نرم افزارحسابداری صدگان

وضع عوارض جدید و افزایش هزینه نقل و انتقال املاک و سرقفلی!

0 268

حسابداراپ

آیین نامه اجرایی تبصره  ماده (۸)قانون درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها توسط هیات وزیران مصوب شد.
مطالبه عوارض نقل و انتقال املاک به نرخ ٢ درصد و حق واگذاری به نرخ یک درصد توسط سازمان مالیاتی و واریز آن به حساب شهرداری ها علاوه بر مالیات مقرر در ماده ۵٩ قانون مالیات های مستقیم ازجمله مصوبات این آیین نامه است.

هیئت وزیران در جلسه ۱۴۰۲/۱۱/۱۸ به پیشنهاد وزارت کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت امور اقتصادی و دارایی (با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره)) و به استناد تبصره ماده (۸) قانون درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها مصوب ۱۴۰۱ آیین نامه اجرایی تبصره یاد شده را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین نامه اجرایی تبصره ماده (۸) قانون درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها

ماده ۱- در این آیین نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می روند:

۱- عوارض نقل و انتقال: دو درصد (۲%) نقل و انتقال قطعی املاک به مأخذ ارزش معاملاتی موضوع ماده (۶۴) قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۶۶ با اصلاحات بعدی آن و یک درصد (۱%) از انتقال حق واگذاری املاک به مأخذ وجوه دریافتی.

۲- سازمان: سازمان امور مالیاتی کشور.

ماده ۲- سازمان مکلف است در هنگام دریافت مالیات موضوع ماده (۵۹) قانون مالیات های مستقیم از مالکان عوارض نقل و انتقال را از آنها دریافت و مستقیماً به حساب شهرداری محل واریز نماید.

ماده ۳- افراد زیر از پرداخت عوارض نقل و انتقال معاف می باشند:

۱- افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)

پندار سیستم

۲- افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور

۳- افراد جزو سه دهک اول جامعه بر اساس اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان (وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی).

ماده ۴- کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظفند ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این آیین نامه، دسترسی لازم برای استعلام برخط افراد موضوع ماده (۳) این آیین نامه را برای سازمان فراهم نمایند و تا آن زمان استعلام این موضوع توسط سازمان به صورت کتبی یا از طریق تبادل لوح فشرده با ادارات ذی ربط در استان و یا شهرستان صورت خواهد گرفت.

ماده ۵- هرگونه رفع ابهام در خصوص شناسایی شهرداری محل به عهده وزارت کشور خواهد بود.

ماده ۶- گزارش اجرای این آیین نامه توسط سازمان (ادارات استانی و شهرستانی) به صورت فصلی به شهرداری مربوط (وزارت کشور) اعلام خواهد شد.

محمد مخبر

معاون اول رییس جمهور

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.