نرم افزارحسابداری صدگان

اخذ مالیات از خانه های خالی خردادماه اجرایی می شود

0 1,178

حسابداراپ

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اخذ مالیات از خانه های خالی از خرداد ماه به مرحله اجرایی می رسد، گفت: شب گذشته با تصویب شورای عالی پول و اعتبار تسهیلات مسکن برای هر یک از زوج های جوان به ۱۰۰ میلیون تومان رسید.


به گزارش خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهر سازی در نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان، مبنی بر اخذ مالیات از خانه‌های خالی گفت: سامانه اخذ مالیات از خانه‌های خالی از خرداد ماه امسال اجرا می‌شود و این یکی از ابزارهای کنترل خانه‌های خالی به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه در کشور حدود ۲۶۰۰ واحد خالی وجود دارد، گفت: این تعداد از خانه‌ها حدود ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای آنها انجام شده و یکی از سیاست‌های غلطی بود که به مرحله اجرا رسید.

معاون وزیر راه و شهر سازی به آمارهای نگران کننده خانه‌های خالی اشاره کرد و گفت: بیشترین خانه‌های خالی مربوط به واحدهای لوکس در شمال شهر است که مربوط به افراد مرفهی است که دارای دو خانه هستند.

وی توضیح داد: سال اول دارندگان این واحدها از دادن مالیات معاف هستند اما از خرداد ماه ، مالیات بر اجاره گرفته می‌شود و هر ساله میزان مالیات افزایش داده می‌شود.

پندار سیستم

معاون وزیر راه و شهر سازی به اشکالات این طرح اشاره کرد و گفت: متاسفانه رقمی که از مالکان خانه‌ها جهت مالیات دریافت می‌شود زیاد نیست و بسیاری از مالکان را دچار مشکل نمی‌کند و این کمبود میزان مالیات یکی از اشکالات اساسی این طرح به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اهمیت زیاد مسکن برای هر خانواده ایرانی گفت: مسکن یکی از عوامل کمک کننده به قوام زندگی به شمار می‌رود اما افراد باید بخش زیادی از درآمد خود را به خرید مسکن اختصاص دهند.

مظاهریان با اشاره به اینکه مسکن در سال‌های گذشته افت و خیزهای زیادی را تجربه کرده است، گفت: دولت یازدهم در شروع فعالیت خود یک پروژه نیمه تمام به نام مسکن مهر را قبول کرد و مسکن مهر در ابتدای دولت یازدهم پیشرفت ۵۵ درصدی داشته بود و دولت طی چهار سال توانست مسکن مهر را به پیشرفت ۹۵ درصدی برساند.

وی یادآور شد: ۵ درصد از پروژه مسکن مهر که معادل ۱۳۰ هزار واحد می‌شود باقی مانده تا چند ماه آینده این تعداد نیز به اتمام می‌رسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تسهیلات مسکن مهر از ۲۰ میلیون به ۴۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده، گفت: دولت با استفاده از منابع دیگر سعی در تکمیل پروژه مسکن مهر دارد که تا پایان  سال این پروژه‌ها به اتمام می‌رسد.

مظاهریان با بیان اینکه طی چند سال گذشته بازار مسکن در تصرف سفته بازان و سوداگران بوده است، گفت: دولت سعی کرد بازار مسکن را از نگاه سرمایه گذاری به نگاه مصرفی تغییر دهد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به افزایش تسهیلات مسکن برای زوج های جوان گفت: میزان تسهیلات برای هر سپرده گذار از ۸۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است .

 مظاهریان با اشاره به اینکه بازار مسکن یک بازار سرمایه گذاری نیست، گفت: سعی کرده‌ایم طی چهار سال گذشته حباب قیمت مسکن را تخلیه و طی برآوردهای انجام شده ۲۰ درصد قیمت واقعی مسکن کاهش و قیمت را پایدار نگه داریم.

افزایش ۵.۶ درصدی قیمت مسکن  درسال گذشته

وی در ادامه افزود: سال گذشته افزایش قیمت مسکن ۵.۶ درصد و تعداد معاملات ۳.۷ درصد افزایش یافت. همچنین حجم پول‌های معامله شده در مسکن ۲۱.۴ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته و این آمارها نشان می‌دهد که رونق به سمت مصرف گرایش پیدا کرده و ما در حال حاضر شاهد رونقی هستیم که با افزایش شدید قیمت روبرو نبوده است.

معاون وزیر راه و شهر سازی با بیان اینکه برای زوج‌های جوان در طول‌ سال گذشته قدرت خرید افزایش یافته است، گفت: برنامه‌ای تهیه شده که با ایجاد صندوق پس انداز یکم تسهیلات بی سابقه‌ای معادل ۱۶۰ میلیون تومان پرداخت شود که با تصویب شورای پول و اعتبار در شب گذشته این میزان تسهیلات به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

افزایش دو برابری سپرده گذاری در صندوق سپرده گذاری مسکن یکم

وی در ادامه افزود: در حال حاضر ۱۶۵ هزار نفر در صندوق پس انداز یکم سپرده گذاری کرده‌اند که معادل ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است و بانک عامل موظف به پرداخت این میزان تسهیلات است.

مظاهریان با اشاره به اینکه  امسال سعی خواهیم کرد میزان سپرده گذاری‌ها را دو برابر یعنی ۷۵۰۰ میلیارد تومان کنیم، تصریح کرد: با حمایت‌های دولت میزان سرمایه گذاری‌ها را تا پایان سال به ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش خواهیم داد و اهمیت موضوع به آن است که این تسهیلات متکی به بودجه دولت نیست و تمامی آنها بر مبنای پس انداز مردم است.

معاون وزیر راه و شهر سازی گفت: امیدوار هستیم تعداد ۱۶۵ هزار سپرده را به دو برابر افزایش داده و مسیر خانه دار شدن را تسهیل کنیم.

وی با اشاره به آمارهایی که از سوی مرکز آمار در زمینه قیمت مسکن منتشر شده، بیان کرد: از سال ۸۴ تا ۹۲ قیمت مسکن ۶ برابر افزایش یافته و از ۶۵۰ هزار تومان در هر متر مربع به ۳ میلیون ۹۵۰ هزار تومان در سال ۹۲ رسید ،این در حالی است که قیمت مسکن از سال ۹۲ تا کنون از متری ۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان به ۴ میلیون و  ۳۷۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

مظاهریان در ادامه به قیمت زمین اشاره کرد و گفت: طی سال‌های ۸۴ تا ۹۲ قیمت زمین از ۶۴۰ هزار تومان به ۵ میلیون و ۵۰۰ تومان افزایش پیدا کرد که معادل ۸.۶ درصد است، اما از سال ۹۲ تا کنون ما شاهد افزایش تنها ۲ درصد قیمت زمین بوده ایم.

معاون وزیر راه و شهر سازی به آمارهای اجاره اشاره کرد و گفت: از سال‌های ۸۴ تا ۹۲ رشد قیمت اجاره ۳.۴ درصد افزایش پیدا کرده و در حال حاضر این میزان اجاره تنها یک و نیم برابر رشد پیدا کرده است. این آمارها نشان می‌دهد که طی سال‌های گذشته بازار مسکن با ثبات ترین قیمت‌ها را شاهد بوده است.

اجرای طرح مسکن اجتماعی و حمایتی از خرداد ماه

معاون مسکن و ساختمان به طرح مسکن اجتماعی و حمایتی نیز اشاره کرد و گفت: طرح مسکن اجتماعی و حمایتی در اسفندماه تصویب شد و مجری این طرح بنیاد مسکن است که مقرر شده طی ۵ سال هر سال حدود ۱۰۰ هزار واحد تحت عنوان مسکن حمایتی به اجرا برساند.

وی یادآور شد: مقرر شده در طی ۵ سال آینده از طریق این طرح ۵۰۰ هزار واحد مسکونی تحت عنوان مسکن حمایتی و اجتماعی تحت اختیار افراد قرار گیرد.

مظاهریان با اشاره به اینکه دهک‌های ۱ تا ۶ طرح‌های مسکن حمایت و اجتماعی تحت پوشش قرار می‌دهد، گفت: که دهک‌های یک و دو شامل مسکن اجتماعی می‌شود و از طریق پرداخت اجاره و ودیعه این طرح متقاضیان را تحت پوشش قرار می‌دهد ، سایر دهک‌ها از طریق مسکن حمایتی تحت پوشش قرار می‌گیرد.

معاون وزیر راه و شهر سازی به صندوق پس انداز مسکن یکم اشاره کرد و گفت: این صندوق کمک بزرگی به خانه دار شدن خانه اولی‌ها می‌کند و تسهیلات به زوج‌های جوان نیز با پایین ترین نرخ ، معادل ۹.۵ درصد به زوج‌های جوان پرداخت می‌شود.

وی به مسکن مهر نیز گریزی زد و گفت: در این طرح غفلت بزرگی صورت گرفت، به‌طوریکه با عدم جانمایی مناسب برای ساخت، مشکلات بزرگی را ایجاد کرد و از سوی دیگر با تزریق منابع مالی از سوی دولت تورم هنگفتی به کشور وارد کرده است.

 افزایش تراکم ساختمان ها بزرگ ترین دلیل رشد قیمت زمین
مظاهریان با اشاره به اینکه افزایش تراکم در ساخت و ساز زمینه ساز افزایش پیدا کردن قیمت زمین شده است، گفت: متاسفانه با افزایش تراکم در ساختمان‌ها انضباط شهری به هم ریخته شده است، اما سعی کرده‌ایم در طی ۴ سال گذشته  این افزایش را تا حدودی کنترل کنیم.
وی با اشاره به اینکه قیمت زمین در تهران معادل شهرهای سوئیس و حتی بیشتر از آن است، گفت: سودا گران با ایجاد سفته بازی در بازار زمین و ساختمان قیمت‌ها را به چندین برابر افزایش داده‌اند.
 افزایش ۵۰۰ درصدی قیمت مسکن در دولت گذشته
در ادامه این جلسه چگینی معاون اقتصاد وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اینکه در دولت گذشته قیمت مسکن رشد ۵۰۰ درصدی را تجربه کرده است، گفت: در دولت یازدهم قیمت مسکن حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است.
وی به بازار اجاره نیز اشاره کرد و گفت: اجاره در طول ۴ ساله گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته این در حالی است که در طول ۸ سال دولت گذشته ۲۴۰ درصد رشد پیدا کرد.

چگینی با اشاره به اینکه قیمت زمین رشد ۷۴۰ درصدی داشته است، گفت: قیمت زمین در طی دهه‌های گذشته ۲۰ درصد پایین‌تر از قیمت مسکن بود اما در حال حاضر ۲۰ درصد بالاتر از قیمت مسکن است که این افزایش قیمت ناشی از سوداگری بود که در بازار ایجاد شد.محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.