نرم افزارحسابداری صدگان

فروش اموال غیرمنقول در بورس کالا

0 655

حسابداراپ

ایسنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از منتفی شدن بازار آتی ارز خبر داد و با اشاره به آمادگی ۲ مجموعه برای فروش اموال غیر منقول خود در بورس کالا گفت:دیگر بورس جدیدی در بازار سرمایه راه‌اندازی نمی‌شود.

.

دکترعلی صالح آبادی، از منتفی شدن بازار آتی ارز خبر داد و گفت: بازار آتی ارز به معنای فیوچرز ارز به طور کلی منتفی است و موضوع بورس ارز، بازار نقدی و گواهی ارزی مطرح بود که این بورس با وجود مرکز مبادلات نمی‌تواند راه‌اندازی شود.
وی در خصوص آخرین وضعیت راه‌اندازی بورس انرژی توضیح داد: در این خصوص جلساتی با اعضای هیات مدیره بورس انرژی برگزار شد و در حال حاضر شرکت بورس انرژی موضوع را با مدیریت شبکه برق و شرکت توانیر دنبال می‌کند.

.
وی افزود:زمان دقیق راه اندازی بورس انرژی را باید از مسوولان شرکت پرسید زیرا سازمان بورس دستورالعمل معاملات این بورس را در شورای بورس تصویب کرده و دستورالعمل پذیرش و تسویه آن نیز به زودی تصویب می‌شود. از این رو سازمان بورس اقدام خاصی ندارد که در این خصوص انجام دهد و سایر مراحل اجرایی آن با بورس انرژی خواهد بود با این حال ممکن است زمان راه‌اندازی آن دیر یا زود شود، ولی حتما تا پایان امسال راه اندازی خواهد شد.

/
اعلام آمادگی دو مجموعه برای حضور در بورس اموال
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار راه‌اندازی بورس اموال را مورد توجه قرار داد و در توضیح گفت: بورس اموال یک بورس جدید نیست، بلکه یک تابلو فرعی در بورس کالای ایران است که در این بازار اموال غیرمنقول مانند زمین، ملک و ساختمان معامله می‌شود.

.
دبیر شورای عالی بورس از آمادگی ۲ مجموعه برای حضور در این تابلو خبر داد و گفت: تعدادی از مجموعه‌ها مانند سازمان اموال تملیکی و بانک سپه اعلام آمادگی کرده‌اند که اموال غیرمنقول مازاد خود را در بورس کالا به فروش برسانند.
وی عنوان کرد:دستورالعمل این طرح قرار است تا هفته آینده توسط بورس کالا به سازمان بورس پیشنهاد شود که بعد از تصویب دستورالعمل توسط سازمان بورس، بورس کالا تابلو معاملات را تعریف کرده و معاملات را آغاز می‌کند.

پندار سیستم

.
ساز و کار بورس اموال
رییس سازمان بورس تصریح کرد:ساز وکار بورس اموال به این شکل است که اشخاصی که املاک کلان دارند مشخصات را طبق فرم‌هایی که در بورس طراحی می‌شود مانند موقعیت ملک، متراژ، سند و قیمت پایه در تابلو اعلام کرده و ملک به مزایده گذاشته می‌شود سپس تاریخی برای عرضه مشخص شده و به خریداران اجازه می‌دهند که تا آن تاریخ از محل ملک بازدید کرده و بررسی خود را انجام دهند سپس در روز رقابت وارد معامله شوند. طبق این سازوکار شخصی که بیشترین قیمت را ارائه دهد برنده رقابت خواهد بود و بعد از مشخص شدن برنده رقابت با معرفی بورس کالا می‌تواند مراحل ثبت اسناد و املاک را در دفاتر اسناد رسمی انجام ‌دهد.

.
مزیت بورس اموال
صالح آبادی مزیت بورس اموال را مورد اشاره قرار داد و در توضیح گفت:مزیت این طرح این است که طبق ماده ۱۷ قانون توسعه ابزارها، فروشنده نیاز نیست تشریفات مزایده را طبق قانون مناقصات طی کند، علاوه بر این معاملات شفافیت داشته و رقابت در شرایط عادلانه انجام می‌شود.

.
وی اضافه کرد: علاوه بر این از روش سنتی به روش مدرن حرکت می‌کنیم، ضمن این که با راه اندازی آن افراد می‌دانند که بازاری تحت عنوان بازار اموال غیرمنقول در بورس کالا وجود دارد که مرجعیت ایجاد می‌کند. بنابراین هم اینکه رقابت عادلانه و شفاف شده و از بوروکراسی خارج می‌شود می‌تواند روش خوبی به ویژه برای بانک‌ها، دستگاه‌های دولتی و نهاده‌های عمومی و بخش خصوصی باشد.

.
همین چهار بورس را خواهیم داشت
رییس سازمان بورس با بیان اینکه اگر بازار اموال راه‌اندازی شود می‌تواند بازار جدیدی در دل بورس کالا باشد، تاکید کرد: سازمان بورس دیگر قرار نیست بورس جدیدی را راه‌اندازی کند و همین چهار بورس را خواهد داشت، به طوری که هر توسعه‌ای که بخواهد ایجاد شود در دل این چهار بورس ایجاد خواهد شد.وی افزود: زیرا با چهار بورس فعلی دو بورس اوراق بهادار و دو بورس کالایی داریم، به طوری که بورس اوراق بهادار و فرابورس هر دو اوراق بهاداری بوده و بورس کالا و بورس انرژی ماهیت کالایی دارند، لذا بازار جدید اگر کالایی باشد یا اوراق می‌تواند در این بازارها وارد ‌شود.

بنابراین فعلا سیاست ایجاد بورس جدید را به عنوان یک شرکت جدید نخواهیم داشت و هر توسعه‌ای بخواهیم انجام دهیم در دل همین بورس‌ها انجام می‌دهیم.

.
نفتی ها به سراغ اوراق سلف نفتی نیامدند
دبیر شورای عالی بورس در خصوص به کارگیری اوراق سلف نفتی گفت:اقداماتی در سال گذشته انجام و نرم افزار تسویه معاملات این اوراق به سیستم چند ارزی مجهز شد، به طوری که می‌توانست به دلار معامله کرده و به ریال تسویه کند، ولی وزارت نفت دیگر موضوع را پیگیری نکرد.

.
وی با بیان اینکه سازمان بورس همچنان آمادگی استفاده از این اوراق را دارد،یاد آورشد: البته به دلیل این‌که وزارت نفت سال گذشته به سراغ اوراق مشارکت رفت دیگر به سراغ این ابزار نیامد، ولی زیرساخت آن در بورس آماده است.

.
خبر جدیدی از عرضه نفت در بورس کالا نیست
صالح آبادی در مورد سرانجام عرضه نفت خام در بورس کالا گفت:خبر جدیدی در خصوص بورس نفت و عرضه نفت در بورس انرژی نیست و بورس انرژی باید این موضوع را پیگیری کند، زیرا کالایی است که قرار است در این بورس مورد معامله قرار گیرد. این در حالی که سال گذشته پیگیری زیادی توسط بورس انجام شد ولی به دلایل مختلفی این کار صورت نگرفت.

.

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.