نرم افزارحسابداری صدگان

با «سامانه ناخدا» بازار ارز به تعادل می‌رسد؟

0 590

حسابداراپ

عطا بهرامی کارشناس و تحلیلگر اقتصادی در خصوص لزوم راه اندازی و اثرات سامانه ناخدا روی مدیریت نوسان‌های ارزی کشور گفت: به نظر می‌رسد یکی از اهداف راهبردی راه اندازی سامانه ناخدا که در دستور کار بانک مرکزی برای نیمه بهمن ماه سال جاری قرار گرفته است تجمیع همه مبادلات ارزی در یک سامانه واحد تحت نظر بانک مرکزی است، موضوعی که بررسی ابعاد مختلف آن ضرورت راه اندازی چنین سامانه و نظارتی را به درستی نشان می‌دهد.

وی در این باره خاطر نشان کرد: هدف آقای فرزین از راه اندازی سامانه ناخدا این است که لنگر دلار در بازار آزاد کشیده شود تا دلالی و سوداگری‌هایی که بازار را تحت فشار‌های غیر واقعی قرار می‌دهند به شدت کاهش یابد. قطع به یقین با کشیدن ترمز سوداگری در بازار ارز شاهد کاهش قیمت‌ها و آغاز این فرآیند در بازار ارز خواهیم بود.

پندار سیستم

عطا بهرامی در این باره خاطر نشان کرد: آنچه در این موضوع حائز اهمیت است این است که آقای فرزین گام بلندی برای تک نرخی سازی ارز برداشته است. بستر سازی برای تجمیع بازار به معنای هدف گذاری تک نرخی سازی ارز است.

وی درباره پیامد‌های مثبت این حرکت گفت: وقتی بازار ارز تجمیع شود تمامی بازار‌های پراکنده ذیل یک بازار جمع می‌شوند بنابراین بازار‌های دلالی و سوداگری نمی‌توانند قیمت‌ها را دستکاری کنند؛ به این مناسبت می‌توان گفت بانک مرکزی یک بازی دو سر برنده را برای اقتصاد و ملت رقم زده و بازی دو سر باخت را برای سوداگرانی که روی بازار ارز تاثیر می‌گذارند شکل داده است که امیدواریم دولت از این موقعیت به درستی بهره برداری کند تا بازار ارز به تعادل برسد.

منبع: ایبِنا

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.