نرم افزارحسابداری صدگان

۱۷ گروه کالایی و ۱۳ گروه خدماتی از معافیتهای مالیاتی برخوردار می‌شوند.

1 1,015

حسابداراپ

بر اساس لایحه جدید ارزش افزوده دولت، معافیت مالیاتی برای ۳۰گروه کالایی و خدماتی بعد از تصویب مجلس اعمال خواهد شد.

پندار سیستم


به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا؛ نگاهی به لایحه جدید دولت درباره مالیات بر ارزش افزوده که اواخر اسفندماه به مجلس ارائه شد نشان می‌دهد، ۱۷ گروه کالایی و ۱۳ گروه خدماتی از معافیتهای مالیاتی برخوردار می‌شوند.

برخی از این گروههای کالایی عبارتند از: محصولات کشاورزی فراوری نشده، دام طیور و خوراک، کود، آب مصرفی کشاورزی، آرد خبازی(نان صنعتی و سنتی)، خمیر کاغذ و کاغذ باطله -کتاب و روزنامه، کالاهای اهدایی به صورت بلاعوض، کالاهای وارده همراه مسافر، اموال غیر منقول، انتقال طلا و مسکوکات، واردات دارو، رادار و تجهیزات ناوبری، خدمات درمانی و پزشکی، خدمات مالی و اعتباری بانکها، اعطای تسهیلات و صدور ضمانت نامه‌ها، خدمات قرض الحسنه، خدمات بیمه مستقیم و اتکایی، خدمات تسویه بورس و اوراق بهادار، خدمات حمل و نقل(ترانزیت)

بر اساس ماده ۷ این لایحه، ماخذ محاسبه مالیات فروش بهای کالا یا خدمات مندرج در صورت حساب می‌باشد. در زمانی که صورت حساب موجود نباشد و از ارائه آن استنکاف شود مبنای محاسبه مالیات بر فروش ارزش روز کالا و خدمات است.

مواردی مانند تخفیفات اعطایی، مالیاتی که قبلا توسط عرضه کننده پرداخت شده، سایر مالیاتهای غیر مستقیم، درآمدهای عمومی، یارانه‌های پرداختی دولت، کمکهای نقدی و غیر نقدی و همچنین جبران زیانهای پرداختی توسط دولت و کمکهای پرداختی شهرداریها به سازمان آتش نشانی از پرداخت مالیات معاف هستند.

ماده ۸ لایحه دولت نشان می‌دهد، ماخذ محاسبه مالیات واردات کالا، مجموع ارزش گمرکی و حقوق  ورودی است. این مالیات جزء حقوق ورودی محسوب نمی‌شود.

مالیات بر ارزش افزوده طلا یک سوم شد

همچنین نرخ مالیات فروش کالا و خدمات به شرح زیر است:

الف) کالاهای نفتی: ۱-انواع بنزین و سوخت هواپیما: ۳۰درصد ۲- نفت گاز و نفت سفید:۱۵درصد ۳-گاز طبیعی، نفت کوره و گاز مایع: ۱۰ درصد

ب) طلا و پلاتین(اعم از مصنوعات و شمش):۳درصد

ج)سایر کالاها و خدمات: ۹درصد

بر اساس ماده ۱۰ لایحه دولت، مالیات خریدی(مالیات ارزش افزوده پرداختی) که مودیان از برای فعالیتهای اقتصادی خود (به استناد اسناد و مدارک) پرداخت می‌کنند از مالیات فروش (ارزش افزوده دریافتی) دوره، قابل کسر است. چنانچه در هر دوره مالیات خرید از مالیات فروش پیشی بیگیرد، ما به التفاوت در حساب اعتبار مالیاتی مودی منظور خواهد گشت. در صورتی که مودی به دنبال استرداد ما به التفاوت باشد سازمان امور مالیاتی مکلف است، ظرف دو ماه این اختلاف حساب را به مودی پرداخت کند.

تبصره ۲ این ماده نیز تاکید دارد، مالیات مربوط به نهاده‌های مربوط به طرحهای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دولت قابل پذیرش نبوده و جزء بهای تمام شده دارایی منظور می‌گردد.

ماده ۱۱این لایحه تاکید دارد، ضریب ارزش افزوده هر فعالیت توسط کارگروهی  متشکل از نمایندگان سازمان مالیاتی، بانک مرکزی و اتاق اصناف تعیین می‌گردد.محل تبلیغ شما

1 نظر
  1. قاسم می گوید

    سلام قوانین مصوب خوب است ولی در شهرستانها اجرایی آن سلیقه ای است مثلا قرار بود تا ده میلیون از پرداخت مالیات معاف شوند ولی این امر محقق نشد و هیچگونه تسهیلاتی برای مودیان اجرایی نشد متاسفانه سلیقه های شخصی بر قوانین میچربد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.