ACCPress.com – تازه های حسابداری

مهلت اعتبار چک چند سال است؟

  • دسته بندی: اخبار اقتصادي, اخبار مجامع حرفه اي

بر اساس مفاد ماده ۶ قانون چک مصوب ۹۷، حداکثر مدت اعتبار چک از زمان دریافت دسته چک ۳ سال است (جزئیات باید تا تاریخ ۲۱/۹/۹۸ به تصویب شورای پول و اعتبار برسد.) به عبارت دیگر دارنده از زمان دریافت دسته چک صرفا حق دارد سررسید چکهای خود را نهایتا تا ۳ سال آینده تعیین کند و چکهای صادره به سررسید بعد از این تاریخ، مشمول قانون چک نمی شوند.


دارنده علی الاصول حق خواهد داشت بعد از فرجه ۳ ساله مذکور نیز برای وصول چک صحیح الصدور خود به بانک مراجعه نماید.

اما درخصوص چکهای صادره قبل از الزام آور شدن مقرره فوق، نه تنها تعیین سررسید چک بلکه مراجعه جهت وصول چک نیز محدود به زمان خاصی نمیباشد؛چراکه هرچند بخشنامه شماره  ۳۱۸۷/۲۵ مورخ ۱۷/۷/۱۳۶۳ بانک مرکزی مهلت ارائه چک به بانکها جهت وصول از تاریخ چک را ۱۰سال عنوان کرده بود اما دستورالعمل حساب جاری مصوب شورای پول و اعتبار سال۹۱ بخشنامه موصوف را ملغی اعلام کرده و تاکنون بخشنامه نافذ دیگری که برمحدودیت زمانی ۱۰ساله برای ارائه چک به شعب بانک تاکید کرده باشد،رویت نگردیده است.



نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
icon برچسب ها: ,
  • نوشته: مدیر سایت
  • تاریخ: ۳ آبان ۱۳۹۸
  • بدون نظر
  • آمار : 777 بازدید
  • ارسال نظر

    نام:

    ایمیل:

    وب سایت:

    متن و پیام شما: