نرم افزارحسابداری صدگان

درآمد کمتر از ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان نیاز به اظهارنامه مالیاتی ندارد

2 1,258

حسابداراپ

سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص ظرفیت قانونی تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم و تسهیل پرداخت مالیات برای مودیان مالیاتی، اطلاعیه‌ای صادر کرد.

۱- با هدف افزایش دامنه شمول تبصره ماده ۱۰۰، با اخذ موافقت مرجع قانونی ذیربط مقرر شد سقف فروش کالا و خدمت مشمول این تبصره به ۱۰۰ برابر معافیت موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم یعنی ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان افزایش یابد.

بدین ترتیب، همه اصحاب کسب و کار که در سال ۱۴۰۰ فروش آن‌ها کمتر از این میزان باشد، می‌توانند از تسهیلات تبصره بهره‌مند شوند.

سقف تبصره ماده ۱۰۰ پارسال حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بود. طبعاً مؤدیانی که میزان فروش آن‌ها بر اساس پایگاه اطلاعات سازمان امور مالیاتی بیش از ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان باشد، امکان استفاده از این تسهیلات را نخواهند داشت و باید نسبت به ارائه اظهارنامه اقدام کنند.

۲- به منظور رعایت اصل عدالت در مالیات ستانی، مقرر شد تعیین مالیات مقطوع برای هر یک از مؤدیان بر اساس اطلاعات مالی ثبت شده تاکنون از آن‌ها در سامانه‌های سازمان تعیین شود.

پندار سیستم

این اطلاعات شامل مبالغ واریز به دستگاه‌های کارتخوان متعلق به مؤدیان، اطلاعات خرید و فروش آن‌ها در گزارش‌های فصلی معاملات، میزان مالیات پرداختی پارسال و سایر اطلاعات مرتبط است.

مؤدیان با ورود به درگاه الکترونیکی سازمان امور مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir و با وارد کردن کد ملی خود می‌توانند ضمن مشاهده اطلاعات خود، از مبلغ مالیات مقطوع تعیین شده اطلاع حاصل کرده و نسبت به پرداخت یا تقسیط آن اقدام کنند.

۳- با توجه به افزایش هزینه‌های مشاغل و اصحاب کار در ایام کرونا، ضرایب فعالیت همه مشاغل که درآمد مشمول مالیات سال ۱۴۰۰ بر اساس آن محاسبه می‌شود، به طور معناداری تعدیل شد و تناسب میان مالیات تشخیصی سال قبل و مالیات تعیین شده برای سال ۱۴۰۰ مورد توجه قرار گرفت. مع الوصف، مؤدیانی که از مالیات مقطوع تعیین شده ناخشنود باشند، همچنان می‌توانند به جای استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ نسبت به ارائه اظهارنامه اقدام نمایند.

۴- مشاغلی همچون بنگاه‌های املاک، نمایشگاه‌های اتومبیل، نمایندگی‌های بیمه، دفاتر اسناد رسمی و حق العمل کاران که ادعا می کنند بخشی از مبالغ واریزی به حساب پوزهای آن‌ها فاقد ماهیت فروش است، برای استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ می‌توانند اطلاعات فروش مستند خود را از طریق اتحادیه‌ها یا تشکل‌های صنفی مربوط به معاونت درآمد‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی ارائه و یا گزینه ارسال اظهارنامه را انتخاب کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

محل تبلیغ شما

2 نظرات
  1. علی می گوید

    بخشنامه اصل را ضمیمه کنید

  2. manager می گوید

    بروی کلمه “اطلاعیه” کلیک کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.