حسابان وب

جرایم معوقات مالیاتی در سال ۹۹ بخشیده می‌شود

0 1,642

حسابداراپ

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه امسال هم جرایم معوقات مالیاتی، بخشیده خواهد شد، گفت: به دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا، دامنه این بخشودگی را از بنگاه‌های تولیدی، به بنگاه‌های تولید کالا و خدمات گسترش داده‌ایم.

حسابداری علیمرادی

به گزارش روز دوشنبه وزارت امور اقتصادی و دارایی، «فرهاد دژپسند» دو مصوبه مهم شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در زمینه سیاست‌های حمایتی مالیاتی دولت از بنگاه‌های تولیدی را تشریح کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ما در سال جاری از یک سو بحث “جهش تولید” را به عنوان شعار سال و از سوی دیگر، بحث مبارزه با تبعات منفی همه‌گیری کرونا را داریم، اظهار داشت: اقتضای توجه به این دو امر مهم، این است که ضمن مراعات حال فعالان اقتصادی، در بحث مالیات باید به درآمدهای مالیاتی برای رها سازی بودجه از نفت و تامین نیاز های کشور تکیه کنیم.

وی افزود: به همین دلیل، یکسری مصوبات را از شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا گرفتیم که می تواند در فارغ کردن بخش خصوصی و فعالان اقتصادی از برخی دغدغه ها و همچنین افزایش  درآمدهای دولت، تعیین کننده باشد.

دژپسند با اشاره به مساله جرایم سنگین مالیات معوق فعالان اقتصادی و درآمد ۱۰ هزار میلیارد تومانی سال گذشته دولت با بخشودگی این جرایم، در صورت تسویه اصل مالیات، اظهار داشت: امسال هم با توجه به تجربه موفق سال گذشته، از شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا مصوبه ای گرفتیم که ما می توانیم امسال هم جرایم معوق مالیاتی را ببخشیم.

وی افزود: در سال جاری البته یک کار دیگر را هم کرده ایم که به دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا، دامنه این بخشودگی را از بنگاه های تولیدی، به بنگاه های تولید کالا و خدمات گسترش دادیم تا مودیان بیشتری مشمول این بخشودگی بشوند و بتوانیم از درآمد بیشتری برخوردار شویم.

وزیر اقتصاد ادامه داد: همچنین، در قانون قبلی، ما مشوقی داشتیم که اگر مودی، مالیات تعیین و برآورد شده خود را زودتر می پرداخت، به ازای هر ماه، یک درصد پاداش به وی تعلق می گرفت که الان، طبق قانون، این رقم با۵۰ درصد افزایش، به یک و نیم درصد رسیده است.

وی اضافه کرد: یعنی اگر مودی در طول ۱۲ ماه، زودتر مالیات خود را بدهد، در مجموع یک سال از ۱۸ درصد پاداش برخوردار خواهد شد که این پاداش، حتی از نرخ سود سپرده بانکی هم سه درصد بیشتر است.

وی تصریح کرد: به این ترتیب، هم درآمد دولت افزایش پیدا می کند و دیگر نیازی ندارد برای این امر به سراغ سایر منابع برود و هم سود خوبی نصیب بخش خصوصی می شود.

دژپسند با بیان اینکه بنگاه های اقتصادی به دلیل شرایط خوب بازار سرمایه، تمایل زیادی دارند برای بورس پذیرش بگیرند، گفت: بنگاه هایی هستند که شرایط مالیاتی شفاف و روشنی دارند اما نگران این هستند که اگر وارد بازار سرمایه بشوند، زمینه و بهانه ای پیدا شود که پرونده مالیاتی سنوات گذشته آنها مورد کالبد شکافی مجدد قرار گیرد.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: ما برای رفع این دغدغه، طی مصوبه ای که از شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا گرفتیم و خوشبختانه ابلاغ هم شده است، ورود سازمان امور مالیاتی به پرونده های سال های ماقبل ۱۳۹۸ تمامی شرکت هایی که در سال جاری در بورس پذیرش می شوند را ممنوع کرده ایم و این شرکت ها تنها بابت صورت مالی سال ۱۳۹۸ خود مالیات خواهند پراخت.

دژپسند افزود: این یک فرصت طلایی خاص است که هم باعث تعمیق بازار سرمایه می شود و هم پایه و درآمد مالیاتی جدیدی برای دولت ایجاد می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.