نرم افزارحسابداری صدگان

سود حداقل ۳۰ درصدی برای اوراق سلف نفتی در سه سال

0 650

حسابداراپ

آغاز عرضه اوراق سلف نفتی از روز دوم دی ماه 

عرضه نفت خام به مردم در قالب اوراق سلف نفتی با تعیین سود حداقل ۳۰ درصدی در معاملات دلاری و سود حداقل ۸۰ درصدی در معاملات ریالی صورت خواهد گرفت. 

.

شرکت ملی نفت ایران جزئیات انتشار اوراق سلف نفتی را به عنوان یک ابزار نوین مالی اسلامی اعلام کرد.

 .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، عرضه نفت خام به مردم در قالب اوراق سلف نفتی با تعیین سود حداقل ۳۰ درصدی در معاملات دلاری و سود حداقل ۸۰ درصدی در معاملات ریالی صورت خواهد گرفت.

 .

در این میان، در صورتی که میانگین قیمت نفت خام در بورس عمان و دبی در سررسید کمتر از ۱۳۰ دلار باشد، سرمایه‌گذاران می‌توانند نسبت به فروش نفت خام خود به قیمت ۱۳۰ دلار به شرکت ملی نفت ایران اقدام کنند.

 .

همچنین در صورتی که قیمت نفت خام در سررسید بیش از ۱۳۰ دلار باشد ، خریدار مخیر به تسویه نقدی یا دریافت نفت خام خواهد بود. بدین ترتیب بازدهی گواهی‌های سلف دلاری طی ۳ سال حداقل به میزان ۳۰ درصد خواهد بود.

 .

بر اساس این گزارش، بر مبنای توافق های صورت گرفته میان شرکت ملی نفت ایران به عنوان عرضه کننده و شرکت تأمین سرمایه امید به عنوان مشاور عرضه، متعهد خرید در عرضه اولیه و بازارگردان سود اوراق سلف نفتی، بازده قراردادهای دلاری- ریالی با حداقل سود ۸۰ درصد صورت خواهد گرفت.

 .

براین اساس، در صورتی که میانگین قیمت نفت خام در بورس عمان و دبی بر مبنای نرخ مبادله‌ای ارز در سررسید کمتر از چهار میلیون و ۵۱۶ هزار ریال باشد، سرمایه‌گذاران می‌توانند از اختیار فروش خود استفاده کرده و نسبت به فروش نفت خام خود به قیمت چهار میلیون و ۵۱۶ هزار ریال به شرکت ملی نفت ایران اقدام کنند.

 .

از سوی دیگر در صورتی که معادل ریالی مبلغ ارزی هر بشکه نفت خام (هر گواهی سلف نفتی) در سررسید بیش از این مبلغ باشد، خریدار می تواند تسویه نقدی انجام داده و یا نسبت به دریافت نفت خام در صورت دارابودن شرایط و صلاحیت هایش اقدام کند. بدین ترتیب بازدهی گواهی‌های سلف دلاری – ریالی طی ۳ سال حداقل به میزان ۸۰ درصد خواهد بود.

 .

پندار سیستم

 بر اساس این گزارش، اوراق سلف نفتی که به استناد قراردادهای سلف موازی استاندارد منتشر خواهد شد، در قالب طرحی برای فروش نفت خام به مردم برای نخستین بار انجام می شود.

 .

حجم اولیه عرضه نفت در این طرح ملی به میزان یک میلیون بشکه و حداکثر تا سقف ۵ میلیون بشکه نفت خام به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار در نظر گرفته شده است که به صورت ریالی و ارزی (بر مبنای واحد پولی دلار) عرضه خواهد شد.

 .

همچنین نرخ تسعیر دلار در نماد ریالی بر اساس نرخ آزاد مبادله ای (مرکز مبادلات ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران) محاسبه و پرداخت می شود.

 .

بر اساس دستورالعمل ابلاغی وزارت نفت در سال گذشته برای فروش اوراق سلف نفتی، چنانچه قیمت هر بشکه نفت در سال ۹۰،معادل ۱۰۰ دلار در نظر گرفته شود، مردم و بخش خصوصی می توانند با خرید این اوراق، در سال ۹۴ یا نسبت به تحویل نفت خام خود(البته در شرایط و صلاحیت های مورد نظر شرکت ملی نفت ایران) اقدام یا از اختیار فروش خود استفاده کنند و با قیمت مشخصی اوراق را به شرکت ملی نفت بفروشند.

 .
شرکت ملی نفت ایران همچنین اعلام کرد : میانگین قیمت نفت خام های بورس عمان و دبی به عنوان مبنای قیمت گذاری و تعیین نرخ سود اوراق سلف نفتی تعیین شد.
.

 بنا بر توافقات صورت گرفته قرار است قیمت گذاری و تعیین نرخ سود این اوراق برمبنای میانگین قیمت نفت خام های بورس عمان و دبی محاسبه و پرداخت شود.

 .

بر این اساس، حداقل تغییر قیمت در نظر گرفته شده برای عرضه این اوراق، یک سنت برای سلف نفتی دلاری و ۱۰۰ ریال برای سلف نفتی دلاری- ریالی است.

 .

عرضه اوراق سلف نفتی از طریق شعب منتخب بانک سپه و کارگزاری بانک سپه از روز دوم دی ماه جاری آغاز و به مدت ۱۰ روز ادامه خواهد داشت.

 .

دوره معاملاتی قرارداد بر اساس زمان‌بندی معاملات در بورس کالا به مدت سه سال (از ۲۴ دی ماه جاری تا یکم دی ماه سال ۹۴) در نظر گرفته شده است. تسویه نقدی قرارداد نیز چهارم دی ماه سال ۹۴ صورت می گیرد.

 .

بنابراین گزارش، دوره تحویل نفت خام به خریداران پس از آخرین روز معاملاتی به مدت دو ماه صورت می گیرد.

.

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.