ACCPress.com – تازه های حسابداری

بخشنامه ۱۲۳۹۲/۲۰۰ مورخ ۹۱/۶/۲۱(ابلاغ بخش های مالیاتی قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور توسط سازمان امورمالیاتی)

توضیح سایت: برای این بخشنامه دادنامه دیوان عدالت اداری صادر شده است.

قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده (۱۰۴) قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۰۱/۰۵/۱۳۹۱ مجلس شورای اسلامی که در روز پنجشنبه مورخ ۰۹/۰۶/۱۳۹۱ با شماره ۱۹۶۵۸ در روزنامه رسمی کشور آگهی گردیده است، جهت اجراء‌ابلاغ می گردد. ضمناً‌برخی از مواد آن که دارای احکام مالیاتی می باشد به شرح ذیل مورد تأکید قرار می گیرد.

.

ماده ۸- در ماده (۱۰۴) قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۰۳/۱۲/۱۳۶۶ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن، عبارت «پنج درصد (۵%) آن به عنوان علی الحساب مالیات مؤدی (دریـافت کننـدگان وجـوه) کسر و ظرف سی روز» حـذف و عـبارت «سـه درصـد (۳%) آن به عنوان علی الحساب مؤدی (دریافت کنندگان وجوه) کسر و تا پایان ماه بعدی» جایگزین می گردد.

 .

ماده ۹-  کلیه دستگاههای اجرایی موضوع ماده (۲) این قانون که طرف قرارداد با پیمانکاران و مهندسین مشاور می باشند مکلفند مالیات و عوارض مربوط به هر صورت وضعیت را ظرف یک ماه از دریافت صورت وضعیت پرداخت نمایند در غیر این صورت دستگاه مذکور، مشمول پرداخت اصل مالیات و عوارض متعلق و جریمه های مربوط به آن می گردد.(اصلاح شد)

..

ماده ۱۰- دولت مکلف است به منظور تسریع در پرداخت مطالبات پیمانکاران طرحهای صنعتی و معدنی در چهارچوب بودجه سنواتی اوراق مشارکت منتشر نماید. این اوراق می تواند در بورس اوراق بهادار معامله شود و برای پرداخت مالیات و خرید شرکتهای دولتی از سازمان خصوصی سازی مورد استفاده قرار گیرد.

..

ماده ۱۲- کارگران ایرانی اعزامی موضوع قراردادهای صدور خدمات فنی به خارج از کشور به شرط داشتن گواهینامه شغلی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پرداخت هرگونه عوارض و مالیات معاف می باشند.

..

ماده ۱۷- افزایش سرمایه بنگاههای اقتصادی ناشی از تجدید ارزیابی دارایی های آنها، از تاریخ لازم الاجراء‌شدن این قانون به مدت پنج سال از شمول مالیات معاف است مشروط بر آنکه متعاقب آن به نسبت استهلاک دارایی مربوطه و یا در زمان فروش، مبنای محاسبه مالیات محاسبه گردد و بنگاه یاد شده طی پنج سال اخیر تجدید ارزیابی نشده باشد. آئین نامه اجرایی این ماده به وسیله معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و وزارت امور اقتصادی و دارایی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه شود و حداکثر ظرف شش ماه از تاریخ لازم الاجراء‌ شدن این قانون به تصویب هیأت وزیران می رسد.

..

بنابراین با عنایت به مقررات قانون فوق الذکر از تاریخ لازم الاجراء‌ شدن قانون مذکور (۲۵/۰۶/۱۳۹۱) پرداختهای مشمول مالیات تکلیفی موضوع ماده ۱۰۴ قانون مالیاتهای مستقیم و موارد اضافه شـده در اجـرای تبـصره (۵) مـاده مذکور، تـوسط اشـخاص صـدر ایـن مـاده مـشمول کسر ۳% علی الحساب مؤدی می باشد که می بایست پرداخت های هر ماه حداکثر تا پایان ماه بعد به حساب اداره امور مالیاتی واریز گردد. پرداختهای انـجـام شـده قـبل از لازم الاجراء‌ شدن ایـــن قـانـون، از حـیـث میـزان علی الحساب مالیات قابل کسر و موعد پرداخت تابع مقررات قبل از اصلاح ماده ۱۰۴ ق.م.م می باشد.

..

 

علی عسکری

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور

..

—————————————————————-

لینک مرتبط:

قانون را فارسی بخوانیم!

.

 

نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
icon برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
 • نوشته: مدیر سایت
 • تاریخ: 1 اکتبر 2012
 • ۱۴ نظر
 • آمار : 18,604 بازدید
 • massi در ساعت 5:32 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2012

  باسلام و خسته نباشید
  میشه آخرین اخیار و تغییرات حسابداری راه به میل ارسال کنید .

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اکتبر 10th, 2012 8:04 ق.ظ:

  با سلام و احترام
  لطفا از این مسیر مراحل عضویت را طی کنید تا پستهای سایت به صورت روزانه برای شما ارسال شود:
  عضویت
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  جعفریان در ساعت 10:56 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2012

  برای حمایت از تولید بهتر بوداخذ ۲۵درصد مالیات از سود شرکتهای تولیدی کمتر میشد و۱۵درصد میشد.

  [پاسخ]

  غلامپور پاسخ در تاريخ اکتبر 22nd, 2012 5:29 ب.ظ:

  با سلام و احترام
  تجربه و سابقه نشان داده که نرخ کمتر و یا در مجموع مالیات کمتر تاثیری در تولید و به عبارتی ” حمایت از تولید ” نداشته و ندارد/

  [پاسخ]

  باقری در ساعت 8:54 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: نوامبر 2012

  با سلام
  ایا در یافت مفاصا حساب از دارایی بابت پرداخت مالیات ماده ۱۰۴ ق م م مربوط به پروژه های عمرانی ضرورت دارد یا خیر ؟ در صورت امکان متن بخشنامه را به آدرس اینجانب ارسال فرمائید .

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ نوامبر 4th, 2012 9:12 ق.ظ:

  باسلام و احترام
  بنده تاکنون قانون الزام آوری برای ارائه مفاصا حساب پرداخت ماده ۱۰۴ ندیده ام چراکه این موضوع تکلیف کارفرماست که قاعدتا بعد از کسر و پرداخت هر صورت وضعیت , ۵% آنرا می پردازد و رسید دریافت میکند.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  مجتبی چهارلنگی در ساعت 10:03 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: دسامبر 2012

  باسلام وعرض خسته نباشیدخدمت شما وهمکاران محترمتان
  روز بیمه را بر تمام بیمه گران و بیمه گذاران تبریک میگویم.
  میخواستم بدونم که این تصحیح قانون مالیات تکلیفی از ۵% به ۳% شامل قراردادهایی که قبل از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون بسته شده اند نیز میشود یا خیر؟چرا که بنده قراردادی با یکی از شرکتها دارم که در مردادماه ۹۱ منعقد شده است،حال کارفرما مبنای محاسبه مالیات تکلیفی را ۳% قرارداده و صورت وضعیت را طبق بخشنامه جدید مالیاتی محاسبه نموده است.
  قبلاً از راهنمایی شما کمال تشکر را دارم.

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ دسامبر 3rd, 2012 10:28 ب.ظ:

  با سلام و احترام و تشکر از اظهار لطف شما
  بله در متن قانون و بخشنامه هم به لازم الاجرا بودن از تاریخ ابلاغ اشاره شده و به تاریخ انعقاد توجهی ندارد.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  صدیق در ساعت 3:07 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: فوریه 2013

  سلام به یکی از کارمندانم ۸۵۰۰۰۰۰ ریال حقوق ماهیانه پرداخت می کنم میخواهم مالیات حقوق پرداخت نکنم بایستی توی کدوم ایتم بیارم

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ فوریه 4th, 2013 8:59 ق.ظ:

  باسلام و احترام
  مواردی از حقوق که مشمول کسر نیستند در ماده ۹۱ قانون مالیاتها آمده است.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

  شاپور مسگرزاده در ساعت 10:57 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2013

  با سلام ، با توجه به اینکه بخشنامه کاهش مالیات از ۵ به ۳ درصد، در شهریورماه صادر شده است لذا برخی از کارفرمایان کاهش مالیات را از صورت وضعیت های مهرماه پیمانکاران اعمال می نمایند در حالی که صورت وضعیت فاکتوری محسوب می شود که در پایان ماه صادر می شود و بنظر می رسد می بایست از صورت وضعیت شهریورماه اعمال گردد. با تشکر مسگرزاده

  [پاسخ]

  baran123 در ساعت 4:18 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: ژانویه 2014

  سلام
  چه مزایایی از حقوق شامل حق بیمه نمی شوند و آیا حتما باید لیست بیمه و دارایی در پایان هر ماه باهم برابر باشند؟

  [پاسخ]

  سعید اربابی در ساعت 4:08 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: اکتبر 2015

  باسلام،ایا اصلاح نرخ مالیات تکلیفی از۵% به ۳% در خصوص اتباع خارجی نیز مصداق دارد

  [پاسخ]

  ارسال نظر

  نام:

  ایمیل:

  وب سایت:

  متن و پیام شما: