بخشنامه ۱۴۷۹۴/۲۰۰/ص مورخ ۹۱/۷/۲۲(اصلاح حساب مازاد حاصل از تجديد ارزيابي دارائيها)

13 212

 

نظر به سؤالات و ابهامات مطرح شده در ارتباط با اصلاح حساب مازاد حاصل از تجديد ارزيـابي دارائيـها، درخـصـوص آئـيـن نــامه اجرايي جزء ب بند (۷۸) قانون بودجه سال ۱۳۹۰ کل کشور موضوع مصوبه شماره ۱۸۹۱۲۰/ت۴۷۵۴۸هـ مورخ ۲۷/۰۹/۱۳۹۰ هيأت محترم وزيران که طي بخشنامه شماره ۳۵۹۶۲/۲۳۰/د مورخ ۰۵/۱۰/۱۳۹۰ ابلاغ گرديده است، بدينوسيله مقرر مي دارد:
.
چنانچه مازاد حاصل از تجديد ارزيابي دارائيها، قبل از ثبت افزايش سرمايه در اداره ثبت شرکتها و يا دفاتر قانوني حسب مورد و حداکثر تا انقضاي مهلت ثبت افزايش سرمايه در اداره ثبت شرکتها در اجراي تبصره ۲ ماده ۲ آئين نامه مذکور (اين مهلت براي اشخاصي که سال مالي آنها منتهي به ۲۹/۱۲/۱۳۹۰ بوده و حداکثر تا تاريخ ۳۰/۰۷/۱۳۹۱ مي باشد) برگشت و نسبت به اصلاح حسابهاي مربوط (دارائيها) در دفاتر قانوني آن سال يا سال بعد اقدام شده باشد، در اين صورت مازاد حاصل از تجديد ارزيابي برگشت شده درآمد محسوب نگرديده و بنابراين مشمول ماليات نخواهد بود.
 .
علي عسکري
رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور

 

.

13 نظرات
  1. بهنام می گوید

    با سلام
    لطفا یکی این مصوبه رو بیشتر توضیح بده
    من گیج شدم
    ممنون

  2. سعید می گوید

    با سلام من از این بخشنامه استفاده کرده ام ولی از گزارش صورتهای مالی استفاده کرده ام لذا اداره مالیات نیز طبق بخشنامه اظهار داشته می بایست گزارش مالیلتی ارایه می شده از این رو ۲۵% مبلغ ارزیابی را در برگ تشخیص بابت عملکرد محاسبه نموده اند .
    آیا صحت دارد که دیوان رای به ابطال الزام گزارش مالیلتی داده است یا خیر ؟

  3. علي می گوید

    سلام آقاسعید
    متوجه قسمت اول سوال تان و ارتباط آن با قسمت دوم سوال نشدم ؛ در خصوص رای دیوان که ذکر کردید ، باطلاع جنابعالی می رسانم ماده ۶ آیین‌نامه راهکارهای افزایش ضمانت اجرایی و تقویت حسابرسی مصوب ۹/۲/۱۳۸۸ هیات وزیران ( ماده ۶ – سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است با رعایت قوانین و مقررات مربوط اظهارنامه اشخاص مشمول اشخاص مشمول این آیین نامه را صرفاً به انضمام صورت های مالی حسابرسی شده ، بررسی و درصورت عدم ارائه صورت های مالی حسابرسی شده ، بر مبنای علی‌الرأس نسبت به تشخیص مالیات اقدام نماید ) بموجب رای دیوان ابطال گردیده است .
    موفق باشید /

  4. محمود شهبازی می گوید

    با تشکر از استاد علی اقا لطفا شماره ابطال رای را محبت فرمایید متشکرم

  5. محمود شهبازی می گوید

    برادر عزیزم جهت برسی یکی از پرونده های مالیاتی محتاج شماره ابطال دیوان از شما می باشم از تسریع در پاسخ متشکرم

  6. علي می گوید

    سلام جناب شهبازی
    دادنامه های ۴۴۸-۴۴۹-۴۵۰ مورخ ۹۱/۷/۳ هیأت عمومی با این مضمون ، ( نظر به این که موارد تشخیص مالیات مودی از طریق علی الرأس در ماده ۹۷ قانون مالیاتهای مستقیم پیش بینی شده است، ماده ۶ آیین نامة راهکارهای افزایش ضمانت اجرایی و تقویت حسابرسی موضوع مصوبه شماره ۲۶۵۱۰/ت۳۹۰۳۹ک – ۹/۲/۱۳۸۸ وزیران عضو کمیسیون اقتصاد در تعیین مالیات علی الراس خلاف حکم مقرر در ماده ۹۷ قانون مالیاتهای مستقیم و خارج از حدود اختیارات مرجع وضع مصوبه تشخیص می شود و به استناد بند یک ماده ۱۹ و ماده ۴۲ قانون دیوان عدالت اداری حکم به ابطال آن صادر و اعلام می شود.) صادر و طی بخشنامه ۲۷۵۷۵/۲۳۰/د مورخ ۹۱/۸/۱۷ سازمان امور مالیاتی به ادارات کل امور مالیاتی ابلاغ گردیده را در همین سایت نیز می توانی پیدا کنی و مورد استفاده قرار دهی .
    توضیح اینکه دادنامه یاد شده ارتباط خاصی با خبر این پست نداشته است ، فلذا توجه داشته باشیم ، استفاده از آن با موضوع خواسته تان منطبق باشد.
    موفق باشید /

  7. محمود شهبازی می گوید

    با سلام استاد عزیزم علی اقا از ارسال پاسخ بسیار متشکرم اصل موضوع این است که حوزه مالیاتی می گوید چون موسسه حسابرسی مطابق ماده ۲۷۲ گزارش حسابرسی را به موقع ارایی و تجدید ارزیابیها را در موعد مقرر روزنامه رسمی کرده تا اینجا مشکلی نیست ولی چون گزارش حسابرسی مالیاتی را ارایه نکرده به استناد بخشنامه اقای وکیلی نمی توان طبق بند ۲ ان معافیت مالیاتی داده شود ؟؟هرچند بخشنامه های دیگر سازمان مالیاتی داریم عدم گزارش حسابرسی مالیاتی موجب رد دفاتر نمی باشد و…..ولی به این بخشنامه اتکا کرده و می گویند یا دیوان باید ابطال کند وگرنه مشمول معافیت نمی باشید ؟اگر استاد عزیز راهنمایی های دیگر دارید ممنون می شوم ارشاد کنید خود حوزه هم قبول دارد پول زور است قربانت شوم

  8. مدیر سایت می گوید

    باسلام و احترام
    ضمن تشکر از جناب اقای علی؛ سواتان گویا نیست.
    درخصوص گزارش حسابرسی دوبحث مجزا داریم.
    ۱- گزارش حسابرسی صورتهای مالی
    ۲- گزارش حسابرسی مالیاتی
    درصورت درخواست و انعقاد قرارداد ، کسی که صورتهای مالی شما را حسابرسی کرده مکلف است حسابرسی مالیاتی را هم انجام دهد پس درصورت عدم انعقاد قرارداد و ارائه آن به سازمان امورمالیاتی ، سیکل رسیدگی بعهده ی خود سازمان امورمالیاتی وممیزشماست.
    بحثی که الان مطرح شده این بود که دولت سازمان را مکلف کرده بود که شرکتهایی که ۸۰۰میلیون تومان درآمد سالانه دارند یا دارایی های آن به یک میلیارد و ۶۰۰میلیون تومان رسیده را درصورتی که حتی حسابرسی صورتهای مالی ندهند ، مالیات آنها را علی الراس نماید که طی دادنامه موصوف ابطال شده است.
    بااین تفاسیر شما دنبال چه موضوعی هستید؟
    بااحترام

  9. محمود شهبازی می گوید

    با سلام مدیریت محترم سایت از پاسخ حضرتعالی متشکرم ما گزارش حسابرسی صورتهای مالی را به همراه تجدیذ ارزیابی افزایش سرمایه داده و در موعد مقرر روزنامه رسمی شده ولی گزارش حسابرسی مالیاتی حسابرس نداده که واحد مالیاتی بند ۲ ماده ۹۷ را اجرا ولی می گویند با توجه به بند ۲ بخشنامه ۱۴۹۷۳ دفاتر علی الراس و مالیات تجدید ارزیابی را باید بدهید و مشمول معافیت مالیلتی چون سالهای قبل نمی شوید مگر بند ۲ بخشنامه اشاره شده در دیوان ابطال گردد؟؟ایا با ارشاد حضرتعالی بخشنامه ایی وجود دارد که عدم ارایه گزارش حسابرسی مالیاتی در موعد مقرر باعث رد دفاتر نیست؟؟حوزه هم با ممیزکل و مسولین اداره مالیاتی قبول دارند که پول و مالیات نا حق است و دنبال چاره هستند قربانتان

  10. مدیر سایت می گوید

    عرض سلام وادب
    بخشنامه مورد اشاره شما درصورت عدم رعايت موارد مقرر، موجب رد معافيت ماليات تجديد ارزيابي ميشود و به نظر بنده باعث علي الراس شدن نخواهدبود:
    http://www.accpress.com/news/1392/06/%D8%A8%D8%AE%D8%B4%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-14973230%D8%AF-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AE-9263%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%8710-%D8%A2%D9%8A%D9%8A%D9%86-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D9%8A/
    بااين تفاسير چون گزارش حسابرس مالياتي ضميمه تجديد ارزيابي شما نيست معافيت اين بخش قابل اعمال نيست ولي اينكه موجب تشخيص علي الراس كل فعاليت شما باشد براي بنده هم مبهم است.
    بااحترام

  11. شهبازی می گوید

    با سلام و تشکر از محبت حضرتعالی با توجه به رعایت موارد قانونی همچون ثبت در اداره ثبت شرکتها و روزنامه رسمی شدن در مهلت مقرر ایا می توان در حسابهای سال اتی عمل شود تا این معافیت مشمول باشد؟؟ضمنا خواهشمندم شما ارشاد و چه راهکاری برایتان اصلح می باشد نظر حضرتعالی صایب است قربانتان

  12. مدیر سایت می گوید

    عرض سلام وادب
    چون بصورت تجربي با موضوع سروكار نداشته ام نظرتكميلي ندارم ولي قاعدتا تجديد ارزيابي امسال كه براساس مباني قيمتي سال جاري تهيه شده را نمي توان به سال بعد تعميم داد.
    درهرصورت پرس و جوي بيشتري بفرمائيد.
    موفق باشيد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.