نرم افزارحسابداری صدگان

طرح مالیات بر عایدی سرمایه تصویب شد

1 430

حسابداراپ

مجلس امروز(۱۱اردیبهشت ۱۴۰۲) طرح مالیات بر عایدی سرمایه را تصویب کرد؛ آنطور که پورابراهیمی می گوید: اخذ مالیات در قالب این طرح به بیش از ۹۹ درصد مردم اصابت نمی کند به‌عنوان مثال یک خانواده ۴ نفره می‌تواند ۴ خانه و ۴ خودرو داشته باشد و شامل مالیات نشوند.

پندار سیستم

نمایندگان مجلس صبح امروز و در جریان بررسی طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی فرآیند انتقال دارایی‌های مشمول مالیات بر عایدی سرمایه را مشخص کردند.

وکلای ملت در این جلسه با اکثریت آرا از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر در جلسه علنی، با اصلاح ماده ۱۲ طرح مذکور با ۱۷۶ رأی موافق، بدون رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع موافقت کردند.

در ماده ۱۲ اصلاحی این طرح آمده است؛ متن زیر به عنوان ماده(۴) به ذیل فصل اول باب دوم قانون مالیات‌های مستقیم الحاق می‌شود:

ماده۴- کلیه اشخاص غیرتجاری «انتقال دهنده عین» یا «واگذارکننده حق» در خصوص انتقال دارایی‌های زیر، در کلیه مناطق کشور از جمله مناطق آزاد تجاری–صنعتی و ویژه اقتصادی، مشمول مالیات بر عایدی سرمایه هستند:

۱- املاک با انواع کاربری و حق واگذاری محل
۲- انواع خودرو سواری دارای پلاک شخصی مشمول مقررات مربوط به شماره‌گذاری
۳- انواع طلا، نقره، پلاتین و جواهرآلات
۴- انواع ارز
۵- انواع رمز پول و رمز دارایی

محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در همین ارتباط و در واکنش به طرح موضوعاتی مبنی براین که با تصویب این طرح خیلی از مردم دیگر قادر به خرید طلا ، ارز  و مسکن نخواهند بود، گفت: هدف طرح مالیات بر سوادگری اساسا معطوف به فعالیت افرادی است که  دست به سوداگری و سفته بازی و دلالی کاذب می زنند.

وی بیان کرد: اخذ مالیات در قالب طرح فوق به بیش از ۹۹ درصد مردم اصابت نمی کند. برخی با ایجاد فضای روانی در قبال این طرح می کوشند مانع از ایجاد یک جریان شفاف در اقتصاد کشور شوند.

خانواده چهار نفری می تواند چهار خودرو و مسکن داشته باشند و مالیات سوداگرای پرداخت نکند

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ما در قالب این طرح گفته ایم هر فردی و یا هر خانواده ای به تعداد اعضای خانواده خود می تواند خودرو داشته باشد، یعنی یک خانواده چهار نفری می تواند چهار خودرو داشته باشد.

پور ابراهیمی تصریح کرد: همچنین یک خانواده چهار نفری می تواند به تعداد اعضای خانواده خود مسکن داشته باشد، یعنی یک خانواده ۴ نفری می تواند ۴ واحد مسکونی مجزا داشته باشد و این مسئله معافیت قطعی دارد و اصلا شامل طرح فوق نمی شود.

شرط معافیت مالیاتی دارندگان طلا و ارز چیست؟

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: همچنین در خصوص  موضوع خرید ارز در این طرح گفته ایم که تا مدت سه سال هیچ مبنایی نداشه باشد ضمن اینکه در ارتباط با ارز گفته ایم که اگر فردی سپرده ارزی داشته باشد معافیت دارد و حتی سود سپرده ارزی به وی داده شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: همچنین در زمینه اندوخته طلا ما تا میزان ۱۵۰ گرم را به طور کل مستثنی و جدا کرده ایم بنابراین معافیت ها در این بخش تعریف شده است. به واقع موضوع این طرح به هیچ وجه به عام مردم اصابت نخواهد کرد. به واقع این سوداگران هستند که با ایجاد جنگ روانی در این بخش می کوشند دل مردم را خالی کنند.

 

جزئیات مالیات بر عایدی معامله ملک ، خودرو ، طلا و ارز

چه اموالی مشمول طرح مالیات بر عایدی سرمایه می‌شود؟

 یک نماینده مجلس درباره برخی جزییات طرح «مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی» توضیحاتی را ارئه کرد، طرحی که ابتدا با عنوان طرح «ارتقای حکمرانی در حوزه ریال» اعلام وصول شده بود و از آن با عنوان «طرح مالیات بر عایدی سرمایه» نیز یاد می‌شود.

به گزارش اختبار به نقل از ایسنا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مالیات بر عایدی سرمایه به معنای مالیات بر مابه التفاوت خرید و فروش است، گفت: بر این اساس در مصوبات مجلس در طرح مالیات بر سوداگری مواردی که مصرفی هستند معاف از پرداخت مالیات بوده و مواردی دیگر یعنی ارز و رمز ارز معافیتی از پرداخت مالیات بر سرمایه ندارند.

مهدی طغیانی در تشریح جزئیات مصوبات مجلس در طرح مالیات بر عایدی سرمایه گفت: سوداگری دو بخش دارد؛ یکی مالیات بر معاملات مکرر و دیگری عایدی معاملات مکرر است یعنی اگر خرید و فروشی در بازه زمانی کوتاه آن هم بیشتر از نیاز مصرفی صورت گیرد فرد باید ما به ازای آن مابه التفاوت حاصل شده از خرید و فروش مالیات پرداخت کند.

وی توضیح داد: بر این اساس اگر در یک خانواده پنج نفری همه اعضای آن خانواده که بالای ۱۸ سال هستند هر کدام یک ماشین داشته باشند خرید و فروش آن پنج خودرو مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نمی‌شود. باز هم می‌گویم این در صورتی است که اعضای آن خانواده بالای ۱۸ سال سن داشته باشند.

وی افزود: حال اگر هر کدام از اعضای آن خانواده بیشتر از یک ماشین داشته باید برای ماشین دوم مابه التفاوت حاصل شده از درآمد خرید و فروش ماشین را مالیات بر عایدی سرمایه بدهند.

بازه‌های پرداخت مالیات به چه نحوی است؟

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بازه‌های زمانی در نظر گرفته شده برای پرداخت مالیات کاهنده است. یعنی هر چه بازه زمانی خرید و فروش کوتاهتر، مالیات بیشتر و هر چه فاصله زمانی بیشتر، مالیات هم کمتر می‌شود. این بدان معناست که مالیات بر عایدی سرمایه به شیوه پلکانی معکوس عمل می‌کند. البته این پلکان در برخی از دارایی‌ها به صفر نمی‌رسد و حتی مقداری از آن باقی می‌ماند. چون علاوه بر آنکه معاملات مکرر بد است نگهداری‌اش هم بد می‌باشد.

خرید و فروش طلا تا ۱۵۰ گرم مشمول مالیات بر سرمایه نمی‌شود

طغیانی درباره وضعیت خرید و فروش طلا گفت: طبق مصوبه مجلس خرید و فروش طلا تا ۱۵۰ گرم مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نمی‌شود ولی بیشتر از آن باید فرد مالیات دهد، یعنی مثلا اگر کسی یک کیلو طلا دارد در زمان فروش تا ۱۵۰ گرم مابه التفاوت خرید و فروش طلا معاف از مالیات بر سرمایه است و از ۱۵۰ گرم تا یک کیلو مشمول مالیات بر عایدی سرمایه می‌شود. ملاک هم فاکتور خرید است؛ برای آنهایی که فاکتور خرید ندارند مهلتی برای درج دارایی در سامانه قید شده که دارایی خود را ثبت کنند.

آیا خرید و فروش ارز مشمول مالیات می شود؟

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس درباره وضعیت خرید و فروش ارز گفت: اگر ارز خریداری شده مصرفی باشد یعنی فرد دلار می‌خرد که به خارج از کشور سفر کند آن وقت مشمول مالیات بر سرمایه نمی‌شود به غیر از ارز مصرفی، هیچ معافیتی وجود ندارد لذا اگر کسی ارز به نیت سرمایه گذاری و غیر مصرفی بخرد باید در زمان فروش مابه التفاوت قیمت خرید و فروش را به عنوان مالیات پرداخت کند. مثلا فردی دلار به نرخ ۴۰ هزار تومان خریده و وقتی دلار ۵۰ هزار تومان می‌شود آن را می‌فروشد باید برای آن ۱۰ هزار تومان مابه التفاوت خرید و فروش مالیات بر سرمایه پرداخت کند؛ این شامل رمز ارز هم می‌شود.

نحوه تعیین مالیات خرید و فروش مسکن و خودرو

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید مجدد بر اینکه مالیات بر عایدی، مالیات بر مابه‌التفاوت خرید و فروش است، گفت: اگر مسکن و خودرو مصرفی باشد یعنی یک فرد بالای ۱۸ سال یک مسکن و یک خودرو داشته باشد آنگاه خرید و فروش آن شامل مالیات بر عایدی نمی‌شود چون مصرفی است؛ از دومین مسکن و خودرو به بعد باید فرد برای مابه التفاوت درآمد حاصله از خرید و فروش آن مالیات بر عایدی بدهد. البته زمین کشاورزی مستثنی شده است.

وی در جمع‌بندی گفت: باز هم می‌گویم همه این موارد در صورتیکه فردی بعد از خرید قصد فروش داشته باشد، آنگاه باید مالیات بر عایدی بدهد. پس در موارد مصرفی معافیت وجود دارد. درباره طلا تا ۱۵۰ گرم معافیت دیده شده و درباره ارز و رمز ارز معافیتی نیست.

مالیات افرادی که اموال منقول و غیر منقول مازاد بر مصرف دارند

طغیانی درباره وضعیت کسانی که در حال حاضر دارای تعداد بیشتری از مصرفی خانه و ماشین و یا طلا و ارز هستند، گفت: در قانون مهلتی پیش بینی شده که اگر فرد از قبل دارایی داشته، از بازار خارج شود. مثلا فرد پنج ماشین دارد برای خروج آن فرد از بازار مهلت قانونی ۶ ماه تا یک سال پیش بینی شده تا دارایی‌هایش را تعدیل کند. اگر آن فرد در این مهلت از بازار خارج شد مشمول مالیات بر عایدی نمی‌شود اما اگر قصد نگهداری دارایی‌اش بیش از مصرف را دارد آن وقت باید مالیات بر عایدی پرداخت کند؛ چند مورد تدوین آئین‌نامه در طرح دیده شده که این موارد را پوشش می‌دهد.

محل تبلیغ شما

1 نظر
  1. ایران می گوید

    یعنی انصافا اوف بر مملکت داری شما
    شماها نمایندگانی بودید که با دروغ شفافیت رفتید مجلس وحالا بجای اینکه لیست اموال خودتون را به مردم بدید هر روز دهها سایت برای اینکه ملت چقدر طلا دارن چقدر دلار دارن کجا خونه دارن و غیره طراحی می کنید
    یک روزی می فهمید که دیر شده خیلی دیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.