نرم افزارحسابداری صدگان

توقف انتقال آنی کارت به کارت پول/ واریز به حساب مقصد در ۷مقطع زمانی + تكذيب توقف انتقال آني

0 658

حسابداراپ

 بر اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی، انتقال آنی وجه از حساب خریدار به حساب فروشنده به صورت کارتی متوقف شده و واریز به حساب مقصد در ۷ مقطع زمانی صورت می‌گیرد.

.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»  فعالیت شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی با نام اختصاری «شاپرک» در چهاردهم مرداد ماه سال جاری افتتاح شد.

.

 این سامانه با هدف تحول اساسی در صنعت پرداخت الکترونیک کشور، کنترل و نظارت متمرکز بر شبکه پرداخت کشور و گسترش بازار ابزارهای کارتی، خدمات پرداخت را تسهیل کند.

.

در واقع شاپرک یک نهاد حاکمیتی است که رابط میان بانک مرکزی، شبکه بانکی و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات الکترونیک(PSP) بوده و استانداردسازی پرداخت‌های کارتی، کنترل و نظارت متمرکز در شبکه پرداخت، باز توزیع سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و هدایت منابع بانک‌ها به سمت امور بهینه، گسترش بازار کارتی و نظارت بر عملکرد پایانه‌ها از مزایای آن ذکر شده است.

.

اما ظاهراً این شبکه با ارائه بخشنامه بانک مرکزی به شبکه بانکی با مشکلاتی مواجه شده است.

.

یک مدیر شبکه بانکی در این‌باره به خبرنگار فارس گفت: با توجه به برنامه بانک مرکزی در حال حاضر تمام پرداختها و مبادلات بانکی مشتریان بانکی در قالب شبکه «شاپرک» صورت می‌گیرد.

.

وی افزود: در واقع با ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی تمامی پرداختهای کارت به کارت یا حواله تنها در ۷ زمان مشخص از شبانه‌روز به حساب مقصد واریز شده و امکان انتقال آنی وجوه وجود ندارد.

.

بازه زمانی انتقال کارتی وجوه

زمان آغاز واریز وجوه به حساب مقصد

از ساعت ۱۸ روز قبل تا ۴ صبح

ساعت ۶ و ۵ دقیقه صبح

۴ تا ۸ صبح

ساعت ۹ و ۳۵ دقیقه

۸ تا ۱۰ صبح

ساعت ۱۱ و ۳۵ دقیقه

۱۰ تا ۱۲ ظهر

ساعت ۱۳ و ۳۵ دقیقه

۱۲ تا ۱۴

ساعت ۱۵ و ۳۵ دقیقه

۱۴ تا ۱۶.۳۰

ساعت ۱۸ و ۵ دقیقه

۱۶.۳۰ تا ۱۸

 ساعت ۲۰ و ۵ دقیقه

.

این مسئله موجب نارضایتی مردم شده زیرا علاوه بر نبود امکان انتقال آنی وجوه، خرید و فروش کالا را با مشکل مواجه کرده و عدم اطمینان را به دنبال داشته است.

.

پندار سیستم

به نظر می‌رسد مسئله به وجود آمده در این شبکه خلاف فلسفه وجودی ایجاد این شبکه برای تسهیل و ایجاد تحول در پرداخت الکترونیکی است و بانک مرکزی برای راه‌اندازی این شبکه به دلیل اهمیت و حساسیت بالای آن باید تمام جوانب را از لحاظ فنی و امکان سنجی اجرا مورد بررسی کامل قرار می‌داد تا شاهد بروز چنین مشکلاتی نباشیم.

.

————————————————————————————————————–

تكذيب توقف انتقال آني كارت به كارت پول
درحالی که برخی اخبار از توقف انتقال آنی کارت به کارت پول حکایت دارد، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی ضمن تکذیب این خبر گفت: کارت به کارت پول و خریدهای فروشگاهی کمافی‌السابق انجام می شود.
.
ناصر حکیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در واکنش به توقف انتقال آنی کارت به کارت پول اظهار داشت: کارت به کارت پول از طریق خودپردازها، اینترنت و شعبه کما فی السابق انجام می شود و هیچ اتفاق خاصی در این حوزه روی نداده است.
.
وی با بیان اینکه بخشنامه بانک مرکزی کاملاً تکنیکی و تخصصی بانک‌ها بوده است، افزود: این بخشنامه به پایانه‌های فروشگاهی مربوط می شود که از ابتدا هم قرار نبود از طریق پایانه‌های فروشگاهی عملیات کارت به کارت انجام شود؛ برخی بانک‌ها با فراهم کردن این امر در واقع تخلف مرتکب شده‌اند.
 .
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی ضمن تأکید براینکه همچنان خرید و فروش ها از طریق پایانه‌های فروشگاهی انجام می شود تصریح کرد: انتقال کارت به کارت از این طریق هم متوقف نشده بلکه پول ۲ ساعت بعد به حساب مقصد واریز می شود و این امری عادی است چراکه در تمام دنیا وجه حاصل از انتقال کارت به کارت پایان شب به حساب‌ها واریز می شود اما در ایران این امکان فراهم شده که ۲ ساعت بعد پول به حساب واریز شود.
 .
وی با اشاره به اینکه خرید و فروش از طریق پایانه‌های فروشگاهی هیچ تغییری نسبت به قبل نداشته است، افزود: طی روز گذشته تنها ۱۸ میلیون فقره تراکنش فروشگاهی در مرکز شتاب ثبت شده است و این نشان‌دهنده عدم صحت خبر مذکور است.
 .
حکیمی ادامه داد: خریدهای فروشگاهی کمافی السابق ادامه دارد و وجه حاصل از این عملیات مانند قبل به حساب فروشنده واریز میشود؛ برخی رسانه‌ها بخشنامه بانک مرکزی را منتشر کرده‌اند که صرفاً ویژه بانک‌ها بوده چراکه ادبیات تکنیکی آن مختص بانک‌هاست و عمومیت ندارد.
 .
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی به مردم اطمینان داد که خرید‌های فروشگاهی و انتقال وجه از طریق کارت به کارت کمافی السابق انجام می‌شود و مشکلی در این رابطه بوجود نیامده است.
.
محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.