نرم افزارحسابداری صدگان

۵ میلیون پذیرنده، در انتظار اقدام سازمان مالیاتی

0 811

حسابداراپ

داوود محمدبیگی مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی تعیین تکلیف حدود ۵ میلیون پذیرنده که اطلاعات آن‌ها در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته، در انتظار اقدام به‌ موقع و متناسب آن سازمان است.

پندار سیستم

ساماندهی دارندگان ابزارهای پرداخت الکترونیکی از جمله موضوعاتی است که بانک مرکزی جمهوری اسلامی و سازمان امور مالیاتی به عنوان دو نهاد اصلی مسئول، به طور مستمر درباره اجرا و پیشرفت اقدامات لازم برای اجرای کامل این قانون اقداماتی صورت داده و به طور مستمر درباره آن، گزارش می‌دهند؛ هفته گذشته محمود علیزاده، معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: بیش از ۱۲ میلیون ابزار پرداخت در کشور فعال است که فرایند ساماندهی مالیاتی آن‌ها در حال انجام است.

از میان این ۱۲ میلیون، حدود ۳ میلیون ترمینال که دارندگان آن‌ها اقدامی در راستای ارائه اطلاعات لازم به سازمان امور مالیاتی نکرده‌اند یا مایل به ادامه استفاده از ابزارهای خود نیستند تاکنون قطع شده است.

به گفته وی «حدود ۵ میلیون ابزار پرداخت دیگر هنوز به عنوان مودی مالیاتی شناخته شده نیستند و برای آنها پرونده مالیاتی تشکیل نشده است. با فراهم شدن شرایط برای ثبت پرونده مالیاتی این گروه نیز گام دیگری برای شناسنامه‌دار شدن دارندگان ابزارهای پرداخت نزد سازمان امور مالیاتی برداشته خواهد شد».

در همین حال مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی نیز در گفتگو با خبرنگار ایبِنا، گفت: بانک مرکزی در راستای ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان بانکی یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی و با استناد به قوانین ناظر بر ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت، طرح عملیاتی «ساماندهی ابزار پذیرش» را طی نامه‌ای در تاریخ ۱۴ مهر ماه سال ۹۹ به سازمان امور مالیاتی ارائه کرد که در جلسه کارگروه راهبری در تاریخ ۲۹ مهر ماه همان سال مورد تایید اعضا قرار گرفت.

داوود محمدبیگی ادامه داد: بر اساس این طرح، سناریوهای جداگانه‌ای در خصوص پذیرندگان مختلف پیش‌بینی شد که بانک مرکزی با توجه به تکالیف قانونی و با استناد به قوانین ناظر بر ارائه دهندگان خدمات پرداخت در سه سطح مختلف این فرآیند را به انجام رساند؛ در فاز نخست پس از بررسی‌های لازم و با همکاری سازمان امور مالیاتی، قطع ارتباط حدود ۳ میلیون ابزار پذیرش شبکه بانکی کشور متشکل از شناسه‌های حقوقی نامعتبر، کدملی نامعتبر، اشخاص فوت شده و اشخاص حقیقی فاقد پرونده مالیاتی طی اعلام سازمان امور مالیاتی به این بانک و انجام صحت سنجی موارد اعلامی با سامانه‌های مرتبط توسط بانک مرکزی صورت پذیرفت.

به گفته وی، در بخش دیگری به منظور تعیین تکلیف پذیرندگان جدید، بانک مرکزی در همکاری با سازمان امور مالیاتی، دریافت کد رهگیری از سامانه ثبت نام مودیان مالیاتی را در کنار اخذ تأییدیه‌های لازم توسط شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت (شاپرک) برای ثبت پذیرندگی جدید الزامی کرده است و از بیستم دی ماه سال گذشته، ارائه ابزار پذیرش جدید در شبکه پرداخت (کارتخوان و درگاه پرداخت اینترنتی) صرفاً پس از ثبت نام در سامانه امور مالیاتی و اخذ کد رهگیری مالیاتی میسر است که تاکنون با همین مبنا، بالغ بر یک میلیون و ۶۷۷ هزار ابزار پذیرش جدید دارای کد رهگیری مالیاتی در شبکه پرداخت به متقاضیان تحویل داده شده است.

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی تاکید کرد: به منظور ساماندهی ابزارهای پذیرش فعلی فاقد پرونده مالیاتی، برای انجام پیش‌ثبت‌ نام تا مرحله دریافت کدرهگیری قابل استعلام توسط سازمان امور مالیاتی، طی دو مرحله اطلاعات ۸.۴ میلیون ابزار پذیرش در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته و تاکنون حدود ۳ میلیون ابزار پذیرش از طریق وب سرویس‌های ایجاد شده با سازمان امور مالیاتی دارای پرونده مالیاتی شده‌اند و برای تکمیل اطلاعات پذیرندگان بانکی در انتظار اقدام متناسب آن سازمان هستیم.

محمدبیگی افزود: ضمنا لازم به ذکر است که بر اساس تصمیم جدید بانک مرکزی به زودی طی مرحله نخست برای ۱۰۰ هزار نفر از دارندگان کارتخوان که بیشترین تراکنش مبلغی را دارند پرونده مالیاتی تشکیل خواهد شد و این اقدام از طریق پیامک به این دسته از پذیرندگان اطلاع رسانی خواهد شد تا در صورت عدم تمایل برای تشکیل پرونده مالیاتی، نسبت به عودت دستگاههای کارتخوان در اختیار، اقدام کنند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی تصریح کرد: همانگونه گفته شد، تعیین تکلیف حدود ۵ میلیون پذیرنده که اطلاعات آن‌ها در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته، در انتظار اقدام به‌ موقع و متناسب آن سازمان است.

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.