حسابان وب

مالیات اصناف چگونه محاسبه می‌شود؟

0 7,975

حصین حاسب

پرداخت مالیات یکی از روش های تامین مالی یک کشور است ، از این رو بسیاری از دولت ها در کشور های مختلف برای ایجاد زیر ساخت های یک کشور از بعد اقتصادی ، اجتماعی ، عمرانی از پرداختی های مردمش برای مالیات در این زمینه استفاده می کند.


مالیات در کشور ها قوانین متفاوتی دارد، در هر کشوری با توجه به قانون اساسی آن کشور مالیات به روش های مختلفی دریافت می شود. در ادامه به بررسی انواع مالیات های خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

انواع مالیات رابیشتر بشناسید:

پرداخت مالیات، فقط اختصاص بخشی از درآمد یک شرکت نیست، بلکه اشخاص هم باید در هر مشور مالیات پرداخت نمایند. از این رو مالیات به دو دسته تقسیم می شود مالیات ها مستقیم و مالیات های غیر مستقیم.

مالیات مستقیم چیست؟

  • مالیات بر درآمد

مالیات بر درآمد شامل تمامی شغل ها و فعالات تجاری را من جمله فروشگاه های تجاری، املاک، سوپر مارکت ها و… می باشد.  اما علاوه بر مشاغل، مالیات بر درآمد منابع مختلف، درآمد اتفاقی، اشخاص حقوقی نیز جزو مالیات مستقیم به حساب می آید.

  • مالیات بر دارایی

مالیات بر دارائی از طریق زیر دریافت می شود:

  • حق تمبر
  • مالیات بر ارث
  • مالیات بر اراضی بایر
  • مالیات بر مستغلات مسکونی خالی
  • مالیات سالانه املاک

مالیات غیر مستقیم

دومین روش برای دریافت مالیات از مردم بصورت مالیات غیر مستقیم است ، در قوانین امروزی مالیات ارزش افزوده ، مالیات بر حقوق کارمندان دولت ، عوارض گمرکی بر کالا های صادراتی و وارداتی است.

پندار سیستم

مالیات بر اصناف چگونه محاسبه می شود؟

تمامی مشاغل و اصناف باید مالیات خود را سالانه از طریق اظهار نامه مالیاتی پرداخت کنند. اما چگونگی محاسبه مالیاتی اصناف یکی از مهم ترین سوالاتی است که برای افراد به وجود می‌آید، پرداخت مالیات برای همه اصناف به یک میزان نیست. با توجه به میزان درآمد هر صنف مالیات آن‌ها محاسبه می شود. که ممکن است برای درآمد‌های پایین میزان مالیات ۹ درصد از درآمد سالانه و برای درآمدهای بالا به ۲۵ درصد نیز برسد. بعد از محاسبه درآمد سالانه میزان ۱۵میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از درآمد معافیت مالیاتی دارد و باقی درآمد شامل مالیات می‌شود. البته توجه کنید که این نرخ برای درآمدهای پایین محاسبه می‌شود و تا ۲۵ درصد نیز ختم می‌شود.

برای مثال اگر فردی ماهانه دو میلیون تومان سود داشته باشد، درآمد این فرد در سال، ۲۴ میلیون تومان می‌شود. در نتیجه برای پرداخت مالیات ۱۵میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معاف می‌شود و ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از درامد مشمول مالیات می شود.

به دلیل اینکه مبلغ مشمول مالیات، زیر ۵۰ میلیون تومان است، بنابراین نرخ ۱۵درصد مالیات شامل وی شده و فرد باید مبلغ یک میلیون و ۲۶۰ هزار تومان را به عنوان مالیات پرداخت کند.

مشمولین مالیات بر اصناف چه کسانی هستند؟

افرادی که به تازگی شغلی برپا کردند باید طبق قانون بعد از ۴ ماه این موضوع را به سازمان امور مالیاتی اطلاع بدهند. تا معافیت های مالی مشمول آنان شود در غیر اینصورت نه تنها از معافیت مالی برخوردار نمی شوند، بلکه باید جریمه هم که ۱۰% مازاد بر مالیات است، پرداخت کنند.

اما برای پرداخت مالیات اصناف و مشاغل با توجه به نوع و حجم فعالیت به سه گروه دسته بندی می شوند.

گروه اول : مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل یا ده برابر درآمد که مبلغ ۳ میلیارد تومان باشد.

گروه دوم : مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل یا ده برابر درآمد که مبلغ ۱ میلیارد تومان تا ۳ میلیارد تومان باشد.

گروه سوم : افرادی که جزو گروه اول و دوم نباشند در گروه سوم قرار می گیرند، در این گروه افرادی که فعالیت آن‌ها ارائه خدمات باشند، آنگاه ۵۰ درصد از مبلغ تعیین شده ملاک است.

افراد مانند دارندگان کارت بازرگانی، صاحبان کارخانه ها، واحد های تولیدی، صاحبان هتل های سه ستاره و بالاتر، صاحبان بیمارستان ها و مراکز درمانی، صاحبان مشاغل صرافی، فروشگاه های زنجیره ای، برخی از اصناف و … همگی جزو افرادی هستند که باید سالانه مالیات پرداخت کنند.محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.