نرم افزارحسابداری صدگان

امکان اصلاح اطلاعات سامانه برای مودیان فراهم است

0 298

حسابداراپ

رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی با بیان اینکه اطلاعات تکمیل شده در سامانه برای اظهارنامه پیش فرض در نظر گرفته خواهد شد، گفت: اگر مودی تغییرات و تاییدات را به روز آخر موکول کند، ممکن است تبعاتی برای او داشته باشد.

پندار سیستم

 محمد برزگری رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی در خصوص نحوه تعیین اظهارنامه پیش فرض برای مودیان گفت: سازمان امور مالیاتی در یک فاصله زمانی بعد از اسفندماه، براساس اطلاعات تکمیل شده در سامانه شامل اطلاعات خرید و فروش با توجه به نرخ‌های موجود برای هر مودی در یک اظهارنامه به عنوان اظهارنامه پیش‌فرض در اختیار مودی قرار می‌گیرد.
وی افزود: براساس آخرین توافقات انجام شده در سطح سازمان قرار است بروزرسانی اطلاعات هر روز، در روز بعد رخ بدهد؛ بنابراین باید برای مودی تبیین شود که اگر تغییرات و تاییدات را به روز آخر موکول کنند، با توجه به زمان بر بودن بروزرسانی، تبعاتی برای مودی خواهد داشت.
برزگری گفت: هر روز اطلاعات براساس صورت‌حساب‌های فروش و واکنش خریدار بروزرسانی می‌شود. قاعده بر این است که اگر تا امشب اطلاعات وارد سامانه می‌شود، تا ۱۲ ساعت بعد از آن بروزرسانی انجام می‌شود. مودی حق دارد که خرید و فروش خارج از سامانه را اضافه کند.
رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی ادامه داد: در خصوص کسب و کار‌هایی که در حوزه مالیات ارزش افزوده تک نرخی هستند، کار بسیار ساده‌تر است. تنها در تک نرخی‌ها اطلاعات مربوط به پُزهای بانکی نیز وارد سامانه می‌شود. به طور مثال بنگاه‌های املاک، نمایشگاه داران و… نمونه کسب و کار‌های تک نرخی هستند.
وی افزود: کل اطلاعات سامانه مودیان براساس فروش‌ها، خریدها، با نرخ‌های متفاوت در جداول مختلف اظهارنامه می‌نشیند. مودی حق دارد در این لحظه ورود کند و اطلاعات جدیدی را وارد کند. حتما سازمان اجازه تغییرات در ستون متفاوت، حتی برای اطلاعات سامانه را می‌دهد، اما تبعات این تغییرات برعهده مودی است.
برزگری تاکید کرد: براساس ماده ۳ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، اطلاعاتی که براساس سامانه می‌رسد قابلیت بررسی ندارد و مورد قبول سازمان است مگر در موارد خاصی که در ماده ۹ قانون مورد اشاره رخ داده باشد مانند عدم ثبت، کم اظهاری، بیش اظهاری و عدم صدور صورتحساب.
وی با بیان اینکه اطلاعات بر روی سامانه قرار می‌گیرد و مودی حق دارد خرید و فروش خارج از سامانه را اضافه کند، افزود: ممکن است در سامانه صدور صورتحساب صادراتی تایید نشده ثبت شده باشد، در اینجا مودی حق دارد تغییرات اعمال کند و این صورتحساب را وارد بخش صادراتی‌های خود کند، اما به این دلیل دیگر این موضوع دیتای ورودی مودی است، امکان رسیدگی آن برای اداره مالیاتی فراهم می‌شود.
برزگری با اشاره به اینکه در خصوص کسب و کار‌هایی که چند نرخی هستند، قاعده بر این است که خود مودی امکان تصحیح دارد و به همین دلیل نیز سازمان امور مالیاتی در اجرای ماده ۳ امکان رسیدگی سازمان امور مالیاتی وجود دارد، گفت: اگر مودی به واسطه اطلاعات سامانه به استرداد رسید، حتما سازمان استرداد مالیاتی را انجام خواهد داد.
محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.