نرم افزارحسابداری صدگان

پرسش پاسخ قانون کار: شرایط استفاده از مرخصی استحقاقی

2 1,009

حسابداراپ

مدت مرخصی سالیانه کارگرانی که روزهای پنجشنبه تعطیل بوده و کار موظفی روز پنج شنبه را در مابقی روزها انجام می دهند ، چقدر می باشد و آیا میزان آن با سایر کارگران که تنها از تعطیل روز جمعه استفاده می نمایند تفاوت دارد؟

پندار سیستم

 

با توجه به مفاد مواد (۵۱) و (۶۴) قانون کار در کارگاه هایی که کارگران روز پنجشنبه تعطیل بوده و از دو روز تعطیل هفتگی استفاده می نمایند(تعطیل توافقی) و کار روز پنجشنبه را نیز در سایر روزهای هفته انجام می دهند؛ با توجه به انجام ۴۴ ساعت کار موظف هفتگی به طور کامل مرخصی استحقاقی سالیانه آنها مانند سایر کارگران با احتساب چهار جمعه جمعاً یک ماه می باشد.

مرخصی استحقاقی کارگران در طول سال به چه میزان است؟

پاسخ

به استناد ماده ۶۴ قانون کار مرخصی استحقاقی سالانه کارگران با استفاده از مزد و احتساب ۴ روز جمعه ،جمعا یک ماه است.سایر روزهای تعطیل جزء ایام مرخصی محسوب نخواهد شد.برای کار کمتر از یک سال مرخصی به نسبت مدت کار انجام یافته محاسبه می شود.

دلیل قید ۴ روز جمعه در این ماده به این خاطر است در صورتی که کارگر از ابتدای سال ۹۴ (۹۴/۱/۱) الی ۹۴/۱۲/۱ کارکرد داشته و درخواست استفاده از یک ماه مرخصی اسفند را دارد در قبال مرخصی اسفند حقوق اسفند ماه را به صورت کامل دریافت می دارد.بر این اساس و با توجه به ماده فوق الاشعار کارگر استحقاق ۲۶ روز مرخصی  را در قبال کارکرد ۱۲ ماه سال و در صورت متناوب بودن زمان مرخصی دارد.

منبع: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعیمحل تبلیغ شما

2 نظرات
 1. sudn می گوید

  سلام عرض احترام
  باتشکر از مطالب مفیدتان
  در صورتی که روزهای مرخصی متناوب نباشد، بازهم همان ۲۶ روزکاری و یکماه با احتساب ۴ جمعه بعنوان مرخصی استحقاقی منظور میشود؟

 2. مدیر سایت می گوید

  باسلام و احترام
  بله

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.