نرم افزارحسابداری صدگان

چک الکترونیکی از آذرماه در همه بانک‌ها

1 578

حسابداراپ

 سامانه ساکن‌سازی فیزیک چک (چکاوک) یکی از اجزای مهم پیش‌بینی شده در طرح استقرار نظام جامع پرداخت در کشور است.


محمود احمدی دبیر کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادیخبرگزاری فارس، با اشاره به گزارش‌ ارسالی از عملکرد بانک در برنامه آزمون سامانه ساکن‌سازی فیزیک چک (چکاوک) و ضمن تأکید مجدد بر اهمیت استقرار این سامانه به عنوان یکی از اجزای مهم پیش‌بینی شده در طرح استقرار نظام جامع پرداخت در کشور، اظهارداشت:برگزاری جلسات شناخت پروژه و تشریح مستندات لازم برای شبکه بانکی کشور از مهر ۹۲، تعیین بانک صادرات ایران به عنوان بانک معین پروژه جهت تبیین موضوع و تشریک مساعی با بانک مرکزی در تعیین و تثبیت فرآیندهای عملیاتی چکاوک از جمله اقدامات انجام شده است.

پندار سیستم

وی افزود:برگزاری جلسات آموزشی مورد نیاز برای مدرسان بانک‌ها و تشریح مستندات کاربری سامانه، آزمون سامانه با همکاری ۱۰ بانک منتخب (ملی، تجارت، ملت، سپه، صادرات، مسکن، رفاه کارگران، سامان، اقتصاد نوین و پاسارگاد) تا ۱۴ بهمن ۹۲، آماده‌سازی نسخه اولیه سامانه چکاوک در اردیبهشت ماه سال جاری و آزمون سامانه از تاریخ ۲۰/۲/۹۳ لغایت ۳۱/۲/۹۳ در ۱۰ شعبه منتخب از تمامی بانک‌ها از اقدامات دیگری است که در این مدتانجام شده است.

دبیر کل بانک مرکزی احمدی با اشاره به مرحله جدید برنامه‌ بانک مرکزی برای سامانه چکاوک اظهارداشت: از ۴ مرداد ماهتا ۱۵ شهریور چهار مرحله آزمون برگزار می‌شود؛آزمون با استفاده از گواهی‌نامه‌های اعطایی نظام مدیریت امنیت داده (نماد) در شعب منتخب بانک‌ها وسه مرحله آزمون با افزایش تدریجی تعداد شعب مشارکت‌کننده و بدون استفاده از گواهی‌نامه‌های یاد شده برگزار خواهد شد.

احمدی تاکید کرد:پس از برگزاری این چهار آزمون سامانه چکاوک با پردازش تدریجی چک‌ها و انجام تسویه بین بانکی آنها از اول مهر تا۳۰ آبان ماهبه طور همزمان با فعالیت اتاق پایاپای و اسناد بانکی عملیاتی می‌شود و در نهایت ازاول آذر ماهامسال فاز ابتدایی سامانه چکاوک به طور کامل آغاز وتمامی چک‌ها در سامانه چکاوک پردازش می‌شود.محل تبلیغ شما

1 نظر
  1. saeid می گوید

    سلام
    این طرح اجرای بسیار بسیار بد و ضعیفی داره این طرح. من چک رمزدار بین بانکی گرفتم که حساب یه بنده خدایی که چک داشت رو پر کنم. چک رو بردم بانک مقصد که ملی هم بود (شعبه مهر واقع در تهران خ سهروردی جنوبی) گفتن ممکنه تا شنبه هم نرسه! (امروز چهار شنبه بود!). من برای اینکه معطل ساتنا نشم رمز دار گرفتم و پولی که تو ۱۰ دقیقه قبلا واریز میشد الان حداقل یک روز طول میکشه برسه به مقصد. میگفتن از وقتی چکاوک شده روال اینطوریه. لطفا اطلاع رسانی کنید مردم گرفتار نشن!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.