حسابان وب

پرسش پاسخ قانون کار درخصوص اشتغال اعضا هیات مدیره

3 965
محل تبلیغ شما

برخی از اعضاء هیأت های مدیره و یا مدیران عامل شرکت ها تصدی وظایف و مسئولیت های دیگری را به جز آنچه به عضویت آنها در هیأت مدیره و یا مدیرعامل بودن آنان مربوط است عهده دار می باشند آیا این مدیران نیز از شمول قانون کار خارج می باشند؟

اعضاء هیأت مدیره و مدیران عامل شرکت های تجاری صرفاً در مواردی مشمول مقررات قانون کار خواهند بود که جدا و صرفنظر از روابط تجاری با شرکت، تصدی یکی از وظایف و مسئولیت هایی را که در شرکت به عنوان »شغل» شناخته شده است همانند مشاغل مدیریت مالی، مدیریت اداری و … را عهده دار باشند که در این صورت شمول مقررات قانون کار به آنها صرفاً در ارتباط با تصدی وظایف و مسئولیت های شغلی یاد شده خواهد بود ولی آن قسمت از دریافتی این افراد که در ارتباط با عضویت در هیأت مدیره و یا تصدی مدیریت عامل پرداخت می شود جزء حق السعی آنان منظور نخواهد گردید .

منبع:وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

3 نظرات
 1. علی می گوید

  این چه تفسیر اشتباهی است که دارید. قطعا مدیر عامل یک پست سازمانی می باشد و یک شغل هست . شغل در اینجا یعنی شخص موظف به حضور می باشد . اما مدیر عامل در دوحالت میتواند انتخاب شده باشد ۱-مدیر عامل از میان اعضای هیئت مدیره ۲- مدیر عامل از خارج از هیئت مدیره . اگر حالت دوم باشد به این شخص مثلا بیمه بیکاری تعلق نمی گیرد ولی اگر شخص از اعضای هیئت مدیره باشد بیمه بیکاری به آن تعلق نمی گیرد .

 2. manager می گوید

  سلام
  این مطلب از سایت اداره کار نقل شده
  ضمنا در کامنت شما در ذو حالت قید شده بیمه بیکاری تعلق نمی گیرد!

 3. علی می گوید

  سلام بنظرم تفسیر اشتباهی نیست چون اطلاق کارگر بر اعضای هیئت مدیره که کارفرما هستند قابل اعمال نیست لذا این اشخاص مشمول قانون کار نمی شوند مگر اینکه بغیر از پست هیئت مدیره عهده دار وظایف اداری دیگری باشند و در ازای اون مزد دریافت کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.