نرم افزارحسابداری صدگان

محاسبه میزان مستمری بر اساس مدت و مبلغ بیمه پردازی

3 1,892

حسابداراپ

میزان مستمری افراد بر اساس مدت بیمه پردازی و دستمزدی که بر مبنای آن حق بیمه پرداخت می کنند، محاسبه می شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، حمایت های سازمان تامین اجتماعی به ٢دسته کوتاه و بلندمدت تقسیم می شود، تعهدات کوتاه مدت مقطعی است و در اثنای بیمه پردازی فرد پرداخت می شود مانند غرامت دستمزد ایام بیماری، غرامت دستمزد ایام بارداری و مقرری بیکاری.
حمایت های بلندمدت، اصلی ترین حمایت های سازمان های بیمه گر از جمله سازمان تامین اجتماعی است. این حمایت ها از آنجایی که مستمراً و ماهانه پرداخت می شود، به آن مستمری می گویند.
بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان ، سه نوع مستمری است که از سوی سازمان تامین اجتماعی به افراد واجد شرایط پرداخت می شود.
مزایای جانبی پرداخت شده به مستمری بگیران شامل کمک هزینه های اولاد، عائله مندی، مسکن و خواربار است.
طبق قانون، برای برخورداری از مستمری احراز شرط سنی و سابقه بیمه پردازی ضروری است.
آقایان با ٦٠سال تمام و ٢٠سال بیمه پردازی و خانم ها با ٥٥ سال تمام و ٢٠ سال  بیمه پردازی، مستحق دریافت مستمری می شوند.
همچنین در صورتی که بیمه شده ٣٠سال سابقه بیمه پردازی داشته باشد، برای دریافت مستمری شرط سنی فوق تقلیل می یابد و آقایان با ٥٠ سال و خانم ها با ٤٥ سال تمام مستمری دریافت خواهند کرد.
در صورتی که سابقه بیمه پردازی حداقل به ٣٥ سال برسد، بیمه شده از شرط سنی معاف خواهد شد و بدون شرط سنی مستحق دریافت مستمری می شود.

بر اساس مشارکت بیمه شده در مدت و مبلغ حق بیمه پرداختی مستمری محاسبه می شود و از این رو باید بیمه پردازان توجه کنند که اول مطمئن باشند لیست حق بیمه در مورد آنان به سازمان تامین اجتماعی ارسال و پرداخت می شود که می توانند از سایت این سازمان به نشانی www.tamin.ir سوابق خود را مشاهده کنند.
همچنین بیمه شدگان دقت کنند که دستمزد واقعی آنان اعلام شود. بعضاً مشاهده می شود که در لیست حق بیمه برخی بیمه شدگان، دستمزد واقعی آنان درج نمی شود و مبلغی کمتر ارسال می شود که آن مبلغ  در لیست ارسالی ملاک محاسبه مستمری قرار می گیرد.محل تبلیغ شما

3 نظرات
 1. افشار می گوید

  چرا حقوق بعضی از کارگران بر اساس ۵ سال آخر خدمت محاسبه می شود مگر نه اینکه باید ۲ سال آخر خدمت باشد درضمن کسی که ۲ سال آخر اضافه کاری بیشتری داشته چرا باید ۵ سال باشد بخدا این حق نیست

 2. رزا می گوید

  برای شکایت از حق که حقوق ۵ سال آخر محاسبه شده برای بازنشستگی به کجا باید رفت آیا اصلا تاثیری دارد خواهش می کنم راهنمایی کنید ۷۰۰ هزار تومان اختلاف کم نیست

 3. محمد حسین قاسمزاده می گوید

  باسلام
  ماده مصوبه ۸۲ برنامه ششم توسط شورای نگهبان هم تایید شده است.
  حال میفرمایندطبق این مصوبه از چه تاریخی تعیین حقوق بازنشستگی توسط سازمان تامین اجتماعی صرفا براساس میانگین دوسال آخر محاسبه خواهد نمود؟؟؟؟آیا ممکن است این را برای مودیان در شرف بازنشستگی بیان فرمایند؟؟؟متشکرم .قاسمزاده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.