نرم افزارحسابداری صدگان

چکهای در راه هم قابل استعلام می شوند

0 687

حسابداراپ

 در راستای اجرای قانون چک، تا پایان فروردین ۱۴۰۱، امکان استعلام چک‌های تسویه نشده صادرکنندگان و چک‌های تضمینی فراهم می‌شود.

آمنه نادعلی‌زاده سخنگوی اجرای قانون چک گفت: بانک مرکزی از سال ۹۷ سامانه استعلام چک برگشتی را راه اندازی کرد. بر اساس این اقدام هرکسی که قصد مبادله با چک را داشت میتوانست سوابق چک‌های برگشتی صادرکننده را استعلام بگیرد.

وی ادامه داد: در قانون صدور چک تصویب شد علاوه بر سوابق چک برگشتی باید چک‌های تسویه نشده صادرکنندگان (چک‌های در راه) نیز اعلام شود. از سال ۱۴۰۰ که سامانه صیاد راه‌اندازی شد و چک‌های جدید در آن ثبت شد این امکان برای بانک مرکزی برقرار شد که امکان استعلام چک‌های درراه صادرکننده را نیز فراهم کند. سرویس مربوطه تکمیل شده است و با راه‌اندازی زیر ساخت پیامکی سامانه صیاد این زیر ساخت نیز آماده خواهد شد.

پندار سیستم

نادعلی زاده در پاسخ به این سوال که این سامانه چه زمانی شروع به فعالیات می‌کند، بیان کرد: این سامانه حداکثر تا آخر فرودین ماه آماده خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که امکان استعلام چک‌های تضمین شده از چه زمانی برقرار خواهد شد، گفت: لزوم استعلام چک‌های تضمین شده از اردیبهشت ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی تصویب و به دستگاه‌ها ابلاغ شد. از زمان ابلاغ قانون، بانک مرکزی زیر ساخت‌ها را آماده کرده و در حال حاضر امکان ثبت چک‌های تضمینی در سامانه صیاد فراهم است و تا پایان فروردین ماه تمام چک‌های تضمین شده مجهز به شناسه صیادی می‌شوند.

سخنگوی اجرای قانون چک بیان کرد: با این اقدام، گیرنده چک تضمینی می‌تواند از طریق شناسه صیادی صحت چک را استعلام بگیرد و اطمینان حاصل کند که آیا این چک به نفع ایشان ثبت شده است یا خیر.

منبع: صدا و سیما

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.