نرم افزارحسابداری صدگان

سودهای رسوب شده ۱۴ اردیبهشت‌ماه پرداخت خواهد شد.

0 946

حسابداراپ

پرداخت سودها سهامداران همواره یکی از چالش‌های بازار سرمایه محسوب می‌شد، چراکه با وجود راه اندازی سامانه سجام و یکپارچه سازی اطلاعات همچنان برخی شرکت‌ها سود را از طریق این سامانه پرداخت نمیکردند و بعضا سهامداران مجبور رودند برای دریافت سودهای ناچیز به بانک مراجعه کرده و یا اطلاعات خود را به شرکت مذکور فکس کنند! همین موضوع باعث شد بسیاری از سهامداران عطای سود را به لقایش ببخشند و این سودها طی سالیان متمادی در شرکت‌ها رسوب شد.

هرچند رقم دقیقی از سودهای رسوب شده در دست نیست اما یک بررسی درمورد ۱۳ عرضه اولیه در سال ۱۴۰۰ نشان داد که این شرکت‌ها حدود ۸۸۰ میلیارد تومان سود خود را خارج از سجام و از راه های دیگر مانند معرفی بانک یا دریافت اطلاعات فکسی از سهامدار پرداخت کرده اند درحالی که حدود ۵۳ میلیون نفر در این عرضه ها شرکت کرده بودند!

پندار سیستم

در هر حال این چالش به پایان خود نزدیک شده است و محسن انصاری مهیاری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس در نامه ای اعلام کرده است که امکان پرداخت مطالبات سنوات قبل سهامداران از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی و با استفاده از اطلاعات سجامی سهامداران از ۱۴ اردیبهشت سال جاری قابل بهره برداری خواهد بود. بر این اساس ناشرانی که سود سنوات گذشته را به دلایلی از جمله عدم اعلام شماره حساب از سوی آن ها، عدم مراجعه سهامداران، سجامی نبودن آن‌ها و… پرداخت نکرده اند، از تاریخ مذکور باید نسبت به پرداخت این سود اقدام کرده و نتیجه اقدامات انجام شده را روی سامانه کدال منتشر کنند.

از طرف دیگر سهامداران نیز برای دریافت این سود باید حتما در سامانه سجام (WWW.SEJAM.IR) ثبت نام کنند.

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.