حسابان وب

تمدید مهلت ارائه گزارش‌های حسابرسی

0 1,121
آکادمی محسن قاسمی

 غلامحسین دوانی

مختصات جامعه حسابداری در سال ۱۳۹۹ شامل حدود ۱.۵ میلیون نفر شاعل و ۴۵۰ هزار دانشجوی رشته حسابداری، دوهزارو ۶۸۸ نفر حسابدار رسمی با حداقل ۱۵ سال سابقه کار «۴۰ هزار سال سابقه» و درآمدی حدود ۱۱.۹۰۰ میلیارد ریال با اشتغال حدود ۱۰ هزار نفر در ۲۵۱ مؤسسه حسابرسی بوده است.

به استناد اصلاحیه قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷، مهلت قانونی تشکیل مجمع عمومی عادی سالانه طبق قانون تجارت حداکثر چهار ماه پس از پایان سال مالی شرکت است.

دعوت صاحبان سهام برای تشکیل مجامع عمومی باید از طریق نشر آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار، سایت رسمی سازمان بورس یا سایت شرکت به عمل آید. فاصله بین نشر آگهی و تاریخ تشکیل مجمع حداقل ۱۰ روز و حداکثر ۴۰ روز است.

از طرف دیگر ماده ۲۷۲ قانون مالیات‌های مستقیم اشعار دارد که سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است تا پایان دی‌ماه هر سال نسبت به اعلام آن گروه یا گروه‌هایی از اشخاص حقیقی و حقوقی که علاوه بر شرکت‌های موضوع بندهای (الف) و (د) ماده‌واحده قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه‌ای حسابداران ذی‌صلاح به‌‌عنوان حسابدار رسمی مصوب سال ۱۳۷۲ بر اساس نوع یا حجم فعالیت آنها ملزم به ارائه صورت‌های مالی حسابرسی‌شده توسط سازمان حسابرسی یا مؤسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران همراه با اظهارنامه مالیاتی یا حداکثر ظرف مدت سه ‌ماه پس از مهلت انقضای ارائه اظهارنامه است، از طریق مقتضی (درج در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار یا سامانه الکترونیکی مربوط) به اطلاع این گروه از اشخاص برساند.

فینتو

علاوه بر آن سازمان یادشده می‌تواند اشخاص حقیقی و حقوقی معینی را به صورت موردی مشمول حکم این ماده کند که در این‌ صورت موضوع شمول اشخاص یادشده باید با ابلاغ کتبی تا پایان دی‌ماه هر سال به آگاهی آنها برسد.

اشخاص حقیقی و حقوقی مزبور که سال مالی آنها بعد از اعلام سازمان یادشده آغاز می‌شود، مشمول حکم این ماده خواهند بود. در صورت ارائه‌نکردن گزارش حسابرسی مالی موضوع این ماده در مهلت مقرر، علاوه بر تعلق جریمه معادل ۲۰ درصد (۲۰%) مالیات متعلق، درآمد مشمول مالیات آنها طبق مقررات این قانون از طریق رسیدگی تعیین خواهد شد.

در دو سال گذشته به علت محدودیت‌های کرونایی و بر اساس مصوبات ستاد کرونا، مهلت تشکیل مجامع عمومی، تسلیم اظهارنامه مالیاتی و گزارش حسابرسی و به تبع آن سایر مهلت‌های رسیدگی مالیاتی نیز تمدید شده اما برای ارائه گزارش حسابرسی عملکرد سال ۱۳۹۹ موضوع ماده ۲۷۲ فوق‌الذکر علی‌رغم تمدید مهلت اظهارنامه مالیاتی هنوز مصوبه خاصی صادر نشده است.

واقعیت این است که حسابداران رسمی و کارکنان شاغل در مؤسسات حسابرسی هم نظیر سایر آحاد شهروندان گرفتار مصائب کرونایی بوده و فشار مضاعف کاری بسیاری مؤسسات حسابرسی را تحت‌الشعاع قرار داده است.

در همین رابطه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاوری به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی و جامعه حسابداران رسمی ایران نماینده و سخنگوی حسابرسان کشور در نامه‌های مکتوب اخیرا خطاب به وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار تمدید مهلت ارائه گزارش‌های حسابرسی تا پایان دی‌ماه ۱۴۰۰ از طریق مصوبه ستاد کرونا شده‌اند.

بدون شک حسابداران ایران و حسابرسان و همکاران آنها در بحبوبه مصائب کرونا به‌عنوان کادر سلامت مالی تلاش کردند با ارائه به‌موقع گزارش‌ها و پرداخت حقوق جامعه کار و تولید، به‌ویژه کارکنان کادر سلامت و درمان مانع ایجاد مشکلات بعدی شوند؛ بنابراین شایسته و بایسته است دولت و وزارت امور اقتصادی و دارایی که بیشترین بهره‌مندی از خدمات حسابداری و حسابرسی را می‌برند، موقعیت و مشکلات جامعه حسابداران رسمی را در این برهه دریابند و با تمدید مهلت ارائه گزارش‌های حسابرسی که در حال حاضر عمدتا مشمول کسب‌وکارهای متوسط و کوچک می‌شود (زیرا گزارش‌های حسابرسی شرکت‌های بورسی در موعد مقرر صادر و منتشر هم شده است)، علاوه بر همراهی جامعه حسابداران کشور، فعالان اقتصادی را نیز مورد حمایت قراردهند. توصیه می‌شود در این‌گونه مواقع که ستاد کرونا یا هر مرجع دیگری مهلت‌های قانونی مالیات یا قانون تجارت را تمدید می‌کنند، توجه کنند که عمده این مهلت‌ها زنجیروار به ‌هم ‌پیوسته است؛ لذا همه مواعد تمدید و تصریح شوند تا ستاد کرونا یا مراجع قانونی ناچار نباشند برای یک موضوع زنجیره‌ای، چندین مصوبه صادر کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.