نرم افزارحسابداری صدگان

سرکشی به حساب‌ پزشکان برای مالیات

1 736

حسابداراپ

ابطال تفاهم‌نامه مالیاتی سازمان امور مالیاتی و سازمان نظام پزشکی باعث می شود که سازمان امور مالیاتی از این پس برای تعیین مالیات پزشکان به اظهارنامه های آن ها رجوع کند و برای بازبینی صحت این اظهارنامه ها مجبور به ورود به حساب پزشکان خواهد شد.


به گزارش ایسنا، چهار سال گذشته سازمان امور مالیاتی و سازمان نظام پزشکی به توافق مشترکی در مورد تعیین مالیات پزشکان دست یافتند که بر اساس آن قرار شد که پزشکان در طبقات مختلف بر اساس تفاهم انجام شده با سازمان امور مالیاتی اظهارنامه خود را تکمیل کنند و بر این اساس دیگر سازمان امور مالیاتی به حساب پزشکان سرکشی نکند.

اما پس از سه سال از گذشت این تفاهم نامه و تمدید هر ساله آن سازمان نظام پزشکی به نحوه اجرای این تفاهم نامه، عدم پایبندی سازمان امور مالیاتی به مفاد آن و البته حجم مالیات تعیین شده برای برخی گروه‌های پزشکی اعتراض کرد.

در پی این اعتراضات سازمان نظام پزشکی طی نامه ای به وزارت اقتصاد با اشاره به عدم پایبندی سازمان امور مالیاتی به مفاد توافق نامه به چند برابر شدن مالیات برخی اقشار پزشکی اعتراض کرد.

در نهایت شکایت یک پزشک به دستورالعمل مشترک سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان نظام پزشکی کشور درباره خوداظهاری درآمد مشمول مالیات منجر به ابطال این توافق نامه از سوی هیات عمومی دیوان عدالت اداری شد.

شاکی در متن شکایت خود در این مورد خواستار الزام سازمان مالیاتی به افزایش سالیانه مالیات پزشکان در حد معقول و قانونی و حداکثر معادل میزان افزایش درآمد پزشکان که معادل افزایش تعرفه‌های پزشکی است شد.

پندار سیستم

در پی این اعتراض دیوان عدالت اداری رای به غیر قانونی بودن و خارج بودن این تفاهم نامه از حدود اختیارات سازمان امور مالیاتی پس از چهار سال اجرا داد و به این ترتیب این تفاهم نامه ابطال شد.

ابطال تفاهم نامه مالیاتی سازمان امور مالیاتی و سازمان نظام پزشکی در مهلت تحویل اظهارنامه مالیاتی باعث می شود که سازمان امور مالیاتی از این پس برای تعیین مالیات پزشکان به اظهارنامه های آن ها رجوع کند و برای بازبینی صحت این اظهارنامه ها مجبور به ورود به حساب پزشکان شود.

حسین وکیلی، معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی درباره نحوه تعیین مالیات پزشکان پس از ابطال این تفاهم نامه اعلام کرد که از این پس لازم است سازمان امور مالیاتی تک تک به پرونده پزشکان رسیدگی کند تا مشخص شود هر پزشک چقدر مراجعه دارد.

وی با بیان اینکه برای این کار سازمان امور مالیاتی نیروی لازم را ندارد گفت: ای کاش دیوان عدالت چنین رایی را نمی داد.

وکیلی همچنین نبود قانون مشخص و ابزار شناسایی پردرآمدها را از جمله مشکلات نظام مالیاتی کشور دانست و افزود: باید کشور به این موضوع برسد که آیا می خواهد مالیات را عادلانه دریافت کند یا نه، قانون مالیات کنونی عادلانه نیست.

وی همچنین از دریافت ۵۸ هزار میلیارد تومان مالیات مستقیم طی سال گذشته خبر داد.

در حالیکه حدود پانزده روز از مهلت قانونی تکمیل و ارسال اظهار نامه برای مودیان مالیاتی باقی مانده است باید دید که سازمان امور مالیاتی در این فصل چگونه می‌خواهد به حساب‌ها و پرونده‌های مالیاتی پزشکان وارد شود و به این ترتیب صحت اطلاعات این خود اظهاری ها را مشخص کند.محل تبلیغ شما

1 نظر
  1. صمد می گوید

    سلام- این کار باعث میشود پزشکان درآمد خودرادرحسابهای دیگربه غیرنام خود نگهداری کنندپس مالیات بیش از مردم را درتنگنا قرارندهد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.