جاماندگان بیمه بیکاری کرونا برای دریافت مقرری چه اقداماتی باید انجام دهند؟

0 680

هوفر

پرداخت بیمه بیکاری کرونا از جمله تسهیلات دولت برای کمک به معیشت افراد بود که سه ماه متوالی پرداخت شد. جاماندگان این طرح و کسانی که بیکاری آنان در خردادماه نیز ادامه داشت برای ثبت درخواست باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و اقدامات لازم را انجام دهند.

دولت پس از شیوع کرونا و تعطیلی کسب‌وکارها برای حمایت از معیشت کسانی که بیکار شدند تصمیم گرفت سه ماه (اسفند، فروردین و اردیبهشت) بیمه بیکاری پرداخت کند، حال این سوال مطرح می‌شود که پس از این تاریخ، پرداخت بیمه بیکاری به چه صورتی خواهد بود و آیا به روال گذشته بازمی‌گردد؟

بیکاری، یکی از تبعات اقتصادی شیوع کروناست که به‌‌واسطه اعمال محدودیت‌های ترددی و تعطیلی کسب ‌وکارها، دامنگیر بخش قابل‌توجهی از نیروی کار کشور شده است. دولت برای حمایت از معیشت کسانی که بالاجبار در دوره شیوع کرونا کار خود را از دست داده‌اند، ۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته که با تزریق به صندوق بیکاری، صرف حمایت از کسانی خواهد شد که با تعطیلی مشاغل در اپیدمی کرونا از ادامه کار بازمانده‌اند.

برای همین منظور سامانه‌ای به آدرس bimebikari.mcls.gov.ir راه‌اندازی شد تا افراد، درخواست خود را در آن ثبت کنند. براساس آخرین آمار در اسفند حدود ۲۷۷ هزار و ۵۰۰ نفر در سه مرحله بیمه بیکاری دریافت کردند.

در فروردین با احتساب افرادی که در اسفند ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت کردند رقم به ۵۰۳هزار و ۷۴ نفر رسید و این رقم در اردیبهشت به ۳۳۱ هزار و ۳۲ نفر رسید. در این میان با وجود تاکید فراوان مبنی بر ثبت‌نام متقاضیان دریافت بیمه بیکاری کرونا در سامانه بیمه بیکاری (bimebikari.mcls.gov.ir) برخی به اداره کاریابی یا ادارات کار محل سکونت خود مراجعه و آنجا ثبت‌نام کردند که منجر به جا ماندن نام این افراد شده است که بنا به گفته مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون حدود ۱۴ هزار نفر هستند.

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون در صفحه اینستاگرام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره نحوه ورود اطلاعات در سامانه جامع کار برای دریافت بیمه بیکاری توضیحاتی داده است. به گفته «مسعود بابایی» افرادی که در سامانه بیمه بیکاری ثبت‌نام کردند، به چند دسته تقسیم می‌شوند، برخی مقرری بیمه بیکاری که ستاد ملی مقابله با کرونا برای سه ماه متوالی (اسفند، فروردین و اردیبهشت) را مصوب کرده بود را دریافت کردند که تعداد آنها یک میلیون و ۱۳۳ هزار نفر است.

گروه دوم جاماندگانی هستند که شماره موبایل آنها اشتباه بوده یا اینکه در سامانه مربوطه ثبت‌نام نکردند. وزارت تعاون، برای این افراد پیامک فرستاده تا وارد سامانه شوند و اطلاعات خود را وارد یا به روز‌رسانی کنند. گروه سوم نیز افرادی هستند که به هر دلیلی شماره حساب بانکی خود را با تاخیر در سامانه بیمه بیکاری وارد کردند و در نتیجه پیامک وزارت تعاون نیز با تاخیر ارسال شده است. مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون توضیح داد: افرادی که بیمه بیکاری دریافت کردند، چنانچه بیکاری آنها استمرار دارد، برای این افراد به نوبت پیامک ارسال می‌شود. اما این افراد منتظر پیامک نباشند و به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و اعلام کنند که قصد احراز هویت برای سامانه جامع روابط کار را دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.