نرم افزارحسابداری صدگان

درآمدهایی که صرف امور خیریه می‌شود!

0 1,101

حسابداراپ

شرکت‌های بزرگ و سودده معمولا به سخاوتمندی شناخته نمی‌شوند، همانطور که از نام‌شان پیداست، هدف آنها کسب سود است و تنها نگرانی‌شان به علایق‌شان برمی‌گردد.


 به عبارت دیگر آنها حتی ذره‌ای به دنیا اهمیت نمی‌دهند، گرچه این مسئله درباره همه این شرکت‌ها درست نیست. در واقع شرکت‌هایی هم هستند که به دنیای پیرامون‌شان اهمیت می‌دهند. این شرکت‌ها تلاش دارند جهان را به جای بهتری برای زندگی کردن تبدیل کنند، هرچند مبالغی که این شرکت‌ها صرف امور خیریه می‌کنند، در مقایسه با مبالغی که افراد به شخصه به کارهای خیرخواهانه اختصاص می‌دهند کمتر است اما با این وجود استحقاق قدردانی دارند.

به گزارش  فرصت امروز ، شرکت‌هایی که در این مطلب معرفی می‌کنیم آنهایی هستند که از طریق کمک‌های نقدی، هدایای مناسب، محصولات یا خدمات رایگان به عنوان سخاوتمندترین شرکت‌های جهان شناخته می‌شوند، وقتی که پای کمک‌های انسان‌دوستانه در میان باشد. «برای دیگران کاری را انجام دهید که می‌خواهید آنها برای‌تان انجام دهند.»

پپسی
نبرد بین پپسی و کوکاکولا سال‌هاست که کهنه شده و با وجود اینکه در یک نظرسنجی مشخص شد ۶۲درصد از متقاضیان، کوکاکولا را ترجیح می‌دهند اما پپسی نشان داده وقتی پای امور خیریه و کمک به دیگران در میان باشد، بهتر عمل می‌کند. در کنار تشویق به داشتن سبک زندگی سالم، فعالیت در زمینه گسترش دسترسی به آب پاک و تلاش در زمینه توانمندسازی زنان و دختران در سرتاسر جهان، پپسی همچنین کارکنانش را تشویق می‌کند که در خدمات اجتماعی و داوطلبانه مشارکت کنند.

در حقیقت در سال ۲۰۱۲، تخمین زده شد که کارکنان پپسی ۳۳ هزار ساعت را به طور داوطلبانه برای شرکت در پروژه‌های خدماتی پپسی از جمله پپسی‌کورپس که به انجمن‌های محلی برای رسیدگی به چالش‌های اجتماعی کمک می‌کرد، کار کردند. در عین حال، پپسی کمک‌های کارمندانش را که به سقف سالانه ۱۰هزار دلار می‌رسد، صرف خدماتی از قبیل سرویس‌های سلامت، سازمان‌های حمایت از محیط‌زیست و موسسه‌های تحصیلاتی می‌کند.

گوگل
به عنوان یکی از ارزشمندترین برندهای دنیا -در ماه مه سال ۲۰۱۵، ارزش بازار این شرکت ۶/۳۶۷میلیارد دلار بود- گوگل قطعا توانایی مالی نیکوکار بودن و شرکت در امور خیریه را دارد. گوگل در عین حال که این توانایی را دارد، شرکت در این امور را بسیار جدی گرفته‌ است. گذشته از اینها، شعار غیررسمی آنها در این زمینه که توسط به وجود آورنده جی‌میل یعنی پل بوچت (Paul Buchett) در سال ۲۰۰۰ مطرح شد، این است: «بدجنس نباشید.» گوگل نشان مربوط به امور خیریه‌اش یعنی Google.org را در سال ۲۰۰۵ تشکیل داد و طی آن ۱۰۰میلیون دلار به‌شکل نقد و یک میلیارد دلار از محصولاتش را صرف امور خیریه کرد، این در حالی است که ۶۴۰۰ نفر از نیروی کار قدرتمند این شرکت سالانه ۸۰ هزار ساعت را به طور داوطلبانه در جهت این امور کار می‌کنند.

این غول اینترنتی همچنین در سال ۲۰۱۰، توسط مجله تجارت سان‌فرانسیسکو برای اهدای ۶/۲۷ میلیون دلار به مشکلات این منطقه در صدر نیکوکاران قرار گرفت، در حالی که این مبلغ فقط بخشی از ۱۴۵ میلیون دلاری است که گوگل به نهادهای مختلف و موسسات آکادمیک اهدا کرده است. در عین حال آنها پروژه‌ها و ابتکارات زیادی داشته‌اند، شامل اهدای ۱۰ میلیون دلار کمک برای مبارزه با بیماری ابولا، حمایت از مهاجران و پناهندگان با اختصاص ۱۲ میلیون دلار و اهدای بیش از ۹ میلیون دلار برای کمک به مردم در سرتاسر جهان که زلزله و سونامی سال ۲۰۱۱ ژاپن را شامل ‌شد.

پندار سیستم

اپل
استیو جابز، موسس و مدیرعامل درگذشته اپل چندان به عنوان کسی که سخاوتمند است شناخته نمی‌شد. در حقیقت او در طول زندگی‌اش ۳/۸میلیارد دلار به دست آورد اما هیچ سندی درباره اختصاص مبلغی به خیریه وجود ندارد. البته بعضی‌ها معتقدند با وجود اینکه او خیلی به امور خیریه نمی‌پرداخت اما محصولاتی که می‌ساخت خدمت به جامعه محسوب می‌شد. از زمانی که تیم کوک از سال ۲۰۰۱ کنترل اپل را در دست گرفت، درست شش هفته قبل از مرگ استیو جابز به دلیل سرطان، بخش جدیدی فعالیتش را در این شرکت آغاز کرد و کوک تلاش کرد هرچه سریع‌تر اپل را از شهرت بدی که در امور خیریه داشت، فاصله دهد.

زمانی که اپل استانداردهای جدیدش را در امور خیریه اعلام کرد، تیم کوک، مدیرعامل این شرکت نامه‌ای به کارمندانش فرستاد و در آن درباره اهداف جدیدش در این زمینه توضیحاتی را ارائه کرد. تیم کوک هدایت‌کننده حرکت اپل در این مسیر برای کارمندانش بود. مدت کمی پس از اینکه اپل برنامه‌اش را راه‌اندازی کرد، میزان هدایای این شرکت به ۳/۱ میلیون دلار رسید. این بودجه بسیاری از سازمان‌ها از جمله موزه‌ها، باغ‌وحش‌ها، آکواریوم‌ها، مدارس و سایر سازمان‌های اجتماعی را حمایت کرد.

شل
شرکت شل که از سال ۱۹۰۷ فعالیتش را آغاز کرده، امروز و پس از گذشت یک قرن، ارزش بازاری به مبلغ ۴/۱۹۵میلیارد دلار پیدا کرده است. این شرکت در سال ۱۹۹۷، طی برنامه‌ای تمرکزش را بر آفریقا، آسیا، خاورمیانه و آمریکای جنوبی قرار داد و پروژه‌هایی را برای بهبود بخشیدن دسترسی افراد این منطقه به انرژی مقرون به صرفه و قابل اطمینان در دستور کار قرار داد. همچنین برنامه‌ای برای مقابله با آلودگی و ازدحام شهرها و کمک به کارآفرینان آفریقایی که سعی در رشد کسب‌وکارشان داشتند، اختصاص داد.

طی برنامه اهدای کارکنان، آنها سالانه ۵هزار و ۵۰۰ دلار به این امور اختصاص می‌دهند و سعی کرده‌اند که آن را به ۵ میلیارد دلار در سازمان‌هایی که تمایل دارند، افزایش دهند. این شرکت همچنین ۲۰ میلیون دلار به دانشگاه تگزاس در آستن اختصاص داد. فراتر از همه این موارد، کمک‌های مالی این شرکت به عاملی تبدیل شده که بیش از ۳۵ هزار شغل به وجود بیاید.

مایکروسافت
زمانی که پل آلن و بیل گیتس اولین شرکت‌شان یعنی  Traf-O-Dataرا در سال ۱۹۷۲ تاسیس کردند که در آن کامپیوتری را ارائه می‌دادند که اطلاعات ترافیک جاده‌ای را می‌خواند و گزارش‌هایی را برای مهندسان ترافیک می‌فرستاد، احتمالا هیچ ایده‌ای نداشتند که شرکت بعدی‌شان در سه سال آینده چقدر موفق خواهد بود. طی ۴۰ سال گذشته، مایکروسافت به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید نرم‌افزار در جهان تبدیل شده و همچنین به عنوان یکی از ارزشمندترین برندها در جهان مطرح است. ارزش بازار این شرکت ۸/۳۴۰ میلیارد دلار است. اولین برنامه اهدای کارکنان شرکت مایکروسافت به سال ۱۹۸۳ بازمی‌گردد، ۲۰۰ کارمند همکاری کردند تا ۱۷ هزار دلار برای سازمان‌های مختلف جمع‌آوری شود.

در سال ۲۰۱۵، کارمندان مایکروسافت این مبلغ را به ۱۲۵میلیون دلار افزایش دادند که در نوع خود رکوردی محسوب می‌شد و این مبلغ به ۱۸هزار سازمان و مدرسه در سرتاسر جهان اختصاص یافت. امروز این مبلغ به یک میلیارد دلار افزایش پیدا کرده و ۵/۲میلیون ساعت خدمات داوطلبانه از سوی کارمندان مایکروسافت ارائه می‌شود.

این در حالی است که خود این شرکت نیز یکی از سخاوتمندترین سازمان‌های جهان به شمار می‌رود.شرکت مایکروسافت بیش از ۵/۸میلیارد دلار به صورت نقد، ارائه خدمات و نرم‌افزار اهدا کرده که علاوه بر این مبلغ، تخمین زده شده بیل گیتس و همسرش ملیندا نیز ۲۸میلیارد دلار به موسسه بیل و ملیندا گیتس از زمانی که در سال ۲۰۰۰ افتتاح شد، اهدا کرده‌اند.



محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.