حسابان وب

بازنشسته‌ها امسال چقدر حقوق می‌گیرند؟

1 495
محل تبلیغ شما

تعداد مستمری‌بگیران و بازنشستگان در ایران به آستانه ۵ میلیون نفر رسید.


بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد در حال حاضر ۴ میلیون و ۴۹۱ هزار بازنشسته کشوری و لشگری و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی در ایران در حال دریافت حقوق بازنشستگی هستند.

بر این اساس، طبق آمارهای ارائه شده اعتباری مورد نیاز برای پرداخت حقوق بازنشستگی و مستمری به این افراد در بودجه جاری کشور ۳۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان لحاظ شده است. این رقم ۱۷.۴ درصد از اعتبارات هزینه‌ای (جاری) دولت را از آن خود می‌کند. بخشی از این افراد از بودجه عمومی دولت و بخشی از تامین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی حقوق خود را دریافت می‌کنند. بخش مهمی از بازنشستگان در ایران به دلیل عدم تکافوی حقوق دریافتی‌شان مجبورند در سال‌های پس از بازنشستگی نیز مشغول به کار شوند؛ این در حالی است که مشخصه ایام بازنشستگی همان‌گونه که از نامش پیداست، فراغت از کار است. اشتغال مجدد بازنشستگان یکی از دلایل بحرانی‌تر شدن بازار کار در ایران است؛ چراکه با وجود نرخ بالای بیکاری، بازنشستگی به معنای خروج کارکنان از بازار کار نیست.

پندار سیستم

بر اساس این گزارش، شمار افرادی که از صندوق‌های بازنشستگی کشوری حقوق و مزایای خود را دریافت می‌کنند، یک میلیون و ۲۴۷ هزار نفر و تعداد کسانی که از صندوق‌های بازنشستگی نیروهای مسلح حقوق می‌گیرند، ۶۵۸ هزار نفر تخمین زده است. بررسي‌ها نشان مي دهد شمار کسانی که از صندوق تامین اجتماعی مستمری دریافت می‌کنند، ۲ میلیون و ۳۸۶ هزار نفر و کسانی که از سایر صندوق‌های بازنشستگی حقوق می‌گیرند ۲۰۰ هزار نفر است.

بر اين اساس ۳ میلیون و ۹۸۵ هزار و ۴۸۸ نفر نیز تعداد حقوق‌بگیران در حال کار در دستگاه‌های اجرایی دولتي را تشکیل می‌دهند. در کل ۶۱.۶ درصد از بودجه جاری کشور صرف پرداخت هزینه‌های پرسنلی کارکنان دولت اعم از حقوق، بیمه، ایاب و ذهاب و تغذیه کارکنان و همچنین پرداخت حقوق به بازنشستگان، وظیفه بگیران و مستمری بگیران صندوق‌های بازنشستگی می‌شود.

جدیدترین آمار در زمینه شمار كاركنان دولت و بازنشستگان و مستمري بگيران به پایان سال ۱۳۹۳ مربوط است. اعتبارات هزینه‌ای یا جاری دولت در سال ۱۳۹۵ با افزایشی ۱۲.۸ درصدی از رقم ۱۷۴۷ هزار میلیارد ریال به ۱۹۷۲ هزار میلیارد ریال رسیده است.

منبع: خبرآنلاین

 


1 نظر
  1. اسماعیل می گوید

    با سلام عنوان این مقاله “بازنشسته ها امسال چفدر حقوق میگیرند ” است ؛ ایا به نظر شما با خواندن کل مفاله پاسخ عنوان مقاله داده میشود ؟ خیر پس چرا چنین عنوانی قرار داده شد؟چون کسی پاسخگوی مردم نیست . پس از مسئولین دولتی که پاسخگو نیستند اشکال نگیریم . تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.