نرم افزارحسابداری صدگان

توزيع ۵۰ هزار ميليارد ريال ايران‌چك

0 565

حسابداراپ

دبيركل بانك مركزي از توزيع ۵۰ هزار ميليارد ريال ايران‌چك خبر داد.

.

محمود احمدي در گفت‌وگو با خبرنگار بانك و بيمه خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با اعلام آغاز توزيع ايران‌چك از هفته گذشته، اين ميزان را ۵۰ هزار ميليارد ريال عنوان كرد.

.

وي ادامه داد: جلسه‌اي كه بايد قبل از توزيع ايران‌چك با هيات نظارت اندوخته برگزار مي‌شد هفته پيش برگزار و كار توزيع ايران‌چك انجام شد.

.

احمدي تصريح كرد: در اين مرحله به اندازه‌اي كه نياز چهار، پنج ماه گذشته كه توزيع نداشتيم را تامين كند، ايران‌چك توزيع كرديم.

پندار سیستم

.

پيش از اين نيز دبيركل بانك مركزي با بيان توضيحاتي در مورد چگونگي روند توزيع ايران‌چك در كشور اظهار كرده بود كه پس از برگزاري جلسه با هيات نظارت اندوخته اسكناس، توزيع ايران‌چك‌هاي جديد و جايگزيني ايران‌چك‌هاي فرسوده آغاز خواهد شد و تاكنون ايران‌چك در دستان مردم كاهش نيافته است.

.

طبق اعلام اين مقام بانك مركزي، معمولا يك برآوردي از ميزان نياز به نقدينگي در ايران چك و اسكناس‌‌ها انجام مي‌شود كه وقتي آن را با هيات نظارت اندوخته هماهنگ و دلايل آن را اعلام كنند، معمولا آنها هم نظرات بانك مركزي را مي‌پذيرند و نسبت به انتشار آن اقدام مي‌شود.

.

توزيع ۵۰ هزار ميليارد ريال ايران چك در حالي است كه در مدت چند ماهه امسال بعد از نامه‌اي كه رييس مجلس ايران مبني بر غيرقانوني بون ايران‌چك به بانك مركزي ارسال كرد، ايران‌چكي توزيع نشد. اما پس از آنكه نمايندگان مجلس اجازه انتشار مجدد ايران‌چك را به بانك مركزي دادند، بانك مركزي روند انتشار و توزيع ايران‌چك را از سر گرفت.

.

ششم خرداد ماه امسال محمود بهمني، رييس كل بانك مركزي از آغاز انتشار مجدد ايران‌چك‌هاي ۵۰ هزار توماني خبر داده و به ايسنا گفته بود: ما براي انتشار ايران چك دلايلي داريم. چرا كه ۶۰درصد حجم اسكناس‌هاي در جريان را ايران چك‌ها تشكيل مي‌دهند و حذف شدن آن جايگزين مي‌خواهد. به همين دليل انتشار ايران چك شروع شده است و اين كار ادامه دارد.

.

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.