نرم افزارحسابداری صدگان

پيشنهاد معافيت مالياتي حقوق‌بگيران در اصلاحيه قانون ماليات

0 642

حسابداراپ

معاون مالیاتهای مستقیم سازمان امور مالیاتی با تشريح دلايل فرار مالياتي در كشور و اقدامات در دست انجام براي مقابله با آن، گفت: شناسایی مودیان پایه‌های مختلف را دنبال مي‌كنيم تا درآمدهای مالیاتی افزایش یابد البته در اصلاحیه قانون مالیاتی پیشنهاد دادیم نرخ کمتر شود و معافیت‌های مالیاتی حداقل معیشت اشخاص مانند حقوق‌بگيران بیشتر شود.

.

حسین وکیلی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره فرار مالیاتی اظهار کرد: علت اینکه فرار مالیاتی وجود دارد این است که از معاملات اقتصادی مودیان اطلاعات در دست نیست و بدیهی است که در چنین شرایطی کم ابرازی می‌شود و در نتیجه نمی‌توان مالیات واقعی را دریافت کرد.

.

وی افزود: طبق قانون برنامه پنجم سازمان امور مالیاتی مکلف شده پایگاه اطلاعات مؤدیان مالیاتی شامل اطلاعات درآمدی و هزینه‌ای اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی را تشكيل بدهد و کلیه دستگاههای اجرايی و نهادهای عمومی که اطلاعات مورد نیاز پایگاه فوق را در اختیار دارند موظفند مطابق با دستورالعمل مربوطه كه به تصويب هيئت وزيران هم رسيده، این اطلاعات را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند.

.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی با اشاره به ماده ۱۲۰ قانون برنامه پنجم مبنی بر ایجاد بانک اطلاعاتی، خاطرنشان کرد: در این راستا با دستگاه‌ها تفاهم‌نامه امضا می‌کنیم تا اطلاعات را دریافت کنیم به علاوه به استناد ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم می‌توانیم مجموع گردش اقتصادی کشور و از جمله گردش حساب‌های بانکی فعالان اقتصادی را داشته باشیم.

.

وی با اشاره به اینکه وقتی مودیان بدانند که اطلاعات را داریم، ابراز درآمد را کامل می‌کنند، گفت: امیدواریم طی دو سال آینده فرار ملیاتی در کشور کاهش چشمگيري یابد.

پندار سیستم

.

وکیلی با اشاره به اینکه اگر مردم بدانند ریشه تعیین مالیات چیست و صرف چه اموری می‌شود، راحت‌تر آن را پرداخت می‌کنند، تصریح کرد: برخی فکر می‌کنند که مالیات، پولی است که از جيب مردم مي‌رود و به منافع حاصل از بازگشت آن به خصوص نقش توزيع درآمدي آن توجه نمي‌كنند البته تعداد این افراد رو به کاهش است و روند پرداخت بهبود یافته است.

.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه برای هزینه‌های جاری کشور باید از درآمدهای مالیاتی استفاده کنیم، گفت: اگر مردم بدانند مالیات در کجا صرف می‌شود سعی می‌کند مالیات را پرداخت کنند.

.

وی با اشاره به اینکه مردم باید متوجه مسوولیت شرعی، عرفی و قانوني خود در پرداخت مالیات باشند، ادامه داد: هرچه مستندتر شویم و اطلاعات ما بیشتر شود فرهنگسازی صورت می‌گیرد.

.

وکیلی با اشاره به اینکه به دنبال افزایش پایه‌های مالیاتی و پیدا کردن منابع جدید هستیم، اظهار کرد: همچنين شناسایی مودیان پایه‌های مختلف را دنبال مي‌كنيم تا درآمدهای مالیاتی افزایش یابد البته در اصلاحیه قانون مالیاتی پیشنهاد دادیم نرخ کمتر شود و معافیتهای مالیاتی حداقل معیشت اشخاص مانند حقوق بگيران بیشتر شود اما به دنبال شناسايي اشخاصي هستیم که مالیات نمی‌دهند و در واقع تجربه نشان داده با کاهش نرخ مالیات وصول درآمدهاي مالياتي بیشتر شده است.

.

به گفته معاون مالیاتهای مستقیم سازمان امور مالیاتی درآمدهای مالیاتی در چهارماه ابتدایی امسال ۹۰ درصد محقق شده و به ۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و طبق قانون بودجه انشاءالله تا پایان سال به ۳۴ هزار میلیارد تومان خواهد رسيد.

.

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.