نرم افزارحسابداری صدگان

آغاز نشست پایانی تعیین مزد ۹۲/ حداقل مزد از مرز ۴۵۰ هزار تومان می‌گذرد

0 984

حسابداراپ

 قرار است نتیجه چند هفته مذاکره و چانه زنی کارگران، کارفرمایان و دولت برای تعیین حداقل دستمزد سال جاری، امروز دوشنبه نهایی و برای اجرا از ابتدای سال ۹۲ اعلام شود.

پندار سیستم

.

به گزارش خبرنگار مهر، امروز دوشنبه قرار است با برگزاری چهارمین نشست ویژه شورای عالی کار، حداقل دستمزد سال آینده کارگران و مشمولان قانون کار نهایی و برای اجرا از ابتدای سال ۹۲، ابلاغ شود.

این شورا در هفته های گذشته ۳ نشست دیگر نیز با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت داشته و در زمینه نحوه تعیین حداقل دستمزد سال آینده مباحث گوناگونی نیز مطرح شده است.

با توجه به جمع بندی ها و روندی که مذاکرات در هفته های اخیر داشته است، به نظر می رسد شورای عالی کار بتواند در جلسه امروز خود تکلیف تعیین حداقل دستمزد سال آینده را مشخص کند.

۱۱.۵ میلیون کارگر منتظر مزد ۹۲

تاکنون گزینه ها و ارقام متفاوتی برای تعیین حداقل دستمزد سال آینده ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر مشمول قانون کار مطرح شده این ارقام از ۷۰۰ هزار تومان تا بیش از ۲ میلیون تومان مطرح بوده است. با این حال، نمایندگان کارفرمایی کشور می گویند با اینکه معیشت کارگران دچار مسائل و مشکلاتی است و باید در نحوه دریافت دستمزد نیروی کار تغییرات قابل توجهی ایجاد شود، اما این آنها نیستند که باید تمام مشکلات به وجود آمده در معیشت کارگران را جبران کنند و اساسا چنین توانی را ندارند.

اما کارگران معتقدند هرچند کارفرمایان به وجود آورنده مشکلات کارگران و افزایش یکباره قیمت ها در بازار نیستند، اما کارگران نیز نباید همه ضرر و زیان کمبودها و خلاء های ناشی از ناتوانی بنگاه ها در تامین مزد واقعی را بپردازند و زمانی که کارگر نیروی کار خود را در تولید هزینه می کند کارفرما و دولت موظف به حمایت از معیشت وی هستند.

افزایش مزد ۹۲ تا ۴۵۰ هزارتومان

در هر صورت قرار است امروز نشست شورای عالی کار به نتیجه روشنی درباره حداقل دستمزد سال آینده کارگران برسد اما آنچه که از شنیده ها و بررسی ها حاکی است اینکه حداقل دستمزد سال آینده کارگران در جلسه امروز بیش از ۲۰ درصد نسبت به سال جاری افزایش خواهد یافت و این رقم حداقل دستمزد نیروی کار را از مرز ۴۰۰ هزارتومان عبور خواهد داد و تا ۴۵۰ هزارتومان نیز خواهد رسید.

ولی الله صالحی در گفتگو با مهر با اعلام آغاز نشست امروز شورای عالی کار از ساعاتی پیش در شورای عالی کار، گفت: زمینه کار برای نهایی کردن مباحث فراهم است و اگر کار روال منطقی و درست خود را طی کند، می توانیم از نشست امروز مزد نتیجه روشنی بگیریم.

عضو شورای عالی کار و نماینده کارگران کشور، اظهار داشت: باید واقعیت ها را درباره معیشت و دستمزد کارگران دید و سعی شود تا مصوبه ای نهایی و تعیین شود که نه حقوق کارگران و نه حقوق کارفرمایان در آن نادیده گرفته شود.

صالحی: کارگران آماده توافق نهایی هستند

صالحی خاطر نشان کرد: اگر بتوانیم کار را به نحوی نهایی کنیم که کارگران بتوانند در قالب آن معیشت آبرومندانه ای داشته باشند و از سویی نیز کارفرمایان هم بتوانند بنگاه ها را تقویت و به اصطلاح سرپا بمانند، نتیجه مناسب را گرفته ایم.

این مقام مسئول در شورای عالی کار افزود: در هر صورت نمایندگان کارگران آماده هستند تا در صورتی که کار روال منطقی و درستی را طی کند بتوانیم توافق نهایی با کارفرمایان بر سر میزان حداقل دستمزد سال آینده داشته باشیم، وگرنه ممکن است یکی دو جلسه دیگر هم داشته باشیم.

.

توافق سه جانبه برای افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی دستمزد ۹۲
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از توافق سه جانبه افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی دستمزد کارگران برای سال آینده خبرداد و گفت: احتمالا امروز در جلسه شورای عالی کار حداقل دستمزد کارگران قطعی و اعلام می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، اسدالله عباسی امروز در حاشیه همایش مشاوره و هدایت آموزشی در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در جمع خبرنگاران از توافق سه جانبه برای افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی دستمزد کارگران در سال ۹۲ خبرداد و گفت: احتمالا حداقل دستمزد کارگران برای سال آتی در جلسه امروز شورای عالی کار تعیین می شود.

وی با تاکید بر اینکه این میزان افزایش با توجه به نرخ تورم بر کالاهای اساسی محاسبه شده است، خاطرنشان کرد: میزان دستمزد کارگران با در نظر گرفتن تمامی جهات تعیین خواهد شد و عدد آن بین ۲۰ تا ۲۵ درصد نوسان دارد و افزایش دستمزد ۳۰ درصد نخواهد بود.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: پس از این همایش در چهارمین نشست شورای عالی کار که هم اکنون در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درحال برگزاری است، حضور خواهم یافت.

.

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.