ACCPress.com – تازه های حسابداری

زمان اجرای فاز دوم هدفمندی نامعلوم است.

دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها با اعلام اینکه دولت برای اجرای گام دوم هدفمند زمان تعیین نکرده بود، مباحث مطرح‌شده در مورد اجرای گام دوم هدفمندی مصادف با شروع خرداد‌ماه را گمانه‌زنی خواند.
.
محمدرضا فرزین در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: گام دوم هدفمند‌کردن یارانه‌ها قرار نبود اول خرداد‌ماه اجرا شود، یک عده گمانه‌زنی کرده بودند که اول خرداد‌ماه این مرحله اجرا می‌شود. اما برای شروع این فاز هنوز تاریخ اعلام نکرده‌ایم و اعلام خواهیم کرد. پیش از این حجت‌الاسلام موسی قربانی، عضو کمیسیون تلفیق، تاکید کرده بود که فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها پس از تصویب و ابلاغ لایحه بودجه، یعنی از ابتدای خرداد، اجرا می‌شود.

.

وی با بیان این مطلب که اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها باید از آذر سال ۹۰ آغاز می‌شد، گفته بود که تاکنون نیز اجرای این فاز دیر شده است، از این رو باید فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها پس از تصویب و ابلاغ لایحه بودجه از خردادماه اجرایی شود. این در حالی است که زمان‌بندی تصویب لایحه بودجه در مجلس به گونه‌ای پیش رفت که عملا اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها از ابتدای خردادماه جاری غیرممکن بود. همچنین نوع مصوبات و بودجه‌های اختصاص‌یافته نیز به‌گونه‌ای بوده که اجرای مطابق قانون فاز دوم را عملا با اگر و اماهای بسیاری مواجه کرده است.
.
در این زمینه مسئولان دولتی نیز بارها در زمینه لازم‌الاجرا بودن فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها تاکید کرده و چندی پیش نیز در رسانه‌ها اعلام شده بود که بانک مرکزی در نامه‌ای به برخی کارخانه‌ها،‌ فعالان اقتصادی و اتاق‌های بازرگانی شهرستانها،‌ اعلام کرده که برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌‎ها در زمان احتمالی خردادماه آماده باشند.

.

لایحه اصلاح نظام مالیاتی به مجلس می‌رود .

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه چرا گفته می‌شود دولت‌ها ناکارآمد هستند، گفت: می‌گوییم دولت ناکارآمد است، چون دولت نیز مبتنی بر نهاده‌های ارزان است. دولتی که مبتنی بر نهاده نفت باشد، طبیعی است که ناکارآمد و غیربهره‌ور می‌شود. باید این نهاده‌ به نهاده گران‌تری به نام مالیات تبدیل شود. محمدرضا فرزین با بیان اینکه لایحه اصلاح نظام مالیاتی به زودی تقدیم مجلس می‌شود،گفت: سهم بازار سرمایه در تأمین مالی بنگاه‌ها تنها ۳ درصد و در مقابل سهم بانک‌ها ۳۲ درصد است که باید این نقش‌ها جا به جا شود. وی افزود: در اقتصاد ایران هر گاه تلاش شده که بنگاه‌ها و بخش‌های مختلف اقتصاد تأمین مالی شوند وضعیت تورمی به وجود آمده و همواره انتخاب بین تامین مالی و پذیرش تورم یک چالش بوده است.

.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه یکی از مشکلات اصلی ما ساختار نامناسب اقتصادی است، گفت: چون تمرکز اصلی اقتصاد بر روی نفت است به همین دلیل بهره‌وری پایین است و باید از تمام روش‌ها و ابزارها برای افزایش بهره وری در دولت تلاش شود. معاون وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه باید در سطح خرد محصولات را با ارزش افزوده تولید کنیم و بهره‌وری بالاتری داشته باشیم، اظهار کرد: نظام مالیاتی کشور باید اصلاح، متنوع‌تر و مورد قبول آحاد مردم کشور شود.
.
محمدرضا فرزین گفت: بهره‌وری، ترکیبی از اثر‌بخشی و کارایی است، به این معنا که باید در سطح خرد محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر تولید کنیم و عقلانیت اقتصادی در رفتار بازده تولیدی به وجود آید. باید بتوانیم از اقتصاد مبتنی بر نهاده به سمت اقتصاد مبتنی بر بهره‌وری حرکت کنیم.
.
معاون اقتصادی وزارت اقتصاد افزود: در سال ۸۸ مشاهده می‌شود که بازار تامین مالی، ۶۵ درصد GDP کشور است؛ یعنی تولید را نمی‌توانیم به خوبی تامین مالی کنیم. چراکه تنوع نداریم و عموما روی بانک متمرکز شدیم. فرزین ادامه داد: ۳۲ درصد تامین مالی در سال ۸۸ از طریق بانک، ۲۲ درصد روی بودجه عمرانی، ۱۷ درصد منابع داخلی، ۱۵ درصد بنگاه و پس‌انداز و سه درصد منابع غیربانکی صورت گرفت.
.
وی با تاکید بر اینکه در نظام تامین مالی مشکلاتی وجود دارد، گفت: نظام تامین مالی ما کوچک است‌. وقتی سعی می‌کنیم آن را بزرگ‌تر کنیم از روش‌هایی استفاده می‌کنیم که باعث تورم می‌شود و سعی می‌کنیم پول بیشتر را وارد جامعه کنیم. در حقیقت به دلیل اینکه از روش‌های مناسبی استفاده نمی‌کنیم تورم ایجاد می‌شود و باعث افزایش قیمت به جای افزایش تولید می‌گردد. بنابراین باید برای ساختار تامین مالی فکر اساسی و ساختار تامین مالی را در کشور اصلاح و متنوع‌ کنیم.
.
وی با تاکید بر لزوم برداشتن تمرکز از روی بانک و سوق‌دادن آن به سمت روش‌های تامین مالی دیگر تصریح کرد: به خاطر تحریم، روی بازار سرمایه خارجی نمی‌توانیم بیشتر فکر کنیم، اما بازار تامین مالی خارجی یکی از روش‌هایی است که در آینده می‌تواند در دستور کار قرار گیرد.
.
فرزین با اشاره به ناکارآمد بودن دولت‌ها و لزوم درک چرایی آن تاکید کرد: با استفاده از روش‌های ساده و ابتدایی و به‌کاربردن مجاری غیرپایدار نمی‌توانیم از تولید حمایت کنیم و گمان کنیم که از تولید حمایت می‌شود. ایران کشوری است که صادرات (اعم از نفتی و غیرنفتی) و واردات آن رشد می‌کند، البته صادرات نفت خیلی رشد کرده و در کنار آن صادرات غیرنفتی‌مان رشد بالایی داشته است. به‌گونه‌ای که در سال‌های اخیر بالاترین نرخ رشد را در کشور‌های منطقه داشتیم.

 .

نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
icon برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
 • نوشته: مدیر سایت
 • تاریخ: 24 می 2012
 • بدون نظر
 • آمار : 1,334 بازدید
 • ارسال نظر

  نام:

  ایمیل:

  وب سایت:

  متن و پیام شما: