نرم افزارحسابداری صدگان

هم جهتي افزايش قيمت ارز و تورم

0 546

حسابداراپ

ريیس کل بانک مرکزی گفت: تا زماني‌كه نرخ تورم و ديگر عوامل موثر در تعيين نرخ ارز روند افزايشي داشته باشد امكان كاهش قيمت دلار وجود ندارد. به گفته رييس كل بانك مركزي، افزایش قیمت دلار طی چند ماه گذشته معلول اتفاقات و عوامل متعددی بوده که با بر طرف شدن آنها باید منتظر کاهش قیمت دلار باشیم. 

.

به گزارش فارس، محمود بهمنی اظهار كرد: نکته ظریفی که در مورد قیمت تمامی ارزها از جمله دلار باید مورد نظر باشد این است که در واقع قیمت ارزی مانند دلار در میان زنجیره‌ای از علل و عوامل قرار دارد و همزمان از مجموعه علل تاثیر می‌گیرد و بر مجموعه نیز تاثیر می‌گذارد.

.

ريیس کل بانک مرکزی ادامه داد: به این ترتیب تا زمانی که علل تاثیرگذار بر قیمت دلار به قوت خود باقی است نباید انتظار داشت روند حرکتی برابری دلار با ریال تغییر اساسی کند. مثلا انتظار داشته باشیم قیمت جهانی نفت بالا رود و قیمت کالاهای وارداتی اضافه شود، ولی قیمت دلار به زیر قیمت ۱۱۵۰ تا ۱۲۲۶ تومان برسد.

.

پندار سیستم

به همین اعتبار نیز نمی‌توان انتظار داشت مجموعه حوزه‌های تاثیرپذیر از قیمت ارز نیز تغییر شرایط دهند.وی با اشاره به سخنان چندی قبل خود که طی آن رابطه‌ای میان قیمت دلار و قیمت سایر کالاها برقرار ساخته بود، گفت: در مباحث اقتصادي ظرافت‌هایی وجود دارد، وقتي قیمت دلار همراستا با قیمت سایر کالاها افزایش پیدا کرده نمی‌توان انتظار داشت در بازه زمانی که قیمت‌ها عمدتا در سطح داخلی و خارجی افزایش داشته قیمت دلار نیز از سوی بانک مرکزی به همان نرخ پیشین تعیین شود.

.
وی گفت: به عبارت تخصصی‌تر، بانک مرکزی به این علت که سایر کالاها گران‌تر شده، قیمت دلار را ناگزیر بالاتر از ۱۰۵۰ تومان سابق تعیین کرده نه اینکه خود بانک بنا به دلايلی علاقه‌مند باشد قیمت را بالا ببرد.ريیس کل بانک مرکزی افزود: میزان تقاضا برای ارز بالا رفته، محدودیت‌هایی در پی تحریم‌ها برایمان در نقل‌و‌انتقال ارز وجود دارد، قیمت‌ها در سطح جهانی بالا رفته و در داخل نیز همچنان شاهد تورم دو رقمی هستیم.

.

به گفته وی، در چنین شرایطی بدیهی و منطقی است که قیمت تعیین شده برای دلار باید بالاتر از رقم پیشین تعیین شود، چرا که در غیر این صورت یارانه ارزی به واردات از حجم بالاتری برخوردار خواهد شد.رييس كل بانك مركزي با اشاره به راه‌اندازي پرتال ارزي اين بانك، عنوان كرد كه هر وارداتي جداي از گمرك، در بانك مركزي نيز ثبت و رصد مي‌شود.

.

محمود بهمني در اين مورد توضيح داد: امروز سيستم‌هاي POS ما كاملا به هم لينك شده و سيستم‌هاي پرتال ارزي ما راه افتاده است. يعني اگر امروز كسي كالا وارد كند بلافاصله در بانك ثبت و در بانك مركزي رصد مي‌شود و علاوه بر اين،‌ در گمرك هم ثبت خواهد شد. وي تصريح كرد: با اين اقدام به راحتي مي‌توانيم اينها را كنترل كنيم كه آن اتفاقاتي كه تصورش هست، اينجا رخ ندهد و ما خيالمان راحت باشد.

.

منبع : دنياي اقتصاد

.

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.