حسابان وب

تفاوت هزینه انتقال خودرو در مراکز تعویض پلاک و دفاتر اسناد

0 349
آکادمی محسن قاسمی

این روزها بحث مقایسه‌ هزینه انتقال سند خودرو در دفاتر اسناد و مراکز تعویض پلاک داغ شده است؛ در این گزارش به مقایسه هزینه نقل‌و‌انتقال ۱۰ خودرو پرخرید و فروش بازار در مراکز تعویض پلاک و دفاتر اسناد رسمی پرداخته‌ایم.
به گزارش تسنیم؛ از ابتدای سال جاری، شهروندانی که قصد دریافت نوبت برای تعویض پلاک خودرو از مراکز تحت نظر پلیس را داشتند، با اجبار پرداخت آنلاین مالیات نقل و انتقال خودرو مواجه شدند.

پیش از این، مبالغ مالیات نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی اخذ می‌شد اما با تغییر ریل صدور سند خودرو از مسیر دفاتر اسناد رسمی به سمت پلیس راهور، قانونگذار در بودجه ۱۴۰۱ قید کرد که مالیات در مرحله تعویض پلاک اخذ شود!

اتخاذ این تصمیم و اجرای این قانون سبب شد تا هزینه‌های نقل و انتقال خودرو در مراکز تعویض پلاک با افزایش مواجه شود؛ اما آیا این به معنای اثبات ادعای دفاتر اسناد رسمی در لزوم تداوم تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی (کانون‌های سردفتران و دفتریاران) است که مدعی هستند هزینه‌های مردم در تنظیم سند در مراکز تعویض پلاک کاهش نمی‌یابد؟!

پاسخ قاطع در یک کلمه این است: «نه!»

با این حال در هفته‌های اخیر و با اجباری شدن پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو پیش از انجام تعویض پلاک، باز هم بحث مقایسه‌ هزینه انتقال سند خودرو در دفاتر اسناد با مراکز تعویض پلاک داغ شده است و هر چند افراد آگاه‌ می‌دانند که هزینه‌ها در مرکز تعویض پلاک بسیار پایین‌تر از محضر است اما برخی در حال ایجاد موجی دروغین در جامعه هستند که همچنان معامله‌گران و خریداران خودرو را ترغیب به تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی کنند!

بر این اساس چند خودرو را ملاک بررسی خود قرار دادیم تا بدانیم هزینه تنظیم سند آنها در دفتر اسناد و مرکز تعویض پلاک در سال ۱۴۰۱ چقدر آب می‌خورد!

مقایسه پژو پارس

نخستین خودرویی که در این گزارش قصد مقایسه آن را داریم، پژو پارس مدل  ۱۴۰۰ است که هزینه تنظیم سند قطعی آن در محضر به این شرح است: مالیات یک میلیون و ۲۹۶ هزار تومان، مجموع حق‌الثبت و کاداستر یک میلیون و ۲۹۶ هزار تومان (معادل مالیات)، حق‌التحریر (سهم دفتر) ۵۲۶ هزار و ۶۰۰ تومان، ارزش افزوده حق‌التحریر ۴۷ هزار ۳۹۴ تومان، هزینه صدور الکترونیکی سند رسمی ۱۵ هزار تومان.

به این ترتیب جمع کل هزینه نقل و انتقال سند پژو پارس مدل  ۱۴۰۰ در محضر معادل ۳ میلیون و ۱۸۰ هزار و ۹۹۴ تومان به اضافه عوارض شهرداری است!

حال اگر بخواهید پژو پارس مدل ۱۴۰۰ را در مرکز تعویض پلاک منتقل کنید، باید یک میلیون و ۲۹۶ هزار تومان هزینه مالیات و ۳۷۵ هزار تومان هزینه پلاک را پرداخت کنید که در مجموع یک میلیون ۶۷۱ هزار تومان به اضافه هزینه عوارض شهرداری می‌شود.

بنابراین نقل و انتقال پژو پارس مدل ۱۴۰۰ در مرکز تعویض پلاک یک میلیون و ۵۰۹ هزار و ۹۹۴ تومان به نسبت هزینه ثبت همین مدل خودرو در دفاتر اسناد رسمی، ارزانتر تمام می‌شود!

مقایسه تیبا

در حال حاضر هزینه تنظیم سند قطعی تیبا مدل ۱۴۰۰ در دفتر اسناد رسمی به این شرح است: مالیات نقل و انتقال خودرو ۹۲۷ هزار تومان، حق‌الثبت و کاداستر ۹۲۷ هزار تومان، حق‌التحریر (سهم دفتر اسناد) ۴۶۷ هزار و ۸۰۰ تومان، ارزش افزوده حق‌التحریر ۴۲ هزار و ۱۰۲ تومان و هزینه صدور الکترونیکی سند رسمی ۱۵ هزار تومان.

به این ترتیب جمع کل هزینه انتقال سند مالکیت تیبا مدل ۱۴۰۰ در دفاتر اسناد رسمی معادل ۲ میلیون و ۳۷۸ هزار و ۹۰۲ تومان به اضافه عوارض شهرداری است.

حال اگر بخواهید تیبا مدل ۱۴۰۰ را در مرکز تعویض پلاک منتقل کنید، باید ۹۲۷ هزار تومان هزینه مالیات و ۳۷۵ هزار تومان هزینه پلاک را پرداخت کنید که در مجموع یک میلیون و ۳۰۲ هزار تومان به اضافه هزینه عوارض شهرداری است.

بنابراین نقل و انتقال تیبا مدل ۱۴۰۰ در مرکز تعویض پلاک یک میلیون و ۷۶ هزار و ۹۰۲ تومان ارزان‌تر است.

مقایسه برلیانس

هزینه تنظیم سند قطعی برلیانسh 330 اتوماتیک مدل ۱۳۹۶ در دفتر اسناد رسمی در سال ۱۴۰۱ به این شرح است: مالیات به مبلغ یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان، حق‌الثبت و کاداستر در مجموع یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان، حق‌التحریر (سهم دفتر اسناد) ۵۳۲ هزار تومان، ارزش افزوده حق‌التحریر ۴۷ هزار و ۸۸۰ تومان، هزینه صدور الکترونیکی سند رسمی ۱۵ هزار تومان.

به این ترتیب جمع کل هزینه انتقال سند برلیانسh 330 اتوماتیک مدل ۱۳۹۶ در محضر معادل ۳ میلیون و ۲۹۴ هزار و ۸۸۰ تومان به اضافه عوارض شهرداری است.

حال اگر بخواهید برلیانسh 330 اتوماتیک مدل ۱۳۹۶ را در مرکز تعویض پلاک منتقل کنید، باید یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان هزینه مالیات و ۳۷۵ هزار تومان هزینه پلاک را پرداخت کنید که در مجموع یک میلیون ۷۲۵ هزار تومان به اضافه هزینه عوارض شهرداری است.

بنابراین نقل و انتقال برلیانسh 330 اتوماتیک مدل ۱۳۹۶ در مرکز تعویض پلاک یک میلیون و ۵۶۹ هزار و ۸۸۰ تومان ارزان‌تر است.

مقایسه سمند

امسال هزینه تنظیم سند قطعی سمند LX بنزینی مدل ۱۳۹۸ در دفتر اسناد رسمی به این شرح است: مالیات به مبلغ ۹۵۲ هزار تومان، حق‌الثبت و کاداستر در مجموع ۹۵۲ هزار تومان، حق‌التحریر (سهم دفتر اسناد) ۴۷۷ هزار و ۸۰۰ تومان، هزینه صدور الکترونیکی سند رسمی ۱۵ هزار تومان.

بنابراین جمع کل هزینه انتقال سند سمند LX بنزینی مدل ۱۳۹۸ در محضر معادل ۲ میلیون و ۴۳۸ هزار و ۲۰ تومان به اضافه عوارض شهرداری است.

حال اگر بخواهید سمند LX بنزینی مدل ۱۳۹۸ را در مرکز تعویض پلاک منتقل کنید، باید ۹۵۲ هزار تومان هزینه مالیات و ۳۷۵ هزار تومان هزینه پلاک را پرداخت کنید که در مجموع یک میلیون و ۳۲۷ هزار تومان به اضافه هزینه عوارض شهرداری است.

بنابراین نقل و انتقال قطعی سمند LX بنزینی مدل ۱۳۹۸ در مرکز تعویض پلاک یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۲۰ تومان ارزان‌تر از هزینه ثبت آن در دفاتر اسناد رسمی است.

مقایسه پژو ۲۰۶

فینتو

هزینه تنظیم سند قطعی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۳۹۳ در سال ۱۴۰۱ در محضر به این شرح است: مالیات به مبلغ ۵۲۴ هزار تومان، حق‌الثبت و کاداستر در مجموع ۵۲۴ هزار تومان، حق‌التحریر (سهم دفتر اسناد) ۳۰۶ هزار و ۶۰۰  تومان، ارزش افزوده حق‌التحریر ۲۷ هزار و ۵۹۴ تومان، هزینه صدور الکترونیکی سند رسمی ۱۵ هزار تومان.

جمع کل هزینه انتقال سند پژو ۲۰۶ مدل ۱۳۹۳ در دفتر اسناد رسمی معادل یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۹۴۰ تومان به اضافه عوارض شهرداری است.

حال اگر بخواهید پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۳۹۳ را در مرکز تعویض پلاک منتقل کنید، باید ۵۲۴ هزار تومان هزینه مالیات و ۳۷۵ هزار تومان هزینه پلاک را پرداخت کنید که در مجموع ۸۹۹ هزار تومان به اضافه هزینه عوارض شهرداری است.

پس نقل و انتقال قطعی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۳۹۳ هم در مراکز تعویض پلاک ۴۹۸ هزار و ۹۴۰ تومان ارزان‌تر از دفاتر اسناد رسمی است.

مقایسه رنو تندر

هزینه تنظیم سند رنو تندر ال ۹۰ ای ۲ LP مدل ۱۳۹۵ امسال در محضر به این شرح است: مالیات به مبلغ ۹۴۰ هزار تومان، حق‌الثبت و کاداستر در مجموع ۹۴۰ هزار تومان، حق‌التحریر (سهم دفتر اسناد) ۴۷۳ هزار تومان، ارزش افزوده حق‌التحریر ۴۲ هزار و ۵۷۰ تومان، هزینه صدور الکترونیکی سند رسمی ۱۵ هزار تومان.

جمع کل هزینه انتقال سند رنو تندر ال ۹۰ ای دو LP مدل ۱۳۹۵ در محضر معادل ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۵۷۰ تومان به اضافه عوارض شهرداری است.

حال اگر بخواهید رنو تندر ال ۹۰ ای ۲ LP مدل ۱۳۹۵ را در مرکز تعویض پلاک منتقل کنید، باید ۹۴۰ هزار تومان هزینه مالیات و ۳۷۵ هزار تومان هزینه پلاک را پرداخت کنید که در مجموع یک میلیون و ۳۱۵ هزار تومان به اضافه هزینه عوارض شهرداری است.

پس نقل و انتقال قطعی رنو تندر ال ۹۰ ای ۲ LP مدل ۱۳۹۵ در مرکز تعویض پلاک یک میلیون و ۹۵ هزار و ۵۷۰ تومان ارزان‌تر است.

مقایسه دنا پلاس

در سال جاری هزینه تنظیم سند قطعی دنا پلاس مدل ۱۳۹۸ در دفاتر اسناد رسمی به این شرح است: مالیات به مبلغ یک میلیون و ۳۸۶ هزار تومان، حق‌الثبت و کاداستر در مجموع یک میلیون و ۳۸۶ هزار تومان، حق‌التحریر (سهم دفتر اسناد) ۵۳۵ هزار و ۶۰۰ تومان، ارزش افزوده حق‌التحریر ۴۸ هزار و ۲۰۴ تومان، هزینه صدور الکترونیکی سند رسمی ۱۵ هزار تومان.

بر این اساس جمع کل هزینه انتقال سند دنا پلاس مدل ۱۳۹۸ در دفتر اسناد معادل ۳ میلیون و ۳۷۰ هزار و ۸۰۴ تومان به اضافه عوارض شهرداری است.

هزینه نقل و انتقال دنا پلاس مدل ۱۳۹۸ در مرکز تعویض پلاک هم شامل یک میلیون و ۳۸۶ هزار تومان هزینه مالیات و ۳۷۵ هزار تومان هزینه پلاک و در مجموع یک میلیون و ۷۶۱ هزار تومان به اضافه هزینه عوارض شهرداری است.

بنابراین نقل و انتقال قطعی دنا پلاس مدل ۱۳۹۸ هم در مرکز تعویض پلاک یک میلیون و ۶۰۹ هزار و ۸۰۴ تومان ارزان‌تر از هزینه ثبت این مدل در دفاتر اسناد رسمی است.

مقایسه رنو ساندرو

هزینه تنظیم سند رنو ساندرو اتوماتیک مدل ۱۳۹۶ در سال ۱۴۰۱ در محضر به این شرح است: مالیات به مبلغ یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، حق‌الثبت و کاداستر در مجموع یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، حق‌التحریر (سهم دفتر اسناد) ۵۵۷ هزار تومان، ارزش افزوده حق‌التحریر ۵۰ هزار و ۱۳۰ تومان، هزینه صدور الکترونیکی سند رسمی ۱۵ هزار تومان.

جمع کل هزینه انتقال سند رنو ساندرو اتوماتیک مدل ۱۳۹۶ در حال حاضر در دفتر اسناد رسمی معادل ۳ میلیون و ۸۲۲ هزار و ۱۳۰ تومان به اضافه عوارض شهرداری است.

هزینه نقل و انتقال رنو ساندرو اتوماتیک مدل ۱۳۹۶ در مرکز تعویض پلاک شامل یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه مالیات و ۳۷۵ هزار تومان هزینه پلاک و در مجموع یک میلیون و ۹۷۵ هزار تومان به اضافه هزینه عوارض شهرداری است.

به این ترتیب نقل و انتقال قطعی رنو ساندرو اتوماتیک مدل ۱۳۹۶ در مرکز تعویض پلاک یک میلیون و ۸۴۷ هزار و ۱۳۰ تومان ارزان‌تر از هزینه ثبت در دفاتر اسناد رسمی است.

مقایسه سوناتا

هزینه تنظیم سند سوناتا LF مدل ۲۰۰۹ در سال جاری در دفتر اسناد رسمی به این شرح است: مالیات به مبلغ ۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، حق‌الثبت و کاداستر در مجموع ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، حق‌التحریر (سهم دفتر اسناد) ۸۵۲ هزار تومان، ارزش افزوده حق‌التحریر ۷۶ هزار و ۶۸۰ تومان، هزینه صدور الکترونیکی سند رسمی ۱۵ هزار تومان.

جمع کل هزینه انتقال سند سوناتا LF مدل ۲۰۱۹ در حال حاضر در دفتر اسناد رسمی معادل ۱۴ میلیون و ۵۹۳ هزار و ۶۸۰ تومان به اضافه عوارض شهرداری است.

در مقابل هزینه نقل و انتقال سوناتا LF مدل ۲۰۱۹ در مرکز تعویض پلاک شامل ۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هزینه مالیات و ۳۷۵ هزار تومان هزینه پلاک و در مجموع ۹ میلیون و ۴۷۵ هزار تومان به اضافه هزینه عوارض شهرداری است.

پس نقل و انتقال قطعی سوناتا LF مدل ۲۰۱۹ در مرکز تعویض پلاک ۵ میلیون و ۱۱۸ هزار و ۶۸۰ تومان ارزان‌تر است.

عوارض شهرداری چیست؟

البته برای هر خودرو، عوارض شهرداری را هم باید در نظر داشت که برای هر نوع خودرو و با توجه به مدل ساخت آن جداگانه است. عوارض خودروها برای خودروهای وارداتی (خارجی) ۱.۵ در هزار و برای خودروهای داخلی ۱ در هزار بهای “مأخذ محاسبه مالیات و عوارض” خودروها اعلامی از سوی معاونت حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی است که برابر قانون مالیات بر ارزش افزوده هر سال تا آخر دی ماه برای اجرا در سال بعد اعلام می‌شود.

مثلاً عوارض شهرداری ساندرو اتوماتیک مدل ۹۶ با مأخذ و بهای مبنای وصول مالیات و عوارض که ۱۶۰ میلیون تومان است، ۱ درصد آن به عنوان مالیات (همانطور که در لیست بالا عنوان شده یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان) به‌عنوان مالیات و ۱ در هزار آن یعنی ۱۶۰ هزار تومان به‌عنوان عوارض شهرداری محاسبه و اخذ می‌شود.

برای خودروی وارداتی سوناتا LF مدل ۲۰۱۹ هم مأخذ وصول مالیات و عوارض ۴۵۵ میلیون تومان است که ۲ درصد آن ۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به عنوان مالیات و ۱.۵ در هزار آن (۶۸۲ هزار و ۵۰۰ تومان) عوارض شهرداری است.

همین محاسبات ساده نشان می‌دهد که حذف دفاتر اسناد رسمی از چرخه تنظیم و صدور سند خودرو تا چه اندازه به سود مردم است و حتی می‌تواند به عنوان مؤلفه‌ای برای جلوگیری از افزایش بیشتر قیمت خودرو و ایجاد تعادل بازار خودرو محسوب شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.