نرم افزارحسابداری صدگان

تداوم نوسان طلا و ارز

0 691

حسابداراپ

در اولين روز آغاز به كار بازار نوسان وجه اشتراك تمامي قيمت‌ها بود؛ روز گذشته قيمت دلار در آغاز به كار بازارها از مرز ۱۸۰۰ تومان گذشت و در ساعتي ۱۸۰۵ تومان نيز معامله شد. اما در نيمه دوم روز به دليل نبود تقاضا بار ديگر تا سطح ۱۷۹۰ تومان عقب‌نشيني كرد. بازار سكه نيز با افزايش بهاي جهاني طلا و ارزش دلار روز پر تغييري را پشت سر گذاشت، اما سرانجام در سطح ۶۸۰ هزار تومان به كار خود پايان داد. فعالان بازار در خصوص دليل نوسان معتقدند: بازار منتظر علامت‌هاي جديد خارج از موضوع‌هاي اقتصادي است.

.

نوسان قیمت‌ها در بازار ارز و سکه ادامه دارد
دلار در بازار دیروز رفت و برگشت قیمتی دیگری را تجربه کرد و متاثر از نوسان قیمت دلار ۳۵۰۰ تومان بر قیمت سکه افزوده شد.
روز گذشته بازار همچنان در حال انتظار بود وتحت تاثیر گمانه‌زنی‌های موجود قرار گرفت. البته براساس گفته‌های یکی از صرافان چهارراه استانبول، بازگشت قیمت دلار به دلیل نبود تقاضا و افت تعداد مشتری بوده است.

.
مشاهدات معمول از بازار کار صرافان دارای مجوز نشان می‌دهد که میزان مشتریان ویژه آنها که عمدتا صاحبان حرف و مشاغل بازرگانی و صنعتی بوده‌اند، از تقریبا ۸ آبان سال گذشته (همزمان با توقف موقت فعالیت صرافان) تا ۲۳ آذر ماه همان سال که بانک مرکزی اجازه فعالیت دوباره آنها را با لحاظ کردن نرخ توافقی در بازار صادر کرد، به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است و به قول برخی از صرافان برای بازگرداندن مشتریان از دست رفته باید، ماه‌ها به بازاریابی خدمات صرافی و ارزی پرداخت.

.

از این رو در چنین شرایطی صرافان تنها به خرید وفروش ارز اسکناس می‌پردازند و انجام حواله بعضا به دلایل مختلف از جمله نبود همین مشتری و کارمزدهای بالا قدری با کندی صورت می‌گیرد. خرید و فروش سکه نیز برای برخی صرافی‌ها که مجوزهای پیشین از اتحادیه طلا و جواهر داشتند، راهی برای فعالیت در بازار است. فارغ از این امکان، نوسان شدید قیمت‌های روزانه، ریسک خرید و فروش ارز و سکه را در بین صرافان به مراتب بالا برده است.

.

در این روزها قیمت ارز به شدت از حوادث منطقه‌ای تاثیر می‌پذیرد و ضمن افزایش ریسک سرمایه‌گذاری که البته از نظر برخی ایجاد بهترین فرصت‌ها برای نوسان‌گیری از بازار ارز و سکه است، تصمیم‌گیری برای فعالان عرصه تولید و صنعت را با مخاطره مواجه کرده است. بی ثباتی در قیمت ارز در این ماه‌ها عملا نوسان قیمت در سایر اقلام مصرفی را نیز فراهم کرده است. دیروز در اولین ساعات بازار ارز دلار آمریکا با نرخ ۱۸۰۰ تومان بازشد.

.

قیمت دلاردر ساعات بعد البته قدری تعدیل شد و تا ۱۷۹۵ و حتی ۱۷۹۰ تومان افت کرد. قیمت یورو نیز دیروز پس از نوسان بالاخره تا ساعت ۴ بعداز ظهر در ۲۲۸۵ تومان تثبیت شد. قیمت دلار در سطح ۱۷۹۵ تومان عملا نسبت به قیمت غروب پنج‌شنبه ۱۵ تومان افزایش داشت. یورو نیز دراین سطح با ۲۵ تومان افزایش قیمت مواجه بوده است. در بازار سکه قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی با ۳۵۰۰ تومان افزایش تا ۶۸۰ هزار تومان بالا رفت.

.

پندار سیستم

البته برای سکه قیمت ۶۸۴ هزار تومان نیز از سوی برخی صرافی‌ها اعلام شده بود. نرخ سکه طرح قدیم اما با ۱۰ هزار تومان افزایش تا محدوده ۶۹۰ هزار تومان بالا رفت. نیم سکه ۳۵۰۰ تومان گران شد وتا ۳۴۳ هزار تومان افزایش یافت. قیمت ربع سکه نیز با ۴۰۰۰ تومان رشد به ۱۸۶ هزار تومان رسید.در بازار طلا قیمت هر مثقال طلای ۱۷ عیار با ۲۵۰۰ تومان افزایش از ۳۰۲ هزار تومان بالاتر رفت. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۵۷۷ تومان افزایش قیمت به ۶۹ هزار و ۷۶۳ تومان رسید. 

.
افزایش قیمت دلار و اونس عامل بالا رفتن قیمت سکه 
در همین حال رييس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با بیان اینکه هم‌اکنون بازار طلا و ارز تحت تاثیر نشست مسکو است، ‌گفت: امروز قیمت دلار ۱۸۰۰ تومان،‌ سکه طرح جدید ۶۸۴ هزار تومان و طرح قدیم ۶۹۰ هزار تومان است.

.
محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو با «فارس» با اشاره به ثبات قیمت جهانی طلا تا روز پنج‌شنبه اظهار کرد: از روز گذشته با انتشار آمار‌ و اطلاعات اقتصادی توسط نهادهای بین‌المللی، قیمت طلا به ۱۶۲۷ دلار رسید و حدود ۳۳ دلار نسبت به هفته گذشته افزایش قیمت داشته است. وی افزود: در چند روز گذشته روند قیمت طلا در بازارهای جهانی صعودی بود؛ ولی در بازار داخلی به دلیل کاهش قیمت دلار قیمت طلا و سکه کاهش یافت.

.
طلا در بازار‌های جهانی 
در حال حاضر قیمت طلا در بازارهای جهانی به شدت در انتظار تصمیم مردم یونان برای ماندن یا رفتن از حوزه یورو است. به قول برخی تحلیلگران، یونان کلام محوری در بازارهای جهانی است.در این خصوص برابری یورو در مقابل دلار آمریکا هم اکنون در موقعیت بالایی است؛ اما در صورت اعلام نظر عمومی مردم یونان مبنی بر خروج از حوزه پولی یورو این میزان قطعا تا حدود زیادی تعدیل خواهد شد و قیمت طلا نیز در پی آن با کاهش مواجه خواهد شد.

.

برخی از تحلیلگران البته افت قیمت آن را کوتاه‌مدت ارزیابی کرده و معتقدند با بی‌ارزش شدن اوراق قرضه یونان مردم اشتیاق فراوانی به خرید طلا در بازار‌های مالی خواهند یافت و قیمت طلا دوباره با وجود افت ارزش یورو در مسیر افزایشی قرار خواهد گرفت. به قول دبی کارلسون ، تحلیلگر کیتکو، بازارهای مالی جهانی نفس در سینه حبس کرده و منتظرند تا احزاب و حکومت جدید و مورد تایید مردم یونان را ببینند.

.

نتایج یک نظر سنجی در کیتکو نشان می‌دهد که از ۲۳ شرکت‌کننده برای تخمین قیمت طلا در بازارهای مالی جهانی ۱۸ نفر به افزایش قیمت طلا در هفته آینده رای داده و ۳ نفر به کاهش قیمت آن و دو نفر اظهار نظر مشخصی نداشته‌اند. تحلیلگران تکنیکال، بانکداران، سرمایه‌گذاران مالی، دلالان شمش طلا و خریداران بازارهای آتی از جمله افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی بوده‌اند.

.

در این میان برخی با بزرگنمایی مشکلات مالی در آمریکا و اروپا با برخی محاسبات ادعا می‌کنند که احتمال افزایش طلا تا ۱۰ هزار دلار در بلند مدت وجود دارد. این در حالی است که قیمت طلا در سطح ۱۶۲۷ دلار درپایان معاملات هفتگی بسته شده و تقریبا ۴ دلار افزایش نسبت به غروب جمعه ثبت کرده است.

.

منبع : دنياي اقتصاد

.

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.