نرم افزارحسابداری صدگان

دریافت لحظه‌ای اطلاعات چک امکان‌پذیرشد/استعلام پیامکی مسدودی حساب

0 1,782

حسابداراپ

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با تشریح نحوه عملکرد سامانه صیاد و ویژگی‌های امنیتی آن، گفت: سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک فردا رونمایی می‌شود.

پندار سیستم


به گزارش ایبِنا، ناصر حکیمی با تشریح مشخصات سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک) افزود: یکی از ویژگی های اصلی این سامانه این است که ابعاد چک های مختلف بانک های دولتی و خصوصی یکدست و استاندارد می شود.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی گفت: در حال حاضر، بانک ها چک ها را در رنگ ها و اندازه های مختلف صادر می کنند که احراز اصالت این نوع چک یک مشکل شده و از معضلات مردم این است که ممکن است چک دریافتی آنها جعلی باشد.

وی افزود: با اجرای سامانه صیاد صدور چک در همه بانک ها و موسسات مالی و اعتباری مجاز کشور به صورت یکدست و استاندارد خواهد شد و وجه تمایز آنها نام بانک و آرم بانک است که بر روی هر برگ چک جداگانه درج خواهد شد و دیگر تمایز رنگ، طرح و ابعاد نخواهند داشت.

حکیمی تاکید کرد: بنابراین چک را از هر بانکی که دریافت کنید به راحتی می توانید تشخیص دهید که این چک آیا اصالت دارد؟ و می توانید ویژگی های امنیتی آن را چک کنید و بنابراین مشکل جعل چک و موارد مشابه مرتفع شده است.

معاون بانک مرکزی با بیان اینکه در حال حاضر چک ها به صورت غیر متمرکز در شعب بانک ها صادر می شود و در اختیار مشتریان قرار می گیرد افزود: ممکن است در این فرآیند خللی به وجود آید و بر اثر مشکل یا سهل انگاری برای کسی که سوء سابقه دارد و یا سابقه چک برگشتی دارد و یا حساب او مسدود شده، دوباره دسته چک صادر شود.

وی با تاکید بر اینکه سامانه صیاد یک سامانه متمرکز است بیان داشت: آمار، اطلاعات و عملکرد هر کسی که متقاضی دسته چک باشد از طریق یک سامانه متمرکز در صیاد استعلام می شود و در صورتی که اهلیت لازم را برای گرفتن دسته چک داشته باشد فرآیند صدور دسته چک برای وی اتفاق می افتد.

حکیمی افزود: به خاطر این تمرکز، تمام ایرادات، مشکلات یا سهل انگاری هایی که ممکن است در صدور چک اتفاق بیفتد در سامانه صیاد امکان‌پذیر نیست و مرتفع می شود و دریافت کننده چک مطمئن است که چکی که دریافت کرده از نظر کنترلی و وضعیت عملکرد و اعتبار صادر کننده چک کنترل شده است.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی گفت: ویژگی بسیار مهم دیگر سامانه صیاد این است که یک شماره منحصر به فرد بر روی هر برگ چک درج می شود که دریافت کننده چک می تواند این رقم را به سامانه پیامکی بانک مرکزی ارسال کند و در همان لحظه مطلع شود صادر کننده چک سوء سابقه داشته یا نه و آیا حساب او مسدود شده یا نه و یا قبلا چک برگشتی داشته یا نه؟

وی افزود: اگر مشکلی وجود داشته باشد همان لحظه گیرنده متوجه می شود و می تواند قبل از اینکه چک را دریافت کند معامله را قطعی نکند و این اطمینان نسبی به افراد می دهد که اولاً اصالت چک اطمینان بخش است و بعد وضعیت صاحب چک استعلام شده است.

حکیمی با بیان اینکه قرار است سامانه صیاد فردا در حاشیه جلسه شورای پول و اعتبار رسما رونمایی و روند کار آن آغاز شود افزود: با صدور این نوع چک ها به محض آنکه اولین چک برگشت بخورد چون امکان استعلام فراهم است، همه مطلع می شوند که این چک ها اعتبار ندارد و به اصطلاح پاس نخواهد شد و بنابراین از گرفتن چک های کسانی که بدحساب هستند اجتناب می کنند و این می تواند بسیاری از پرونده های قضایی مرتبط را کاهش دهد.

وی گفت: با توجه به اینکه مقدار زیادی از چک های قدیمی هنوز در بازار و دست اشخاص است فرایند جایگزینی سامانه صیاد با چک های قدیمی چند ماهی به طول می انجامد و چک های صیادی از فردا به تدریج جایگزین چک های قدیمی می شود.

معاون بانک مرکزی تصریح کرد: چک های قدیمی تا اردیبهشت سال آینده در داخل بانک ها پردازش و پذیرش می شود، ولی بعد از آن دیگر چک غیرصیادی در شبکه بانکی نخواهیم پذیرفت.محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.