال مبلغ تمبر حسب مورد نباید کمتر از میزان مقرر در زیر باشد :
الف : در دعاوی و اموری که خواسته آنها مالی است پنج درصد حق الوکاله مقرر در تعرفه برای هر مرحله .
ب – در مواردی که موضوع وکالت مالی نباشد یا تعیین بهای خواسته قانونا لازم نیست و همچنین در دعاوی کیفری که تعیین حق الوکاله به نظر دادگاه است پنج درصد حداقل حق الوکاله مقرر در آیین نامه حق الوکاله برای هر مرحله .
ج: در دعاوی کیفری نسبت به مورد ادعای خصوصی که مالی باشد بر طبق مواد حکم بند ( الف ) این ماده .
د – در مورد دعاوی و اختلافات مالی که در مراجع اختصاصی غیرقضایی رسیدگی و حل و فصل می شود و برای حق الوکاله آنها تعرفه خاصی مقرر نشده است از قبیل اختلافات مالیاتی و عوارض توسعه معابر شهرداری و نظایر آنها میزان حق الوکاله صرفا از لحاظ مالیاتی به شرح زیر :
تا ده میلیون ( ۱۰۰۰۰۰۰۰ ) ریال مابه الاختلاف , پنج درصد , تا سی میلیون ( ۳۰۰۰۰۰۰۰ ) ریال مابه الاختلاف , چهاردرصد نسبت به مازاد ده میلیون ( ۱۰۰۰۰۰۰۰ ) ریال , از سی میلیون ( ۳۰۰۰۰۰۰۰ ) ریال مابه الاختلاف به بالا سه درصد نسبت به مازاد سی میلیون ( ۳۰۰۰۰۰۰۰ ) ریال منظور می شود و معادل پنج درصد آن تمبر باطل خواهد شد . مفاد این بند درباره اشخاصی که وکالتا در مراجع مذکور در این بند اقدام می نمایند ( ولو این که وکیل دادگستری نباشند ) نیز جاری است , جز در مورد کارمندان مودی یا پدر مادر برادر خواهر پسر دختر نواده و همسر مودی .

تبصره ۱ : در هر مورد که طبق مفاد این ماده عمل نشده باشد وکالت وکیل با رعایت مقررات قانون آئین دادرسی مدنی در هیچ یک از دادگاهها و مراجع مزبور قابل قبول نخواهد بود مگر در مورد وکالت های مرجوعه از طرف وزارتخانه ها و موسسات دولتی و شرکت های دولتی و شهرداریها و موسسات وابسته به دولت و شهرداریها که محتاج به ابطال تمبر روی وکالت نامه نمی باشند .

تبصره ۲ : وزارتخانه ها و موسسات دولتی و شرکت های دولتی و شهرداریها و موسسات وابسته به دولت و شهرداریها مکلف اند از وجوهی که بابت حق الوکاله به وکلا پرداخت می کنند پنج درصد آن را کسر و بابت علی الحساب مالیاتی وکیل ظرف ده روز به اداره امور مالیاتی محل پرداخت نمایند .

تبصره ۳ : در صورتی که پس از ابطال تمبر تعقیب دعوی به وکیل دیگری واگذار شود وکیل جدید مکلف به ابطال تمبر روی وکالت نامه مربوط نخواهد بود .

تبصره ۴ : در مواردی که دادگاهها حق الوکاله یا خسارت حق الوکاله را بیشتر یا کمتر از مبلغی که مأخذ ابطال تمبر روی وکالت نامه قرار گرفته است تعیین نمایند مدیران دفتر دادگاهها مکلف اند میزان مورد حکم قطعی را به اداره امور مالیاتی مربوط اطلاع دهند تا مابه التفاوت مورد محاسبه قرار گیر د .

ماده ۱۰۴ – وزارتخانه ها , موسسات دولتی , شهرداریها , موسسات وابسته به دولت و شهرداریها و کلیه اشخاص حقوقی اعم از انتفاعی و غیرانتفاعی و اشخاص موضوع بند ( الف ) ماده (۹۵) این قانون مکلف اند در هر مورد که بابت حق الزحمه پزشکی , هزینه های بیمارستانی و آزمایشگاهی و رادیولوژی , داوری , مشاوره , کارشناسی , حسابرسی , خدمات مالی و اداری , نویسندگی , تألیف و تصنیف , آهنگ سازی , نوازندگی و هنرپیشگی و خوانندگی , نقاشی و دلالی و حق العمل کاری , هرگونه حق الزحمه یا کارمزد ارائه خدمات به استثنای کارمزد پرداختی به( ” بورسها، بازارهای خارج از بورس و کارمزد معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورسها و بازارهای خارج از بورس” )، بانکها , صندوق تعاون و موسسات اعتباری غیربانکی مجاز , امورمربوط به نظافت اماکن و ابنیه , اجاره ماشین آلات اداری و محاسباتی , کلیه خدمات و ارتباطات رایانه ای , اجاره هر نوع وسایل نقلیه موتوری زمینی , هوایی و دریایی , ماشین آلات و کارخانجات و سردخانه ها , انبارداری , نگاهداری و تعمیر آسانسور و شوفاژ و تهویه مطبوع , هر نوع کار ساختمانی و تأسیسات فنی وتأسیساتی , تهیه طرح ساختمانهاو تأسیسات , نقشه کشی , نقشه برداری , نظارت و محاسبات فنی , (  “قرارداد” ) حمل و نقل و وجوهی که بابت حق نمایش فیلم به هر عنوان پرداخت می کنند پنج درصد آن را به عنوان علی الحساب مالیات مودی ( دریافت کنندگان وجوه ) کسر و ظرف سی روز (حذف و نرخ اصلاح شد. )به حساب تعیین شده از طرف سازمان امور مالیاتی کشور واریز و رسید آن را به مودی تسلیم نمایند و همچنین ظرف همین مدت مشخصات دریافت کنندگان را با ذکر نام و نشانی آنها به اداره امور مالیاتی ذیربط ارسال دارند .
تسهیلات اعطایی بانکها از طریق قرارداد جعاله در امور مربوط به کشاورزی و تعمیر و تکمیل یک واحد مسکونی مشمول کسر ۵ % مالیات علی الحساب موضوع این ماده نبوده و در این گونه موارد بانکها مکلف اند رونوشت قرارداد جعاله تنظیمی با عامل را ظرف سی روز از تاریخ انعقاد قرارداد به اداره امور مالیاتی ذیربط ارسال دارند

تبصره ۱ : در مورد انجام امور مربوط به این ماده چنانچه قراردادی تنظیم گردد کارفرما مکلف است ظرف سی روز از تاریخ انعقاد قرارداد رونوشت آن را به اداره امور مالیاتی محل با اخذ رسید تنظیم نماید .

تبصره ۲ : در مواردی که منابع درآمد مذکور در این ماده کلا از پرداخت مالیات معاف باشد کسر علی الحساب مالیات به شرح فوق به شرط استعلام قبلی و کسر نظر اداره امور مالیاتی محل منتفی است .

تبصره ۳ : در مواردی که وجوه مذکور در این ماده در صندوق دادگستری و امثال آن تودیع و یا وسیله مراجع اجرایی وصول و ایصال می گردد تودیع کننده مکلف به کسر مالیات نخواهد بود و انجام تکالیف مقرر در این ماده به عهده متصدیانی خواهد بود که دستور پرداخت وجوه مذکور را صادر می کنند .

تبصره ۴ : در مورد قراردادهای پیمانکاری موضوع ماده (۷۶) قانون مالیاتهای مستقیم مصوب اسفند ماه ۱۳۴۵ و اصلاحیه های بعدی آن که پیشنهاد آنها قبل از تاریخ تصویب این قانون باشد کارفرما مکلف است طبق مقررات ماده مذکور عمل نماید .

تبصره ۵ : سازمان امور مالیاتی کشور تا پایان دی ماه هر سال فهرست سایر مواردی را که باید از آغاز سال بعد به امور مصرح در این ماده اضافه شود , از طریق درج آگهی در روزنامه رسمی و یکی از روزنامه های کثیرالانتشار کشور اعلام خواهد کرد .

سایر موارد یک

سایر موارد دو

سایرموارد سه

تبصره ۶ : سازمان امور مالیاتی کشور می تواند در صورت خودداری پرداخت کنندگان وجوه موضوع این ماده از انجام تکالیف مقرر , به آنها از پرداخت , از طریق عملیات اجرایی موضوع فصل نهم از باب چهارم این قانون , مالیات را وصول و در مورد کلیه دستگاههای اجرایی دولت , نهادهای عمومی غیردولتی و سایر سازمانها و موسساتی که به نحوی از اعتبارات دولتی استفاده می کنند و همچنین سایر دستگاههایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام یا تصریح نام است , از حساب بانکی آنها برداشت کند .

نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
icon برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
 • نوشته: مدیر سایت
 • تاریخ: 27 آگوست 2010
 • ۲۸۳ نظر
 • آمار : 184,090 بازدید
 • غلامپور در ساعت 5:10 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2012

  موارد اضافه شده قابل اجرا از اول سال ۱۳۸۹ به گروه شغلی ” ب ” و یک مورد جابجایی از گروه شغلی ” ب ” به گروه شغلی ” الف ” در متن قانونی فوق گنجانده نشده است .

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ ژوئن 2nd, 2012 9:44 ق.ظ:

  باسلام و تشکر
  متن مذکور به قانون اضافه شد.
  بااحترام

  [پاسخ]

  غلامپور پاسخ در تاريخ ژوئن 2nd, 2012 5:20 ب.ظ:

  عالی و احسنت از توجه و بررسی به نظرات …

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ ژوئن 5th, 2012 7:52 ق.ظ:

  باسلام
  البته اینکه چرا این الحاقیه ها در سایت سازمان امور مالیاتی مشاهده نمیشود جای تعجب است.(شاید هم بنده موفق به مشاهده آن نشدم.)
  به هرحال از اطلاع رسانی جنابعالی دوباره تشکر میکنم.
  بااحترام

  elahe در ساعت 5:20 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2012

  این سایت بصورت تخصصی نیست و همه مطلبی را در همه جا میتوان دید تکراری و بدون راهنمایی دقیق

  [پاسخ]

  علی در ساعت 5:04 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2012

  سلام . سایتتان بسیار عالی است . احتمالا خانم الهه تا حالا سایت تخصصی ندیدند که میگن ، سایتتان تخصصی نیست .

  [پاسخ]

  محسن كاظمي در ساعت 12:10 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آگوست 2012

  لطفا اطلاعات را به روز کنید ممنون

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ سپتامبر 1st, 2012 11:18 ق.ظ:

  با سلام و احترام
  اطلاعات خاصی مدنظر شماست؟
  آخرین مورد همین اصلاح ماده ی ۱۰۴ بود که ویرایش شد.
  باتشکر

  [پاسخ]

  بهمن در ساعت 1:50 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: سپتامبر 2012

  با سلام

  بسیار ممنون و سپاسگزارم از اطلاع رسانی دقیق و بموقع سایت .

  فقط لطفاً توضیح بدهید که زمان اجرای این قانون از کی می باشد ؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ سپتامبر 13th, 2012 9:15 ق.ظ:

  عرض سلام و ادب و تشکر از اظهارلطف شما
  کدام قانون را می فرمائید؟
  بااحترام

  [پاسخ]

  حامد در ساعت 11:05 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: سپتامبر 2012

  با سلام _ از مدیریت محترم سایت بسیار سپاسگذارم بخاطر ارائه مطالب و زحمات ایشان.

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ سپتامبر 19th, 2012 8:52 ق.ظ:

  با سلام و تشکر از اظهار لطف شما

  [پاسخ]

  سمیه در ساعت 11:39 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2012

  با تشکر از شما ،در صورت امکان راهنمایی کنید کسی که
  آموزشگاه زبان دارد و هیچ گونه حسابداری هم در آموزشگاه انجام نمیدهد فقط ماهیانه بابت هر ثبت نام۵% به عنوان مالیات به آموزش و پرورش میپردازد ولی دفتر مشاغل به وی تعلق گرفته، چگونه آن را پر کند .آیا باید دفتر روزنامه و کل هم داشته باشد؟وآیا باید سند حسابداری به عنوان اسناد مثبته داشته باشد؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اکتبر 25th, 2012 8:12 ق.ظ:

  باسلام و احترام
  چنانچه با هماهنگی با واحد امورمالیاتی خود ، دفاتر مشاغل دراختیار شماست ، خیر دیگر نیازی به تنظیم دفاتر روزنامه و کل برای ارائه به مراجع قانونی ندارید.
  درتنظیم دفاتر مشاغل می بایست به نحوی سوابق را نگهداری کنید که قابل عطف دادن به دفاتر باشد.
  برای آشنایی بیشتر آیین نامه تحریر دفاتر را مرورکنید.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  سید منصور کلیشادی در ساعت 12:27 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2012

  با تشکر از سایت پر محتوی و نافعتان .موسسه چاپ و توزیع روزنامه محلی دارم(شخصیت حقیقی) اظهارنامه مالیاتی سال ۹۰ را بر اساس بند ب ارسال کردم دفاتر قانونی هم ندارم اخیرا ممیز مالیاتی گفته نامه ی بنویس و بگو من بند ج هستم حالا میخواستم بپرسم کدومش بنفع من هستش . ضمنا کسی که براشون کار انجام میدیم ۵% مالیات از هر پرداختی کم میکنه و مابقی را پرداخت میکنه .ممنون میشم اگه امکان داره راهنمایی بفرمایید

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ نوامبر 21st, 2012 8:03 ق.ظ:

  عرض سلام و احترام و تشکر از اظهار لطفی که فرمودید.
  اینطور که در متن قانون آمده به نظر بنده شما مشمول همان بند ب هستید:
  ب : صاحبان مشاغل موضوع بند ( ب ) ماده (۹۵) این قانون عبارتند از :
  .
  .
  ۳- چاپخانه داران,لیتوگرافها,صحافها , ارائه دهندگان خدمات چاپ وگرافیستها.
  و به هر تقدیر لازم بوده که اظهارنامه نمونه ی بند ب و به تبع آن دفاتر درآمد و هزینه ارائه دهید.
  ولی اینکه می فرمائید بنا به اظهارات ممیز چنین درخواستی شده حقیقتا پیشنهادی ندارم چون بحثی مهم و حساس است.
  من سعی میکنم موضوع شما رابه یکی از همکاران مرتبط منتقل کنم تاجوابی قطعی تر داشته باشید.
  ضمنا ۵% مالیات تکلیفی , تاثیری دررسیدگی اولیه ندارد بلکه پس از قطعی شدن مالیات(به هرنحو) جمع این مبالغ از مالیات قابل پرداخت شما کسر خواهد شد.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  غلامپور پاسخ در تاريخ نوامبر 21st, 2012 2:43 ب.ظ:

  با سلام ؛
  اگر روزنامه را موسسه خودتان ( احتمالا” به سفارش شخصی دیگر) چاپ میکند یقینا” مشمول بند ( ب ) ماده ۹۵ هستید ، چه آن را پخش کنید و چه پخش توسط دیگری انجام شود . بنابراین واحد مالیاتی مجوز قانونی برای بند ( ج ) قرار دادن شخصی که بند ( ب ) است را نخواهد داشت مگر اینکه در پروانه یا مجوزتان آثاری از چاپ و … نباشد که در این صورت با هماهنگی رئیس گروه خود ( بعید میدانم مگر… ) چنین کاری می تواند صورت گیرد .
  ضمنا” حسن بند ( ج ) بودن یک مودی ، تکالیف کمتر داشتن و در نتیجه مشمول جریمه نشدن ( خصوصا” جریمه ماده ۱۹۳و اخیرا” نیز جریمه ماده ۱۶۹ مکرر) است بنابراین اگر واحد مالیاتی ، واحد شغلی تان را در زمره ی بند ( ج ) قرار دهد از این حیث بنفع شما خواهد بود خصوصا” اگر مالیات مورد مطالبه بالا باشد .
  کسر مالیات تکلیفی ۵% موضوع ماده ۱۰۴ ( که البته الان ۳% شده است ) توسط پرداخت کننده در راستای ماده ۱۰۴ و دو الحاقیه ی آن صورت میگیرد چه مشمول بند ( ب ) باشید و چه بند ( ج ) . البته اکثر واحدهای مالیاتی در تعیین درامد و مالیات ، نگاهی هم به میزان مالیات پرداختی دارند .
  توصیه بنده این است با واحدمالیاتی خود و البته نیز با رئیس گروه مربوطه “تعامل قانونی” داشته باشید و اگر فعالیت تان منحصرا” چاپ روزنامه و پخش آن باشد و این نکته را واحد مالیاتی تان بداند و یا بتوانید این نکته را به وی یادآور تاکیدی شوید با توجه به پرداخت مالیات علی الحساب ( کسر و ایصال شده ) و البته توجه به نوع ضریب مورد استفاده ( به دفترچه ضرائب نگاه کنید و ضریب موردنظر را با توجه به نوع یا انواع فعالیت تان بررسی کنید ) مابه التفاوت خاصی نخواهید داشت /

  [پاسخ]

  نادر در ساعت 11:15 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2012

  باسلام
  خواربارفروشی جزکدام دسته است؟الف.ب.ج؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ نوامبر 22nd, 2012 9:19 ق.ظ:

  عرض سلام و احترام
  اگر مشاغلی در ردیف بندهای الف و ب (والحاقیه های آن نباشند)مشمول بند ج خواهند بود.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  ایرج پویا پاسخ در تاريخ جولای 2nd, 2013 5:52 ب.ظ:

  ۱- شروع خواروبار فروشی از سهماهه آخر ۹۱ است آیا باید.اظهرنامه بدهد ؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ جولای 2nd, 2013 9:19 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  بله مشمول بند ج هستید و برای کارکرد سه ماهه خود می بایست اظهارنامه بدهید.

  [پاسخ]

  ترابي در ساعت 2:58 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2012

  با سلام- احتراما بطور خلاصه بفرمائید تفاوت بندهای الف و ب و ج چیست؟ همچنین اعضا سازمان نظام مهندسی ( مهندسین ناظر و طراح) جزو کدام گروه قرار دارند؟ باتشکر

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ نوامبر 27th, 2012 8:17 ق.ظ:

  با سلام و احترام
  عمده ی تفاوت در نوع نگهداری حسابها و دفاتر و ضریب مالیاتی است.
  به نظر بنده اعضا سازمان نظام مهندسی مشمول بند ب هستند:
  ب : صاحبان مشاغل موضوع بند ( ب ) ماده (۹۵) این قانون عبارتند از :
  .
  .
  ۵- وکلا ,کارشناسان ,مترجمان رسمی دادگستری,مشاوران حقوقی , حسابداران رسمی(از این ردیف حذف و به ردیف (۴)بند (الف)ماده مذکور اضافه شد) و اعضای سازمان های نظام مهندسی .
  .
  .
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  omid در ساعت 10:45 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2012

  با سلام تعمیرکاران موبایل جزو کدام رسته می باشند؟
  (بند ج صحیح است؟)

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ نوامبر 27th, 2012 11:30 ق.ظ:

  با سلام و احترام
  درصورتی که ازجمله مشاغل بند الف و ب (والحاقیه های آن )نباشند خودبخود به عنوان بند ج شناخته میشوند.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  حسنی در ساعت 8:03 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: دسامبر 2012

  سلام اصلاح قانون ماده ۱۰۴ شامل هر صورت وضعیتی که از تاریخ ۶/۲۰ به بعد پرداخت می شود ،می باشد یا هر قراردادی که از این تاریخ به بعد تنظیم می گردد
  با تشکر

  [پاسخ]

  غلامپور پاسخ در تاريخ ژانویه 18th, 2013 6:25 ب.ظ:

  سلام دوست عزیز /
  با توجه به تاکید سازمان امور مالیاتی طی بخشنامه صادره ( منطبق با قانون موصوف ) پرداختی پس از ۲۵/۶/۹۱ حتی ناشی از قراردادهای سابق مشمول کسر ۳% خواهد بود .

  [پاسخ]

  حسنی در ساعت 8:08 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: دسامبر 2012

  سلام کارفرمای من ،مقرر بوده اضافه کاری نیروها راپس از احتساب کسورات قانونی به من پرداخت کند تامن هم به آنها بدهم حال ۲۳% بیمه را محاسبه می کند اما مالیاتش را نه محاسبه می کند و نه به من پرداخت می کند .در مقابل از مطالباتی که نزدش دارم مالیات این اضافه کاری راهم برداشت می کن و به اداره دارایی واریز می کند می گویم اگر مشمول مالیات است چرا در محاسبات لحاظ نمی کنید و از جای دیگری از من کم می کنید می گوید چون در دفاتر شما سند هزینه محسوب می شود و اگر دفاترتان قبول شود به شما بر می گردد. این کار قانونی است و چکار باید بکنم

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ دسامبر 2nd, 2012 9:53 ب.ظ:

  عرض سلام و احترام
  به نظر بنده می بایست به متن قرارداد و آنالیزریالی آن مراجعه کنید.
  اگر برای تعین قیمت ؛ این محاسبات لحاظ شده الان هم بایستی محاسبه شود.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  رضا در ساعت 4:27 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: دسامبر 2012

  با سلام و عرض ادب
  سوالی در مورد مالیات تکلیفی ۳% داشتم ؟
  میشه توضیح بیشتری مثل این که در شرکتهای ساختمانی عمرانی تاریخ قراردادهایی که قبل از ۲۵/۶ هست و ادامه دار هستن آیا صورت وضعیت آن ۳% اعمال میشه یا همون ۵% اعمال میشه! و آیا بخش نامه ایی هست که به این موضوع اشاره کرده باشد؟
  و سوال دیگر اینکه ارزش افزوده شرکت های تعاونی مثل دانشگاه آزاد مشمول پرداخت ارزش افزوده میشون یا خیر ؟
  آیا بخشنامه ایی هست که عدم پرداخت آن را اثبات کند؟
  اگه هست میشه خواهشن جهت دریافت آن کمک کنید یا برام ایمیل کنید؟
  با تشکر از سایت تخصصی شما!

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ دسامبر 26th, 2012 10:35 ق.ظ:

  عرض سلام و احترام
  – بله طبق قانون از همان ۲۵ شهریور به بعد مشمول مالیات ۳% هستند.
  این مسیر را مرورفرمائید:
  پیمانکاران از ۲۵ شهریور مشمول کاهش دو درصدی مالیات علی الحساب می شوند
  – نوع شرکتها تاثیری درارزش افزوده ندارد واین نوع خدمات یا فروش است که شمول یا عدم شمول را تعین میکند.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  كامران در ساعت 5:16 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژانویه 2013

  با عرض ادب و خسته نباشید خدمت استاد گرامی

  احتراما اینجانب به تازگی حسابدار یک اموزشگاه زبان شده ام اما تا کنون با حسابداری آموزشگاه آشنایی نداشته ام لذا خواهشمند است جهت رفع مشکل اینجانب مرجعی معتبر معرفی فرمائید تا بتوانم اطلاعات لازم را کسب نمایم
  شایان ذکر است اموزشگاه به احتمال زیاد دفاتر درامد و هزینه میخواهد بفرماید این دفاتر را باید از لوازم التحریر ها تهیه نمایم و سپس جهت پلپ اقدام نمایم ؟
  ثبت های مربوط و نحوه تحریر این دفاتر چگونه است ؟

  با تشکر و درود فراوان خدمت شما استاد گرامی

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ ژانویه 27th, 2013 7:58 ق.ظ:

  با سلام و احترام
  آموزشگاه یک موسسه خدماتی است پس حسابها را براین اساس تعریف و طبقه بندی میکنید.
  اگر آموزشگاه مد نظر شما از جمله مشاغل بند ب ماده ۹۵ قانون مالیاتها هستند بایستی دفاتر درآمد و هزینه را از حوزه مالیاتی خود تهیه کنید.
  برای آشنایی آیین نامه تحریر دفاتر رامرورکنید.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  رضا در ساعت 5:32 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژانویه 2013

  سلام.
  خواروبار فروشی(سوپر مارکت) و نانوایی شامل کدام بند میشود؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ ژانویه 27th, 2013 7:48 ق.ظ:

  باسلام و احترام
  اگر مشاغلی از موارد مصرح در بند الف و ب (والحاقیه های آن ) نباشند ، جزو بند ج خواهند بود.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  ابراهیم در ساعت 1:33 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژانویه 2013

  با سلام
  در خصوص فروشگاه من اظهار نامه راقبول نکرده وعلی الراس براساس جدول ضرایب محاسبه کرده اند
  ایا محاسبه میزان درامد فروش از طریق جدول ضرایب درامد خالص است یا ناخالص؟یعنی هزینه اجاره وپرسنل نباید از این عدد کسر شود؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ ژانویه 30th, 2013 8:02 ق.ظ:

  با سلام و احترام
  روش محاسبه بدین شکل است که ابتدا درآمد شما را بصورت قرینه و دیگر عوامل تشخیص میدهند.
  سپس مبلغ را در ضریب جداول ضرب و درآمد مشمول مالیات شما را حساب و سپس درنرخهای مالیاتی ضرب میکنند.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  ابراهیم در ساعت 2:29 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژانویه 2013

  باسلام
  من فروشگاه کامپیوتر دارم در مهلت قانونی اظهارنامه سال ۸۹را تحویل داده ام که با توجه به میزان خرید وفروش ودرامد وهزینه باید معاف میشدم ولی ممیز علی الراس وبراساس جدول ضرایب باتوجه به میزان خرید اعلامی دراظهارنامه مبلغ۸۵۰هزارتومان مالیات برای من تعیین کرده با اعتراضم به حل اختلاف هم میگن باتوجه به ضرایب درسته
  ایا من که کل خرید وفروشهاروبصورت کامل دارم و درامد ناخالصم بعد از کسر هزینه اجاره وپرسنل درحد معافیت هست بازهم میشه فقط باتوجه به ضرایب وبدون بررسی هزینه ها عدد بدن؟
  درصد سود من با توجه به اینکه بیشتر لپ تاپ بوده حدود۵درصده درحالی ضرایب ۸در صد روتعیین کرده اونهم بدون درنظر گرفتن هزینه هاحالا راه حلی برای من هست؟

  [پاسخ]

  غلامپور پاسخ در تاريخ فوریه 1st, 2013 6:12 ب.ظ:

  با سلام /
  اینکه بر اساس محاسبات خودت ، معاف از مالیات شده ای و برابر همین محاسبات ، ممیز شما را معاف از مالیات نماید قانونی نمی باشد مگر اینکه اظهارنامه مالیاتی خود را ( که احتمالا” مشمول بند { ج } ماده ۹۵ قانون مالیاتها هستی ) برابر ضوابط تعیین شده برای اشخاص مورد نظر تنظیم نموده و در موعد مقرر اسناد و مدارک خواسته شده را به واحد مالیاتی خود ارائه داده باشید که در این صورت هم ممیز اسناد و مدارک ارائه شده را مورد بررسی قرار داده و چنانچه منطبق با قانون و ضوابط نباشد راسا” نسبت به تعیین درآمد اقدام خواهد کرد .
  ضمنا” در تشخیص علی الراس ، توجه ممیز به سود مندرج در دفترچه ضرایب است نه نرخ سود اظهارشده مگر اینکه بند (۴) ضوابط اجرائی ضرایب مالیاتی رعایت شده باشد .
  و البته اعمال ضریب ۸% یعنی پذیرش ۹۲% هزینه ها و اینطور نیست که هنگام تشخیص علی الراس هیچ هزینه ای از مودی مورد قبول قرار نگرفته باشد /
  موفق باشی .

  [پاسخ]

  علی در ساعت 9:33 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: فوریه 2013

  با سلام
  من یک شرکت دارم که با شهرداری قرارداد پیمانکاری وصول مطالبات دارم
  جزء کدام گروه هستم ؟ و از چه سالی باید محاسبه کنم و به چه صورت؟
  ممنون می شم راهنماییم کنید.

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ فوریه 18th, 2013 12:25 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  لطفا توضیح بیشتری از موضوع قرارداد بفرمائید.
  درقبال ارائه لیست حقوق + کارمزد از شهرداری دریافت دارید؟

  [پاسخ]

  b.m در ساعت 10:44 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: مارس 2013

  با سلام. بنده به صورت خود اشتغال مشغول به کار گرافیکی هستم و برای موسسات خصوصی به صورت قراردادهای کوتاه مدت ۲۰ روزه تا ۲ ماهه کار می کنم. آیا لازم است مبلغی به عنوان مالیات پرداخت کنم یا معاف از مالیات محسوب می شود. ممنون می شم راهنماییم کنید

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ مارس 13th, 2013 12:05 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  هرشخص حقیقی تاسطح معافیت حقوق سالانه از پرداخت مالیات معاف و نسبت به مازاد آن به نرخ ماده ۱۳۱ قانون مالیاتها مشمول است که این هم مستلزم تنظیم اظهارنامه درموعد مقرر است.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  b.m پاسخ در تاريخ مارس 13th, 2013 1:13 ب.ظ:

  ممنون از راهنمایی شما. سقف درامد برای معاف بودن از مالیات چه مبلغی است؟ و اینکه برای تنظیم اظهار نامه نیاز به ثبت شرکت نیست؟ با تشکر از شما

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ مارس 14th, 2013 9:05 ق.ظ:

  با سلام و احترام مجدد
  برای سال ۹۱ تا مبلغ ۶۶،۰۰۰،۰۰۰ریال معاف است.
  خیر بصورت شخصیت حقیقی هم امکان ارسال اظهارنامه می باشد.
  این مسیر را هم مرور بفرمائید:
  بخشنامه ۵۹۶۵/۲۰۰ مورخ ۹۱/۳/۲۳(میزان معافیت مالیات بر درآمد حقوق ۹۱)
  موفق باشید

  فاطمه عليزاده در ساعت 11:09 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: مارس 2013

  سلام خواهشمند است مشخص فرمایید پرداخت حق الزحمه تدریس اساتید موسسات آموزش عالی از موارد ماده ۱۰۴ قانون ۱۰۴ و مالیات ۵% میباشد

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ مارس 17th, 2013 8:53 ق.ظ:

  باسلام واحترام
  به نظر بنده این افراد مشمول ماده ۸۶ قانون مالیاتها و تبصره ی آن هستند.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  علی در ساعت 11:42 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: می 2013

  افراد بند ج مالیات بر درامد مشاغل شامل چه کسانی میشود؟
  البته پاسخی به غیر از اینی که تو سایت هس میخوام.تشکر.

  [پاسخ]

  علي در ساعت 7:38 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: می 2013

  سلام و صبح بخیر
  علی آقا ، اگر جزئیات اسامی صاحبان مشاغل مشمول بند ( ج ) ماده ۹۵قانون مالیاتهای مستقیم را میخواهی ، با توجه به گستردگی شغل های موجود در کشور باید با داشتن لیست صاحبان مشاغل بندهای ( الف ) و ( ب ) مندرج در ماده مذکور ، به کلیه اتحادیه ها و تشکل های صنفی مراجعه و بااخذ اسامی و خارج نمودن اسامی دریافتی از لیست نسبت به شناسایی دقیق اشخاص ( افراد ) مشمول بند ( ج ) اقدام گردد که البته کار آسانی نخواهد بود . ولی بطور کلی و مشخص ، کلیه صاحبان مشاغلی که در گروههای شغلی معرفی شده در بندهای ( الف ) و ( ب ) ماده ۹۶ قانون یادشده نیستند بعنوان صاحبان مشاغل بند ( ج ) شناخته می شوند .
  موفق و سلامت باشید /

  [پاسخ]

  افراچال در ساعت 6:40 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2013

  سلام .. در مورد مهندسین ناظر یا طراحی که دفتر کاری ندارن (محل کسب یا فعالیت)و فقط با حق امضای مهندسی خودشون کار میکنن(یعنی فقط با مهر و امضای نقشه ها و دریافت حق الزحمه نظارت یا طراحی از نظام مهندسی) مشمول کدام بند میشن؟؟وقتی واحد کسبی ندارن چطور مراحل مربوطه به واحد کسبی رو در صفحات جلوتر ثبت نام، تکمیل کنن؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ جولای 6th, 2013 10:45 ب.ظ:

  سلام
  آنچه که الان ادارات مالیاتی عمل می کنند این است که شما را در زمره مشمولین بند ( ب ) ماده ۹۶ قانون مالیاتها قرار می دهند و یقینا” نیز کمتر از این نخواهد بود .
  ضمنا” چنانچه محل کسب ثابت ندارید محل سکونت تان بعنوان محل فعالیت و استقرارتان تلقی می گردد .
  موفق باشید /

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ جولای 6th, 2013 10:49 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  ضمن تشکر از توضیحات جناب آقای علی ، چون قاعدتا شما عضوسازمان نظام مهندسی هستید ، کارکرد شما در شهرداری ها مشخص است لذا پیشنهاد می کنم با سازمان تحت پوشش هم ارتباطی داشته باشید.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  مریم در ساعت 2:25 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2013

  سلام من میخواستم بدونم دفتر درآمد و هزینه مهندسین ناظر که سالی یک یا دوبار سهمیه نطارت دارند چه جوری باید پر بشه؟ممنون میشم جوابمو بدید.

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ جولای 7th, 2013 9:46 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  لازم است دراین خصوص ایین نامه تحریر دفاتر را مطالعه و دفاتر درآمد هزینه را نیز نزد ممیز خود مهرو امضا کرده باشید.

  [پاسخ]

  خانی در ساعت 8:20 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2013

  با سلام ما در ضمینه تولید صفحه کابینت ام دی اف و کابینت چوبی فعالیت داریم مالیات رو چه طور باید محاسبه کنم

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ جولای 7th, 2013 11:00 ب.ظ:

  با سلام و احترام
  اگر شخصیت حقوق داریدومشمول ماده ۱۳۲و۱۳۸ نباشید، ۲۵% از سود خود را مالیات می دهید واگر شخصیت حقیقی دارید پس از کسر ۶۶،۰۰۰،۰۰۰ریال معافیت ، الباقی سود را به نرخ ماده ۱۳۱ قانون مالیاتها محاسبه میکنید.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  مریم در ساعت 7:26 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2013

  باسلام میخواستم بدونم من که به علت جابه جایی هنوز نتونستم جواز کسب بگیرم چطور باید اضهار نامه پر کنم تور به خدا راه نمایم کنید

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ جولای 13th, 2013 12:38 ق.ظ:

  سلام خانم مریم
  تسلیم اظهارنامه مالیاتی ارتباطی با داشتن یا نداشتن پروانه کسب ندارد و به عبارتی هر شخص صاحب فعالیت کسبی / شغلی در سال مالی ۱۳۹۱ مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی خواهد بود .
  موفق باشید /

  [پاسخ]

  mina mohammadi در ساعت 5:28 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2013

  با سلام آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای قبلا جز بند ج بود ولی حالا یک سال جز بند ب می شود یک سال بند الف. آخه اگه برین تو ریز کار نوشته خرید و فروش و .سود کالا وانبار .آخه کدام آموزشکاه غیر آموزش چیز دیگه ای داره؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ جولای 16th, 2013 11:09 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  تاجایی که بنده اطلاع دارم آموزشگاه ها از ابتدا هم از مشمولین بند الف بودند:
  ۵- صاحبان مراکز آموزشی و پرورشی , آموزشگاه های آزاد , مدارس غیرانتفاعی , دانشگاهها و مراکز آموزش عالی .

  [پاسخ]

  hosin در ساعت 7:42 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آگوست 2013

  سلام ضمن تشکر مایک شرکت داریم که نزدیک به چهار سال است حتی هزار تومان کار نکردیم سال ۹۲هم به دارایی ادعای انحلال رادادیم سال ۹۱و۹۲را هم دفاتر نگرفتیم فقط اظهار نامه سالهای مذکور راتحویل دادیم حالا از شما خواهشمندم بفرمائید دارایی بخاطر ندادن دفاترروزنامه وکل،ایا ایراد میگیرند وراه قانونی ان کدام است از راهنمایی شما تشکر میکنم

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ آگوست 6th, 2013 10:42 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  مرحله بعدی بعد از ارسال اظهارنامه درخواست سوابق و دفاتر است که در صورت عدم ارائه، مشمول ۲۰% جریمه نسبت به مالیات محاسبه شده خواهد بود.
  ضمنا برای انحلال هم لازم است اظهارنامه مرتبط تنظیم و ارسال فرمائید.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  داودی در ساعت 8:47 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آگوست 2013

  با سلام و تشکر از بذل توجه به پیام ها که واقعا” بی نظیر می باشد.
  بنده مودی عکاسی می باشم و همیشه طی اظهارنامه خود اظهاری معاف از مالیات تشخیص داده شدم ولی در سال ۸۸ پرونده مالیاتی بنده جزء نمونه گیری بازرسی واقع شد و مالیات ۷۰۰۰۰۰ تومان برای هر سال تعیین میشود و هر سال اعتراض میکنم کمی تخفیف می دهند ولی سال بعد دوباره همان آش و کاسه است>
  آیا راهی دارد که اعتراض بنده یکبار برای همیشه ثبت شود که هر سال مجبور به اعتراض و دادگاه کشی نباشد؟؟ با سپاس فراوان

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ آگوست 25th, 2013 7:56 ب.ظ:

  باسلام واحترام
  ازآنجایی که رسیدگی مالیاتی بصورت سالانه است و سال مالیاتی مشاغل هم ازابتدا تا انتهای سال است این موضوع بصورت سالانه و بنا به تشخیص ممیز صورت میگیرد و نمی توان بصورت کلی درخصوص آن اقدام کرد.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  م در ساعت 5:20 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: سپتامبر 2013

  با سلام
  من کارشناس مامایی هستم و قصد افتتاح مطب دارم.
  مطبی که قصد استفاده از آن را دارم توسط یک پزشک اجاره شده و طبق توافقی
  که بین من و ایشان انجام شده چون ایشان فقط در شیفت عصر از این مطب
  استفاده میکنند ، قرار شد که من شیفت صبح از مطب استفاه کنم. آیا در این
  صورت از نظر مالیاتی مشکلی وجود خواهد داشت؟یعنی مشترک بودن مطب؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ سپتامبر 11th, 2013 7:57 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  بحث مالیاتی محل اجاره بعهده موجر و مستاجر است وعملکرد مالی شما هم بعهده خودتان در خصوص پرداخت مالیات است.
  چه مشکلی پیش بینی میکنید؟

  [پاسخ]

  م پاسخ در تاريخ سپتامبر 12th, 2013 11:08 ق.ظ:

  همانطور که گفتم این مطب توسط یک پزشک اجاره شده یعنی در اجاره نامه فقط اسم ایشان هست ولی با هم توافق کردیم که شیفت صبح بنده از آن استفاده کنم و نصف اجاره را به ایشان پرداخت کنم.وقتی من به اداره مالیات شهر خودم مراجعه کردم و اجاره نامه را تحویل دادم (چون لازم بود از آنجا فیشی دریافت کنم و برای کسب مجوز مطب برای نظام پزشکی ببرم.) ولی اداره دارایی گفتند ما نمی توانیم برای یک مکان ۲ پرونده مالیاتی تشکیل دهیم و شما باید جای دیگری را اجاره کنید.آیا این حرف قانونی است؟چون از نظر خودمم غیرمنطقی است .با تشکر از پاسخگویی شما

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ سپتامبر 13th, 2013 2:58 ب.ظ:

  با سلام
  جناب م
  شما فعلا” می خواهی برای اخذ مجوز ، وجه مربوط به حق تمبر را نقدی طی رسید مالیاتی پرداخت کنی فلذا لزومی به تشکیل پرونده نخواهد بود تا بخواهند مدارک مربوط به تشکیل پرونده را از شما دریافت نمایند .
  برای یک مکان می توان دو پرونده مالیاتی هم تشکیل داد خصوصا” اینکه فعالیت شغلی شما متصل به شخص ( مثل فعالیتهای مربوط به حرف پزشکی ) است .
  البته توجه داشته باشیم بایستی فیمابین شما از یک طرف و مالک یا مستاجر از طرف دیگر ( منظور از مستاجر همان شخصی که عصرها در مطب حاضر و ملک را از مالک اصلی اجاره نموده است ) اجاره نامه ای تنظیم شده باشد که برای تشکیل پرونده به واحد مالیاتی ارائه نمائی .
  در هرصورت اگر ایراد از ناحیه ممیز گرفته شده ، نزد سرممیز و سپس رئیس امور برو انشاء الله مشکل حل خواهد شد .
  موفق باشید /

  م در ساعت 10:55 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: سپتامبر 2013

  با سلام مجدد
  این حرف را اتفاقا خود رییس اداره دارایی به من گفتند.اگر امکان دارد منبعی به من معرفی کنید که بتوانم با استناد به آن حرفهای شما را به آنها بگویم که نتوانند بهانه ای بیاورند.شماره تلفنی هست که به شکایات در این زمینه رسیدگی کند؟

  [پاسخ]

  علی پاسخ در تاريخ سپتامبر 15th, 2013 9:02 ب.ظ:

  سلام مجدد جناب م
  میتونی از طریق نظام پزشکی خود ( واحدی که جهت پرداخت حق تمبر معرفی شده ای ) تمبر ده هزار تومنی تهیه و از قید فیش مالیاتی بگذری ؟ عموما” واحدهای حسابداری مستقر در ادارات مالیاتی تمبر در اختیار داشته و واگذار می نمایند .
  والسلام /

  [پاسخ]

  مرجان در ساعت 6:45 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2013

  آصرافی ها گزارش فصلی می دهند و فرمت فاکتور های آن جگونه است

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ نوامبر 2nd, 2013 9:21 ب.ظ:

  سلام
  می دانیم فعالیت صرافی ها تحت قالب شرکت ( شخص حقوقی ) صورت می پذیرد فلذا مشمول دستورالعمل ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتها بوده و مکلف به ارائه گزارشات مورد نظر برابر آنچه که طی جداول پیوست دستورالعمل و اصلاحیه آن اعلام و ابلاغ گردیده خواهند بود .
  موفق باشید /

  [پاسخ]

  حسین در ساعت 4:08 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2013

  با سلام من مشمول بند ج هستم سال گذشته خود اظهاری دادم حالا می گویند درامد خالص را بر اساس اظهار من قبول ندارند بر اساس درامد ناخالص خودشان حساب می کنند ایا این کار درست است؟

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ نوامبر 9th, 2013 9:43 ب.ظ:

  سلام جناب حسین
  اگر ضوابط خوداظهاری سال ۹۱ را رعایت کردی ( ضوابط را در همین سایت جستجو کن و خوب بخوان ) فقط در صورتی پرونده مالیاتی شما مورد رسیدگی قرار می گیرد که بصورت نمونه ( برابر ضوابط ) انتخاب شده باشی ، در غیر این صورت مالیات ابرازی مورد قبول و در وقت مقرر ( که الان وقتش است ) برگ قطعی صادر می شود .
  سربلند باشی /

  [پاسخ]

  محمد امین نیازی در ساعت 11:35 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2013

  باسلام.
  ایا دهیاری ها به کد اقتصادی لازم دارند واگر دارن شامل کدام دسته هستند ،اشخاص حقوقی یا اشخاص حقیقی ویا تشکلهای قانونی ،لطفا بنده را راهنمایی کنید

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ نوامبر 17th, 2013 10:43 ب.ظ:

  سلام
  بله دهیاری با توجه به اینکه یک تشکل قانونی است بایستی شماره اقتصادی داشته باشد ، ضوابط مربوط به تخصیص شماره اقتصادی به این دسته از اشخاص صادر و به واحدهای مالیاتی و نیز استانداری ها ابلاغ و شاید به اطلاع فرمانداری ها هم رسیده باشد . در هر حال می توانی به اداره امور مالیاتی شهر خود مراجعه و از چگونگی اخذ شماره اقتصادی اطلاعات لازم را دریافت دارید .
  موفق باشید /

  [پاسخ]

  فاطمه در ساعت 1:57 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2013

  باسلام یک واحدنانوایی کوچک سنتی داریم برای تمدیدپروانه کسب رفتیم گفتندسال۷۸و۷۹و۸۶ اضهارنامه ندادیدجریمه تعلق میگیردان راپرداخت کردیم بعدگفتند لیست حقوق کارگران راهم ازسال۸۷ ندادید هم اصل مالیات وهم جریمه بایدبدهید سوال این است طبق تبصره ماده۹۵ ایانبایدکتبا اعلام میشدتادرصورت فراموشی این سالها انباشته نمیشدودیگراینکه بخشودگی جرایم شامل این واحدمیشودیانه باتشکرازراهنمایتان

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ نوامبر 17th, 2013 9:29 ب.ظ:

  سلام
  خیر ، اینکه اول کتبا” اعلام کنند چنین چیزی نیست و می توانند بدون اطلاع رسانی در این خصوص و اعلام نیز مطالبه کنند ؛ توجه کنید شاید مشمول مالیات نشوید ولی جریمه قابل مطالبه و وصول خواهد بود .
  موفق باشید /

  [پاسخ]

  فاطمه در ساعت 2:32 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2013

  باسلام مدیریت محترم سایت ایا کماکانمنتظرراهنمایی شماباشم خیلی ضروری است سپاسگزارم

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ نوامبر 17th, 2013 9:30 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  دوست و همکار بزرگوارمان پاسخ شما را دادند.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  فاطمه در ساعت 11:30 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2013

  باسلام وتشکر متاسفانه قانع نشدم لطفاتبصره ماده ۹۵ مالیاتی راکه میگوید:سازمان امورمالیاتی کشوردرصورت تشخیص ضرورت میتواندهریک از مشمولان بنداین ماده رابه رعایت بنداین ماده ملزم نماید.مشروط به ان که مراتب کتبا تاپایان دی ماه هرسال به مودیان فوق ابلاغ گردد چه معنایی میدهد بی نهایت سپاسگزارم ازقبول زحمت شما بزرگواران

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ نوامبر 20th, 2013 9:10 ب.ظ:

  سلام خانم فاطمه
  آنچه که در تبصره ۱ مواد ۹۵ و ۹۶ قانون مالیاتهای مستقیم آمده ارتباطی با خواسته اصلی تان یعنی مطالبه مالیات و جرایم متعلقه از بابت درآمد عملکرد و همچنین بابت عدم ارائه لیست حقوق نداشته و ندارد ، به عبارتی تبصره مذکور انجام موضوع و تکلیف دیگری را بر عهده سازمان امور مالیاتی گذاشته است.
  اما معنی آنچه که در این کامنت یعنی تبصره ۱ ماده ۹۶ ( نه ماده ۹۵ ) خواسته ای ؛
  می دانیم که صاحبان مشاغل مشمول بند ( ب ) ماده ۹۶ مکلف به ثبت فعالیت های شغلی خود در دفاتر درآمد و هزینه می باشند ، چنانچه سازمان امور مالیاتی بخواهد هر یک از صاحبان مشاغل یادشده را مکلف به انجام تکالیف مشمولین بند ( الف ) ماده ۹۶ ( تکلیفی بیشتر و سخت تر و سنگین تر ) یعنی ثبت فعالیت های شغلی خود در دفاتر روزنامه و کل موضوع قانون تجارت و نگاهداری دفاتر و اسناد و مدارک مربوط با رعایت اصول و موازین و استانداردهای پذیرفته شده حسابداری نماید باید تا پایان دی ماه هر سال به این دسته از اشخاص اعلام و در اینصورت این دسته از مودیان مکلف به رعایت آن از اول سال بعد خواهند بود .
  موفق باشید /

  [پاسخ]

  فاطمه در ساعت 5:09 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2013

  مدیریت محترم سایت
  باسلام وعرض ادب
  لطفااگرامکان داردشماویاهمکاران ارجمندتان درمورد تبصره ۱ماده۹۵مالیات مشاغل خصوصاشغل نانوایی توضیح واضحتریی بفرمایید ممنون میشوم

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ نوامبر 20th, 2013 8:57 ب.ظ:

  سلام
  توضیح و پاسخ در ذیل کامنت قبلی تان اعلام گردیده است ، آیا توضیح بیشتری می خواهید ؟

  [پاسخ]

  فاطمه در ساعت 9:34 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2013

  سلام اقای علی
  ازتوضیحات کاملتان بسیار سپاسگزارم .متوجه شدم که نانوایان ماشینی سنتی شامل بندالف یاب نمیشوند اما زحمت دیگری برایتان دارم لطفا بفرمایید باتوجوجه به معافیت مالیات بردرامدوحقوق این صنف زحمتکش به دلایل متعدد ازجمله عدم اطلاع دقیق ازقوانینی که به نفع این گروه ازمودیان تصویب شده !اگربه فرض یک یادوسال مودیان اضهارنامه نفرستند اداره مالیات رشت هیچ مسولیتی رامتوجه خودنمیداندکه به این قشریاداوری نمایدوسالها انباشته می شود واگرروزی بفرض برای تمدیدجواز کسب مراجعه شود یک فیش واریزی انچانی میدهندکه معافیت بودنت یک رویا میشود!واگراعتراض هم کنی میگویند از طریق رسانه اعلام شده درحالی که حتی اگراین سندیت داشته باشد به صورت صریح یاداوری نمیشود نانوای بیچاره هم که فقط میدانسته معاف است حالا مجبوراست هم اصل مالیاتی راکه معاف بوده بپردازد وهم جریمه اش را!سوالم این است ایادراین گونه موارد هیچ راهکاری وجود ندارد تااین صنف کمتر متضرر شود ازراهنمای وزحماتی که میکشید ودراین چندروزصبورانه پاسخگو بودیدبسیارممنوم ودرودبرشما **

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ نوامبر 23rd, 2013 9:46 ب.ظ:

  با سلام مجدد
  رعایت تکالیف قانونی مبنی بر تسلیم بموقع اظهارنامه مالیاتی عملکرد و نیز ارائه لیست حقوق (برای هر ماه تا پایان ماه بعد ) را برای واحد کسبی خود در اولویت قرار دهید تا دچار مشکل نشوید . در خصوص خواسته مدنظرتان راهکار خاصی ندارم ، بطورکلی اگر برگهای مطالبه (مالیات بردرآمد و مالیات احتمالی بر حقوق و جرائم متعلقه ) صادر و ابلاغ شده است در موعد مقرر نزد رییس امور برو وضعیت تان را شرح دهید یقینا” آنچه که مطالبه شده را تعدیل می کنند ، و اگر مطالبه نشده ( محاسبه و گزارش نشده است ) حداقل لیست های حقوق را به واحد مالیاتی مربوطه ارائه دهید شاید بتواند برخی سنوات عدم ارائه لیست را نادیده بگیرد و جرائم آن را مطالبه نکند .
  موفق باشید /

  [پاسخ]

  فاطمه در ساعت 12:42 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2013

  باسلام
  همانطور ی که قبلا عرض کردم برای تمدیدصدورپروانه رفته بودیم متوجه شدم به هرحال هم مالیات بردرامدسالهای ۷۸و۷۹و۸۶ومالیات برحقوق سالهای۸۷تا۹۱راطی فیشی پرداخت نمودیم درسازمان مالیات ….روابط خاصی حاکم است وانقدر مودی راباانواع متمم ها گیج میکنند که….من پرداخت نمودم ومعتقدم ناعادلانه بوده اما امیدوارم اگر مسئولی عنایتی به اجرای عادلانه قوانین مالیاتی درشهر…. را دارد که حق شهروندی ماست لطفاالتفاتی نماید شاید بعدازما دیگرانی دچار چنین …نشوند!ازپاسخگویتان سپاسگزارم

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ نوامبر 25th, 2013 7:44 ب.ظ:

  بله انشاءالله همه ما تکالیف قانونی را رعایت نماییم و در این صورت موجبات تضییع حقوق مودی و نیز دولت فراهم نخواهد شد .
  خداحافظ /

  [پاسخ]

  مهدی در ساعت 6:10 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2013

  با سلام و وقت بخیر

  مالیات شخص حقیقی که خدمات نرم افزاری ارائه میکند چگونه محاسبه می شود؟ آیا کارفرما و پیمانکار(شخص حقیقی) هر دو باید مالیات پرداخت کنند و یا فقط پیمانکار؟ آیا کارفرما می تواند مالیات را با محاسبه ارزش افزوده از سمت پیمانکار حقیقی پرداخت کند( مانند مالیات حقوق)؟

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ نوامبر 26th, 2013 11:08 ب.ظ:

  سلام بر مهدی خان
  مواد ۹۳ ، ۹۴ ، ۹۵ ، ۹۶ ، ۹۷ ، ۹۸ و نیز ۱۵۲ را مرور کن متوجه می شویم که مالیات چگونه محاسبه می شود .
  اگر خدمات شما به شخص مشمول مالیات ارائه گردد از هر دوی شما می تواند مالیات مطالبه شود .
  بله می تواند علاوه بر کسر مالیات موضوع ماده ۱۰۴ قانون مالیاتهای مستقیم ، مالیات و عوارض ارزش افزوده را نیز از شما اخذ تا در موعد مقرر به حساب امور مالیاتی واریز کند .
  والسلام /

  [پاسخ]

  مهدی در ساعت 4:21 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2013

  با سپاس فراوان از پاسخ مفید شما
  موفق و سربلند باشید.

  [پاسخ]

  رسول زینلی در ساعت 1:29 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژانویه 2014

  باسلام لطفا اعلام فرمایید پیمانکار تعاونی مسکن مهر کمیته امداد مشمول معافیت مالیات برارزش افزوده میگردد لطفا درصورت امکان سریع ترایمیل فرمایید سپازگذارم

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ ژانویه 6th, 2014 7:57 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  خیر
  معافیت وابسته به نوع شرکت نیست بلکه به فعالیت وی درخصوص موارد معاف بستگی دارد.

  [پاسخ]

  سياوش در ساعت 2:25 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژانویه 2014

  با عرض سلام و تشکر فراوان از مطالب مفیدتون تقاضا دارم به پرسش اینجانب پاسخ دهید.
  من با ۳ نفر از شرکا انباری را جهت نگهداری کالاهای وارداتی در جاده خاوران ر سال۸۵ خریداری کردیم و کالاهیمان را در مغازهایی که در سطح شهر داشتیم عرضه میکردیم در سال ۹۰ بدلیل اختلاف با شرکا انبار را فروختیم از دارایی اظهار نانه هایی ارسال گردیده و انبار را در بند مشاغل قرارداده و مبلغی را مطالبه میکنند جون من در ایران نبودم متاسفانه شرکا هم نسبت به ااعتراض اقدامی نمیکنند و لذا مبلغ تعیین شده مبنای محاسبه برای سالهای بعد میگردد . ناجار شدیم اصل مالیات را بپردازیم و برای پرداخت جریمه که حدود ۳۶ میلیون تومان است مشگل داریم . از شما راهنمایی میخواستم که چگونه میتوانم از بخشودگی جریمه استفاده کنم. با تشکر

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ ژانویه 7th, 2014 10:27 ب.ظ:

  سلام جناب سیاوش
  بخشودگی جرایم مالیاتی برابر مقررات صادره و ضوابط تعیین شده در هر دوره صورت می گیرد . در هر صورت پس از پرداخت جرایم غیر قابل بخشش که بایستی پرداخت گردد تا اقدامی برای بخشودگی جرایم صورت گیرد ، به واحد مالیاتی مربوطه ( عملکرد یا اجرائیات ) مراجعه کنید و کتبا” تقاضای بخشودگی صددرصدی جرایم قابل بخشش را به واحد مالیاتی تسلیم نمایید ، برابر آخرین ضوابط ، مبلغ جریمه مورد نظر شما قابلیت بخشش حداکثری ( البته با رعایت مقررات موجود من جمله ماده ۲۰۱ قانون مالیاتها ) را دارد .
  موفق باشید /

  [پاسخ]

  محمدزاده در ساعت 3:48 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژانویه 2014

  سلام سرکت ما ازسال ۱۳۸۸به ثبت رسیده که تا کنون هیچ گونه فعالیتی نداشته وهیچ گونه اقدامی نسبت به اضهار نامه نکرده ایم الان که میخواهیم فعالیت تازه ای شروع کنیم باید چه کاری انجام بدهیم.ممنون

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ ژانویه 10th, 2014 8:05 ب.ظ:

  با سلام
  با مراجعه به واحد مالیاتی مربوطه نسبت به تشکیل پرونده و اخذ کد اقتصادی قدیم و سپس پیش ثبت نام برای کد اقتصادی جدید اقدام نمایید و در ۴ ماه اول پس از پایان سال مالی نسبت به تکمیل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی نیز اقدام گردد . ضمنا” کتبا” عدم فعالیت سنوات ۸۸ و ۸۹ و ۹۰ و ۹۱ را ( برابر آنچه که خودتان نوشتید ) به واحد مالیاتی خود ارایه نمایید .
  خداحافظ /

  [پاسخ]

  حمید در ساعت 5:53 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژانویه 2014

  با سلام
  نمایندگی بیمه (نمایندگی بیمه سینا)شامل کدام بند صاحبان مشاغل موضوع ۹۵ مالیات مستقیم می شود؟
  با تشکر

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ ژانویه 12th, 2014 9:09 ب.ظ:

  سلام جناب حمیدخان
  برابر آخرین نظریه دفتر فنی مالیاتی ( که البته مرجع قانونی جهت اعمال آن نخواهد بود ) مشمول ردیف ۹ بند ( الف ) ماده ۹۶ ( یعنی بند الف ماده ۹۵ ) می باشید که بعضا” واحدهای مالیاتی مطلع به همین منوال که بنظر بنده نیز صحیح می باشد عمل می نمایند.
  در غیر اینصورت میتوانند فعالیت شغلی تان را در زمره بند ( ب ) قرار داده و تکالیف مقرر در این بند را از شما مطالبه نمایند .
  موفق باشید /

  [پاسخ]

  زهرا در ساعت 7:42 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژانویه 2014

  سلام من اموزشکاه زبان انکلیسی با مجوز اموزش و پرورش دارم جهت نوشتن دفاتر شامل کدام بند هستم درامد ۳۰۰۰۰۰۰۰ت شامل مالیات دارم ایا شامل ارزش افزوده هستم ایا قانون مکرر ۱۶۹ شامل حال من میشود

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ ژانویه 21st, 2014 8:23 ب.ظ:

  با سلام
  برابر نظریه دفتر فنی مالیاتی مشمول بند ( ج ) ماده ۹۵ هستید فلذا مکلف به تنظیم و نگاهداری صورت خلاصه وضعیت درآمد و هزینه می باشید .
  درآمد ۳۰ میلیون تومانی چنانچه مدنظر واحد مالیاتی باشد و خلاصه وضعیت درآمد و هزینه از ناحیه مودی تنظیم ، نگاهداری و ارایه نشود و یا مورد قبول واحد مالیاتی نباشد مشمول مالیات بر درآمد ( عملکرد ) خواهید بود.
  خدمات آموزشی مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی باشد .
  اگر مشمول بند ( ج ) ماده ۹۵ باشید مشمول دستورالعمل موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتها نخواهید بود .
  خداحافظ /

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ آوریل 30th, 2014 6:32 ب.ظ:

  با سلام مجدد
  با عرض پوزش اصلاح میکنم ،
  برابر نظر دفتر فنی ، مشمول بند الف ماده ۹۵ خواهید بود فلذا مکلف به تهیه و نگاهداری دفاتر قانونی موضوع قانون تجارت می باشید .


  بله مشمول دستورالعمل ماده ۱۶۹ مکرر خواهید بود .

  [پاسخ]

  اکبر در ساعت 2:00 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: مارس 2014

  با سلام و عرض خسته نباشید

  بنده مدرس دانشگاه می باشم.علاوه بر کار تدریس در دانشگاه، خدمات مشاوره ای با مراکز صنعتی و همچنین آموزش در کارخانجات را نیز انجام می دهدم.بنده نه دارای مکان کسب و نه جواز یا محلی برای این گونه فعالیت ها دارم. تمامی کارها به صورت رابطه ای می باشد.سوال بنده این است که در بسیاری مواقع بنده بابت خدمات آموزشی و فنی برای مراکز صنعتی مبلغ خالص را اعلام می کنم.شرکت مشخصات من اعم از کد ملی و آدرس(آدرس منزل می باشد) را دریافت نموده و عین مبلغ توافق شده را پرداخت می کند.در این گونه موارد می خواستم بدونم بابت پرداخت مالیت نیازی به پیگیری بنده می باشد؟ یا کارفرما موظف به کسر مالیت بوده است ؟اگر پاسخ بلی است به چه صورت می توانم در صورت نداشتن محل یا پروانه کسب اقدام به پرداخت مالیات کنم.در سایت جهت دریافت کد اقتصادی ذکر شده است که آدرس حتما آدرس محل کسب باشد.لطفا راهنمایی بفرمایید

  با تشکر

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ آوریل 2nd, 2014 8:39 ب.ظ:

  سلام ؛
  عمدتا” کسانی پیگیری می کنند که با انجام دادن تکالیف مالیاتی مشمول استرداد مالیات خواهند بود .
  در اینگونه موارد کارفرما مکلف به کسر مالیات متعلقه و پرداخت آن خواهد بود و اگر اینکار را نکند اداره مالیات می تواند بهمراه جرائم از وی مطالبه کند .
  البته اگر مشمول مالیات عملکرد می شوی ، از طریق مرجع کسرکننده مالیات می توانی به اداره امور مالیاتی مربوطه مراجعه نمایی .
  اگر مشمول دریافت کداقتصادی هستی ، همان نشانی محل سکونت خود را ذکر کنی مانعی ندارد .
  والسلام /

  [پاسخ]

  i.l.a در ساعت 4:55 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2014

  با سلام وخسته نباشید …یه سوال داشتم اگه میشه جواب بدین…مهمه برام…میخاستم بدونم که صراف شخصیتی حقیقی محسوب میشه یاحقوقی ودلیلشو هم بیزحمت بگین…باتشکر

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ آوریل 5th, 2014 11:10 ب.ظ:

  جناب آی.ال.ای
  بنده نیز سلام
  تا آنجا که اطلاع دارم فعالیت صرافی تحت قالب شخص حقوقی با اخذ مجوز از بانک مرکزی برابر ضوابط مقرر صورت می گیرد .

  [پاسخ]

  علی در ساعت 1:33 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2014

  با سلام و ادب
  آیا فعالیتهای پژوهشی اعضا هیات علمی دانشگاه ها که با موسسات و ادارات انجام می گیرد باید توسط عضو هیات علمی در اظهارنامه مالیاتی قید شود یا خیر
  لازم بذکر است که موسسه مربوطه خود اقدام به کسر مالیات از قرارداد پژوهشی و ارسال به اداره مالیات می نماید
  با تشکر

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ آوریل 5th, 2014 11:05 ب.ظ:

  سلام آقای علی
  چنانچه مالیات در راستای ماده ۱۰۴ قانون مالیاتهای مستقیم کسر گردد ، دریافت کننده وجه ( یعنی شخصی که کار تحقیقاتی و پژوهشی انجام می دهد ) مکلف به تکمیل و درج درآمد های ناشی از اینگونه فعالیتها در اظهارنامه مالیاتی و تسلیم آن در موعد مقرر خواهد بود . در غیر اینصورت نیازی به تسلیم اظهارنامه نخواهد بود مگر جهت استرداد مالیات پرداختی بدلیل مشمول نبودن با توجه به میزان معافیت مالیاتی سالانه که در این حال فقط تقاضا جهت استرداد در موعد مقرر کافی می باشد .
  موفق باشید /

  [پاسخ]

  پرستو در ساعت 1:08 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2014

  سلام؛ من حسابدار مدارس غیر انتفاعی هستم میخواستم بدانم صاحبان مشاغل جز بند الف فقط باید دفاتر روزنامه و کل تحریر کنیم دیگر نیازی به ثبت معاملات فصلی و … در سیستم مالیاتی نیست؟؟

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ آوریل 6th, 2014 11:13 ب.ظ:

  سلام
  صاحبان مشاغل بند ( الف ) ماده ۹۶ قانون مالیاتهای مستقیم ، علاوه بر اینکه مکلفند دفاتر قانونی موضوع قانون تجارت را برابر ضوابط نگهداری کنند ؛ مشمول تکلیف مقرر موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم یعنی ثبت و ارسال فهرست معاملات ( کالا و خدمات ) و … نیز می باشند .
  خداحافظ /

  [پاسخ]

  اميد در ساعت 10:21 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2014

  آیا نمایندگان بیمه باید صورت معاملات فصلی ارائه دهند؟

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ آوریل 11th, 2014 10:18 ب.ظ:

  سلام ؛
  بله آقای امید ، مشمول دستورالعمل ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم و ارسال صورت معاملات فصلی می باشند .
  والسلام /

  [پاسخ]

  تاریخ: آوریل 2014

  سلام
  ما یک دفتر کارگزاری بیمه داریم و قبل از اینکه کارمزدی دریافت کنیم شرکتهای بیمه مالیاتش رو از ما کسر میکنند در ضمن طی یکسال گذشته
  هیچ ارتباطی با سازمان امور مالیاتی نداشته ایم و هیچ دفتری هم نداریم
  باید از کجا شروع کنیم و آیا جریمه ای شامل حال ما میشود .

  [پاسخ]

  مینا در ساعت 4:20 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2014

  با عرض سلام و خسته نباشید .گزارش فصلی فروش اگر تاریخش را اشتباه بزنیم مثلا به جای سال ۹۲-۹۳وارد شده باشد.شرکت جریمه خواهد شد؟

  [پاسخ]

  سارا در ساعت 3:59 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2014

  باسلام ،خسته نباشید وتشکر
  میخواستم بدونم آژانش های هواپیمایی وصرافی ها جزو کدام بند هستند ؟
  وآیا شامل اظهارنامه معاملات فصلی خواهند بود ؟
  باتشکر

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ آوریل 28th, 2014 9:43 ب.ظ:

  با سلام و احترام
  الف : صاحبان مشاغل موضوع بند (الف) ماده (۹۵) این قانون عبارتند از :
  .
  .
  ۱۰- صاحبان موسسات حمل و نقل موتوری , زمینی , دریایی و هوایی اعم از مسافری یا باربری .
  ما اظهارنامه ای به نام معاملات فصلی نداربم.
  لطفا توضیح بیشتری بفرمائید.

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ آوریل 28th, 2014 10:52 ب.ظ:

  با سلام
  جهت تکمیل پاسخ مدیریت محترم سایت عرض کنم که ؛ فعالیت صرافی ها منحصرا” در قالب شخص حقوقی صورت می پذیرد فلذا مشمول ماده ۱۱۰ قانون مالیاتها خواهند بود و یقینا” مشمول ماده ۱۶۹ مکرر و تسلیم فهرست معاملات فصلی .

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ آوریل 28th, 2014 11:03 ب.ظ:

  عرض سلام وتشکر از توضیحات جنابعالی

  [پاسخ]

  نسیم در ساعت 11:19 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: می 2014

  سلام میخواستم بدونم پرکردن اظهارنامه ها تو خرداد ماه افتاد یا تیر ماه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ می 11th, 2014 1:42 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  این موضوع بستگی به سال مالی شما دارد.
  اگر سال مالی شما منطبق بر سال خورشیدی باشد , تا آخر تیر ماه فرصت دارید.
  البته توضیحات بنده درخصوص اظهارنامه مالیات برعملکرد بود.

  [پاسخ]

  nazanin در ساعت 10:41 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: می 2014

  با سلام میشود نمونه ای از دفتر در آمد وهزینه را در سایت نمایش بدهید که با اطلاعات کامل تمام پیوست ها تکمیل شده باشد.

  [پاسخ]

  تاریخ: ژوئن 2014

  آیاگرفتن انوخته قانونی برای برای اشخاص حقیقی مشمول بندب ماده ۹۵دردفاترلازم است .

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ ژوئن 3rd, 2014 7:39 ب.ظ:

  سلام
  اگر از دفتر مشاغل ( درآمد و هزینه ) استفاده می کند ، خیر .

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ ژوئن 3rd, 2014 7:44 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  ضمن تشکر از توضیحات جناب آقای علی ؛ چه هدفی از گرفتن اندوخته دارید؟
  اگر قصدکسراز مالیات خود دارید که این اندوخته بعد از اعمال مالیات و نسبت به سود باقیمانده محاسبه میشود.
  دوم اینکه این اندوخته برای اشخاص حقوقی الزام آور است و برای شخص حقیقی اختیاری می باشد.

  [پاسخ]

  مریم در ساعت 4:22 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2014

  با سلام دفاتر ازدواج و طلاق مشمول کدام بند هستند و طریقه محاسبه مالیاتشون چیه.؟با تشکر

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ ژوئن 11th, 2014 9:23 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  دفاتر ازدواج هم به عنوان دفاتر اسناد رسمی طبقه بندی میشوند:
  ماده ۹۶ :
  ب : صاحبان مشاغل موضوع بند ( ب ) ماده (۹۵) این قانون عبارتند از :
  ۱۵- صاحبان دفاتر اسناد رسمی .

  [پاسخ]

  سعید در ساعت 11:24 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2014

  سلام و احترام خدمت شما
  میگم من یک حسابدار تازه کارم .یک شرکت بیمه معاملات فصلی معوقشو برام آورده انجام بدم یکم راهنماییم کنید چطور انجام بدم؟مدارکی که نیاز هست آن شرکت برام بیاره چی هست؟تو سرفصل فروش بزنم یا قرار داد؟

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ ژوئن 14th, 2014 11:05 ب.ظ:

  آقا سعید
  فهرست معاملات را بایستی تنظیم و برابر جداول مورد نظر تکمیل و ارسال نمایید بنابراین فروش خدمات به شرکت بیمه طرف مقابل ( یعنی وجوهی که از بابت خدمات ارائه شده به اشخاص از بیمه گر در یافت میکند ) بایستی در جدول فروش آورده شود و همچنین خرید کالا و یا خدماتی که این شرکت از دیگران انجام می دهد ( وجوهی که در این خصوص پرداخت می کند ) البته غیر از موارد عدم شمول که در بخشنامه مربوط ذکر شده است .

  [پاسخ]

  سینا در ساعت 3:30 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2014

  با سلام
  فروشنده جزئی سیمان و گچ ، در کدام بند قرار می گیرد؟
  با توجه به آخرین تغییرات(بند ب ۲۹ ردیف شده).
  (ما از شرکت سیمان می خریم و بصورت جزئی به مردم معمولی می فروشیم.)
  با تشکر

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ ژوئن 14th, 2014 11:04 ب.ظ:

  سلام آقای سینا
  اگر عامل فروش یا توزیع مصالح ساختمانی ( از شرکت یا شرکت های مربوطه ) می باشید ، مشمول بند ( ب ) ماده ۹۶ قانون هستید ، حتی اگر سیمان را بصورت خرده فروشی بفروشید .

  [پاسخ]

  آیدین در ساعت 9:10 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2014

  سلام خسته نباشید. من یک کارگاه ضایعات نایلون دارم و طبق تشکیل پرونده مشمول بند ب هستم. کارم هم به صورت دستمزدی و اجرتی هستش. حالا سوال دارم از خدمت شما آیا واقعا من مشمول بند ب هستم؟ و اینکه من چه جوری باید ارزش افزوده و معاملات فصلی بد چون خرید و فروشام که رسمی نیستن. ممنون میشم اگه کمکم کنید. باتشکر از سایت فوق العادتون

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ ژوئن 14th, 2014 11:03 ب.ظ:

  سلام جناب آیدین
  ننوشتید چه میخرید و چه تولید و یا فروشی دارید ، بطور کلی اگر پروانه بهره برداری و یا جواز تاسیس دارید مشمول ردیف ( ۲ ) بند ( الف ) ماده ۹۶ قانون مالیاتهای مستقیم هستید ، در غیر این صورت یا مشمول ردیف ( ۱ ) بند ( ب ) ماده ۹۶ قلمداد می شوید و یا بند ( ج ) .
  اگر مشمول ارزش افزوده می باشید اظهارنامه مورد نظر را ۱۵ روز پس از پایان هر فصل تکمیل و ارسال نمایید و اگر مشمول بند ( الف ) یا ( ب ) باشید همه ی خرید کالا و خدمات و نیز همه ی فروش کالا و خدمات خود را برابر آنچه در دستورالعمل موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتها و دیگر ضوابط مقرر آمده اقدام نمایید .

  [پاسخ]

  آیدین در ساعت 10:23 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2014

  ممنون از لطفتون که جواب دادین. بله من جواز کسب دارم فعالیتم هم از دست یا همون دلال نایلون ضایعاتی می خرم بعد از گرانول کردن به دلال هم میفروشم البته این بخش کمی از کارمه بیشتر کارم اینه که واسه یه تولید کننده نایلون این کار رو انجام میدم و در واقع ازش دستمزد میگیرم. حالا من که هیچ فاکتور یا قرارداد رسمی ندارم حتی فاکتور غیر رسمی هم ندارم چه جوری باید ارزش افزوده رد کنم؟ یعنی من باید از کل درآمد فصلم ۸ درصد مالیات ارزش افزوده بدم؟

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ ژوئن 22nd, 2014 10:39 ب.ظ:

  سلام مجدد
  اگر مشمول ارزش افزوده هستی بایستی ضوابط و مقررات ارزش افزوده را رعایت کنی . خرید هایت با فاکتور باشد که اگر فروشنده ارزش افزوده را از شما بگیرد آنوقت اعتبارت خواهد بود و فروش هایت هم باید با صدور فاکتور مورد نظر ضوابط باشد که از خریدار ارزش افزوده اخذ شده باشد ( یعنی ۸ درصد ارزش افزوده از فروشنده مواد اولیه بگیری و ۸ درصد نیز هنگام فروش از خریدار ) و در موعد مقرر نسبت به تکمیل اظهارنامه ارزش افزوده اقدام گردد .
  خداحافظ /

  [پاسخ]

  عرفان در ساعت 10:46 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2014

  با عرض سلام و خسته نباشید من یه مغازه سوپر مارکت دارم میخواستم ببینم در کدوم دسته از بندها قرار میگیرم ؟

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ ژوئن 22nd, 2014 10:18 ب.ظ:

  سلام جناب عافان خان
  صاحبان فعالیت شغلی سوپرمارکت ( اگه عمده فروش نباشند و ازجمله فروشگاههای بزرگ دارای مجوز از صنعت و معدن هم نباشند ) مشمول بند ( ج ) خواهند بود .

  [پاسخ]

  سعید در ساعت 12:29 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2014

  ba arze sÇm
  bebakhshid in jarayeme mÇiati k migan masaÇn 20% az babate adame eraeye dafater ya in darsad ha yaeni chi?20% chi?in 20% zarbdar chi mishe?

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ ژوئن 22nd, 2014 10:44 ب.ظ:

  سلام آقا سعید
  لطف می کنید فارسی بنویسید تا راحت تر متوجه شوم و بهتر پاسخ دهم /

  [پاسخ]

  مریم در ساعت 3:56 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2014

  با سلام و خسته نباشید دفاتر اردواج ۲ سال است که مشمول بند ج هستند و ضریب مالیاتی آنها ۴۵ هست میشه لطف کنید بگید چجوری مالیاتشون محاسبه میشه

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ ژوئن 22nd, 2014 10:41 ب.ظ:

  سلام خانم مریم
  دفاتر ازدواج و طلاق از جمله ی دفاتر اسناد رسمی ، مشمول بند ( ب ) ماده ۹۶ قانون مالیاتها می باشند ( از سال ۱۳۸۱ تا کنون ) .
  با توجه به تعداد عقد ازدواج صورت گرفته ( که آمار آن را بنحوی بدست می آورند یا بصورت علی الراس ) و تعیین میزان دریافتی برای هر یک ( که آن را هم استعلام و بدست می آورند و یا بصورت علی الراس ) پس از اعمال ضریب ( برابر دفترچه ضرایب ) ، درامد مشمول حاصله پس از کسر معافیت مالیاتی پایه سالانه ( چنانچه مستحق باشد ) مالیات بدست می آید که قابل مطالبه خواهد بود .
  موفق باشید /

  [پاسخ]

  سعید در ساعت 12:35 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2014

  سلام برادر میگم این ضرایب مالیاتی مثلا اگر دفاتر رو ندیم ۲۰% جریمه میشیم این ۲۰درصد ضربدر چه عددی میشه بیست درصد چی؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ جولای 2nd, 2014 3:52 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  ماخذ جرایم ، مالیات مورد محاسبه ی شماست ووقتی دفاتر درمیان نباشد قاعدتا از طریق علی الراس تشخیص داده میشود.

  [پاسخ]

  حسین در ساعت 5:12 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2014

  با سلام
  من بایک نفر شریکی یک کارگاه ریخته گری داریم بااینکه به برق ۵۰آمپر نیاز نداریم چون ملک برای خودمان است برق ۵۰آمپر گرفتیم این موضوع باعث شد مشمول مالیات ارزش افزوده بشویم خواستیم کاهش آمپر بدیم اداره برق اعلام می کند هزینه که برای ترانس کردید ازدست میدهید بعدا هیچ ادعای بابت آمپرکاهش داده شده مورد قبول نیست این کارگاه مااصلا ریخت وقیافش به این نوع مالیاتها نمی خورد مواد اولیه وسوخت را که برای کارگاه میخریم فاکتوری درکار نیست یعنی اینکه به هیچ وجه فاکتور یا رسید فروش نمی دهند فقط چک وپول می خوان اگه چک وپول ندیم که فاکتور بدید جنس وسوخت هم نمیدهند مااگه از مشتری ارزش افزوده بخواهیم می گویند نه کارسفارش میدم نه ارزش افزوده میدیم می رم با یه کارگاه دیگه کار میکنم مشتری را هم از دست میدیم راه حلی دارید که به طریقی ما را بیخیال شوند.

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ جولای 6th, 2014 7:18 ب.ظ:

  سلام آقای حسین
  تا زمانی که اینگونه عمل می کنید مشمول ارزش افزوده هستید و چاره ای نیستو بایستی ضوابط مقرر رعایت شود ، مگر اینکه برق ۵۰ آمپر را بیخیال شی /

  [پاسخ]

  سعید در ساعت 12:20 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2014

  سلام
  من میخوام معاملات فصلی یک بنگاه معاملات ملکی رو بفرستم.چطوری پرش کنم؟مثلا طرف کارمزد فروش یک آپارتمان بین فروشنده و خریدار و گرفته.یکم توضیح بدین.آیا تو خرید هم باید ثبتش کنم؟

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ جولای 6th, 2014 6:03 ب.ظ:

  سلام
  بله آن مبلغی که بعنوان کارمزد ( کمیسون / حق بنگاه ) گرفته ای در جدول مربوط به فروش ( چرا که خدمات خود را به متعاملین فروختی و در قبال آن وجهی در یافت داشتی ) ثبت و ارسال کن .

  [پاسخ]

  مهدی در ساعت 5:15 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2014

  سلام خسته نباشید اگر به نام شخصی فاکتور خرید صادر و از طرف فروشنده به اداره دارایی میزان خرید اعلام شده اما آن شخص بخواهد به صورت علی الراس اقدام به پرداخت مالیات نماید بایستی برمبنای مبلغ فاکتورهای خرید محاسبه وپرداخت نماید

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ جولای 5th, 2014 9:53 ب.ظ:

  سلام
  اگر هم بخواهد بر مبنای مبلغ مندرج در فاکتور خرید اقدام به پرداخت مالیات نماید ، پرداخت بطور علی الحساب ( با اظهار خودش و یا محاسبه فرضی مامور مالیات ) خواهد بود و پرونده مالیاتی نامبرده ( خریدار ) در موعد مقرر با احتساب سایر قراین و با رعایت ضوابط و مقررات رسیدگی و مطالبه خواهد شد .

  [پاسخ]

  سعید در ساعت 12:13 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2014

  سلام واحترام
  میخواستم بپرسم یک شرکت مسیولیت محدود که تو کار پخش مواد آرایشی هست آمده تا کار اظهارنامشو من انجام بدم..راهنمایی می کنید چطور اظهارنامشو انجام بدم؟

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ جولای 10th, 2014 6:13 ب.ظ:

  سلام
  اگر دارای دفاتر قانونی می باشد اعداد و ارقام هر سرفصل در جداول مرتبط در اظهارنامه درج شود و اگر فاقد دفاتر بوده بنظر بایستی اعداد و ارقام فرضی متناسب در قسمت مربوط در سود و زیان و نیز ترازنامه درج شود .

  [پاسخ]

  دارابي در ساعت 1:17 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2014

  با سلام و خدا قوت
  من کارشناس خبره دادگستری (رسمی نیستم ) هستم شامل کدام بند است اگر بند ب است من چون بند ج اظهار نامه پر کرده ام چگونه آنرا اصلاح کنم در ضمن با شماره ۰۲۱۳۵۰۸۷ هم تماس گرفتم اگر روشی دیگری می دانید راهنمایی فرمایید

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ جولای 10th, 2014 6:14 ب.ظ:

  سلام
  نمی دانم فرق بین کارشناس رسمی دادگستری با کارشناس خبره دادگستری چیست ؛ ولی با توجه به آنچه که الان در واحدهای مالیاتی عمل می شود کارشناسان دادگستری از جمله مشمولین بند ( ب ) ماده ۹۶ قانون م . م شناخته می شوند .
  پیش ثبت نام کداقتصادی شما بایستی با درج گروه شغلی ( ب ) باشد تا بتوانید اظهارنامه بند ( ب ) تنظیم و ارسال کنید لازم است پیش ثبت نام خود را تغییر دهید اگر سامانه اجازه نداد به اداره امور مالیاتی خود بروید پیش ثبت نام قبلی با گروه شغلی ( ج ) را حذف و مجددا” با عنوان گروه شغلی (ب ) ثبت نام و با کد پیگیری دریافتی نسبت به تکمیل اظهارنامه بند ( ب ) اقدام نمایید ، ضمنا” از حیث تعیین درآمد و مالیات فرقی بین اظهارنامه بند ( ج ) با بند ( ب ) نیست .

  [پاسخ]

  رضا در ساعت 10:36 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2014

  باعرض سلام و خسته نباشید همانگونه که مستحضرید مراکز دانشگاهی ازپرداخت مالیات معاف هستند حال اگر یک مرکز دانشگاهی در زمان گسترش فیزیکی مکانهای موجود مبادرت به انعقاد قراردادهای پیمانکاری در امور مختلف ساخت وساز نماید ایا موظف است که مبلغی را بعنوان مالیات از حق الزحمه پیمانکاران طرف مقابل کسر نماید . با تشکر

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ جولای 11th, 2014 3:49 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  معافیت مالیات بردرآمد مانع کسر و پرداخت مالیاتهای تکلیفی نخواهد بود.به عبارتی معافیت عملکرد شما با مالیاتهای تکلیفی که مقرر است از کارکرد اشخاص ثالث کسر و پرداخت کنیدمتفاوت است.
  بااین تفاسیر مالیات حقوق کارکنان هم به همین شکل تعریف میشود پس مالیاتهایی که بعهده اشخاص ثالث ولی کسر و پرداخت آن درتعهد شماست راکسر و پرداخت میکنید.

  [پاسخ]

  حمید در ساعت 12:58 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2014

  سلام.
  میخواستم بدانم شغل شیشه بری جزء کدامیک از بندهای ماده ۹۵ میشود؟

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ جولای 17th, 2014 4:54 ب.ظ:

  سلام جناب حمیدخان
  یقینا” آنچه که می بینم و می دانم ، بند ( ج ) .

  [پاسخ]

  fatemeh در ساعت 2:57 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2014

  سلام سال ۹۰ جواز کسب گرفتم اما تا کنون موفق به کار با ان نشدم و مالیلت ان را پرداخت نکردم باید چکار کنم. با تشکر

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ جولای 17th, 2014 4:54 ب.ظ:

  با سلام
  داشتن پروانه کسب دلیل بر مطالبه مالیات و پرداخت آن نیست ، به عبارتی چنانچه موفق به فعالیت مالی و پولی نشده اید و یا محل فعالیت تان بسته و فاقد فعالیت باشد برایتان عدم فعالیت صادر خواهد شد و البته بهتر است موضوع پس از پایان هر سال بنحوی به اطلاع واحد والیاتی برسد .
  موفق باشید /

  [پاسخ]

  رشادتمند در ساعت 3:39 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آگوست 2014

  هزینه پرداختنی بابت قبض آژانس مشمول مالیات هست یا خیر

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ آگوست 18th, 2014 10:29 ب.ظ:

  سلام
  چه نوع مالیاتی ؟
  منظور مالیات تکلیفی موضوع ماده ۱۰۴ قانون مالیاتها است ، اگر پرداخت کننده مشمول ماده قانونی یادشده باشد و پرداختی تحت قالب قرارداد انجام می شود ، بله مشمول کسر و ایصال مالیات مورد نظر ( حالیه ۳% علی الحساب )خواهد بود .
  موفق باشید /

  [پاسخ]

  امیر در ساعت 4:02 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آگوست 2014

  با سلام
  میخواستم بدانم آموزشگاههای زبان مشمول کسر مالیات میشوند یا نه
  واینکه یه مبلغ به عنوان حق ویژه مدرس در قرارداد های خود ذکر میکنند
  یعنی یه مبلغ به عنوان برگزاری کلاس ویه مبلغ به عنوان حق ویزه مدرس میگیرن
  حالا کدام از این مبالغ مشمول مالیات میشن
  تشکر

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ آگوست 18th, 2014 10:29 ب.ظ:

  سلام
  وجوهی که به آموزشگاهها از بابت ارائه خدمات آموزشی ، از ناحیه اشخاص مشمول پرداخت می شود مشمول کسر مالیات تکلیفی موضوع ماده ۱۰۴ قانون مالیاتها خواهد بود و وجوهی که از ناحیه آموزشگاهها به شاغلین در آموزشگاه از جملع مدرسین پرداخت می شود مشمول فصل مالیات بردرآمد حقوق خواهد بود .
  خداحافظ /

  [پاسخ]

  پریسا در ساعت 6:18 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آگوست 2014

  باسلام
  میخواستم بدونم جریمه مالیات تکلیفی چند درصد است؟
  باتشکر فراوان از شما

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ آگوست 18th, 2014 10:10 ب.ظ:

  سلام
  اگر منظور جریمه عدم کسر و ایصال مالیات تکلیفی موضوع ماده ۱۰۴ قانون مالیاتها می باشد ؛ علاوه بر مطالبه خود مالیات متعلقه ، مشمول ۲۰% از مالیات متعلقه خواهد بود .
  ضمنا” چنانچه فهرست و یا قرارداد تنظیمی در موعد مقرر به اداره مالیات تسلیم نگردد ، ۱% نیز از کل مبلغ پرداختی یا قرارداد مشمول جریمه می باشد .

  [پاسخ]

  محمد حسین در ساعت 1:45 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آگوست 2014

  سلام. من یک مغازه برای کار خدمات کامپیوتری اجاره کردم و بعد از یک سال و ۴ ماه مغازه رو تحویل دادم. رفتم اداره مالیات برای تسویه حساب و تحویل دادن مغازه به صاحب مغازه….. برای من اداره مالیات یک میلیون و سیصد و هفتاد هزار تومان مالیات محاسبه کرد…. از طرفی صاحب مغازه هم می خواد مغازه رو بفروشه به کسی و به من میگه تا شما مالیاتت رو پرداخت نکنی نمیتونم مغازه رو بفروشم….
  من می خوام بدونم اگر این مالیات رو پرداخت نکنم چه عواقبی داره….؟ این مالیات به عنوان مالیات بر درآمد مشاغل محسوب میشه….؟ اگر پرداخت نکنم برای صاحب مغازه مشکلی پیش میاد؟

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ آگوست 18th, 2014 9:53 ب.ظ:

  سلام آقای محمد حسین
  پس از قطعیت ، مشمول جریمه دیرکرد خواهید شد .
  بله بنظر می رسد بعنوان مالیات بر درآمد مشاغل مدت حضور شما در واحد تجاری موردنظر می باشد .
  مشکلی پیش نمیاد و صاحب مغازه می تونه پس از پرداخت مالیات بر نقل و انتقال واحد تجاری ، مفاصاحساب خود را دریافت نماید.

  [پاسخ]

  محمد حسین پاسخ در تاريخ آگوست 19th, 2014 12:47 ب.ظ:

  ممنون…. یعنی اگر من مالیات رو پرداخت کنم یا پرداخت نکنم به اون ربطی نداره…؟ چون چند وقته که به من میگه برو مالیاتت رو بده من. چون میخوام ملک رو بفروشم….. می خوام بدونم اون میتونه من رو مجبور کنه؟

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ آگوست 24th, 2014 6:58 ب.ظ:

  سلام مجدد
  بله ، از نظر مالیاتی به ایشون ربطی نداره .
  این کارو نکن ، چون اگه وجه مالیات مورد نظرو بدی بهش ، اونوقت این احتمال هست که به حساب اداره مالیات واریز نکنه حال آنکه در هر صورت اداره مالیات بنامت مالیات مطالبه خواهد کرد و این شما هستی که بدهکار میشی .
  نمیدونم ، بسته به قرارداد اجاره و شرایط مندرج در اون داره ، ولی در مجموع فکر نکنم بتونه شما رو مجبور به پرداخت کنه .

  نصیریان در ساعت 10:13 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: آگوست 2014

  آیا درآمد حق العمل کاری مشمول ارزش افزوده می باشد؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ سپتامبر 1st, 2014 10:31 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  فعلا همه ی مواردی که بعنوان معافیت قید نشده مشمول است و برای اشخاص حقوقی که شناسایی شده درنظام مالیاتی هم هستند برقرار است.

  [پاسخ]

  نوا در ساعت 12:59 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آگوست 2014

  سلام بنده مهندس عمران هستم و حدودا یک سال هست که
  پروانه نظارت دارم و فعالیت ( نه چندان زیاد) نظارتی دارم ولی نمیدونم که باید اظهار نامه مالیاتی پر کنم یا نه ؟ لطفا راهنماییم کنید و بفرمائید از بابت اینکه در این دوره ای که گذشت ثبت نام نکردم آیا جریمه میشم؟ضمنا بنده هیچگونه دفتر مهندسی و … ندارم و از طریق نظام مهندسی کار نظارت ارجاع داده می شه به بنده . ممنون

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ سپتامبر 12th, 2014 6:55 ب.ظ:

  بله جناب نوا ، حتی اگر یک متر هم کارکرد داشته باشی مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی خواهی بود .
  چه نوع ثبت نام را می گویی ؟ ثبت نام ارزش افزوده را ؟ بنظرم مشمول ارزش افزوده نیستی تا بخواهی در این بخش ثبت نام داشته باشی .

  [پاسخ]

  ساروی در ساعت 2:10 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آگوست 2014

  ایا شرکت تبلیغاتی گرافیستی شامل مالیاا بر ارزش افزوده و عملکرد خواهد شد؟یا معاف است؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ سپتامبر 1st, 2014 10:30 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  فعلا همه ی مواردی که بعنوان معافیت قید نشده مشمول است و برای اشخاص حقوقی که شناسایی شده درنظام مالیاتی هم هستند برقرار است.

  [پاسخ]

  مینا در ساعت 11:24 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: آگوست 2014

  با سلام
  پیمانکار ساخت سالن های یک کارخانه هستم ( شخص حقیقی ) با گرید ۳ دارای پروانه اشتغال به کار از وزارت مسکن و شهر سازی … جزو کدامیک از بندهای ماده ۹۵ هستم و در مورد ماده ۱۶۹ و ارزش افزوده آیا مشمولیت دارم یا خیر ؟
  سپاسگذارم

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ سپتامبر 12th, 2014 6:56 ب.ظ:

  سلام خانم مینا
  فکر کنم برای سنوات ۸۷ و ۸۸ و ۸۹ با حتی مبلغ ۱۰۰ میلیون مشمول ارزش افزوده بوده باشی ولی حالیه با توجه به اینکه مشمول مرحله سوم ثبت نام هستی با مبلغ یک میلیارد هم مشمول نباشی .
  توصیه می شود پرس و جوی بیشتری فرمایید .

  [پاسخ]

  ساناز در ساعت 5:52 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: سپتامبر 2014

  سلام خسته نباشید
  من کارشناس تغذیه هستم و میخوام جایی رو برای دفتر کار اجاره کنم اما پرداخت اجاره به صورت درصدی از ویزیتم است ، یعنی ۵۰% ویزیت که ۱۲۵۰۰ تومان است برای من و ۵۰ % آن متعلق به مالک است
  آیا باید مالیاتی بپردازم ؟
  من که تعداد بیمارانم در ماه مشخص نیست ، پس مالیاتم چطور مشخص میشه ؟
  آیا صاحب ملک که آن را به من اجاره داده هم باید مالیات بپردازه ؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ سپتامبر 7th, 2014 8:46 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  اگر شما درقالب شخصیت حقیقی و موجر شما هم همین شخصیت را دارد ، تکلیفی به عهده ی شما درخصوص کسر و پرداخت مالیات اجاره نیست بلکه ایشان خودشان موظف به تنظیم اظهارنامه و پرداخت مالیات اجاره هستند.

  [پاسخ]

  محمد در ساعت 12:07 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: سپتامبر 2014

  باسلام وعرض ارادت لطفا اعلام فرمایید اشخاصی که دفاترنمایندگی بیمه را بعهده دارند درکدام گروه شغلی (الف،ب،ج)قرارمیگیرند باتشکر

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ سپتامبر 12th, 2014 6:58 ب.ظ:

  سلام
  نمایندگی بیمه ازجمله مشمولین بند ( الف ) ماده ۹۶ قانون مالیاتهای مستقیم می باشند .

  [پاسخ]

  مهدی در ساعت 1:36 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: سپتامبر 2014

  با سلام
  برای مهندسین دارای پروانه اشتغال باید کارکرد فصلی در تعرفه مصوب نظام مهندسی ضرب شود یا در مبلغی که واقعا از کارفرما دریافت می شود؟
  چون بعضا بین این دو عدد تفاوت زیادی هست؟
  با تشکر

  [پاسخ]

  عباس در ساعت 9:09 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: سپتامبر 2014

  با سلام نرخ ضریب مالیاتی آژانسها چه میزانی هست با تشکر

  [پاسخ]

  ارش در ساعت 11:17 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: سپتامبر 2014

  سلام..عرض ادب…بنده یک مغازه اجاره ای کوچک فروش ظروف یکبار مصرف دارم و جواز کسب هم ندارم.سه سال است که فعالیت میکنم و بیشتر مبلغ برای اجاره میرود…به اداره مالیات مراجعه کردم و مالیات سه سال را تعیین کردند…البته برایم به صورت خود اظهاری نوشتند…الان هم میخواهم مغازه را جمع کنم..برایم اس ام اس امده که ثبت نام الکترونیکی شما در سامانه ناقص و در مرحله پیش ثبت نام میباشد..۱۵۰ تومان هم علی الحساب پرداخت کردم…با توجه به اینکه اس ام اس امده و گفته در مرحله پیش ثبت نام هستی اگر باقی مالیات را ندهم مشکلی هست یا اجباری وجود دارد…با توجه به اینکه جواز هم ندارم؟؟؟یا اینکه چون مالیات به نامم ثبت شده .حتما باید بدهم؟؟؟ممنون

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ اکتبر 5th, 2014 11:32 ب.ظ:

  سلام
  ارسال پیامک جهت ثبت نام کد اقتصادی و یا تکمیل آن ارتباطی با مالیات مورد مطالبه و پرداخت یا عدم پرداخت آن ندارد . توصیه می شود اگر قصد ادامه فعالیت کسبی دارید برای تکمیل ثبت نام کداقتصادی اقدام فرمایید .

  [پاسخ]

  مهرداد در ساعت 12:28 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2014

  باسلام واحترام لطفا بفرمایید اغذیه فروشان درکدام گروه شغلی (ب،ج)قرارمیگیرند باتشکر

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ اکتبر 19th, 2014 7:44 ب.ظ:

  سلام
  یقینا” مشمول بند ( ج ) می باشند . ضمنا” بیاد داشته باشیم ، مشمول نصب و استفاده از صندوق از اول سال ۱۳۹۲ نیز می باشند .

  [پاسخ]

  hgii در ساعت 5:08 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2014

  سلام
  من میخوام گزارش فصلی یک مهندس ساختمان را تهیه کنم
  جدول کارکرد رو گرفتم و در نرخ تعرفه ضرب کردم
  حالا این عدد رو باید ب عنوان درآمد تلقی کنم و هزینه ای رو حساب نکنم چون هیجچ مدرکی بابتش ندارم یا یا از این مبلغ ۵۵ درصد رد ب عنوان هزینه و مابقی درآمد ؟

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ اکتبر 19th, 2014 7:42 ب.ظ:

  سلام
  مبلغ حاصله پس از اعمال ضریب کارکرد با تعرفه خود را بعنوان فروش ( خدمات ) در جدول مربوط به فروش ثبت و ارسال نمایید .
  ضمنا” چنانچه هزینه هایی هم در رابطه با فعالیت شغلی تان داشته اید نیز می توانید در جدول مربوط به خرید ( خرید کالا یا خدمات ) ثبت و ارسال نمایید .

  [پاسخ]

  محمد چكاني آذر در ساعت 9:10 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2014

  با سلام- در خصوص پرداخت مالیات تکلیفی شناسایی شده مودی چقدر فرصت دارد تا مبلغ شناسایی شده رو پرداخت نماید

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ نوامبر 23rd, 2014 11:02 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  ۳۰ روز

  [پاسخ]

  مهندس نظام مهندسی در ساعت 9:56 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2014

  اشخاص حقوقی شاغل در اجرای ساختمان و مهندسان مشاور مکلف به نگهداری چه نوع دفاتری هستند؟
  ۱-دفتر روزانه-دفتر کل
  ۲-دفتر درآمد و هزینه
  ۳-دفتر خلاصه وضعیت و هزینه

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ نوامبر 29th, 2014 11:17 ب.ظ:

  سلام
  هر دو شخص عنوان شده یعنی هم اشخاص حقوقی و هم صاحبان مشاغل موسسات مهندسی و مهندسی مشاور مکلف به تهیه و نگاهداری دفاتر روزنامه و کل موضوع قانون تجارت می باشند .

  [پاسخ]

  علیرضا در ساعت 10:27 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2014

  با سلام . من مدیر مالی یک شرکت توزیع مواد غذایی شده ام . این شرکت اخیرا فروشگاه بزرگی از شهردادی اجاره کرده و ماهیانه ۱۲،۰۰۰،۰۰۰ تومان اجاره می ده . طبق قرارداد کلیه مالیاتها و کسور قانونی به عهده مستاجر گذاشته شده . ۲ سئوال داشتم :
  ۱-جریمه دیر کرد مالیات اجاره مذکور هر ماهه محاسبه میشه ؟ یعنی اگر از فروردین تا آبان پرداخت نشده ۷*۴۵۰،۰۰ تومان جریمه فروردین تا آبانه ؟
  ۲-نرخ مالیات علی الراس شرکت های توزیع مواد غذایی ( به صورت عمده ) چند درصده ؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ نوامبر 29th, 2014 1:53 ق.ظ:

  باسلام و احترام
  البته اینکه یک دستگاه اجرایی مالیات را بعهده مستاجر گذاشته جای تعجب دارد.
  درهرصورت این تکلیف متوجه موجر شماست و به نظر بنده از بابت تاخیر درپرداخت جریمه ازشما وصول نمی شود.

  [پاسخ]

  علیرضا در ساعت 11:42 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: دسامبر 2014

  سلام ببخشید من یه سوال مهم دارم اگه بتونید بصورت ساده توضیح بدید ممنونم میشم من یه مغازه اجاره کرده بودم تهیه غذا که ۳۰ متر بوده و کرایه ۱۵۰۰ با وسایل میدادم ،من ضرر کردم تحویل دادم بعد از یه سال مغازه رو مالکم مفاصا حساب میخواست اداره مالیات تشخیص دادن ۴میلیون و ۵۰۰ باید بدم من قبول نکردم گفتن با رییس صحبت کنم کم میکنن ۸ ماه از خالی کردن من میگذشت میخواستم تموم بشه رییس کرد واسم ۲۵۰۰ گفتم پرداخت میکنم تموم بشه واریز کردم ممیزم بهم یه دفعه گفت ۱۵ میلیونم جریمه شدی ماده ۱۶۹ خوردی بهم گفت همین جا ول کنم پول پیشمم بذارم پیش مالک بمونه برم ، یه سوال مهم اینه که ۳۰ متر مغازه میشه بند ب اصلا چون مالیات ارزش افزوده نمیخوره بهم؟ به نظر شما ۱۱% که میگن جریمه میشی از کجا گرفتن که میشه ۱۵ میلیون؟ آقا یه توضیح بدی ممنون میشم!

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ دسامبر 7th, 2014 12:22 ق.ظ:

  سلام
  با توجه به آنچه که نوشتی مشمول ردیف ۱۴ بند ( ب ) ماده ۹۶ قانون مالیاتها می باشید فلذا مشمول جریمه ماده ۱۹۳ از بابت عدم ارائه دفاتر ( ۲۰ درصد از مالیات ) خواهید بود .
  اگر عنوان شغلی شما در پروانه کسب تان ” رستوران ” باشد مشمول ارزش افزوده ( فراخوان مرحله چهارم ) نیز خواهید بود که این مالیات را واحد ارزش افزوده مطالبه خواهد کرد .
  از سال ۱۳۹۱ کلیه صاحبان مشاغل موضوع بند ( ب ) نیز مشمول دستورالعمل ماده ۱۶۹ مکرر خواهند بود که در صورت عدم انجام تکلیف در موعد تعیین شده مشمول جریمه مقرر خواهند بود . ( جریمه مقرر در این خصوص ۱ درصد عدم اعلام و ارسال فهرست معاملات – مبالغ خرید و فروش – و ۱۰ درصد عدم ارائه صورت حساب ( همان فاکتورهای خرید و فروش ) می باشد که در خصوص ۱۰ درصد زمانی قابل مطالبه خواهد بود که بموجب دعوت نامه ارائه اسناد و مدارک برای هر فصل ( یا یک سال ) صورت گرفته باشد .

  [پاسخ]

  زهرا در ساعت 8:27 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: دسامبر 2014

  سلام و خسته نباشید بنده صاحب یک کارگاه تولید موزایئک سازى هستم که فقط فرایند تولید درش انجام میشه به خاطر پرت بودن محل کارگاه مجبور شدم مغازه اى اجاره کردم جهت فروش محصولات که در معرض دید باشه ,سوالک اینه که کارگاه من پروانه از صنایع دارد ولى جدیدا بیمه براىبیمه کردن کارمند فروش در دفتر فروشم گفته دفتر هم باید جواز کسب بگیرد از اصناف,سوالم اینه آیا باید براى دفتر فروش کارگاهم جواز جداگانه بگیرم و آیا اگه این کار رو هم انجام بدم مالیات هم به کارگاه تعلق میگیره هم به دفتر فروش ,متذکر میشم که کارگاه فقط قسمت تولید را به عهده داره و به خاطر پرت بودن جایگاهش هیچگونه دادو ستدى درش انجام اگر توى این شرایط بد بازارداادو ستدى هم بشه فقط تو دفتر فروش خواد,ممنون میشم

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ دسامبر 7th, 2014 12:35 ق.ظ:

  سلام
  ضوابط نظام صنفی همین است که گفتند باید برای این محل یعنی مغازه ( دفتر فروش و یا … ) پروانه کسب بگیرید .
  از نظر مالیاتی نیز تبصره ۱ ماده ۱۰۰ قانون مالیاتها به موضوع مورد نظر اشاره نموده است به عبارتی اظهارنامه به واحد مالیاتی محل کارگاه ( با ذکر دفتر فروش در جداول مورد نظر در اظهارنامه ) تسلیم خواهد شد .
  البته توجه داشته باشید که صاحب پروانه کسب ( در مغازه ) همان صاحب کارگاه ( یا نماینده وی که موضوع در پرونده صنفی و در پرونده اداره مالیاتی کتبا اعلام شود ) باشد .

  [پاسخ]

  لاله در ساعت 9:35 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژانویه 2015

  با سلام
  من حسابدار یک شرکت گردشگری و جهانگردی (بند ب) هستم سوال من در رابطه با گزارش خرید و فروش فصلی میباشد ایا شرکتهای گردشگری و جهانگردی (بند ب که فقط شامل تور میباشند) موظف به تگمیل گزارش فصلی میباشند یا خیر ؟ جواب این سوال را هم ممیز ما نمی داند خواهشمند راهنمایی فرمایید.

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ ژانویه 20th, 2015 10:46 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  بله شما تورهایتان را با قرارداد منعقد می کنیدپس خریدهای شرکت و قرارداد هایتان را ارسال میکنید.

  [پاسخ]

  kia در ساعت 10:52 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژانویه 2015

  با سلام خسته نباشید
  لطفآ طریقه وارد کردن اینمهای مدرسه غیر دولتی در نرم افزار جهت معاملات فصلی توضیح دهید؟؟؟؟/

  [پاسخ]

  علی در ساعت 6:38 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: فوریه 2015

  سلام سایت شما را عالی دیدم ازتون ممنونم بعد از اصلاحیه سال ۸۰ به بند ۵ ماده ۹۱ قانون عبارت سنوات و بازخرید مرخصی که هنگام بازنشستگی یا از کار افتادگی پرداخت می شود افزوده شد به اعتقاد بنده حرف ، قبل از کلمه سنوات آن را به موارد قبل ربط میدهد و سنوات هر زمان پرداخت شود معاف است و فقط بازخرید مرخصی در زمان بازنشستگی معاف است ولی دارایی میگوید سنوات اگر در پایان قراردادی که متضمن تمدید آن نیست پرداخت شود هم مشمول است نظر شما چیست آیا بخشنامه ای دارید

  [پاسخ]

  kia در ساعت 9:35 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: فوریه 2015

  برای مزارس غیر دولتی ایتم های نرم افزار درامد فصلی را چگونه پر کنیم

  [پاسخ]

  شهرام جوانشیر آرین در ساعت 4:01 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: مارس 2015

  سلام
  در سال جدید یعنی سال ۱۳۸۴ دفاتر نمایندگی بیمه آیا از بند ب به بند الف منتقل شده اند و بجای دفتر هزینه و درآمد میبایست دفتر روزنامه و کل تهیه کنند؟
  خواهشمند پاسخ دهید
  با تشکر

  [پاسخ]

  اسماعیل صبور در ساعت 12:57 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2015

  با سلام و عرض ادب
  اینجانب نماینده بیمه هستم جواب سئوال آقای جانشیر را می خواستم آیا نمایندگی بیمه از بند ب به بند الف منتقل شده است اگر به بخشنامه آن اشاره کنید ممنون می شوم

  [پاسخ]

  قره داغی در ساعت 2:59 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2015

  با سلام
  آیا انتشارات که مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارا هستند و معاف از مالیات باید اظهارنامه ارائه دهند یا خیر؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ آوریل 18th, 2015 11:18 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  بله درهرصورت باید تکالیف قانونی خود را انجام دهید چراکه تشخیص معافیت با اداره امورمالیاتی است.

  [پاسخ]

  مسعود در ساعت 6:55 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2015

  سلام و روز بخیر، راهنمائی بفرمائید که آیا مکان مطب پزشکی که مالکیت آن متعلق به خود اوست، میشود از آن پزشک مالیات بر اجاره گرفت. چنانچه پاسخ منفی است، مواد و تبصره های قانونی را برفرمائید

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ آوریل 21st, 2015 10:44 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  سوالتان واضح نیست.
  اگر مالک بخواهد به خودش اجاره بدهد عملا قرارداد اجاره مفهوم ندارد.

  [پاسخ]

  مسعود پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2015 1:02 ب.ظ:

  متشکرم از پاسخ کوتاه تان. سعی میکنم سئوالم را جامعتر خدمدتان بیان کنم. اینجانب پزشک هستم و آپارتمانی را که یک و نیم دونگ از آن متعلق بخودم، و باقیمانده متعلق به همسر و فرزندانم است، یک اتاق ۲۰ متری از زیر بنا مفید ۱۶۱ متری آن آپارتمان را به مطب پزشکی خودم تبدیل کردم، اداره مالیات مربوط، بابت آن بیست متر، که به مطب خودم اختصاص دادم، مالیات تعیین نموده، علیرغم اعتراض اینجانب، میگویند اعتراض کن و برو هیئت حل اختلاف. لطفا راهنمائی بفرمائید با توجه بشرح فوق، اداره مالیات با چه برهان و قانونی، میتواند چنین مالیاتی را تشخیص دهد. از مرحمت شما ممنون میشوم چنانچه مستند به قانون نیز باشد

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ آوریل 26th, 2015 12:36 ق.ظ:

  سلام
  آن ۲۰ متر اجاری تلقی که پس از محاسبه بشرح ارزش اجاری املاک و البته پس از کسر سهم شما که ملکی خودتان ( یعنی مستاجر ) است مشمول مالیات بر درآمد اجاره از دیگر مالکان خواهد بود .
  ضمنا ماده ۵۷ قانون مالیاتهای مستقیم را مطالعه بفرمایید شاید موجرین مشمول مالیات بتوانند از معافیتهایی بهره مند گردند .
  موفق باشید /

  پروین در ساعت 1:44 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2015

  با سلام

  من می خواهم ملک پدرم را بصورت آرایشگاه زنانه در آورم چون دیپلم آرایشگری دارم ولی از مبلغ مالیات بر درآمد آن اطلاع ندارم و می خواهم میزان مالیت بر درآمد شغل آرایشگری زنانه را با شغل نانوائی که امکان انجام آن هم می باشد را باهم مقایسه کنم و قبل از انجام یکی که بهتر است و مالیات کمتری را دارد انتخاب کنم با توجه باینکه هر دو در محل مورد نیاز است با تشکر از پاسخ جنابعالی

  [پاسخ]

  علي پاسخ در تاريخ آوریل 26th, 2015 12:23 ق.ظ:

  سلام
  تعیین درآمد و مالیات بر یک واحد شغلی ارتباط مستقیمی با عواملی همچون انجام تکالیف قانونی ، موقعیت مکانی ، میزان خرید یا فروش ( کالا و یا خدمات ) ، حجم فعالیت و … داشته و چه بسا در فعالیت کسبی موردنظر نانوایی مشمول مالیات و آرایشگری معاف از مالیات بر درآمد باشد و البته شاید بالعکس .
  توصیه می شود در صورت شروع به فعالیت ، اقداماتی همچون دریافت پروانه کسب کمتر از ۴ ماه و تسلیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد در موعد مقرر ( در حال حاضر تا ۴ ماه پس از پایان سال شمسی ) را انجام تا موجباتی برای تعیین درآمد و محاسبه مالیات بدون تعلق معافیت سالانه فراهم نگردد .

  [پاسخ]

  Y.Ghasemi در ساعت 7:50 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: می 2015

  با سلام

  فعالیت اصلی واحد ما، پخش تایرهای ایرانی در استانهای تهران و البرز می باشد. با توجه به اینکه اینجانب نماینده رسمی شرکتهای لاستیک دنا، کویر تایر، لاستیک بارز، ایران تایر و تیوب خوزستان می باشم و فاکتورهای خرید این واحد مستقیما” از طرف کارخانه ها به اداره دارایی ارسال می شود، ثبت یک شرکت برای توزیع و فروش عمده بجای استفاده از پروانه کسب فروشگاه تا چه حد در کاهش مبلغ مالیات سالانه موثر خواهد بود؟
  (مجموع خرید این واحد حدود ۳ میلیارد تومان در سال است)

  با تشکر

  [پاسخ]

  m.s در ساعت 3:07 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: می 2015

  باسلام
  میخواستم بدونم آیا به مطب ها هم ارزش افزوده تعلق میگیره ؟ همچنین لطفا در مورد بیمه پرسنل یک مطب هم توضیح بدید . اگر نیمه وقت و شیفتی هم بودن باید بیمه بشن ؟ اگر یک نمونه قرارداد کار هم برای پرسنل مطب قرار بدید ممنون میشم .

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ ژوئن 7th, 2015 10:21 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  هزینه های درمانی و هزینه های حقوق مشمول مالیات ارزش افزوده نیستند.

  [پاسخ]

  hamed در ساعت 11:58 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: می 2015

  سلام

  شرکت ۸۸ ثبت شده فاقد فعالیت و هیچگونه اقدام مالیاتی انجام نداده ۵سال هم گذشته و هیچ ابلاغ مالیاتی دریافت نکرده
  با توجه به دوباره اقدامسرگیری کار شرکت روند کار و مراحل قانونی مالیاتی بفرمایید؟

  [پاسخ]

  بیمه آسیا در ساعت 5:22 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2015

  سلام . من نماینده بیمه آسیاهستم که ۷ساله در مالیات عملکرد براساس مشمولین بند “ب”رسیدگی شدم . حالا ارزش افزوده اومده رسیدگی ، میگه ما مشمول بند ” الف ” هستیم به ااستناد ماده ۹۶ و بند شماره ۹ ولی دراصل کار ما دقیقا مثل کارگزاران بیمه هست که بند ۷ مشمولین ” ب ”
  لطفا راهنمایی کنید .

  [پاسخ]

  علیرضا احمدی در ساعت 12:32 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2015

  با سلام و خسته نباشید آیا برای یک پزشک که درمانگاه دارد و مالیات آن را سالیانه پرداخت می کند و علاوه بر درمانگاه، مطب شخصی نیز دارد باید برای مطب هم جداگانه اظهارنامه پر کند و مالیات بپردازد و یا همان اظهارنامه درمانگاه کفایت می کند.
  با تشکر

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ ژوئن 16th, 2015 4:56 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  به نظر بنده کارکرد مطب شخصی هم مشمول مالیات است وبه سرجمع کارکرد ایشان معافیت حقوق سالانه (۹۳ به مبلغ ۱۲ میلیون تومان ) تعلق میگیرد.

  [پاسخ]

  نگار در ساعت 10:40 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2015

  با سلام
  من یه موسسه ارتوپدی دارم که تاکنون اظهارنامه ارائه ندادم.کد اقتصادی و کد ملی هم موسسه ندارد،امسال می خوام اظهارنامه ارائه بدم ،چیکار کنم.بند ب هستیم.

  [پاسخ]

  امین در ساعت 10:09 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2015

  با سلام
  تازه وارد حسابداری هتل شدم.اگه امکانش هست درمورد شناسایی مالیات آن راهنماییم کنید

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ ژوئن 24th, 2015 12:12 ق.ظ:

  باسلام و احترام
  کارکرد شما از جمله موارد بند الف ماده ۹۵ و ۹۶ قانون مالیاتهاست لذا می بایست دفاتر روزنامه و کل تهیه کنید.
  اگر درقالب شخص حقیقی فعالیت میکنید یعنی مالکیت هتل به یک شخص تعلق دارد مشمول ماده ۱۳۱ قانون مالیاتها هستید واگر بصورت شخص حقوقی , مشمول ماده ۱۰۵ قانون مالیاتها

  [پاسخ]

  ایمان در ساعت 11:53 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2015

  سلام مرحله پیش ثبت نام کداقتصادی برای دهیاری روستایی رو انجام دادم به جای اینکه تشکل قانونی انتخاب کنم حقوقی انتخاب کردم برای حل این مشکل باید چیکار کنم ؟ و همین طور وقتی با شخص حقوقی وارد شدم باید کدپستی دهیار با کدپستی دهیاری یکی باشه یا نه ؟ چون اطلاعات ک اعتبارسنجی شد پیغام واسه دهیار اومده ک کدپستی اشتباهست لطفا راهنماییم کنید با تشکر

  [پاسخ]

  عادل در ساعت 1:41 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2015

  با سلام و احترام
  من یک مغازه سمبوسه فروشی دارم.جواز کسب هم گرفتم.میخواستم بدونم مشمول کدام بند مالیات اشخاص حقیقی هستم.ضمنا آبا کسانی که جواز کسب در هر شغلی داشته باشند مشمول چه بندی خواهند بود.با تشکر از شما استاد گرامی

  [پاسخ]

  مصطفی در ساعت 6:00 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2015

  با سلام
  من یه مغازه چایخانه سنتی داشتم واسه ۴ ماه
  اونوقت جز کدوم مودی هستم؟؟؟
  الف یا ب یا ج؟؟؟
  با تشکر

  [پاسخ]

  امیرعلی در ساعت 2:03 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2015

  سلام ببخشید میوه فروشی جزوه کدام بند میباشد.

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ جولای 11th, 2015 7:50 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  به نظر بنده بند ج هستند.

  [پاسخ]

  مهدی خسروی در ساعت 4:42 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2015

  باسلام
  میخواستم بدونم اگر شرکتی دفاتر قانونی سال مالی ۹۳ را در تاریخ ۹۳/۰۲/۰۴ گرفته باشد آیا بندب تبصره ای هست که دفاتر این شرکت رد نشود
  ممنون

  [پاسخ]

  سپهر در ساعت 5:51 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2015

  ایا مشاورین املاک باید نرم افزار حسابداری داشته باشند؟

  [پاسخ]

  صفر در ساعت 9:58 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2015

  سلام
  خسته نباشید
  جناب یه سوال داشتم
  من مهندس ناظرم و کارشناس رسمی دادگستریم
  بهم دو تا شماره حوزه و شماره پرونده دادن بابت دو شغل بالا
  یعنی من باید دو تا اظهارنامه بدم ؟
  و دو تا دفاتر جدا بدم ؟
  چیکار کنم آخه ؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ جولای 18th, 2015 6:28 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  خیر فکر نمی کنم اینطور باشد.
  شما باید عملکرد دوفعالیت را دریک اظهارنامه منعکس کنید و مشمول یک معافیت هم هستید.بازهم با حوزه مالیاتی دراتباط باشید.

  [پاسخ]

  رشید در ساعت 11:41 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: آگوست 2015

  باسلام :من دفاتر درامد هزینه های قانونی را از سال ۸۷تاکنون پر نکرده ام با مراجعه به دارائی ودرخواست تسویه حساب کارمند دارائی با ارائه فیش جریمه نداشتن دفاتر درامد درخواست واریز مبلغ را دارد آیا پس از ارائه برگ قطعی مالیات برمشاغل وواریز مبلغ مالیاتی میشود ۲باره فیش جریمه برای سالهای قبل انهم جهت نداشتن دفتر درامد صادرکرد

  [پاسخ]

  پرویز در ساعت 5:31 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آگوست 2015

  باسلام من وبرادرم یک اموزشگاه زبان داریم که با هم شریک هستیم هرساله یک اظهارنامه پر می کنیم و مالیات ان را پرداخت می کنیم اما امروز که جهت پی گیری مالیات سال ۹۲ به اداره مالیاتی رفتم با کمال تعجب دیدم که برای من ۶۰۰۰۰۰ هزار تومان مالیات و برای برادرم که شریکم می باشد دو میلیون و هشتصد هزار تومان مالیات محاسبه کردهاند وقتی که اعتراض کردم که ما دو نفر شریک هستیم و با هم کار می کنیم به من می گویند که باید برادرتهم اظهار نامه جداگانه پر می کرد۰ این در حالی است که هیچ یک از سال های قبل اینگونه نبوده است’ لطفا مرا راهنمایی کنید که چگونه این مشکل را حل کنیم’ با تشکر

  [پاسخ]

  سعید در ساعت 10:41 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آگوست 2015

  با سلام فروشگاه خرده فروش کامپیوتر جز کدام بند مالیاتی می باشد ؟

  [پاسخ]

  رضوی در ساعت 4:11 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: سپتامبر 2015

  با سلام و تشکر از پاسخ جامع شما
  من جواز کسب از اتحادیه آرایشی و بهداشتی گرفتم. و نماینده یک شرکت وادرات تجهیزات پزشکی در استانی هستم.
  فعالیتم در خصوص ارائه خدمات فروش و پس از فروش دستگاه های پزشکیه.
  البته فاکتور فروش توسط خود شرکت وارد کننده صادر میشه و من فقط فاکتور خدمات میزنم.
  ممنون میشم اگه بفرمایید روی فاکتور چه مالیات هایی شامل من و مشتری میشه.
  با سپاس

  [پاسخ]

  خلیل الیاسی در ساعت 7:19 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: سپتامبر 2015

  با سلام
  اگه براتون مقدوره متن کامل قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۱۳۹۴که از۱/۱/۱۳۹۵ لازم الاجرا میشه در وب سایتتون قرار دهید
  با تشکر

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ سپتامبر 17th, 2015 12:05 ق.ظ:

  باسلام و احترام
  درسایت منتشر شده لطفا جستجو ویااین مسیر را دنبال کنید:
  اینجا

  [پاسخ]

  خانوم پاكراه در ساعت 6:33 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2015

  سلام.پزشک عمومی هستم و خیلی خصوصی و محدود یک یا دوروز درهفته کار زیبایی انجام میدم چطور برای اطلاعا از میزان مالیاتم و پرداختش اطلاع کسب کنم.چطور اقدام کنم

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اکتبر 10th, 2015 10:30 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  طبق قانون شما موظف به مراجعه به اداره امورمالیاتی محل و تشکیل پرونده مالیاتی هستید.سپس همه ساله اظهارنامه مالیاتی ارائه ومالیات محاسبه شده توسط خودتان راپرداخت میکنید.

  [پاسخ]

  خانوم پاكراه پاسخ در تاريخ اکتبر 19th, 2015 12:51 ق.ظ:

  ممنون از پاسخ.بسته به میزان درامد مالیات محاسبه میشود؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اکتبر 19th, 2015 11:05 ب.ظ:

  عرض ادب مجدد
  بله فعلا آن چیزی که خودتان اظهار میکنید ملاک است و البته درخصوص پزشکان از قرار توافق هایی با سازمان نظام پزشکی میشود.
  لطفا لینکهای زیر را مطالعه کنید:
  http://www.accpress.com/news/1394/04/%D8%B3%D8%B1%DA%A9%D8%B4%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%A8%E2%80%8C-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA/
  http://www.accpress.com/news/1394/05/%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D8%B3%D9%82%D9%81-%D9%85%D9%85%D9%86%D9%88%D8%B9%E2%80%8C-%D8%A7%D9%84%D8%AE%D8%B1%D9%88%D8%AC%DB%8C-%D8%A2%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA/

  تاریخ: نوامبر 2015

  باسلام یک سوال داشتم ممنون زود پاسخ بدهید ایا شرکتهای پیمانکاری ساختمان ابنیه عمرانی جزء کدام طبقه بندی مشاغل مالیاتی می شوند الف. ب .ج

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ نوامبر 7th, 2015 9:25 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  بند الف

  [پاسخ]

  abbas پاسخ در تاريخ نوامبر 8th, 2015 2:49 ب.ظ:

  سپاس

  [پاسخ]

  ایری پاسخ در تاريخ نوامبر 13th, 2015 6:34 ب.ظ:

  باسلام : شرکتها درطبقه بندی مشاغل قرار نمیگیرند ومشمول بندهای لف وب وج ماده ۹۵ قرارنمیگیرندومشمول فصل پنجم (مالیات بردرامد اشخاص حقوقی )قرارمیگیرند و نرخ مالیات انها مقطوع (۲۵) درصد از سودخالص یا درامد مشمول مالیات میباشد . موفق باشید .

  [پاسخ]

  حسن صالحی در ساعت 10:40 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: دسامبر 2015

  با سلام
  من یک شرکت تولیدی پلاستیک دارم وماشین آلات آن را به اسم شخص حقیقی (خودم) وارد کرده ودرکارگاه شرکت کار می کند ولی در پایان سال ۱۳۹۳ شرکت را منحل کرده ام وحالا اداره دارائی سرمایه ماشین آلات را جزو سرمایه و دارائیها منظور نموده است وبا قیمت گزاف می خواهد از من مالیات بگیرد و در دفاتر شرکت هم این ماشین آلات ثبت نشده است ولی اداره دارائی با استناد به سند صلح جواز بهره برداری که دستگاه تزریق پلاستیک را نوشته با این استدلال می گوید ماشین آلات شامل دارائیهای ثابت شرکت بوده ولی سندی مانند سند رسمی قانونی خودروی ماشین ندارد . لطفا من را راهنمایی کنید.

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ دسامبر 27th, 2015 7:26 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  دراین مدت هزینه استهلاک ماشین آلات را کجا ثبت کرده اید؟
  فاکتورهای خرید به نام شماست؟

  [پاسخ]

  مریم در ساعت 8:30 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژانویه 2016

  با عرض سلام و تشکر از مطالب خوبتان
  آیا مالکینی که ساخت ساختمان خود را به پیمانکار بسپارند مشمول ماده ۱۰۴ نخواهند شد؟

  با تشکر

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ ژانویه 19th, 2016 10:16 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  اگر از مشمولین بند الف ماده ۹۵ و ۹۶ قانون مالیاتهای مستقیم باشید چرا مکلف به کسر مالیات تکلیفی هستید.

  [پاسخ]

  میلاد در ساعت 8:45 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژانویه 2016

  باسلام ,شرکت مهندسی برق جز کدام یک از انواع مودی و اشخاص (حقیقی یا حقوقی )قرار میگیرد؟

  [پاسخ]

  مريم در ساعت 11:14 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: فوریه 2016

  عرض سلام خدمت شما ، من عکاس هستم و دفتر کار ندارم و به صورت موردی و یا پروژه ای با شرکتهای تبلیغاتی کار میکنم و در سال بین ٨ تا ١٠ مراسم عروسی هم از کسانی که با من آشنا هستند دارم ،سؤالم اینه که قرارداد های شخصی من مشمول مالیات میشوند ؟ و اگر جواب مثبت است مالیات سالهای گذشته به چه صورت برسی میشود و به چه صورت باید پرداخت کنم در حال حاظر نیاز به نامه ای از اداره مالیات دارم مبنی بر پرداخت مالیات .
  آیا شرکتهایی که من براشون عکاسی کردم موظف به پرداخت مالیات بوده اند در صورتی که در قراردادهای من در بندی ذکر شده باشد مالیات به عهده کارفرما است من از مالیات معاف هستم ؟.
  سپاسگزار میشم هر در سؤال رو پاسخ بدین.

  [پاسخ]

  غلامعلی داربر در ساعت 2:21 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2016

  باسلام وتبریک سال نو خواستم در مورد لغو قانون ۳٫/مالیات تکلیفی از پیمانکاران بدانم برداشته شده است یانه

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ آوریل 2nd, 2016 10:55 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  بله در اصلاحیه قانون مالیاتها که از ۱/۱/۹۵ بمورد اجرا گذاشته شده ماده ۱۰۴ قانون مالیاتها حذف شده است.
  برای دسترسی به اصلاحیه اینجا کلیک کنید:
  اینجا

  [پاسخ]

  حسين در ساعت 12:27 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2016

  باسلام و احترام و تشکر آیا مشمولین بند ب می توانند هزینه های تحصیلی دانشگاه افراد تحت تکفل خود را جزو هزینه های معاف از مالیات درج نمایند؟

  [پاسخ]

  آزاده در ساعت 3:16 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2016

  با سلام و تشکر
  می خواستم بپرسم اگر شخصی شرکتی ثبت کند و آدرس منزلش را بعنوان محل شرکت معرفی کند و هیچ فعالیتی نداشته باشد و این را به اداره مالیات گزارش کرده باشد،آن ملک شامل پرداخت مالات می شود؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ آوریل 26th, 2016 10:33 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  خیر اگر در موقع مراجعه اثبات کنید که ملک در مالکیت شماست مشکلی ندارید.

  [پاسخ]

  فرهاد در ساعت 6:01 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: می 2016

  با سلام و خسته نباشید
  من حسابدار یک شرکت (لوازم دندانپزشکی )هستم که اولین سال شروع به فعالیت که اظهارنامه رد کریم و چون حسابها مشخص نبود اظهارنامه واقعی ندادیم بعد دفاتر رو از روی اظهارنامه نوشتیم حالا مدارک و اظهارنامه یکی نیست اگه فقط دفاتر به دارایی ارائه بدیم و اسناد و مدارک دیگه رو تحویل ندیم علی الرس میزنن یا جریمه می کنن .و چقدر ؟ فروش ارائه به دارایی تو اظهارنامه ۷۳ میلیون بوده و مالیات پرداخی ۱ میلیون بابت اظهارنامه . با تشکر

  [پاسخ]

  کامران در ساعت 11:16 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: می 2016

  سلام.بنده مصالح فروشی دارم از قبیل گچ و سیمان.فاکتور واسم اومده برای دارایی گویا ۴۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰میلیون تومان خرید . عملکرد سال ۹۳برام اومده .رفتم دارایی گفتن ۱۴٫۰۰۰٫۰۰۰٫تومان مالیات تحلق میگیری .من هنوزم متوجه نشدم اخه چرا ۱۴میلیون باید بدم.درحالی که من از این ۴۶۰میلیون تومان کل سود من تقریبا ۴۶میلیون تومان هست .نمیدونم چجوری محاسبه کردن .مگه از مقدار سود من محاسبه نمیکنن یا چند درصد رو مالیات میگیره .بعدش ممنون میشم شما برامون محاسبه کنی چرا ۱۴میلیون باید بدم .خیلی سپاس

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ می 7th, 2016 4:12 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  شما برای عملکرد سال مذکور اظهارنامه رد کرده اید؟
  صنف شما با دارایی توافقنامه امضاکرده؟

  [پاسخ]

  کامران پاسخ در تاريخ می 9th, 2016 1:20 ب.ظ:

  از لحاظ اظهارنامه مشکلی ندارم هرسال پرکردم .حال ممنون میشم راهنمایی کنید اخه این مبلغ خیلی زیاده حال نمیدونم چکار کم

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ می 9th, 2016 11:00 ب.ظ:

  وقتی اظهارنامه پر کرده اید قاعدتا رسیدگی می بایست براساس اظهارنامه و دفاتر شما باشدمگر اینکه سوابق شما کافی نبوده که باعث تشخیص علی الراس شده است.
  اگر چنین است به تشخیص ایشان اعتراض و ادله خود را مطرح کنید.

  کامران در ساعت 7:55 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: می 2016

  سلام .چرا نظر منو پاک کردین

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ می 7th, 2016 4:09 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  نظر شما پاک نشده جناب کامران
  فرصت نشده بود.

  [پاسخ]

  منوچهر قلمچی در ساعت 11:35 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: می 2016

  سوال اول : ایا انجمن ام .اس از معافیت مالیاتی برخوردار است ?
  سوال دوم : اگر از معافیت مالیاتی برخوردار است آیا ملزم به ارایه اظهارنامه مالیاتی می باشد در موعد قانونی ?
  سوال سوم : با توجه به اینکه این انجمن ها به ثبت رسیده و دارای دفاتر قانونی می باشند تکالیف و اعمال قانونی نامبردگاه در خصوص دفاتر و اظهار نامه مالیاتی و مالیات تکلیفی و کالیات حقوق چیست ?

  [پاسخ]

  حمید در ساعت 3:26 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: می 2016

  سلام.ایا اداره مالیات برگه تشخیص کلیه مشمولین بند ج که اظهارنامه خود را در موعد مقرر تسلیم نموده اند را از طریق علی الراس صادر مینماید؟ (لطفا ج فوری فردا کمسیون حل اختلاف دارم)

  [پاسخ]

  حامد در ساعت 11:46 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2016

  سلام. آیا جواز تولیدی از اتحادیه صنفی مشمول بند ج می باشد؟
  منظور از کارگاه صنعتی در بند ب چیست؟ ممنونم

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ ژوئن 21st, 2016 7:22 ب.ظ:

  باسلام و احترام
  به نظر بنده شما مشمول همان ردیف ۱ بند ب هستید.

  [پاسخ]

  تاجيك در ساعت 5:28 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2016

  با عرض سلام و تشکر
  روند شرکت ما اینگونه است که از سال جدید قفل نرم افزار حسابداری را از شخص حقیقی (فارغ التحصیل نرم افزار که یک نرم افزار حسابداری نوشته که در اداره ی انفورماتیک ثبت نشده )می خریم و به فروش می رسانیم ، آیا مشکلی برای ما زمان رسیدگی ایجاد می شود؟ چه اسناد و مدارکی را زمان رسیدگی باید ارائه دهیم برای خرید تا این هزینه قابل قبول باشد و اینکه آیا برای شخص حقیقی مشکلی در اداره مالیات پیش می اید؟

  [پاسخ]

  Ali در ساعت 2:53 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: جولای 2016

  خیلی مفید بود استفاده کردم. ممنون.

  [پاسخ]

  تاریخ: نوامبر 2016

  اگر کسی بخواهد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند به چه صورت است با شماره ملی

  [پاسخ]

  آرش در ساعت 2:10 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: فوریه 2017

  لطفا شماره و بندهای بخشنامه ایی رو که میشه بهش استناد کرد رو هم به بنده بگید
  با تشکر

  [پاسخ]

  رئوف در ساعت 12:39 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: مارس 2017

  با عرض سلام
  در صورت تسلیم اظهارنامه بر اساس صندوق الکترونیکی ثبت شده و صدور برگ تشخیص اللراس
  ایا میتوان به مندرجات و اسناد صندوق
  استناد و از اظهارنامه دفاع نمود وایا صندوق الکترونیکی قابل قبول میباشد
  باتشکر رئوف

  [پاسخ]

  شفیعی در ساعت 7:47 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2017

  با سلام و خسته نباشید.
  ببخشید مدارس غیردولتی اظهارنامه مالیاتی رو فقط باید سالی یک بار پر کنند؟ و اینکه مدارس غیردولتی شامل کدام بند می شوند؟ با تشکر

  [پاسخ]

  هاشمی در ساعت 10:41 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: آوریل 2017

  اگر مشتری از مبلغ قابل پرداخت به ما مالیات تکلیفی کم کند درآمد به صورت خالص در دفتر مشاغل ثبت خواهد شد؟ مالیات تکلیفی چه طور قابل کسر از مالیات عملکرد پایان سال است اگر ثبت نشود؟

  [پاسخ]

  ا در ساعت 9:09 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: می 2017

  آیا پزشکان شاغل در درمانگاه ها مشمول مالیات هستند و باید کد اقتصادی بگیرند؟و یا اظهار نامه پر کنند،فقط در درمانگاه شاغل باشند بدون مطب؟

  [پاسخ]

  علیرضا در ساعت 9:51 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: می 2017

  با سلام
  آیا کافی نت شامل صندوق فروش می باشد.
  با توجه به اینکه اظهار نامه پر کردم معافیت ماده ۱۰۱ شامل من نشده می گویند باید صندوق فروش داشته باشی بعد از اعتراض گفتند به کمیسیون حل اختلاف می فرستند ولی الان حدود ۱/۵ ماه است که منتظرم کمیسیون هستم که اطلاع دهند.

  [پاسخ]

  محمدی در ساعت 12:22 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2017

  با سلام بنده کارهایی مالیاتی رستورانی را که برای سال ۹۵ دفاتر پلمپ ننموده را بر عهده گرفته ام و میخواهم اظهارنامه رد کنم فروش رستوران برای سال ۹۵ ششصد میلیون تومان است هزینه ها برابر میباشد اما به دلیل پلمپ ننمودن دفاتر علی الراس میباشد حال میخواستم سوال نمایم به صورت علی الراس بودن ضریب مالیاتی چند درصد است .

  [پاسخ]

  ملکی در ساعت 10:34 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2017

  با سلام ، واحدهای کشاورزی ( تولید قارچ خوراکی ) جزو گروه اول محسوب می شوند ؟

  [پاسخ]

  یوسف در ساعت 4:19 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژوئن 2017

  با سلام . دوستان عزیز امسال سال اول من هست که دارم اظهارنامه میزنم تا به حال نزدم فقط برای آموزش به اتحادیه مراجعه کردم فقط اینو متوجه شدم مالیات پارسال هرچی بود ۸درصد بهش اضافه میشه ولی چون آگاهی نداشتم متاسفانه سوالی نپرسیدم حال من فقط یه فیش پرداختی دارم حالا میخوام اظهارنامه بزنم نمیدونم مبلغ درآمد رو چگونه محاسبه کنم که اون مبلغ مایات بعلاوه ۸درصد درست در بیاد دوستان میشه منو راهنمایی کنید.باتشکر

  [پاسخ]

  ارسال نظر

  نام:

  ایمیل:

  وب سایت:

  متن و پیام شما: