نرم افزارحسابداری صدگان

تغییرات سن و تعیین حقوق بازنشستگی در لایحه برنامه هفتم توسعه

7 5,099

حسابداراپ

▫️طبق لایحه برنامه هفتم توسعه حداقل سن لازم برای بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور برای زنان ۴۵ و مردان ۵۰ سال‌ تعیین شده است.بیمه شده در صورت داشتن مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر‌ می‌تواند پس از رسیدن به شرایط بازنشستگی همچنان به کار خود ادامه دهد، مشروط به اینکه سن وی بالاتر از ۶۵ سال نباشد.

صندوق‌‌های بازنشستگی که شرط سنی بازنشستگی مشمولان آن‌ها ۶۰ سال و بالاتر‌ می‌باشد از مفاد این حکم مستثنی‌ می‌باشند.

در مورد صندوق‌‌های بازنشستگی که مبنای حداقل سن بازنشستگی تعیین نشده است حداقل سن لازم برای بازنشستگی ۵۳ سال در سال اول برنامه‌ می‌باشد.

پندار سیستم

– میانگین ۵ سال آخر بیمه پردازی ملاک تعیین حقوق بازنشستگی خواهد شد.

بر اساس ماده ۶۷ لایحه برنامه هفتم توسعه، میزان مستمری بازنشستگی در تمامی صندوق‌ها و سازمان‌های بازنشستگی از سال اول برنامه عبارت است از یک سی‌ام متوسط حقوق یا دستمزد ماهیانه مشمول کسور فرد در پنج سال آخر بیمه پردازی ضرب در سنوات پرداخت حق بیمه مشروط بر آن که از سی و پنج سی‌ام متوسط مذکور بیشتر نباشد معادل یک دوم جمع قدر مطلق درصد افزایش ضریب سالانه حقوق یا دستمزد طی سه سال آخر به حقوق یا مستمری محا سبه شده فوق اضافه می‌گردد.
محل تبلیغ شما

7 نظرات
 1. مهدی می گوید

  کارگرانی که ۱۸سال سابقه کار در مشاغل سختی وزیان آور کار کردن ومی خواستن ۲ سال دیگر بازنشست بشن حالا با قانون جدید برنامه هفتم توسعه باید با ۲۵ سال سابقه باز نشست بشن یا این قانون برای کسانی که از این تاریخ به بعد استخدام شدن تعلق میگره؟

 2. مهدی می گوید

  این حکومت فقط در گرفتن بیمه و مالیات از کارگران و قشر ضعیف با دقت عمل میکند .سال بسال ارزش حقوق کمتر شده و دستاورد جدیدشان هم که بیشترین ظلم در حق کارگران است برای کم کردن اثر سوءمدیریت چندین ساله خودشان

 3. عباس می گوید

  من هیجده سال کار کردم سی وهشت سالم هست با این برنامه فرق من با کسی که اداری کار کرده درچیه

 4. کیوان فرح بخش می گوید

  بین سن و سابقه باید فرق بگذارند کسی که لیانس می گیرد بعد فوق لیسانس بعد دکترا و بعد شروع به کار می کند آیا می تواند با کسی که با سن ۱۸ سال شروع به کار می کن ۳۵ سال سابقه را پر کند سن را با لاببرند ولی سابقه را نبرند چون تحصیل کردگان بسیار ضرر می کنند و قبل از بازنشستگی می میرند

 5. م ح ر می گوید

  وقتی حق بیمه کارگر رو با حقوق روز دریافت می کنند چه دلیلی دارد حقوق بازنشستگی را بر اساس میانگین پنج سال آخر پرداخت کنند ؟!!! این ظلم روشن است . با این وضع تورم و هزینه هائی که بواسطه پیری پیش می آید ، حتی زنده هم نمیشه ماند ! چه برسد به زندگی !

 6. احمد می گوید

  به نظر میرسه دولت بهترین راه خل مشکلاتشو در له کردن زیر مجموعه خودش میبینه

 7. ش می گوید

  بیمه ها خیلی زرنگ تشریف دارند.چطور موقع کسر ۳۰ درصد حق بیمه از کارمند و خوردن و ریخت و پاششون چرا به فکر این روزها نبودند که حالا کارگر باید عمر و سلامتیش و بزاره تا کوتاهی و بی مسئولیتی آقایون و تعدیل و تزار کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.