نرم افزارحسابداری صدگان

کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای به زودی بسته می‌شوند

0 118

حسابداراپ

مهدی ضیغمی رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی در پاسخ به ۵ پیشنهاد مطرح شده از سوی اتاق بازرگانی اراک برای رفع برخی مشکلات فعالان صنعتی و صادرکنندگان گفت:

قبل از سال ۱۴۰۱ کمیته اقدام ارزی در سازمان توسعه تجارت مستقر بود. رئیس این کمیته سازمان توسعه تجارت بود ولی از سال ۱۴۰۲ کمیسیون اقدام ارزی داریم. در بانک مرکزی مستقر است. رییس آن نیز بانک مرکزی است و ما عضو کمیسیون هستیم.

وی درخصوص صادرکنندگانی که در سال ۱۳۹۷ صادرات خود به بازارهای هدف از جمله عراق، افغانستان و ارمنستان را به صورت ریالی انجام داده اند. اما به استناد دستورالعمل ها و بخشنامه ها ملزم به رفع تعهد به صورت دلاری شده اند. اظهار کرد: بعد از یکسال IT بانک مرکزی توانست مسئله اش را حل کند. از ۲۰ شهریور درگاه سازمان توسعه باز می شود و دوستان می توانند به صورت ریالی مسئله شان را حل کنند. تا آخر شهریورماه مسئله صادرات ریالی سال ۹۷ برای همیشه حل می شود .

وی در خصوص مشکلاتی که مغایرت ارزش گذاری قیمتی کالاهای صادراتی توسط گمرک ایران در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۷ که بدنبال تغییرات قیمتی ارز صورت گرفته. مشکلاتی برای فعالان اقتصادی و صادرکنندگان ایجاد کرده است. گفت: آن زمان گمرکات بهم متصل نبودند. قیمت های متفاوتی بویژه در حوزه گل در فرودگاه و گمرکات مرزی اعمال می شد. شرکت ها را دچار مشکلاتی در حوزه تعهدات ارزی می کرد. برای رسیدگی به این مشکل مصوبه ای هفته قبل در کمیسیون اقدام ارزی تصویب شده. بر اساس آن قیمت های سال ۹۸ مجددا در کمیته ای مورد بررسی قرار می گیرد. پس از بررسی، نتایج به کمیسیون اقدام ارزی می آید. امیدواریم مسئله کسانی که این مشکلات را دارند رفع شود.

روش های بازگشت ارز متنوع شود

وی درخصوص پیشنهاد ثبت اطلاعات فروش ریالی آن دسته از فعالان اقتصادی استان مرکزی در سامانه جامع تجارت که از مردادماه ۹۷ تا پایان سال ۹۷ صادرات ریالی داشته اند. نیز اظهار کرد: این پیشنهاد را چندین بار به کمیسیون برده ایم. ولی برخی اعضا مطلقا قبول نکرده اند. که بعد از ۱۴۰۰ سامانه برای صادرات ریالی باز شود. قطعا باز هم مخالفت خواهند کرد.

پندار سیستم

وی با بیان اینکه تا امروز بسیار تلاش شده است. روش های بازگشت ارز متنوع شود. چون ما نتوانسته ایم روی بحث قیمت ارز و آزاد شدن به نتیجه برسیم. افزود: معتقدم اگر این سخت گیری کمتر شود. صادرات قطعا زیاد می شود. بویژه اینکه بسیاری از کالاهایی که به خاطر قیمت ارز در حال حاضر به صورت قاچاق صادر می شود. به ساختار قانونی و روال اصلی بازمی گردد.

ضیغمی گفت: در این زمینه بسیار بحث کردیم. ولی این بحث در جلسات به شروع هم نمی رسد. در اول جلسه گفته می شود که در مورد نرخ ارز کسی حق ندارد بحث کند. خط قرمزی در این خصوص ترسیم شده است. تنها کاری که می توانیم انجام دهیم استفاده از روش های جایگزین است. تا جایی که امکان دارد با استفاده از روش های جایگزین شرایط را برای صادرکنندگان کالاهای غیر نفتی به جز حوزه فلزات رنگین، پتروشیمی و فراورده های نفتی تسهیل کنیم.

بانک مرکزی صادرات ریالی را به رسمیت نمی شناسد

وی افزود: در حال حاضر بانک مرکزی علیرغم تلاش های بسیاری که ما انجام دادیم. صادرات ریالی را به رسمیت نمی شناسد. توافقی صورت گرفته است. براساس آن کارت های اجاره ای بزودی بسته می شوند. احتمالا از یکی دو هفته آینده روند بسته شدن این کارت ها صورت می گیرد. این یک چالشی را برای کسانی که ریالی صادر می کنند ایجاد می کند. ممکن است نتوانند کوتاژ را خریداری کنند. دچار چالش های دادگاهی شوند.

وی افزود: در حال حاضر بحث واردات شمش طلا می تواند بسیار به صنایع کمک کند. چون نیازی نیست به بانک مرکزی فروخته شود. می تواند در بازار آزاد فروش برود. منعی هم در این خصوص وجود ندارد. نرخی که می تواند ایجاد کند بسیار مناسب است.

ضیغمی گفت: ما خیلی فشار بر روی بحث صادرات ریالی گذاشتیم. امیدوارم در بحث افغانستان با پیشنهادی که ما دادیم صادرات ریالی را با یک مدلی باز کنند. ولی برای عراق فعلا برنامه ای برای باز کردن صادرات ریالی وجود ندارد. بانک مرکزی این مهم را قبول نمی کند.

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.