نرم افزارحسابداری صدگان

آدرس غلط برای کاهش نرخ سود بانکی

0 868

حسابداراپ

خزانه دار اتاق بازرگانی گفت: اینکه بگوییم بانک مرکزی چرا نرخ سود بانکی را کاهش نداده، آدرس غلط است زیرا نرخ سود تنها در اختیار بانک مرکزی نیست و تابعی از شرایط، مقتضیات و قراردادهای زمانی و مکانی است.


 

پندار سیستم

سیدحامد واحدی در گفت و گو با خبرنگار ایبِنا و در پاسخ به سوالی درباره تاکید های اخیر برای کاهش نرخ سود بانکی در حمایت از تولید و اینکه آیا مشکل تولید در کشور تنها نرخ سود بالای تسهیلات بانکی است، افزود: نرخ سود بانکی باید کاهش یابد اما این کاهش نباید یک شبه اتفاق بیفتد بلکه باید به صورت پلکانی و تدریجی باشد.

وی با تاکید بر اینکه کاهش نرخ سود بانکی یک شبه اتفاق نخواهد افتاد، گفت: نرخ سود بانکی تابعی از نرخ تورم، واقعیت های تولید ملی و تولیدناخالص داخلی است.

وی ادامه داد: در صورتی که نرخ سود بانکی به یکباره کاهش یابد، سپرده های بانکی به دلیل در دسترس بودن بازارهای ارز، طلا و مسکن به این بازار ها هدایت می شود و در آخر به سمت تولید می رود.

خزانه دار اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد هر زمان تولید افزایش یابد، نرخ تورم با  کاهش مواجه می شود بنابر این هر زمان این دو  به سطح تعادلی برسند، روند آن متوقف می شود.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران گفت: نرخ سود بانکی دستوری نیست و شورای پول و اعتبار نیز توان بالایی برای نظارت بر اجرای مصوبات خود در نظام بانکی ندارد.

واحدی تاکید کرد که برای کاهش نرخ سود بانکی علاوه بر بانک مرکزی، نیاز است تا وزارتخانه های اقتصاد و صنعت و همچنین مجلس شورای اسلامی با شورای پول و اعتبار همکاری کنند.

وی تصریح کرد: اینکه بگوییم بانک مرکزی چرا نرخ سود بانکی را کاهش نداده است، آدرس غلط است زیرا نرخ سود تنها در اختیار بانک مرکزی نیست و تابعی از شرایط، مقتضیات و قراردادهای زمانی و مکانی است.

عضو هیات رئیسه اتاق تهران خاطرنشان کرد: بانک های کشور در طول سال های تحریم با چالش های جدی مواجه شدند و در حال حاضر نیز مطالبات بالایی از بخش دولتی و غیردولتی دارند.

واحدی استقلال ناکافی بانک مرکزی از دولت را از دیگر عوامل موثر بر مشکلات بانک های کشور و نرخ سود بالا عنوان کرد و افزود: برخلاف کشورهای توسعه یافته، بانک مرکزی در ایران زیر نظر دولت است و تمام ضربه هایی که در طول سال های تحریم متوجه نظام بانکی کشور شد، ناشی از دستوراتی بود که دولت به بانک مرکزی و نظام بانکی کشور می داد.

خزانه دار اتاق تهران ادامه داد: اگر می بینیم که در شرایط کنونی بانک های کشور به دلیل تنگنای مالی توان پرداخت تسهیلات به متقاضیان، تولیدکنندگان و صنعتگران را ندارد، این امر ناشی از تاثیرات دستوراتی است که در گذشته از دولت ها گرفته اند.

وی تاکید کرد که در صورت استقلال عمل بیشتر بانک مرکزی، بسیاری از مشکلات در نظام بانکی رفع خواهد شد.محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.