چه کسانی می توانند از مزایای تبصره ماده ۱۰۰ مالیات های مستقیم استفاده کنند؟

0 455

هوفر

اعضای جامعه پزشکی که مجموع درآمد آن ها اعم از فروش کالا یا ارائه خدمات سلامت کمتر از یک میلیارد و ششصد و بیست میلیون تومان در کل سال ۱۳۹۹باشد ؛واجد شرایط استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ مالیات های مستقیم هستند.

حسابان وب

دکتر محمد جهانگیری معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی این سازمان با اشاره به این که تبصره ماده ۱۰۰ ظرفیتی است که قانونگذار در قانون مالیات های مستقیم آن را لحاظ کرده است؛ اظهار کرد: این تبصره به سازمان امور مالیاتی اجازه می دهد تا برخی مشاغل و گروههای آن ها را از برخی تکالیف معاف کند (مانند اظهار نامه و نگهداری  اسناد و مدارك موضوع قانون).

وی با اشاره به این که در این تبصره مالیات مقطوع می شود ، افزود: البته این مهم مشروط بر آن است که مجموع درآمد همکاران کمتر از یک میلیارد و ششصد و بیست میلیون تومان بوده و مالیات سال ۹۸ آن ها مقطوع و یا برگ تشخیص صادره از سوی سازمان امور مالیاتی  مورد قبول فرد باشد( اگر مورد قبول نيست اظهار نامه بدهند) .لذا توصیه می شود افرادی که در سنوات قبل از تبصره ماده ۱۰۰ استفاده یا اظهار نامه ارائه نموده و مالیاتشان مقطوع شده است ؛حتما از این تبصره استفاده نمایند.

وی ادامه داد : در ابلاغیه تبصره ماده ۱۰۰ به رقم یک میلیارد و هشتاد میلیون تومان اشاره شده که ۳۰ برابر معافیات مالیاتی ماده ۸۴ است که با رایزنی های انجام شده و مکاتبه ریاست کل سازمان و همچنین مساعدت سازمان امور مالیاتی و تصویب ستادملی کرونا به ۴۵ برابر افزایش یافته و مبلغ آن در ا صلاحیه به یک میلیارد و ششصد و بیست میلیون تومان رسیده است.

جهانگیری در خصوص میزان مالیات مقطوع سال ٩٩ گفت:  اگر مالیات سال ٩٨ كمتر از سي ميليون ريال باشد بدون افزايش و اگر بین ۳ تا ۶ میلیون تومان باشد ۴ درصد رشد ؛ بین ۶تا ۱۲ میلیون ۸ درصد رشد و بالاتر از ۱۲ میلیون هم ۱۲ درصد رشد خواهد داشت.

وی همچنین در خصوص ارائه اظهار نامه مالیاتی بیان کرد : بطور کلی ارائه اظهارنامه و يا استفاده از تبصره ماده ١٠٠ بايد در زمان مقرر يعني ۱۴۰۰/۳/۳۱صورت پذيرد.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی با بیان این که مهلت ارائه اظهار نامه مالیاتی برای اشخاص حقیقی ۳۱ خرداد ماه است ، اظهار کرد:  از همکاران انتظار داریم این مسئله را پیگیری کرده البته حقوق بگیران نیازی به ارائه اظهار نامه ندارند، اما کسانی که فعالیت خصوصی درحوزه پزشکی دارند باید اظهارنامه ارائه دهند و در صورت فعالیت در سایر حوزه ها نیز باید جداگانه اظهارنامه مالیاتی ارائه شود.

جهانگیری یاد آور شد : تبصره ماده ۱۰۰ سیستماتیک بوده و سازمان امور مالیاتی موتورهای جستجویی برای راستی آزمایی دارد ؛ بهتر است در تجميع و اعلام در آمد سال ١٣٩٩ دقت لازم بعمل آيد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.