نرم افزارحسابداری صدگان

شوک عجیب به حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱/ حداقلی‌بگیران هم مالیات می‌دهند

1 797

حسابداراپ

یک کارگر با حداقل حقوق دریافتی (۵ میلیون و ۶۷۹ هزار تومان) مشمول پرداخت نرخ ۱۰ درصدی مالیات است. بنابراین، با لحاظ نرخ ۱۰ درصدی نسبت به مبلغ ۹۸۴ هزار تومانی مشمول مالیات در یکسال، این کارگر در هر ماه باید ۹۸ هزار و ۴۰۰ تومان مالیات بپردازد.

به عنوان مثال، اگر مجموع پرداختی مشمول مالیات یک کارگر ۷ میلیون تومان شد، در ابتدا آستانه معافیت ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از آن کسر می‌شود، باقی مانده آن در نرخ مصوب ضرب شده و میزان مالیات پرداختی او مشخص می‌شود. این مبلغ نیز قبل از اینکه حقوق کارگر به حساب او واریز شود، از آن کسر می‌شود.

نمایندگان مجلس در تاریخ ۱۱ اسفند در بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، با بند ۵ تبصره ۱۲ ماده واحده لایحه بودجه موافقت کردند. طبق این بند، سقف معافیت مالیات بر درآمد سالانه ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شد. یعنی دریافتی هر نفر تا سقف ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۱ از پرداخت مالیات معاف است.

پندار سیستم

 در هفتمین جلسه شورای عالی کار مصوب شد که هیچ کارگر مشمول قانون کار، کمتر از ۵ میلیون و ۶۷۹ هزار تومان در ماه دریافتی نخواهد داشت. بر این اساس حداقل دریافتی حقوق یک کارگر مشمول پرداخت مالیات ۱۰ درصدی است.

نرخ پرداخت مالیات بر درآمد سالانه برای سال بعد

 
تا ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معاف از مالیات
نسبت به مازاد ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تا ۱۸۰ میلیون تومان ۱۰ درصد
نسبت به مازاد ۱۸۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان  ۱۵ درصد
نسبت به مازاد ۳۰۰ تا ۴۲۰ میلیون تومان  ۲۰ درصد
نسبت به مازاد ۴۲۰ میلیون تومان به بالا  ۳۰ درصد
محل تبلیغ شما

1 نظر
  1. جلالی می گوید

    مگر مزایای رفاهی و انگیرشی معاف نیست؟ اگر معاف بشه میشه ۴میلیون و صد که زیر سقفه و معاف هست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.