نرم افزارحسابداری صدگان

الزام بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ به انتشار صورت‌های مالی سال ۹۵ براساس IFRS

0 849

حسابداراپ

عضو هیات عامل سازمان حسابرسی از مصوبه مجمع عمومی این سازمان مبنی بر الزام بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ به انتشار صورت‌های مالی سال ۹۵ براساس فرمت IFRS خبر داد.


موسی بزرگ اصل در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به مصوبه مجمع عمومی سازمان حسابرسی اظهارداشت: طبق این مصوبه شرکت‌های بورسی که از سوی سازمان بورس تعیین می‌شود و همچنین بانک‌ها و موسسات اعتباری حاضر در بورس ملزم به ارائه صورت‌های تلفیقی سال ۹۵ براساس فرمت IFRS هستند.

وی افزود: به غیر از شرکت‌های بورسی بانک‌ها از جمله بانک‌های دولتی باید صورت‌های مالی خود را در قالب فرمت IFRS که استاندار گزارش ‌گری مالی است، منتشر کنند.

پندار سیستم

عضو هیات عامل سازمان حسابرسی تصریح کرد: سایر ناشران بزرگ که سازمان بورس مشخص خواهد کرد، باید صورتی‌های مالی سال ۹۶ خود در فرمت IFRS تدوین و منتشر کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بانک‌ها ملزم به انتشار صورت‌های مالی سه ماهه، شش ماهه و ۹ ماهه در قالب فرمت IFRS هستند، گفت: با توجه فرصت کوتاه باقی مانده امکان تدوین صورت‌های مالی در قالب جدید نیست،بنابراین صورت‌های مالی کل سال ۹۵ براساس IFRS تدوین می‌شود و از سال آینده صورت‌های مالی فصلی هم مشمول فرمت جدید خواهند شد.

موسی بزرگ اصل در واکنش به این سوال که آیا براساس توافق وزارت اقتصاد و بانک مرکزی بانک‌ها ملزم به انتشار صورت‌های مالی براساس IFRS تا ۳۰ مرداد ماه نشدند، اظهارداشت: خیر؛ بانک‌ها ملزم به انتشار صورت‌های مالی براساس فرمت بانک مرکزی و استانداردهای سازمان حسابرسی شدند.

وی ادامه داد: فرمت ابلاغی بانک مرکزی به بانک‌ها متفاوت از فرمت IFRS است. استاندارهای IFRS بسیار وسیع‌تر از چارچوب‌های ابلاغی بانک مرکزی است.

عضو هیات عامل سازمان حسابرسی تصریح کرد: مجمع عمومی سازمان حسابرسی اختیار تصمیم‌گیری در این باره را به وزیر اقتصاد داده بود و آقای طیب نیا هم در تاریخ ۱۳ مرداد این مصوبه را به سازمان حسابرسی ابلاغ کرد.محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.