نرم افزارحسابداری صدگان

جزئیات و وظایف ۶ گانه یک کمیته مهم شرکت‌های بورس اعلام شد

0 1,637

حسابداراپ

رئیس کمیته بورس انجمن حسابرسان داخلی ایران با تشریح جزئیات لزوم ارائه اطلاعات اعضای کمیته حسابرسی شرکت‌های بورسی و فرابورسی، حداقل وظایف ۶ گانه این کمیته مهم را پیشنهاد کرد.

.

ناصر امیدواری در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاري فارس، با اشاره به انتشار روزهای اخیر مشخصات اعضاء کمیته حسابرسی برخی شرکت‌های بورسی و فرابورسی در سایت کدال اظهار داشت: به منظور ساماندهی به مقوله مهم حسابرسی داخلی شرکت‌های حاضر در بورس و فرابورس،مقرر شده همه شرکت ها اقدام به ارایه مشخصات اعضاء یا نمایندگان کمیته حسابرسی از طریق سایت کدال کنند.

.

وی ادامه داد: در این میان شرکت بورس به عنوان نخستین شرکت و به منظور توسعه این روال اقدام به انتشار مشخصات همه اعضاء کمیته حسابرسی  کرده و طی روزهای اخیر چندین شرکت بورسی و فرابورسی به چنین اقدامی عمل کردند.

.

امیدواری افزود: با توجه به نقش مشاوره ای داشتن این کمیته و نه اجرایی، شرکت ها می توانند اجرای عملیات خدمات دهی حسابرسی داخلی  خود را برون سپاری کنند..در این خصوص هیچ محدودیتی برای موسسه های حسابرسی غیر معتمد بورس وجود ندارد.

.

در این صورت حتماً باید یک نفر به عنوان حلقه واسط و به عنوان مدیر حسابرسی داخلی از درون خود شرکت معرفی شود.این فرد دارای وظایفی همچون نظارت، هماهنگی و اخذ گزارش ها از پیمانکار ارائه کننده خدمات حسابرسی و در نهایت ارایه و انتقال گزارش‌ها و نتایج به دست آمده در جلسه کمیته است.

پندار سیستم

.

وی خاطر نشان کرد: طبق تجزیه و تحلیل های صورت گرفته و براساس تجارب به دست آمده در شرکت بورس و براساس دستورالعمل های موجود، کمیته حسابرسی برای هر سال حداقل ۶ جلسه برگزار می کند.این حداقل تعداد جلسات است  چرا که ما در بورس تهران ۱۲ جلسه در سال گذشته برگزار کردیم.

.

این مقام مسئول ادامه داد: در این حداقل ۶ جلسه پیشنهادی که در کمیته های حسابرسی هنگام برنامه ریزی برای جلسات خود دارند می توان به این دستور جلسات اشاره کرد.

.

به گفته امیدواری اهم آنها عبارتند از اخذ اطلاعات لازم از موسسه های حسابرسی جهت بررسی و سپس  پیشنهاد به هیئت مدیره شرکت برای انتخاب حسابرس مستقل و در نهایت طرح این پیشنهاد نامه در مجمع عمومی صاحبان سهام،بررسی مطالب مندرج در نامه مدیریت و ارزیابی گزارش کنترل های داخلی،بررسی صورت های مالی ۳، ۶ ، ۹ و ۱۲ ماهه شرکت ها قبل از انتشار با هدف ارتقاء سطح کیفی گزارش ها و نحوه افشای اطلاعات، بررسی بودجه سالانه شرکت ها، تعیین زمان پیشنهادی برای برگزاری مجامع شرکت ها با هماهنگی مدیران مالی و حسابرسان مستقل و بررسی پیش نویس صورت های مالی سالانه و گزارش‌های مربوط به افزایش سرمایه از حداقل مواردی است که می توانند در دستور جلسه های کمیته حسابرسی شرکت ها قرار گیرند.

.

وی با تاکید براینکه اعضاء کمیته به منظور تصمیم گیری بهتر باید فرد و مثلا”سه یا ۵ نفر باشند،ادامه داد: در ترکیب اعضاء کمیته حسابرسی حتما” نباید همه اعضاء در حوزه مالی تخصص داشته باشند، بلکه پیشنهاد می شود به منظور ارتقاء سطح تخصصی در کمیته‌ها حتی مثلا” در شرکت‌های دارویی یک دکتردارو ساز می تواند حضور داشته باشد یا در یک شرکت تولیدی یک نفر مهندس مکانیک، صنایع و غیره. ولی اکثریت اعضا باید داری تخصص مالی باشند.

.

وی درخاتمه گفت: در این میان موضوع جبران خدمات اعضاء کمیته حسابرسی داخلی هم باید مورد توجه شرکت ها قرار گیرد تا به نحوی انگیزه و علاقه لازم جهت شرکت در جلسه ها و ارائه خدماتی بیشتراز آنچه که به عنوان عضو هیئت مدیره برعهده دارند را ایجاد کند.

.

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.