نرم افزارحسابداری صدگان

رمزگشایی از تب تند ارزهای دیجیتال میان ایرانی‌ها

0 594

حسابداراپ

بورس پربازده‌ترین بازار سرمایه‌گذاری سنتی در مهرماه امسال بوده است؛ با چقدر سود؟ حدود سه درصد که شاید زورکی به چهار درصد برسد.

تازه در نظر داشته باشید که بازدهی بورس را بر اساس عملکرد شاخص کل محاسبه می‌کنند و احتمالا خیلی‌ها نتوانسته‌اند سرمایه‌شان را تا این اندازه افزایش دهند. وضع سرمایه‌گذاران خرد در بازار‌های سنتی مثل دلار، طلا و سکه اصلا خوب نبوده است. کسی که اول مهرماه امسال ربع‌سکه بهار آزادی را سه میلیون و ۴۸۰ هزار تومان خریداری کرده، می‌توانسته در پایان ماه آن را سه میلیون و ۵۲۰ هزار تومان بفروشد و دلش به یک درصد سود خوش باشد.

پندار سیستم

به گزارش فرارو، بازدهی نیم‌سکه در این مدت نیم‌درصد بوده است، اما خریداران دلار، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و طلای ۱۸ عیار به‌ترتیب دو دهم درصد، چهار دهم درصد و هشت صدم درصد ضرر داده‌اند. خودتان را جای یک سرمایه‌گذار خرد بگذارید و ببینید اگر وسوسه سود کوتاه‌مدت در سرتان بوده، ممکن است الان چه حالی داشته باشید! حال بیایید کمی آنطرف‌تر برویم؛ به بازار ارز‌های دیجیتال که شاید تازه باشد و کمی هم خطرناک به‌نظر برسد، اما تنها در یک مورد با بازدهی حدود ۸۰۰ درصدی در طول یک ماه روبرو هستیم و سوددهی یک ماهه ۳۰ تا ۴۰ درصدی در آن یک امر عادی محسوب می‌شود. اگر اهل صبر و حوصله باشید در بازار ارز دیجیتال حتی می‌توان در کمین بازدهی ۹۰۰ درصدی، هزار درصدی، ۱۰ هزار درصدی و حتی ۸۵ میلیون درصدی نشست.

قیمت بیت‌کوین تا ظهر روز یکشنبه ۹ آبان به ۶۱ هزار و ۴۰۰ دلار رسیده است. به پول ما الان هر بیت‌کوین حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان می‌ارزد. سقف قیمت معروف‌ترین ارز دیجیتال دنیا در یک سال گذشته ۶۱ هزار و ۷۹۶ دلار بوده، ولی کف قیمت آن به ۱۳ هزار و ۷۷۳ دلار می‌رسد. به این ترتیب بازدهی سرمایه‌گذاری یک ساله روی بیت‌کوین به ۳۵۱ درصد می‌رسد. در بازه شش‌ماهه با سود هشت درصدی و در بازه یک‌ماهه با بازدهی ۳۷ درصدی روبرو بوده‌ایم. یعنی آن‌هایی که با کلی ریسک بیت‌کوین خریده‌اند ظرف ۳۰ روز بیشتر از فعالان بورس و سرمایه‌گذاران بانک و طلا و دلار نفع برده‌اند.

اتریوم؛ هزار درصد در یک سال

قیمت اتریوم در ابتدای هفته دوم آبان به چهار هزار و ۳۱۳ دلار رسیده است. اگر متوسط قیمت دلار را در این مدت حدود ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان در نظر بگیریم این ارز دیجیتال به پول ایران معادل ۱۱۹ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان ارزش پیدا می‌کند. قیمت اتریوم در یک سال گذشته صعودی بوده و در حال حاضر به بالاترین میزان خود رسیده است در حالی که یک سال پیش هر اتریوم ۳۸۵ دلار فروخته می‌شد. آن‌هایی که یک سال پیش اتریوم خریده بودند الان بابت رسیدن به سود هزار درصدی باید خیلی ذوق‌زده باشند. بازدهی خرید اتریوم در بازه زمانی شش ماهه حدود ۳۰ درصد و در بازه یک ماهه ۳۸ درصد بوده است.

بایننس کوین؛ هزار و ۷۰۰ درصد در یک سال

قیمت بایننس کوین یکشنبه ۹ آبان به ۵۲۹ دلار رسید. به این ترتیب در حال حاضر باید برای خرید هر عدد بایننس کوین به پول ایران ۱۴ میلیون و ۶۵۰ هزار و ۵۰۰ تومان پول خرج کنید. این ارز دیجیتال پس از پشت سر گذاشتن یک دوره اوج و حضیض در ۳۶۵ روز گذشته دوباره به سقف تاریخی قیمت خود برگشته، اما سرمایه‌گذارانی بوده‌اند که آن را پارسال حدود ۲۷ دلار خریده‌اند. بخت با این گروه یار بوده، چون الان با گذشت یک سال بازدهی سرمایه‌گذاری آن‌ها به بالای هزار و ۷۰۰ درصد رسیده است. اگرچه ظرف یک ماه گذشته ۳۲ درصد به ارزش سرمایه این افراد اضافه شده است، اما در بازه شش ماهه شاهد ۱۸ درصد زیان بوده‌اند.

کاردانو؛ دو هزار درصد در یک سال

کاردانو با نماد ADA پس از رسیدن به قله ۲.۸۴ دلاری در حال عقب‌نشینی و پس دادن مواضع خود است. قیمت کاردانو در روز یکشنبه ۹ آبان به ۱.۹۷ دلار رسید که به پول ما تقریبا می‌شود ۵۴ هزار و ۶۰۰ تومان. یک سال پیش می‌توانستید این ارز دیجیتال را ۰.۰۹ دلار خریداری کنید. به این ترتیب آن‌هایی که پارسال چنین سرمایه‌گذاری کرده بودند هزار با بازدهی ۲۰۲۰ درصدی سرخوش خواهند بود. بازدهی شش ماهه کاردانو ۵۲ درصد است، اما در یک ماه گذشته هشت درصد زیان داشته است. با توجه به کاهش قیمت دلار، تقریبا تمام ارز‌های دیجیتال مبتنی بر نرخ دلار چنین سرنوشتی را تجربه می‌کنند.

سولانا؛ ۱۲ هزار و ۵۰۰ درصد در یک سال

قیمت سولانا پارسال ۱.۳۵ دلار بود. از آن موقع سولانا سوار آسانسور خوشبختی شد و مدام بالا آمد و بالا آمد تا به قله ۱۹۵ دلار برسد. البته الان در ابتدای آبان باید سولانا را ۱۸۹ دلار بخریم که به پول ما می‌شود پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان. خریداران سولانا به این ترتیب با سود یک ساله ۱۲ هزار و ۵۴۰ درصدی ربرو هستند. چون عدد بزرگ است، بیایید با هم یک مثال بزنیم. دهم آبان سال ۱۳۹۹ قیمت دلار در بازار ایران ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان بود. اگر آن موقع دو میلیون تومان برای خرید ۵۵ سولانا خرج کرده بودید، الان صاحب به ۹ هزار و ۴۸۰ دلار رسیده بود. با احتساب دلار ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومانی روز یکشنبه، این پول معادل ۲۶۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است! بازدهی شش ماهه سولانا معادل ۳۱۱ درصد و در یک ماه گذشته ۳۳ درصد برآورد می‌شود.

ریپل؛ ۳۷۰ درصد سود در یک سال

قیمت ریپل یکشنبه ۹ آبان به ۱.۱۱ دلار رسید که ارزش آن به پول ایران ۳۰ هزار و ۷۰۰ تومان می‌شود. البته سقف قیمت ریپل در یک سال گذشته ۱.۶۲ دلار بوده و در کف قیمت آن را ۰.۲۱ دلار خریده‌اند. بازدهی یک ساله ریپل را باید حدود ۳۷۰ درصد در نظر بگیریم. بازده سرمایه‌گذاری روی ریپل در بازه شش ماهه منفی ۲۳ درصد، اما در بازه یک ماهه با سود ۱۵ درصد روبرو بوده است.

پولکادات؛ ۹۰۰ درصد سود در یک سال

قیمت پولکادات یکشنبه ۹ آبان به ۴۱ دلار ۷۵ سنت رسید که به پول ایران می‌شود یک میلیون و ۱۵۷ هزار و ۳۰۰ تومان. این ۳۰۰ تومان آخر را تخفیف بدهید تا برویم سراغ بررسی تغییرات قیمت. در طول یک سال گذشته سقف قیمت پولکادات به ۴۹ دلار و ۴۴ سنت هم رسیده بود، اما پس از یک سقوط تا ۱۲ دلار و ۳۰ سنت پولکادات مشغول احیای دوباره خود است. شاید باور نکنید، اما یک سال پیش می‌توانستید این ارز دیجیتال را در کف به قیمت چهار دلار بخرید. به این ترتیب بازدهی پولکادات در طول یک سال به حدود ۹۰۰ درصد، در بازه شش ماهه به ۱۷ درصد و در بازه یک ماهه به ۴۰ درصد می‌رسد.

شیبا اینو؛ ۸۵ میلیون درصد در یک سال

شیبا اینو با نماد SHIB موقعیت ویژه‌ای در بازار رمزارز‌ها دارد، چون قیمت آن در حال حاضر ۰.۰۰۰۰۶۴ دلار و به پول ما دو تومان است. صرافی‌های معروف تازه دارند این نماد را به رسمیت می‌شناسند و خیلی‌ها درباره آن حرف می‌زنند و مثلا وقتی می‌شنوند بازدهی یک ساله شیبا ۸۵ میلیون درصد است، برگ درخت‌های توی کوچه‌شان یکی کی می‌ریزد. در سه ماه گذشته بازدهی شیبا حدود چهار هزار درصد و در بازه یک ماهه حدود ۸۰۰ درصد بوده است.

دوج کوین؛ ۱۰ هزار درصد در یک سال

قیمت دوج کوین یک سال پیش در ابتدای آبان ماه ۰.۰۰۲ دلار بود و الان ۰.۲۶ دلار ارزش دارد که به پول ما می‌شود هفت هزار و ۳۰۰ تومان. بالاترین قیمت دوج کوین ۰.۷۳ دلار بوده است. سرمایه‌گذارانی که سراغ این ارز دیجیتال پرسروصدا رفته‌اند در یک سال گذشته ۱۰ هزار و ۳۰۰ درصد سود کرده‌اند ولیی در بازه شش ماهه ۴۴ درصد زیان متحمل شده‌اند. اگر یک ماه پیش دوج کوین خریده بودید، الان با ۳۰ درصد سود خوشحال می‌شدید؟

لایت کوین؛ ۲۵۰ درصد در یک سال

قیمت لایت کوین به ۱۹۰ دلار رسیده است. اگر متوسط قیمت دلار را در مدت اخیر ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان در نظر بگیریم هر لایت کوین به پول ما معادل پنج میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت خواهد داشت. کف قیمت لایت کوین دریک سال اخیر ۳.۸ دلار و سقف قیمت آن ۳۴۷ دلار ثبت شده است. همین دو تا عدد به تنهایی برای شرح وضعیت دیوانه‌وار و پرریسک بازار ارز‌های دیجیتال کافی نیست؟ بازدهی یک ساله لایت کوین را باید ۲۵۰ درصد درنظر بگیریم. آن‌هایی که در شش ماه اخیر بخت خودشان را با این ارز دیجیتال امتحان کرده‌اند ۳۲ درصد زیان دیده‌اند، اما در بازه یک ماهه لاین کویت ۲۰ درصد سود داده است.

بیت‌کوین کش؛ ۱۲۵ درصد در یک سال

قیمت بیت‌کوین کش روز یکشنبه ۹ آبان به ۵۸۲ دلار که معادل ۱۶ میلیون و ۱۶۲ هزار تومان خودمان می‌شود رسید. با این حال بیت‌کوین کش هنوز با سقف قیمت سه‌هزار و ۳۸۶ دلاری تاریخ خود فاصله‌ای طولانی دارد. حتی در یک سال گذشته یک بار قیمت آن به هزار و ۳۷۸ دلار رسید، اما اگر سرمایه‌گذاران کف قیمت ۲۵۱ دلاری را به یاد داشته باشند، باید بابت همین ۵۸۲ دلار فعلی خدا را شاکر باشند. بازدهی یک ساله بیت‌کوین کش حدود ۱۲۵ درصد است. در بازه شش ماهه با زیان ۳۸ درصدی روبرو هستیم و بازه یک ماهه با سود ۱۵ درصدی بسته می‌شود.

استلار؛ ۱۲۵ درصد در یک سال

قیمت استلار که روز و روزگاری بین ایرانی‌ها محبوبیت بالایی داشت در نهمین روز آبان به ۰.۳۷ دلار رسید. کف قیمت این ارز دیجیتال در طول تاریخ خود ۰.۰۰۱۴ دلار و در سقف تاریخی ۰.۷۳ دلار ثبت شده است. سقف و کف قیمت استلار در یک سال اخیر هم به‌ترتیب ۰.۶۶ دلار و ۰.۰۷ دلار بوده که به‌ترتیب معادل ۱۸ هزار و ۱۵۰ تومان و هزار و ۹۲۵ تومان بوده است. الان هم هر استلار ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته می‌شود. بازدهی یک ساله استلار ۳۸۵ درصد و بازدهی یک ماهه آن ۳۵ درصد بوده، اما در بازه شش ماهه بازدهی منفی ۲۵ درصد را شاهد بوده‌ایم.

ترون؛ ۳۰۰ درصد در یک سال

قیمت ترون یکشنبه ۹ آبان ۰.۱ دلار، معادل دو هزار و ۷۵۰ تومان بود. ترون در یک سال گذشته روز‌های پرنوسانی را پشت سر گذاشته و قیمت آن از کف ۰.۰۲ دلار تا سقف ۰.۱۷ دلار پیش رفت، اما در ادامه دوباره در سراشیبی افتاد. به این ترتیب کسانی که به‌شکل طولانی‌مدت در کیف پول دیجیتال خود ترون دارند در یک سال بازدهی حدود ۳۰۰ درصد، در بازه شش ماهی بازدهی منفی ۱۸ درصد و در مدت یک ماه بازدهی ۱۲ درصد را تجربه کردند که به‌خوبی نشان می‌دهد چرا ترون مثل استلار و بیت‌کوین کش دیگر بین ایرانی‌ها محبوب نیست.

بازدهی انواع ارز دیجیتال در بازه یک ماه، شش ماه و یک سال
ارز دیجیتال نماد بازدهی یک ماه بازدهی شش ماه بازدهی یک ساله
بیت کوین BTC مثبت ۳۷ درصد مثبت هشت درصد مثبت ۳۵۱ درصد
اتریوم ETH مثبت ۳۸ درصد مثبت ۳۰ درصد مثبت هزار درصد
بایننس کوین BNB مثبت ۳۲ درصد منفی ۱۸ درصد مثبت هزار و ۷۰۰ درصد
کاردانو ADA منفی هشت درصد مثبت ۵۲ درصد مثبت دو هزار درصد
سولانا SOL مثبت ۳۳ درصد مثبت ۳۱۱ درصد مثبت ۱۲ هزار و ۵۰۰ درصد
ریپل XRP مثبت ۱۵ درصد منفی ۲۳ درصد مثبت ۳۷۰ درصد
پولکادات DOT مثبت ۴۰ درصد منفی ۱۷ درصد مثبت ۹۰۰ درصد
شیبا اینو SHIB مثبت ۸۰۰ درصد مثبت چهار هزار درصد مثبت ۸۵ میلیون درصد
دوج کوین DOGE مثبت ۳۰ درصد منفی ۴۴ درصد مثبت ۱۰ هزار و ۳۰۰ درصد
لایت کوین LTC مثبت ۲۰ درصد منفی ۳۲ درصد مثبت ۲۵۰ درصد
بیت‌کوین کش BCH مثبت ۱۵ درصد منفی ۳۸ درصد مثبت ۱۲۵ درصد
استلار XLM مثبت ۳۵ درصد منفی ۲۵ درصد مثبت ۳۸۵ درصد
ترون TRX مثبت ۱۲ درصد منفی ۱۸ درصد مثبت ۳۰۰ درصد
محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.