نرم افزارحسابداری صدگان

مجوز نخستین اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهم صادر شد.

0 692

حسابداراپ

سازمان بورس و اوراق بهادار ، ‌مجوز ‌انتشار اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام را برای شرکت پتروشیمی پردیس (سهامی عام) صادر کرد.


اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام برای شرکت پتروشیمی پردیس (سهامی عام) به مبلغ دو هزار میلیارد ریال منتشر می شود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی، با بیان مطلب بالا گفت: سال گذشته درخواست شرکت پتروشیمی پردیس جهت انتشار اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام توسط شرکت تأمین سرمایه سپهر به عنوان مشاور عرضه به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال شد که پس از بررسی‌های صورت گرفته و تدوین رویه اجرایی انتشار اوراق مذکور با درخواست شرکت موافقت شد.

 

مهسا رادفر با بیان اینکه اوراق مذکور جهت تأمین مالی فاز ۳ طرح اوره و آمونیاک شرکت، با نرخ سود علی الحساب ۲۰ درصد و به مبلغ دو هزار میلیارد ریال با سررسید دوساله منتشر می شود، ابراز داشت: این اوراق با ارزش اسمی یک میلیون ریال و بانام بوده و از طریق بورس اوراق‌بهادار تهران پذیره‌نویسی می شود.

 

وی با اشاره به فرآیند کلی انتشار اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام، توضیح داد: در ابتدا گزارش توجیهی انتشار اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام و افزایش سرمایه از طریق سلب حق تقدم از سهامداران به نفع دارندگان اوراق مشارکت و اظهارنظر حسابرس در خصوص آن تهیه شد.

 

رادفر ادامه داد: این گزارش توجیهی علاوه بر توجیه‌پذیری انجام طرح با تأمین مالی بخشی از آن از طریق انتشار اوراق مشارکت، باید شامل گزارش ارزش‌گذاری سهام ناشر به‌منظور تعیین نسبت تبدیل اوراق مشارکت به سهام و تعیین تکلیف صرف سهام ناشی از تبدیل باشد.

 

رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی، در خصوص برگزاری مجمع عمومی فوق‌العادۀ ناشر ابراز داشت: مجمع عمومی فوق‌العاده بنا به پیشنهاد هیأت مدیره و‌ گزارش خاص بازرس یا بازرسان شرکت اجازه انتشار اوراق مشارکت را می‌دهد و شرایط و مهلتی را که طی آن دارندگان این گونه اوراق خواهند توانست اوراق خود را ‌به سهام شرکت تبدیل کنند تعیین و اجازه افزایش سرمایه را به هیئت مدیره خواهد داد.

 

پندار سیستم

وی با اشاره به اینکه شرایط تبدیل اوراق، شامل تعداد سهام متعلق به هر ورقه باید تعیین شود، خاطرنشان کرد: همچنین باید درخصوص صرف سهام ایجادشده در نتیجه تبدیل تصمیم‌گیری صورت گیرد.

 

رادفر تصریح کرد: مجمع عمومی فوق‌العاده باید زمان شروع و اتمام مهلت تبدیل اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهم را تعیین کند.

 

وی تاکید کرد: همچنین مجمع در زمان تصمیم گیری باید به این موضوع توجه داشته باشد که موارد ممنوع‌ طبق مادۀ ۳۴ آیین نامه اجرایی قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت و محدودیت‌ها و شرایط مندرج در مادۀ ۳۵ آیین‌نامه مذکور در طول دوره عمر اوراق وجود دارد که شرکت مکلف به رعایت آن است.

 

وی در تشریح این موارد گفت: بر این اساس، امکان انتشار اوراق مشارکت از هر نوع (معمولی، قابل تبدیل یا قابل تعویض) تا زمان سررسید یا افزایش سرمایه وجود ندارد. همچنین امکان افزایش سرمایه یا کاهش اختیاری سرمایه و امکان تقسیم اندوخته و تغییر در نحوه تقسیم منافع (سیاست تقسیم سود در دوره عمر اوراق قابل تغییر نیست)، وجود ندارد.

 

رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی، ابراز داشت: پس از انتشار اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام، در زمانی که مجمع عمومی فوق العاده تعیین کرده است دوره تبدیل که در طی آن دارندگان اوراق مشارکت اجازه دارند درخواست تبدیل خود به سهام شرکت را ارائه کنند، شروع می شود.

 

رادفر با اشاره به اینکه پس از پایان دوره تبدیل، درخواست‌های دریافت شده توسط ناشر بررسی شده و اسامی و تعداد سهام تخصیصی به دارندگان اوراق مشارکت تعیین می‌شود، خاطرنشان کرد: جلسه هیئت مدیره به‌منظور تصویب افزایش سرمایه، تعیین مبلغ تأمین شده از محل اوراق مشارکت تبدیل شده اقدام کرده و افزایش سرمایه را به ثبت می‌رساند.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین درصورتی که شرکت تمایل داشته باشد تا نسبت به تکمیل افزایش سرمایه اقدام کرده و عملاً کلیه وجوه لازم جهت پرداخت اصل اوراق را تأمین کند، می تواند در زمان ارائه درخواست اولیه نسبت به معرفی متعهدپذیره‌نویس سهام اقدام کند تا وی مکلف به خرید سهام باقیمانده ناشی از عدم تبدیل دارندگان اوراق مشارکت به سهام شود.

 

رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی، تاکید کرد: البته انجام این موضوع مستلزم تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده است.

 

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.