نرم افزارحسابداری صدگان

افشای فرار مالیاتی ثروتمندان و سیاستمداران

0 771

حسابداراپ

برای نخستین بار بیش از دو میلیون سند محرمانه منتشر شده‌ است که نشان می‌دهد ثروتمندان جهان برای “فرار مالیاتی” از چه روش‌هایی استفاده می‌کنند و دارایی‌های خود را در چه کشورهایی پنهان می‌کنند.
 .
به گزارش ایسنا، نزدیک به دو و نیم میلیون سند، از جمله ایمیل‌ها و دیگر مدارک مربوط به پنهان‌کاری‌های مالی ثروتمندان بزرگ جهان در یک دهه گذشته در حالی در رسانه‌های جهان منتشر شده که پیش‌تر همواره هویت این افراد و دارایی‌هایشان مخفی می‌ماند.
 .
در میان اسناد نام بسیاری از مقامات بلندپایه سیاسی و حکومتی، دلالان اسلحه، اعضای خانواده‌های سلطنتی و چهره‌های شناخته‌ شده دیگر از بیش از ۱۷۰ کشور جهان به چشم می‌خورد.
 .
به گزارش پایگاه خبری دویچه وله، هنوز دقیقا مشخص نیست که مجموع دارایی افرادی که اقدام به “فرار مالیاتی” می‌کنند چقدر است، اما برخی از اقتصاددانان انگلیسی می‌گویند، ممکن است این رقم به بیش از ۳۰ تریلیون دلار برسد.
 .
کارشناسان می‌گویند، اطلاعات منتشر شده آنقدر ارزشمند و تکان‌دهنده هستند که با توجه به بحران جهانی اقتصاد، یک زلزله تمام‌عیار را در سراسر جهان پدید خواهند آورد.
 .
این پروژه که “آف‌شور لیکس” (Offshore Leaks) نام گرفته، بهشت‌های مالیاتی ثروتمندان را نشان می‌دهد. آف‌شور که به معنی “ساحلی” است، اشاره به مناطقی تجاری دارد که در کنار دریا قرار گرفته‌اند و عموما در این نقاط هیچ‌گونه مالیاتی برای دارایی‌ها پرداخت نمی‌شود.
 .
محل تبلیغ شما

بیشتر این اسناد مربوط به پنهان‌کاری‌های مالیاتی در پاناما، لوگزامبورگ و جزایر ویرجین انگلیس (BVI) است و در میان متخلفان نام مقامات دولتی و خاندان‌های ثروتمندی از کانادا، آمریکا، چین، تایلند، هند، پاکستان و بسیاری از کشورهایی که از اقمار شوروی سابق بوده‌اند، دیده می‌شود.
 .
پنهان‌کاران مالیاتی؛ از دنیای سیاست تا جهان تجارت
الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان و خانواده‌اش، همسر معاون نخست‌وزیر روسیه، خزانه‌دار کمپین انتخاباتی فرانسوا اولاند در فرانسه، همسر یک سناتور در کانادا، دختر ارشد فردیناند مارکوس، دیکتاتور فیلیپین، بارونس کارمن، از مشهورترین کلکسیونرهای جهان که اهل اسپانیا است و همسر مارک ریچ، یک تاجر بزرگ نفت در آمریکا، از جمله چهره‌های مشهوری هستند که تاکنون نامشان فاش شده است.
 .
به نظر می‌رسد فرانسوا اولاند، نخست‌وزیر فرانسه از جمله کسانی باشد که پس از انتشار این اسناد با دردسرهای بزرگی مواجه خواهد شد‌. اسناد نشان می‌دهند که وزیر دارایی سابق در کابینه او هم یک حساب بانکی خود در سوئیس را بیش از ۲۰ سال پنهان کرده و مدام درباره آن به رسانه‌ها دروغ گفته است.
 .
در مغولستان، وزیر سابق اقتصاد که حالا از نمایندگان برجسته پارلمان است، احتمالا مجبور به کناره‌گیری خواهد شد. ذکر نام این افراد تازه آغاز شده و ادامه انتشار اسناد احتمالا موجی از برکناری‌ها و رسوایی‌ها را در پی خواهد داشت.
 .
چندین رسانه برجسته از ۴۶ کشور جهان در ماه‌های گذشته مشغول بررسی این اسناد بوده‌اند؛ در میان این رسانه‌ها نام‌های بزرگی همچون واشنگتن‌ پست، گاردین، لوموند و بی‌.بی‌.سی به چشم می‌خورد. گفته می‌شود آنچه تاکنون منتشر شده، فقط دور اول انتشار این اسناد است و احتمالا در آینده نزدیک باید منتظر خبرهای بیشتری پیرامون این پروژه جنجال‌برانگیز و استثنایی بود.
 .
حجم اطلاعاتی که به دست آمده بیش از ۲۶۰ گیگا بایت است. گفته می‌شود این اطلاعات از طریق دو کمپانی فعال در صنایع “آف‌شور” جمع‌آوری شده، اما سال گذشته از طریق یک منبع ناشناس در اختیار کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاری کاوشگرانه در واشنگتن قرار گرفته است.
.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.