حسابان وب

نحوه محاسبه ذخیره مرخصی کارگران

1 3,620
آکادمی محسن قاسمی

اگر در پایان یک سال با کارگر تسویه حساب و سپس قطع همکاری صورت بگیرد، باید وجه کل ایام مرخصی استفاده نشده پرداخت شود. اما اگر قرارداد به سال بعد تمدید شود، اینجا ۹ روز از مرخصی‌های سال قبل ذخیره و مابقی آن از بین خواهد رفت.

فینتو

برای محاسبه مرخصی، در گذشته به این صورت بود که تنها حقوق روزانه در نظر گرفته می‌شد، به طور مثال اگر در زمان تسویه حساب پایان سال، ۱۰ روز مرخصی استحقاقی باقی مانده بود همان ۱۰ روز حقوق روزانه پرداخت می‌شد و تسویه حساب قطعی بود. اما با توجه به دادنامه‌ای که دیوان عدالت اداری صادر کرده، این نحوه محاسبه ذخیره مرخصی کاملا تغییر یافته و به این ترتیب باید کلیه آیتم‌ها از جمله مزایای مستمر و رفاهی که به کارگر در زمان اشتغال پرداخت می‌شده، در محاسبه مرخصی لحاظ شود.

در خصوص محاسبه ذخیره مرخصی باید کلیه‌ی آیتم‌ها باهم جمع و ضربه در تعداد روز‌های باقی مانده (استفاده نشده) مرخصی استحقاقی شود. پس اگر در محاسبات مرخصی بن و مسکن حذف شود و تنها حقوق پایه در نظر گرفته شود، اشتباه است و به طوری که کارگر می‌تواند نسبت به این موضوع شکایت و مابه التفاوت را دریافت کند؛ بنابراین در حال حاضر نحوه محاسبه ذخیره مرخصی به همین شکل و غیر از این اشتباه است.

1 نظر
  1. آدینه می گوید

    شماره دادنامه رو لطف میکنید بزارید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.