نرم افزارحسابداری صدگان

سازمان تأمین اجتماعی «قُلک» دولت‌ها نیست

0 546

حسابداراپ

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتقاد از دولت‌ها که همواره به صندوق تأمین اجتماعی به عنوان قلک نگاه می‌کنند، گفت: دستمزد کارگران بسیار در سطح پایینی قرار دارد در حالیکه خط فقر حقوق زیر ۲.۳ میلیون تومانی را شامل می‌شود.

 

کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که در جایگاه حقوقی مجلس چه اقداماتی برای تسهیل نظام تشویقی برای کارگران انجام داده‌اید، اظهار داشت: در بحث حداقل دستمزد، مجلس نمی‌تواند در این مسیر به‌طور مستقیم طرح بدهد؛ چراکه مانعی به نام اصل ۷۵ قانون اساسی وجود دارد.

وی در گفت‌وگو با فارس، افزود: یکی از ایراداتی که وجود دارد این است که حداقل حقوق طراحی قدیمی داشته و باید اختلاف حقوق را به‌طور مختلف در سطح استان‌های کشور تعیین کرد.

جلالی با ارائه جزئیات بیش‌تری با این پیشنهاد که حداقل دستمزد در استان‌های مختلف به‌طور یکسان نباشد، گفت: برخی مناطق کم‌تر توسعه‌یافته که هزینه‌های کمتری برای زندگی دارند، کارگران حقوق کمتری بگیرند و در شهرهایی همانند تهران و کلان‌شهرها خط فقر با حقوق حداقلی کارگر فاصله بسیاری دارد.

به گزارش فارس، این نماینده مجلس روز گذشته در همایش مطالبات کارگران پیرامون تعیین مزد، خط فقر را زیر ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان عنوان کرده بود که هم‌اکنون حداقل مزد سال ۹۴ در محدوده ۷۰۰ هزار تومان است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا بانک اطلاعاتی دقیقی در زمینه تعیین دستمزد به‌صورت استانی وجود دارد یا خیر، گفت: البته نبود بانک اطلاعاتی هم یکی دیگر از مشکلاتی است که دولت‌ها همواره نسبت به آن ناتوان هستند، بنابراین در موضوع پرداخت‌ها دچار مشکل خواهند شد.

پندار سیستم

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: فکر می‌کنم که باید راه جدیدی را در جریان تعیین مزد سال آینده کارگران در پیش بگیریم؛ این وضعیت جامعه کارگری حقیقتا قابل پذیرش نیست و اصل عدالت اجتماعی که روح انقلاب اسلامی، قانون اساسی و بیانات مقام معظم رهبری بر آن تأکید دارد، با این رویه فعلی در تناقض است.

جلالی همچنین با بیان اینکه در موضوع تورم نمی‌توان با توجه به نبود نظام آماری درست، اظهار‌نظر کرد؛ از گذشته نظام آماری کشور دچار مشکل بوده است.

وی افزود: نظام آماری قابل اتکا نیست و در دولت‌های قبلی هم این موضوع را مورد تأکید قرار داده‌ام که باید اصلاحاتی در آن صورت پذیرد.

* دولت‌ها به صندوق تأمین اجتماعی به‌عنوان قلک نگاه نکنند

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود تأکید کرد: یکی دیگر از موضوعات چالش‌های پیش روی سازمان تأمین اجتماعی است که دولت‌ها نباید به‌عنوان قلک به آن نگاه کنند.

وی افزود: سازمان تأمین اجتماعی باید بتواند به‌عنوان یک نهاد بزرگ اقداماتی را انجام دهد که دارای منافعی برای اعضای خود باشد که البته این موارد نیازمند عزم دولت بوده و باید کار کارشناسی صورت پذیرد.

جلالی معتقد است که وضعیت جامعه کارگری بسیار بد بوده و باید برای آن چاره فوری اندیشیده شود .محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.