نرم افزارحسابداری صدگان

تحقق درآمد‌های مالیاتی ۱۴۰۲ ازنظررییس جدیدسازمان امور مالیاتی

1 480

حسابداراپ

 سید هادی سبحانیان در پاسخ به سوالی در مورد چالش‌های این سازمان در سال گذشته، به ویژه در خصوص مودیان مربوط به تبصره ماده ۱۰۰ که سال گذشته مالیات‌های آن‌ها به شدت افزایش یافته بود، گفت: هوشمند سازی اقتضائاتی دارد و یکی از برنامه‌های اصلی ما ارتباط تنگاتنگ با فعالان اقتصادی در اخذ نظرات است.

وی با بیان اینکه برگزاری جلسات ما را به نگا‌ه‌های مشترکی در این حوزه خواهد رساند، گفت: حتما دعب فعالان اقتصادی ما این است که مالیات حقه خود را پرداخت کنند و تنها می‌خواهند مالیاتی که پرداخت می‌کنند حق باشد و بیش از آن چیزی که باید پرداخت کنند از آن‌ها اخذ نشود. این جلسات مشترک برگزار خواهد شد و نگاه ما به فعالان اقتصادی مثبت است.

سبحانیان ادامه داد: نکته دیگری که باید بیش از پیش تقویت شود این است که باید بتوانیم اطلاع‌رسانی‌ها را افزایش، و فرهنگ مالیاتی را توسعه دهیم. ضمن اینکه باید جامعه نخبگانی را درگیر کنیم و بحث مالیات را به یک مطالبه اجتماعی تبدیل کنیم. باید این موضوع را تبیین کنیم که مالیات حقه، در حقیقت جزو حقوق ملت است.

وی با اشاره به اینکه مالیاتی که اخذ می‌شود صرف عمران و ساخت زیرساخت‌ها می‌شود، گفت: در نتیجه اخذ مالیات سبب افزایش رفاه و آسایش برای کل حاکمیت می‌شود. این موضوع باید مطالبه مردم باشد تا بتوانیم مالیات را اصولی، عادلانه و شفاف اخذ کنیم و برای رفاه مردم هزینه کنیم.

پندار سیستم

تلاش برای وصول درآمد‌های دولت از طریق گسترش چتر مالیاتی/ قانون بودجه مورد نظر سازمان امور مالیاتی نبود

رییس سازمان امور مالیاتی در پاسخ به سوالی در مورد مالیات در بودجه سال ۱۴۰۲ و امکان تحقق این درآمد‌ها با توجه به تغییرات مجلس (افزایش معافیت‌ها و اضافه شدن مالیات بر مجموع درآمد) گفت: آن چیزی که در نهایت در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید همان مواردی نبود که مورد نظر سازمان امور مالیاتی بوده باشد.

وی تاکید کرد: درآمد‌های مالیاتی در بودجه افزایش پیدا کرد این موضوع علیرغم این بود که برخی احکام تصویب شده در مجلس درآمد‌های مالیاتی را کاهش داده است. در عین حال در سازمان امور مالیاتی تلاش داریم تا ضمن اصلاح و تقویت رویکرد‌های گذشته، چتر مالیاتی را گسترش دهیم و جلوی فرار مالیاتی را بگیریم. براین اساس سعی می‌کنیم از مسیر‌های شفاف و عادلانه درآمد‌هایی که براساس قانون بودجه بر عهده ما قرار گرفته است را اجرا کنیم.

امکان تحقق عملی مبارزه با فرار مالیاتی با مکانیزم‌های صحیح و روشن

سبحانیان در خصوص بحث‌هایی که در مورد تامین درآمد‌های مالیاتی از طریق مبارزه با فرار مالیاتی مطرح می‌شود، گفت: به دلایل مختلف در کشور ما به موضوع مبارزه با فرار مالیاتی بسیار پرداخته شده، اما باید به صورت عملیاتی و با مکانیزم‌های صحیح و روشن این اتفاق رقم بخورد. معتقد هستیم که در این زمینه کار برای انجام دادن زیاد است و یکی از برنامه‌های اصلی ما کار برای مقابله با فرار مالیاتی است.

محل تبلیغ شما

1 نظر
  1. منصور می گوید

    ای کاش فقط مردم عادی فرار مالیاتی داشتند. آستان مقدس، نیروهای نظامی و خواص هم که خداروشکر شفاف

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.