سهم ۳۶ درصدی مالیات در بودجه ۹۵

0 56

سخنگوی دولت اعلام کرد: هزینه‌های جاری دولت از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۲۰۷ هزار میلیارد تومان در سال ۹۵ افزایش یافت که نشان می‌دهد با توجه به تورم ۷۳ درصد اضافه شده است.


به گزارش ایبِنا، محمدباقر نوبخت که صبح امروز و در نشست هفتگی با خبرنگاران سخن می گفت، با بیان این مطلب افزود: براساس عملکرد، هزینه‌های عمرانی دولت از حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان در سال ۹۵ رسیده است که افزایش ۹۰ درصدی نشان می‌دهد.

وی گفت: اگر اعتبارات آب‌های مرزی را که بر اساس آن دولت از مقام معظم رهبری اجازه گرفت طی چهار سال ۸ میلیارد دلار برای مهار آب‌های مرزی از صندوق توسعه ملی تسهیلات بگیرد و هزینه کند، اضافه کنیم؛ اعتبارات عمرانی در سال ۹۵ در عمل به ۵۴ هزار میلیارد تومان افزایش یافته و اعتبارات عمرانی دولت در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۲ حدود ۱۴۳ درصد افزایش داشته است.

معاون رئیس جمهوری با انتقاد از کلی گویی درباره افزایش هزینه های دولت، تصریح کرد: براساس اعداد و ارقام می‌توانیم بگوییم که در مقابل افزایش ۷۳ درصدی هزینه‌های جاری در دولت یازدهم و براساس عملکرد سال‌های ۹۲ تا ۹۵، هزینه‌های عمرانی حدود ۱۴۳ درصد افزایش داشته است.

وی گفت: البته در همین مدت قیمت جهانی نفت از ۱۰۴ دلار در هر بشکه در سال ۹۲ به ۴۴ دلار در سال ۹۵ کاهش یافت و این نشانگر کاهش قیمت نفت به میزان ۵۸ درصد است.

کاهش ۳۷ درصدی درآمدهای نفتی در دولت یازدهم

نوبخت افزود: به این ترتیب درآمدهای نفتی کشور در سال‌های ۹۲ تا ۹۵، یکصد و ۵۷ میلیارد دلار بود که در مقایسه با چهار سال قبل از آن یعنی از ۸۸ تا ۹۱ که ۲۵۱ میلیارد دلار بود، ۳۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: به این ترتیب بن مایه منابع ما که نفت است در دولت یازدهم نسبت به چهار سال قبل خود نصف شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در سال ۹۲ مجموع درآمدهای کشور ۲۱۰ هزار میلیارد تومان بود که این رقم در بودجه سال ۹۶ به ۳۴۶ هزار میلیارد تومان افزایش یافت و نشانگر رشد ۶۵ درصدی مجموع درآمدهای کشور در قانون بودجه است.

وی با تاکید بر اینکه در بودجه ریزی، ترکیب منابع و مصارف بسیار مهم است، افزود: سهم درآمدهای نفتی از کل منابع عمومی ملی در سال ۹۲ حدود ۴۱ درصد بود که در سال ۹۵ براساس عملکرد، به ۲۶ درصد کاهش یافت.

نوبخت گفت: سهم مالیات از کل منابع عمومی دولت در سال ۹۲، سی و سه درصد بود که در سال ۹۵ به ۳۶ درصد افزایش یافت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: به این ترتیب شاخص مالیات به تولید ناخالص داخلی از ۵ و ۴ دهم درصد در سال ۹۲ به ۶ و نیم درصد در سال ۹۵ افزایش یافته است.

جزئیات نرخ رشد اقتصادی ۶.۵ درصدی بهار

نوبخت با بیان اینکه کاهش نرخ تورم محصول بهبود ترکیب منابع و مصارف است؛ افزود: رشد اقتصادی که سال ۹۵ به ۱۱.۱ درصد رسیده است؛ این ارقام مرکز آمار ایران است و در حوزه بانک مرکزی رشد اقتصادی در سال ۹۵ به ۱۲.۵ درصد رسیده است که در این فاصله برای نخستین بار، تراز تجاری غیرنفتی کشور، مثبت بوده است.

وی با بیان اینکه جمعیت فعال به دو بخش شاغل و بیکار تقسیم می شود که جمعیت بیکار به جمعیت فعال، نرخ بیکاری را تشکیل می شود، گفت: از سال ۹۲ تا ۹۵ یک میلیون و ۹۵۶ هزار نفر جدید، وارد بازار کار شده اند که از این رقم، یک میلیون و ۲۴۱ هزار نفر در این سالها به جمعیت شاغل کشور اضافه شده است؛ همچنین افزایش سرمایه گذاری نیز به ۱۰.۴ در سال ۹۵ افزایش یافته است که بهبود شرایط کار کشور را هم داریم.

معاون رئیس جمهوری افزود: آخرین گزارش رشد اقتصادی کشور نشان می دهد که در فصل بهار امسال، گروه کشاورزی رشد ۳.۱ صنعت ۴.۹، خدمات ۸.۳ و رشد اقتصادی کل کشور ۶.۵ درصد رشد داشته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد که این رقم بدون احتساب نفت به ۷ درصد رسیده است؛ پس از این، رشد خود را در بخش غیرنفتی نشان خواهد داد.

نوبخت گفت: بر اساس جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران، در تابستان سال جاری نرخ مشارکت ۴۱ درصد، نرخ بیکاری ۱۱.۵ درصد شده است.

بدهی دولت به بانکها باید تسویه شود
نوبخت با بیان اینکه افزایش سرمایه و پرداخت بدهی دولت به نظام بانکی از جمله راهکارهای افزایش قدرت وام دهی بانکها است، گفت: سرمایه بانکها در سال ۹۵ به ۵۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است؛ یعنی ۲۹ هزار میلیارد تومان در سال گذشته به افزایش سرمایه دولت نزد بانکها اختصاص یافته است.

وی افزود: سال گذشته ۳۹ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان از بدهی دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی پرداخت کردیم که بخش قابل توجهی از آن، از طریق اوراق تادیه شده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت قادر به پرداخت مطالبات پیمانکاران و اشخاص حقیقی و حقوقی نبود، افزود: بنابراین اوراق بدهی را در بازار فروختیم و پول نقد آن را امروز داریم، اما اکنون سال به سال این پول پرداخت می شود؛ پس بدهی دولت ۳۰ هزار میلیارد تومان تا سه سال آینده، افزایش خواهد یافت، اما چاره ای نیست.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در سایر کشورها نیز دولت بدهی خود را به روز تسویه کرده و اوراق آن را در بورس به فروش می‌رساند؛ بنابراین دولت نیز باید سود اوراق را بپردازد تا به پیمانکار کمک کند.

چرایی برداشت از خزانه برای پرداخت یارانه ها

وی درباره پرداخت یارانه ها و منابع و مصارف آن گفت: منابع حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، از دو محل و مرجع تامین می شود که شامل افزایش قیمتها و کمک خزانه عمومی است؛ این عدد در طی چند سال گذشته ۴۸ هزار میلیارد تومان است که اجازه داریم تا این رقم، افزایش قیمت بدهیم و از خزانه عمومی برداشت کنیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: اما آنچه که از محل افزایش قیمتها از سال ۸۹ که این قانون اجرا شده تا امروز، حاصل می شود و سهم سازمان هدفمندی یارانه ها است، در حد ۳۲ هزار میلیارد تومان است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: بر این اساس با توجه به اینکه باید ۴۲ هزار میلیارد تومان در بین خانوارها توزیع شود، باید ۱۰ هزار میلیارد تومان از خزانه برداشت شود، در حالی که هر سال به طور متوسط ۱۲ هزار میلیارد تومان از خزانه برداشت شده است، ولی با توجه به اینکه افزایش قیمت در دولت قبل نداشتیم، این محل محقق نشد.

وی با بیان اینکه هر چه قیمت حامل های انرژی افزایش یابد، مستقیم به حساب سازمان هدفمندی یارانه ها نمی آید، بلکه دستگاه هایی مثل گاز و توانیر خرج خود را برمی دارند، افزود: با توجه به اینکه برای شرکت گاز و پالایش و پخش تکالیفی تعیین شده، قرار بر این شد که پول به بهسازی لوله ها اختصاص یابد؛ این در حالی است که ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای توانیر پرداخت می شود که کمک به تولید تلقی می شد، اما دو راه برای بر هم زدن منابع و مصارف وجود دارد که بر اساس آن، یک بار منابع افزایش یافته است.

نوبخت گفت: برای سال ۹۶ نیز باید آیین نامه اجرایی تدوین شود که این کار انجام شده است، بنابراین افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، یارانه بیشتری دریافت می کنند.
معاون رئیس جمهوری درباره اضافه برداشت ۱۲ هزار میلیارد تومانی توضیح داد: این مبلغ بخشی از سهم شرکت پالایش پخش و شرکت گاز بود؛ ۶ هزار میلیارد تومان کمتر به حساب سازمان هدفمندی یارانه ها ریخته شده بود، چرا که بدهی مالیاتی و سود سهام داشتند و سازمان مالیاتی حساب آنها را توقیف کرد و بنابراین به وقت نتوانستند به خزانه واریز کنند.
وی افزود: بر این اساس بود که علی الحساب از خزانه عمل شده است ولی تا قبل از پایان سال این را تسویه خواهیم کرد و به محض اینکه سهم شرکت پالایش و پخش پرداخت شود، این تسویه با خزانه انجام می شود.

تامین مالی ۳۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی عمرانی از طریق اوراق

نوبخت گفت: در سال جاری برای طرح های عمرانی باید ۳۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از طریق اسناد خزانه، صکوک و اوراق مشارکت تامین شود، اما در تبصره ۵ قانون بودجه سال جاری، لحاظ شده تا کمیته ای متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی تشکیل شود تا نوع اوراق منتشره را تعیین تکلیف کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: زمان انتشار این اوراق نیز به نحوی خواهد بود تا فشار به سررسیدهای پرداختی وارد نشود، البته این کمیته با تاخیر تشکیل شده است و وزیر اقتصاد باید در دولت دوازدهم، حضور می یافت.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه در دو ماه آینده باید سود اوراق قبلی پرداخت شود، گفت: تا پایان ماه جاری نیز بیش از ۳۴ هزار میلیارد تومان از پرداخت های بودجه عمرانی از سوی دولت صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه بودجه رشد چندانی نداشته و اگر تورم را در نظر بگیریم، منقبض هم بوده است، تصریح کرد: مهم این است که ترکیب منابع و مصارف در بودجه ریزی چطور است، این در حالی است که سهم منابع نفتی در سال ۹۲ تا ۹۵، به نحوی بود که در سال ۹۲ معادل ۴۱ درصد بوده که در سال ۹۵ به ۲۶ درصد کاهش پیدا کرده است.

اختصاص ۸ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به مهار آبهای مرزی
نوبخت گفت: هر سال دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی تسهیلات اخذ شده و در مهار آبهای مرزی اختصاص می یافت و این در حالی است که بخش عمده ای نیز از آب کشور سخاوتمندانه از کشور خارج می شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه درآمدهای حاصل از صادرات نفت از سال ۹۲ تا ۹۵ حدود ۱۵۷ میلیارد دلار بوده است، خاطرنشان کرد: درآمد نفت نسبت به سال ۸۸ تا ۹۱، حدود ۵۸ درصد کاهش یافته است؛ این در حالی است که درآمد بودجه در این سالها ۶۵ درصد رشد کرده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: البته درآمد دولت با رعایت نرخ تورم در واقع درآمد اسمی بوده و برخی به طور کلی می‌گویند درآمد خیلی زیاد شده است.

متوسط حقوق کارمندان دولت به ۲ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسیده است

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: چهار بخش امور رفاه عمومی، آموزش و پرورش، دفاع و سلامت و بهداشت بیشترین بودجه جاری را به خود اختصاص می دهند که دولت نمی تواند آنها را کاهش دهد؛ این در حالی است که ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای هم ترازی بین بازنشستگان توزیع شده است.

وی با بیان اینکه در پرداخت های پرسنلی منقبض عمل نشده است، گفت: بر این اساس حقوق کارمندان دولت به صورت متوسط یک میلیون و ۴۷۰ هزار تومان در سال ۹۲ بوده که اکنون به ۲ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسیده است.

نوبخت اظهار داشت: تولید نفت در سال ۹۱ معادل دو میلیون و ۸۴۳ هزار بشکه بود که در سال ۹۵ به سه میلیون و ۴۷۷ هزار بشکه در روز رسید؛ این در حالی است که این رقم، با توجه به گزارشی که در خردادماه امسال ارائه شد، به سه میلیون و ۹۰۱ بشکه در روز افزایش یافته است که این رقم البته، تنها در یک ماه بوده است.

نوبخت با بیان اینکه نرخ خرید تضمینی گندم نیز، از ۴۲۰ تومان در سال ۹۱ به یک هزار و ۳۰۰ تومان در سال ۹۶ رسیده است، گفت: دولت گندم را اقتصادی نمی بیند، بلکه یک کالای استراتژیک می داند.

وی ادامه داد: مشکل اصلی دولت درباره گندم تامین پول است، چرا که این پول ۱۵ هزار و ۲۵۲ میلیارد تومان در سال ۹۶ منابع نیاز است، اما تا تاریخ ۴ مهرماه امسال، هشت میلیون و ۸۶۲ هزار تن، گندم خریداری شده است که ارزش خرید آن ۱۱ هزار و ۵۸۱ میلیارد تومان است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد که البته هنوز بخشی از پول گندمکاران پرداخت نشده که تا یکی دو ماه آینده به صورت کامل تسویه خواهد شد.

 


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.